WALL TO WALL GROUP DELÅRSRAPPORT Q2 2026

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

Wall To Wall Group visar en stabiliserad nettoomsättning under Q2 2026, med positiv utveckling inom Vatten & Avlopp men svagare resultat inom Energi. Justerad EBITDA och EBITA ökade jämfört med föregående år, men rörelseresultatet (EBIT) och nettoresultatet var fortsatt negativa. Bolaget upprepar sina långsiktiga mål om en tvåsiffrig EBITA-marginal vid högre omsättning.

Analys

Nettoomsättningen stabiliserades under kvartalet, vilket bryter en tidigare nedåtgående trend. Den justerade EBITDA och EBITA förbättrades jämfört med Q2 2025, vilket indikerar en viss operativ förbättring. Dock kvarstår ett negativt rörelseresultat (EBIT) och nettoresultat, även om förlusterna minskade jämfört med föregående år. Bolaget fokuserar på att öka försäljningen, förbättra underpresterande segment och sänka kostnadsbasen. Utsikterna för helåret indikerar ökad nettoomsättning och förbättrad rörelsemarginal.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q2 2026
212,4 (209,9) Mkr
Justerad EBITDA Q2 2026
24,2 (23,2) Mkr
Justerad EBITA Q2 2026
9,9 (8,1) Mkr
Justerad EBITA-marginal Q2 2026
4,6 (3,9) %
Rörelseresultat (EBIT) Q2 2026
-0,0 (-38,1) Mkr
Nettoresultat Q2 2026
-4,1 (-39,3) Mkr

Insikter

  • • Stabilisering av omsättningen är en viktig positiv signal efter en period av nedgång.
  • • Förbättringen av justerad EBITDA och EBITA, trots fortsatt negativt rapporterat resultat, tyder på en operativ vändning.
  • • Bolaget upprepar sina långsiktiga marginalmål, vilket signalerar fortsatt fokus på lönsamhet.
  • • Åtgärder planeras för att anpassa indirekta kostnader, med målet att hålla dem under 18% av nettoomsättningen.

· Nettoomsättningen stabiliserades

· Vatten & Avlopp utvecklades positivt medan Energi inte nådde förväntan

EKONOMISK UTVECKLING I SAMMANDRAG

Mkr1 april 2026-30 juni20261 april 2025-30 juni20251 januari 2026-30 juni20261 januari 2025-30 juni20251 januari 2025-31 december20251 juli 2025-30 juni2026Nettoomsättning212,4209,9403,3414,0820,2809,5Justerad EBITDA24,223,242,336,685,190,7Justerad EBITDA-marginal, %11,4 %11,00 %10,5 %8,9 %10,4 %11,2 %Justerad EBITA9,98,113,36,725,031,6Justerad EBITA-marginal, %4,6 %3,9 %3,3 %1,6 %3,0 %3,9 %Rörelseresultat (EBIT)-0,0-38,10,1-64,6-251,0-186,2Nettoresultat-4,1-39,3-6,7-70,3-277,7-214,0Nettoskuld292,7238,6292,7238,6244,2292,7Justerad EBITDA R1290,790,990,790,988,990,7Nettoskuld/justerad EBITDA R123,22,63,22,62,73,2Genomsnittligt antal utestående aktier under perioden, före och efter utspädning13 344 53913 484 38913 358 37413 497 92113 468 94313 378 396Antal emitterade aktier vid periodens slut13 710 38113 739 25913 710 38113 739 25913 710 38113 710 381Bolagets innehav av egna aktier374 351267 877374 351267 877328 351374 351Resultat per aktie före och efter utspädning baserat på genomsnittligt antal aktier, kr-0,30-2,91-0,50-5,21-20,62-16,00

VD André Strömgrens kommentar· Under andra kvartalet stabiliserades omsättningen och bröt därmed den nedåtgående trend som pågått sedan 2023· Den positiva trenden för Vatten & Avlopp fortsatte medan Energi ännu inte nådde våra förväntningar. Ytterligare åtgärder planeras för att anpassa de indirekta kostnaderna, där målet är högst 18% av nettoomsättningen

