Willhem

Willhem redovisar en driftnettoökning på 4,6 procent

Källa: Cision
Negativ

Sammanfattning

Willhem redovisar en intäktsökning på 6,7 procent och ett driftnetto som ökar med 4,6 procent under första kvartalet 2026. Periodens resultat efter skatt minskade jämfört med föregående år. Bolaget har genomfört fastighetsförvärv och investeringar i befintligt bestånd.

Analys

Intäkterna ökade med 6,7 procent till 847 Mkr, drivet av förvärv och en viss organisk tillväxt. Driftnettot ökade med 4,6 procent till 499 Mkr, men i jämförbart bestånd var driftnettot oförändrat, vilket indikerar att tillväxten primärt kommer från förvärv. Resultatet efter skatt minskade till 263 Mkr från 293 Mkr, främst på grund av en betydligt lägre orealiserad värdeförändring på fastigheter jämfört med föregående år. Bolaget har genomfört förvärv om 355 Mkr och investeringar i fastighetsbeståndet om 249 Mkr.

Nyckeltal

Intäkter
847 (794) Mkr
Driftnetto
499 (477) Mkr
Resultat efter skatt
263 (293) Mkr
Orealiserad värdeförändring fastigheter
1 (65) Mkr
Förvärv
355 Mkr
Investeringar i fastighetsbestånd
249 (94) Mkr

Insikter

  • • Tillväxten i intäkter och driftnetto drivs primärt av förvärv, då jämförbart driftnetto var oförändrat.
  • • Lägre orealiserade värdeförändringar på fastigheter påverkade resultatet negativt jämfört med föregående år.
  • • Bolaget fortsätter att investera i fastighetsbeståndet och genomför förvärv.

Delårsrapport januari-mars 2026

  • Intäkterna ökade till 847 Mkr (794), det motsvarar en ökning på 6,7 procent. I jämförbart fastighetsbestånd ökade intäkterna med 2,9 procent.
  • Driftnettot uppgick till 499 Mkr (477), en ökning med 4,6 procent. I jämförbart fastighetsbestånd var driftnettot oförändrat.
  • Periodens orealiserade värdeförändring på fastigheter uppgick till 1 Mkr (65), vilket motsvarar en värdeökning på 0,0 procent (0,1).
  • Värdeförändringen på finansiella instrument uppgick till 265 Mkr (45).
  • Periodens resultat efter skatt uppgick till 263 Mkr (293).
  • Marknadsvärdet på fastigheterna var vid utgången av perioden 61 101 Mkr (57 925).
  • Under kvartalet har elva fastigheter med 213 lägenheter i Göteborg förvärvats. Totalt uppgick periodens förvärv till 355 Mkr.
  • Investeringarna i fastighetsbeståndet uppgick till 249 Mkr (94), varav 195 Mkr (57) avser investeringar i befintligt fastighetsbestånd och 54 Mkr (37) avser nyproduktion.
  • Från 1 januari 2026 ägs Willhem av Tredje och Fjärde AP-fonden.

Kommentar från vd Johan Tengelin:

“Efter mitt första kvartal som vd för Willhem kan jag konstatera att bolaget står starkt, även i en tid präglad av osäkerhet. Vi har genomfört ett förvärv i Göteborg av 213 lägenheter i fina lägen samt investerat totalt 249 Mkr i vårt fastighetsbestånd. Verksamheten fortsätter att leverera. Intäkterna ökar med 6,7 procent och driftnettot ökar med 4,6 procent.”

För ytterligare information, kontakta:

Johan Tengelin Vd, Willhem johan.tengelin@willhem.se 0706-00 21 67 

Peter Malmén Finansdirektör, Willhem peter.malmen@willhem.se 0705-68 31 83

Denna information är sådan som Willhem AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 30 april 2026 klockan 9.00.