XPartners Group

XPartners: Delårsrapport Januari–mars 2026

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

XPartners redovisar en stark tillväxt i första kvartalet med en nettoomsättning på 1 055 MSEK, en ökning med 79 procent. Den justerade EBITA-marginalen uppgick till 15,9 procent. Bolaget etablerade sig även i Nederländerna under kvartalet.

Analys

Nettoomsättningen ökade markant, drivet av förvärv och organisk tillväxt i Sverige och Finland, trots en svagare utveckling i Danmark. Den justerade EBITA-marginalen minskade jämfört med föregående år, men den rapporterade EBITA och EBIT visade ändå en god tillväxt. Nettoskulden har ökat betydligt, vilket reflekterar förvärvsaktiviteten och en genomförd tap-emission. Bolaget fortsätter sin expansion med flera nya förvärv och etablering i Nederländerna.

Nyckeltal

Nettoomsättning
1 055 (589) MSEK
Justerad EBITA
168 (107) MSEK
Justerad EBITA-marginal
15,9 (18,1) %
EBIT
118 (89) MSEK
Resultat efter skatt
97 (34) MSEK
Nettoskuld
3 121 (1 173) MSEK

Insikter

  • • Organisk tillväxt var negativ (-1,3%) men positiv justerad för kalendereffekter (0,5%), vilket indikerar en viss organisk utmaning trots stark total tillväxt.
  • • Expansionen till Nederländerna markerar en viktig geografisk milstolpe.
  • • Den ökade nettoskulden och den minskade marginalen är viktiga att följa framöver givet den aggressiva förvärvsstrategin.

XPartners Group inleder året med fortsatt tillväxt och god lönsamhet. Nettoomsättningen ökade med 79 procent till 1 055 MSEK och justerad EBITA ökade med 57 procent till 168 MSEK, motsvarande en marginal om 15,9 procent. Proforma uppgår justerad EBITDA rullande tolv månader till 906 MSEK och medarbetare till över 2 100. Under kvartalet etablerade vi oss också i Nederländerna, vår första marknad utanför Norden.

XPartners Group inleder året med fortsatt tillväxt och god lönsamhet. Nettoomsättningen ökade med 79 procent till 1 055 MSEK och justerad EBITA ökade med 57 procent till 168 MSEK, motsvarande en marginal om 15,9 procent. Proforma uppgår justerad EBITDA rullande tolv månader till 906 MSEK och medarbetare till över 2 100. Under kvartalet etablerade vi oss också i Nederländerna, vår första marknad utanför Norden.

Första kvartalet, januari–mars

  • Nettoomsättningen ökade med 79 procent till 1 055 MSEK (589)
  • Justerad EBITA ökade med 57 procent till 168 MSEK (107), marginal 15,9 procent (18,1)
  • EBITA ökade med 34 procent till 119 MSEK (89), marginal 11,3 procent (15,1)
  • EBIT ökade med 33 procent till 118 MSEK (89), marginal 11,2 procent (15,0)
  • Resultatet efter skatt ökade till 97 MSEK (34)
  • Nettoskulden uppgick till 3 121 MSEK (1 173)
  • Justerad EBITDA LTM (Proforma) uppgick till 906 MSEK, exklusive synergier uppgick den till 881 MSEK
  • Nettoskulden/Justerad EBITDA LTM (Proforma) uppgick till 3,4x vid slutet av perioden (2,5x)

Väsentliga händelser under och efter första kvartalet

  • Under kvartalet genomförde bolaget en tap-emission om 1 000 MSEK
  • Under kvartalet tog XPartners steget in på den nederländska marknaden genom förvärvet av bolaget RYSE
  • Elva nya bolag har tillträtts under kvartalet och ytterligare åtta bolag har anslutit efter kvartalets utgång, sammanlagt har 19 bolag anslutit under 2026.

VD och Koncernchef Sonny Mirborn kommenterar:“Europeisk expansion och stabil leverans

XPartners Group inleder året med fortsatt tillväxt och god lönsamhet. Nettoomsättningen ökade med 79 procent till 1 055 MSEK och justerad EBITA ökade med 57 procent till 168 MSEK, motsvarande en marginal om 15,9 procent. Proforma uppgår justerad EBITDA rullande tolv månader till 906 MSEK och medarbetare till över 2 100. Under kvartalet etablerade vi oss också i Nederländerna, vår första marknad utanför Norden.Finansiell utvecklingDen organiska tillväxten i kvartalet var -1,3 procent, och justerad för kalendereffekter var den 0,5 procent. Utvecklingen påverkades av ett starkt jämförelsekvartal i både Norge och Danmark, där det senare även tyngdes av en fortsatt svag life science-marknad. Sverige och Finland levererade goda resultat med en positiv organisk tillväxt om 4,5 respektive 3,9 procent, vilket bekräftar att den underliggande efterfrågan i marknaden är god.I januari genomförde vi en tap-emission om 1 000 MSEK under vår befintliga seniora säkerställda obligation, som efter emissionen uppgår till 4 000 MSEK. Detta ger oss fortsatt finansiell handlingsfrihet i vår tillväxtresa.MarknadMarknaden var i huvudsak stabil under kvartalet, med kvarstående variationer i efterfrågan mellan segment och geografiska marknader. Sverige utvecklades fortsatt väl och Finland fortsatte sin gradvisa återhämtning från låga nivåer. Den norska marknaden var relativt god, trots viss inbromsning i offentliga projekt, medan Danmark präglades av en fortsatt svag life science-marknad. Sammantaget var den underliggande efterfrågan stabil, med fortsatt hög aktivitet inom infrastruktur och samhällsutveckling samt god utveckling inom energi, försvar, datacenter och energieffektivisering, områden som drivs av långsiktiga investeringsbehov.Exponeringen mot enskilda segments efterfrågan balanseras successivt i takt med att gruppen breddas och nätverkseffekterna förstärks.Stark förvärvstakt och ny marknadSedan årsskiftet har 19 bolag anslutit till gruppen och i slutet av mars förvärvades RYSE, vårt första bolag i Nederländerna. RYSE är en multidisciplinär rådgivare inom fastighets- och stadsutveckling och utgör grunden för vår lokala närvaro. Efter kvartalets utgång har även Flux Partners anslutit och ytterligare förstärkt plattformen. Vår pipeline av välskötta bolag är fortsatt stark på samtliga marknader.Ökad samverkanVi skapar allt mer synergier genom samverkan i kunduppdrag, gemensamma anbud och kapacitetsdelning. Under kvartalet vann vi exempelvis ytterligare ett stort ramavtal, denna gång med det finska energibolaget Fortum, där över 60 av våra bolag bidrog till anbudet. Det visar vad vi kan åstadkomma när vi samlar specialistkompetens över bolags- och landsgränser.FramtidsutsikterMed en växande plattform, en stabil leverans och en affärsmodell som fortsätter att bevisa sin styrka står XPartners starkt. Steget ut i Europa öppnar ett nytt kapitel i vår tillväxtresa där vi fortsätter att ge framstående specialistbolag friheten att leda och verktygen att växa tillsammans med sina medarbetare, kunder och varandra.”

För mer information, vänligen kontakta:Arvid Linder, Kommunikationschef, XPartnersarvid.linder@xpartnersgroup.com+46 70-779 58 98

Denna information är sådan information som XPartners Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-05-28 08:00 CEST.

Om XPartnersXPartners Group AB (publ) är ett europeiskt konsultföretag inom samhällsbyggnad. Koncernen samlar över 2 000 specialister som ger råd till kunder inom infrastruktur, byggnader, energi och miljö. Gruppen består av över 80 entreprenörsdrivna bolag som får stöd genom en gemensam plattform för samarbete och tillväxt. På proforma-basis uppgår årsomsättningen till cirka 5 miljarder kronor och bolaget ägs huvudsakligen av medarbetarna, med stöd från private equity-bolaget Axcel. www.XPartnersGroup.com

Bifogade bilderSonny Mirborn

Bifogade filerXPartners Q1 2026 SV