- Svagt kvartal följs av ledningsförändringar och en plattare organisation med affärsansvaret närmare kunden
- Kostnadsmål om 140 MSEK i årstakt under 2027 ska väsentligt sänka tröskeln för när tvåsiffrig justerad EBITA-marginal kan uppnås
EKONOMISK UTVECKLING I SAMMANDRAG
| Mkr | 1 juli 2026-30 september2026 | 1 juli 2025-30 september2025 | 1 januari 2026-30 september2026 | 1 januari 2025-30 september2025 | 1 januari 2025-31 december2025 | 1 oktober 2025-30 september2026 |
| Nettoomsättning | 159,7 | 181,7 | 563,0 | 595,7 | 820,2 | 787,5 |
| Justerad EBITDA | 3,1 | 21,4 | 45,4 | 58,0 | 85,1 | 72,5 |
| Justerad EBITDA-marginal, % | 1,9% | 11,8% | 8,1% | 9,7% | 10,4% | 9,2% |
| Justerad EBITA | -12,1 | 6,1 | 1,3 | 12,9 | 25,0 | 13,4 |
| Justerad EBITA-marginal, % | -7,6% | 3,4% | 0,2% | 2,2% | 3,0% | 1,7% |
| Rörelseresultat (EBIT) | -11,4 | 3,6 | -11,3 | -61,1 | -251,0 | -201,2 |
| Nettoresultat | -15,4 | -0,6 | -22,0 | -71,0 | -277,7 | -228,8 |
| Nettoskuld | 218,7 | 270,6 | 218,7 | 270,6 | 244,2 | 218,7 |
| Justerad EBITDA R12 | 72,5 | 90,8 | 72,5 | 90,8 | 88,9 | 72,5 |
| Nettoskuld/justerad EBITDA R12 | 3,0 | 3,0 | 3,0 | 3,0 | 2,7 | 3,0 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier under perioden, före och efter utspädning | 13 344 539 | 13 456 081 | 13 220 225 | 13 483 821 | 13 468 943 | 13 378 396 |
| Antal emitterade aktier vid periodens slut | 13 710 381 | 13 710 381 | 13 710 381 | 13 710 381 | 13 710 381 | 13 710 381 |
| Bolagets innehav av egna aktier | 374 351 | 298 351 | 374 351 | 298 351 | 328 351 | 374 351 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning baserat på genomsnittligt antal aktier, kr | -1,15 | -0,05 | -1,67 | -5,27 | -20,62 | -17,10 |
VD André Strömgrens kommentar
- Ovanligt svaga sommarmånader men klart bättre resultattrend i september och oktober
- Plattare och mer affärsnära organisation under stärkt ledning
- Inget resultatlyft väntas 2026, men kostnadsmålet om 140 MSEK sänker tröskeln för tvåsiffrig justerad EBITA-marginal
DELÅRSPERIOD 1 JULI – 30 SEPTEMBER
- Koncernens nettoomsättning uppgick till 159,7 (181,7) Mkr, justerad EBITDA till 3,1 (21,4) Mkr och justerad EBITA till -12,1 (6,1) Mkr motsvarande en justerad EBITA-marginal om -7,6 (3,4) %. På proformajusterad och valutajusterad basis minskade nettoomsättningen med 12,3% medan justerad EBITA var oförändrad mot rapporterad. Kassaflödet från rörelsen uppgick till 97,1 (-9,6) Mkr
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -11,4 (3,6) Mkr och påverkades av jämförelsestörande poster
- Koncernens nettoresultat uppgick till -15,4 (-0,6) Mkr
- Koncernens resultat per aktie före och efter utspädning var -1,15 (-0,05) kr
PERIODEN 1 JANUARI – 30 SEPTEMBER
- Koncernens nettoomsättning uppgick till 563,0 (595,7) Mkr, justerad EBITDA minskade till 45,4 (58,0) Mkr och justerad EBITA 1,3 (12,9) Mkr motsvarande en justerad EBITA-marginal om 0,2 (2,2) %. På proformajusterad och valutajusterad basis minskade nettoomsättningen med 6,7% medan justerad EBITA uppgick till 1,2 (17,2) Mkr motsvarande en marginal om 0,2 (2,8) %. Kassaflödet från rörelsen uppgick till 92,1 (6,1) Mkr
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -11,3 (-61,1) Mkr och påverkades av jämförelsestörande poster
- Koncernens nettoresultat uppgick till -22,0 (-71,0) Mkr
- Koncernens resultat per aktie före och efter utspädning var -1,67 (-5,27) kr
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER KVARTALET’Efter kvartalets utgång har förändringar i koncernledningen beslutats. Tore Hansen, chef för den norska verksamheten, får även rollen som COO. VD André Strömgren tar också rollen som CFO. En ny befattning som ansvarig för koncernens support-funktioner, inklusive ekonomi (CAO), inrättas med Jan Stensen som tillförordnad. Nuvarande CFO Johan Wewel lämnar koncernen.
UTSIKTER
Efter det svaga tredje kvartalet förväntas inte längre ett resultatlyft för 2026. Lednings- och organisationsförändringar samlar kund- och affärsansvaret närmare kunden och sänker kostnaderna, vilket väsentligt minskar omsättningskravet för en tvåsiffrig justerad EBITA-marginal. Vi bedömer fortsatt att marknaden står inför en återhämtning. Det långsiktiga marginalmålet om 15 procent kvarstår, men förutsätter väsentligt högre volymer än idag.
För fullständig delårsrapport, se bilaga.
För mer information, vänligen kontakta:André Strömgren, CEO & CFO+46 708 410 796andre.stromgren@walltowallgroup.com
Om Wall to Wall Group ABWall to Wall Group är huvudsakligen aktivt inom relining och rörspolning. Wall to Wall gruppens kunder består främst av kommersiella fastighetsförvaltare och bostadsrättsföreningar. Wall to Wall har en tydlig tillväxtstrategi med fokus på både förvärv och organisk tillväxt inklusive genom etableringar på nya orter. Huvudkontoret ligger i Stockholm.
Denna information är sådan information som Wall To Wall Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-11-06 08:00 CET.
Bifogade filerWall To Wall Group Delårsrapport Q3 26