Delårsrapport Q2 2026 - HEEALING1 fullt rekryterad – på väg mot toplineresultat under Q4 2026

Källa: MFN
Negativ

Sammanfattning

Cinclus Pharma rapporterar en kraftigt minskad nettoomsättning för Q2 2026 jämfört med föregående år, samt ett ökat rörelseunderskott. Bolaget meddelar dock att rekryteringen till fas III-studien HEEALING1 är slutförd och att resultat väntas under Q4 2026.

Analys

Nettoomsättningen minskade markant under Q2 2026 till 1 766 TSEK från 34 095 TSEK föregående år, vilket indikerar en svag operativ utveckling. Rörelseunderskottet fördubblades nästan till -95 031 TSEK. Trots den försämrade finansiella utvecklingen har bolaget slutfört patientrekryteringen till sin fas III-studie HEEALING1, med resultat väntade under Q4 2026. Likvida medel uppgick till 387 916 TSEK, vilket ger en viss finansiell buffert.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q2 2026
1 766 (34 095) TSEK
Rörelseresultat (EBIT) Q2 2026
-95 031 (-45 906) TSEK
Resultat per aktie Q2 2026
-1,69 (-1,04) SEK
Kassaflöde Q2 2026
-91 353 (62 610) TSEK
Likvida medel per 2026-06-30
387 916 (487 254) TSEK

Insikter

  • • Den kraftiga omsättningsminskningen och ökade förlusten under Q2 är en tydlig negativ signal för den löpande verksamheten.
  • • Slutförd patientrekrytering till fas III-studien är en viktig milstolpe, men resultaten väntas först under Q4.
  • • Bolagets kassaflöde är negativt, men befintliga likvida medel ger en viss tidshorisont.

”Rekryteringen till vår första fas III-studie HEEALING1 är nu avslutad enligt plan och vi går in i den sista fasen före avläsning som förväntas under årets fjärde kvartal. Med ett robust kliniskt program och stark tidigare dokumentation är vi väl positionerade inför den milstolpe som kan definiera nästa kapitel i Cinclus Pharmas utveckling.”, säger Christer Ahlberg, vd för Cinclus Pharma.

”Rekryteringen till vår första fas III-studie HEEALING1 är nu avslutad enligt plan och vi går in i den sista fasen före avläsning som förväntas under årets fjärde kvartal. Med ett robust kliniskt program och stark tidigare dokumentation är vi väl positionerade inför den milstolpe som kan definiera nästa kapitel i Cinclus Pharmas utveckling.”, säger Christer Ahlberg, vd för Cinclus Pharma.

Finansiell sammanfattning april – juni 2026» Nettoomsättningen uppgick till 1 766 (34 095) TSEK.» Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -95 031 (-45 906) TSEK.» Periodens resultat var -78 762 (-48 450) TSEK och resultatet per aktie före och efter utspädning var -1,69 (-1,04) SEK.» Totalt kassaflöde för perioden uppgick till -91 353 (62 610) TSEK.» Likvida medel vid periodens utgång uppgick till 387 916 (487 254) TSEK. Finansiell sammanfattning januari – juni 2026» Nettoomsättningen uppgick till 11 802 (34 095) TSEK.» Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -185 885 (-93 425) TSEK.» Periodens resultat var -167 529 (-82 122) TSEK och resultatet per aktie före och efter utspädning var -3,60 (-2,22) SEK.» Totalt kassaflöde för perioden uppgick till -104,065 (20 477) TSEK.» Likvida medel vid periodens utgång uppgick till 387 916 (487 254) TSEK Väsentliga händelser under perioden april-juni 2026» Den 3 juni meddelade Cinclus Pharma att den sista patienten hade screenats i bolagets första fas III-studie, HEEALING1.» Den 16 april offentliggjordes Cinclus Pharmas årsredovisning för 2025, tillsammans med kallelsen till årsstämman som hölls den 21 maj 2026. Väsentliga händelser efter periodens utgång» Cinclus Pharma meddelade att inkluderingsmålet i fas III-studien HEEALING1 hade uppnåtts och att antalet randomiserade patienter per 2 juli uppgick till 521 vilket överstiger det protokollspecificerade målet om 501 patienter. Presentation av rapportenWebcast kommer hållas 19 augusti 2026 kl. 10:00 via Inderes. Om du önskar delta via webcasten gå in på nedan länk. Via webcasten finns möjlighet att ställa skriftliga frågor.https://cinclus-pharma.events.inderes.com/q2-report-2026 Om du önskar ställa muntliga frågor via telefonkonferens registrerar du dig via länken nedan. Efter registreringen får du telefonnummer och ett konferens-ID för att logga in till konferensen. Via telefonkonferensen finns möjlighet att ställa muntliga frågor.https://events.inderes.com/cinclus-pharma/q2-report-2026/dial-in

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Christer Ahlberg, vdTel: +46 70 675 33 30e-mail: christer.ahlberg@cincluspharma.com

Henrik Vikström, IRTel: +46 70 952 80 06e-mail: henrik.vikström@cincluspharma.com

Om Cinclus Pharma

Cinclus Pharma Holding AB (publ) är ett läkemedelsbolag i sen klinisk fas som utvecklar läkemedel för behandling av magsyrarelaterade sjukdomar och sjukdomar i övre mag-tarmkanalen. Bolagets främsta läkemedelskandidat är linaprazan glurate, en prodrog av P-CAB linaprazan, som ursprungligen utvecklades av AstraZeneca. Linaprazan glurate har potential att läka frätskador på matstrupens slemhinna och lindra symtom på gastroesofageal refluxsjukdom (GERD) mer effektivt än nuvarande behandlingar som protonpumpshämmare (PPI). Säkerheten och effekten av linaprazan respektive linaprazan glurate har dokumenterats i fler än 30 fas I- och två fas II-studier med över 3 000 deltagare. Den första fas III-studien inleddes under 2025. GERD drabbar cirka 133 miljoner vuxna i USA och EU, och det finns ett stort behov av nya läkemedel för att behandla de svåraste fallen; cirka 10 miljoner patienter. Linaprazan glurate är utvecklad för att möta dessa behov. För mer information, besök www.cincluspharma.com.

Denna information är sådan information som Cinclus Pharma Holding AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-08-19 08:00 CEST.

Bifogade filer

Cinclus Pharma Delårsrapport Januari Juni 2026

Fler nyheter från Cinclus Pharma Holding AB (publ)

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan