Willhem

Willhem visar tillväxt genom strategiska förvärv och investeringar i befintligt bestånd

Källa: Cision
Negativ

Sammanfattning

Willhem redovisar en intäktsökning på 6,4 procent till 1 704 Mkr under första halvåret 2026, drivet av strategiska förvärv. Driftnettot ökade med 3,6 procent till 1 050 Mkr, men minskade i jämförbart bestånd. Resultatet efter skatt sjönk markant till 49 Mkr (276 Mkr) på grund av orealiserade värdeförändringar.

Analys

Bolaget visar tillväxt i intäkter och driftnetto, vilket delvis drivs av förvärv av fastigheter för 1 049 Mkr. Investeringar i befintligt bestånd uppgår till 434 Mkr. Den jämförbara intäktsökningen är 2,9 procent, men driftnettot minskade med 0,9 procent i jämförbart bestånd, vilket indikerar ökade kostnader eller minskad hyresintäkt per lägenhet. Resultatet efter skatt har kraftigt försämrats, främst på grund av negativa orealiserade värdeförändringar på fastigheter (-197 Mkr). Värdet på fastighetsbeståndet uppgår till 61 903 Mkr.

Nyckeltal

Intäkter
1 704 (1 601) Mkr
Intäkter jämförbart bestånd
+2,9%
Driftnetto
1 050 (1 014) Mkr
Driftnetto jämförbart bestånd
-0,9%
Orealiserade värdeförändringar fastigheter
-197 (137) Mkr
Resultat efter skatt
49 (276) Mkr

Insikter

  • • Förvärv och investeringar i befintligt bestånd är en viktig tillväxtmotor.
  • • Negativa orealiserade värdeförändringar påverkar resultatet negativt.
  • • Den jämförbara driftnettotillväxten är negativ, vilket kan indikera kostnadspress eller andra operativa utmaningar.

Vad har förändrats sedan förra rapporten?

Willhem redovisar en driftnettoökning på 4,6 procent

  • • Intäkter ändrades med +857.0 (+101.2%).
  • • Driftnetto ändrades med +551.0 (+110.4%).
  • • Resultat efter skatt ändrades med -214.0 (-81.4%).

Delårsrapport januari-juni 2026

  • Intäkterna ökade till 1 704 Mkr (1 601), det motsvarar en ökning på 6,4 procent. I jämförbart fastighetsbestånd ökade intäkterna med 2,9 procent.
  • Driftnettot uppgick till 1 050 Mkr (1 014), en ökning med 3,6 procent. I jämförbart fastighetsbestånd minskade driftnettot med 0,9 procent.
  • Periodens orealiserade värdeförändring på fastigheter uppgick till -197 Mkr (137), vilket motsvarar en värdenedgång på -0,3 procent (0,2). 
  • Värdeförändringen på finansiella instrument uppgick till -52 Mkr (-334). 
  • Periodens resultat efter skatt uppgick till 49 Mkr (276).
  • Marknadsvärdet på fastigheterna var vid utgången av perioden 61 903 Mkr (59 826).
  • Under första kvartalet har elva fastigheter med 213 lägenheter i Göteborg förvärvats. I juni tillträddes en fastighet med 150 lägenheter i Stockholm samt en fastighet med 73 lägenheter i Malmö. Totalt uppgick periodens förvärv till 1 049 Mkr.
  • Investeringarna i fastighetsbeståndet uppgick till 535 Mkr (272), varav 434 Mkr (180) avser investeringar i befintligt fastighetsbeståndet och 101 Mkr (92) avser nyproduktion. 
  • Från 1 januari 2026 ägs Willhem av Tredje och Fjärde AP-fonden.

Kommentar från vd Johan Tengelin:  “Efter mitt första halvår som vd på Willhem kan jag konstatera att bolaget står starkt och har goda förutsättningar att fortsätta utvecklas. Under perioden har vi genomfört förvärv om 1 049 Mkr, motsvarande 436 lägenheter i attraktiva lägen i Stockholm, Göteborg och Malmö, samtidigt som vi investerat 535 Mkr i vårt befintliga bestånd. Verksamheten fortsätter att leverera, trots en omvärld som alltjämt präglas av geopolitisk osäkerhet.”

För ytterligare information, kontakta:

Johan Tengelin Vd, Willhem johan.tengelin@willhem.se 0706-00 21 67 

Peter Malmén Finansdirektör, Willhem peter.malmen@willhem.se 0705-68 31 83

Denna information är sådan som Willhem AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 17 juli 2026 klockan 9.00.