DELÅRSPERIOD 1 APRIL – 30 JUNI· Koncernens nettoomsättning uppgick till 212,4 (209,9) Mkr, justerad EBITDA till 24,2 (23,2) Mkr och justerad EBITA till 9,9 (8,1) Mkr motsvarande en justerad EBITA-marginal om 4,6 (3,9) %. På proformajusterad och valutajusterad basis minskade nettoomsättningen med 0,1 % medan justerad EBITA uppgick till 9,8 (11,1) Mkr motsvarande en marginal om 4,6 (5,2)%. Kassaflödet från rörelsen uppgick till 19,2 (21,3) Mkr· Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -0,0 (-38,1) Mkr och påverkades av jämförelsestörande poster· Koncernens nettoresultat uppgick till -4,1 (-39,3) Mkr· Koncernens resultat per aktie före och efter utspädning var -0,30 (-2,91) kr VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET· Årsstämman den 26 maj beslutade om omval av samtliga styrelseledamöter samt nyval av Helena Hed till styrelseledamot· Den 26 juni meddelade bolaget att samtliga innehavare av B-aktier har begärt omvandling av sina aktier till A-aktier, och att styrelsen, i enlighet med bolagsordningen, har beslutat att omvandla samtliga 2 000 000 utestående B-aktier till A-aktier. Det totala antalet registrerade aktier i bolaget efter omvandlingen uppgår till 13 710 381, samtliga aktier av serie A. Det totala antalet röster i Wall To Wall Group AB uppgår därefter till 13 710 381. Omvandlingen medför ingen förändring av det totala antalet aktier eller röster i bolaget

PERIODEN 1 JANUARI – 30 JUNI· Koncernens nettoomsättning uppgick till 403,3 (414,0) Mkr, justerad EBITDA ökade till 42,3 (36,6) Mkr och justerad EBITA till 13,3 (6,7) Mkr motsvarande en justerad EBITA-marginal om 3,3 (1,6) %. På proformajusterad och valutajusterad basis minskade nettoomsättningen med 4,4 % medan justerad EBITA uppgick till 13,2 (11,4) Mkr motsvarande en marginal om 3,3 (2,7)%. Kassaflödet från rörelsen uppgick till -5,0 (15,7) Mkr· Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 0,1 (-64,6) Mkr och påverkades av jämförelsestörande poster· Koncernens nettoresultat uppgick till -6,7 (-70,3) Mkr· Koncernens resultat per aktie före och efter utspädning var -0,50 (-5,21) kr UTSIKTER· Marknaden präglas fortfarande av försiktighet och långa beslutsprocesser. Fokus ligger fortsatt på ökad försäljning, förbättring i de verksamheter som underpresterar och en lägre kostnadsbas. Som tidigare är bedömningen att koncernen, med en omsättningsnivå som överstiger 2025 års nivå med ungefär tio procentenheter, kan uppnå en tvåsiffrig EBITA-marginal som ett steg mot de långsiktiga målen. För innevarande år förväntas ökad nettoomsättning och en förbättrad rörelsemarginal.

För mer information, vänligen kontakta:Johan Wewel, CFO+46 735 073 576johan.wewel@walltowallgroup.com

Om Wall to Wall Group ABWall to Wall Group är huvudsakligen aktivt inom relining och rörspolning. Wall to Wall gruppens kunder består främst av kommersiella fastighetsförvaltare och bostadsrättsföreningar. Wall to Wall har en tydlig tillväxtstrategi med fokus på både förvärv och organisk tillväxt inklusive genom etableringar på nya orter. Huvudkontoret ligger i Stockholm.

Denna information är sådan information som Wall To Wall Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-08-21 08:00 CEST.

Bifogade filerWall To Wall Group Delårsrapport Q2 2026

Fler nyheter från Wall To Wall Group

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan