ZINZINO AB (PUBL.): DELÅRSRAPPORT Q1 2026

Källa: Cision
Positiv

Sammanfattning

Zinzino redovisar en stark tillväxt i första kvartalet 2026 med intäkter på 922,1 mSEK, en ökning med 27% (37% i lokal valuta). Lönsamheten förbättrades markant med en EBITDA-marginal på 15,4% (10,9%) och ett nettoresultat på 104,5 mSEK. Kassaflödet från den löpande verksamheten stärktes avsevärt.

Analys

Bolaget visar en robust tillväxt i första kvartalet, driven av både organisk expansion och förvärvet av ITworks, samt en ny marknad i Peru. Den förbättrade bruttovinsten och skalfördelar har lett till en markant ökning av EBITDA-marginalen, trots att fulla synergieffekter från förvärvet ännu inte realiserats. Nettoresultatet och kassaflödet från den löpande verksamheten har också förbättrats avsevärt, vilket indikerar en stark operativ utveckling.

Nyckeltal

Intäkter Q1 2026
922,1 (723,7) mSEK
Tillväxt intäkter (lokal valuta) Q1 2026
37% (60%)
EBITDA Q1 2026
142,3 (78,8) mSEK
EBITDA-marginal Q1 2026
15,4% (10,9%)
Nettoresultat Q1 2026
104,5 (56,0) mSEK
Resultat per aktie Q1 2026
2,79 (1,61) SEK

Insikter

  • • Förvärvet av ITworks och expansionen till Peru bidrar till tillväxten.
  • • Förbättrad bruttovinst och skalfördelar driver marginalförbättringen.
  • • Kassaflödet från den löpande verksamheten har stärkts markant.

Stark tillväxt och ökad lönsamhet

Intäkterna under det första kvartalet 2026 uppgick till 922,1 (723,7) mSEK vilket motsvarade 27% (59%) tillväxt jämfört med motsvarande period föregående år. I lokala valutor ökade intäkterna för det första kvartalet med 37% (60%) jämfört med motsvarande period föregående år. EBITDA-resultatet steg till 142,3 (78,8) mSEK efter att EBITDA-marginalen ökat till 15,4% (10,9%). Den förbättrade EBITDA-marginalen jämfört med motsvarande period föregående år härleddes främst till den starkare bruttovinsten och skalfördelar, trots att Zinzino under kvartalet övertagit ITworks verksamhet och inte hunnit uppnå full synergieffekt i sammanslagningen. Utöver förvärvet av ITworks öppnades Peru som första officiell marknad för Zinzino i Sydamerika under första kvartalet 2026.

Januari - mars

•          De totala intäkterna uppgick till 922,1 (723,7) mSEK vilket motsvarade en tillväxt på 27% (59%). I lokal valuta ökade intäkterna under det första kvartalet 2026 med 37% (60%) .

•          Bruttovinsten uppgick till 341,5 (223,6) mSEK och bruttovinstmarginalen uppgick till 37,0% (30,9%)

•          EBITDA-resultatet uppgick till 142,3 (78,8) mSEK och EBITDA-marginalen uppgick till 15,4% (10,9%)

•          Nettoresultatet uppgick till 104,5 (56,0) mSEK

•          Nettoresultatet per aktie efter skatt före utspädning uppgick till 2,79 (1,61) SEK

•          Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 125,6 (21,1) mSEK

Händelser efter rapportdatum:

Styrelseledamot Anna Frick har begärt eget utträde och lämnat Zinzinos styrelse av personliga skäl under april.

Länk till rapporten: https://www.zinzino.com/site/SE/sv-SE/om-oss/investerare/

 

 

 

 

 

För mer information vänligen kontakta:

Dag Bergheim Pettersen CEO Zinzino +47 (0) 932 25 700, dag@zinzino.com

Fredrik Nielsen CFO Zinzino +46 (0) 707 900 174, fredrik.nielsen@zinzino.com

 

Bilder för fri publicering: marketing@zinzino.com  

Certified Adviser: Tapper Partners AB

Denna information är sådan som Zinzino AB (publ.) är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades genom ovanstående kontaktpersons försorg för offentliggörande kl. 08:00 den 22 maj 2026.

Fler nyheter från Zinzino

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan