Vimians delårsrapport för det första kvartalet 2026

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

Vimian rapporterar en positiv start på 2026 med 8% omsättningstillväxt och 9% organisk tillväxt under första kvartalet. Justerad EBITA ökade marginellt, medan rörelseresultat och periodens resultat visade starkare ökningar. Kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrades.

Analys

Bolaget visar en solid omsättningstillväxt, driven av stark organisk tillväxt i tre av fyra segment, vilket överträffar marknaden. Den justerade EBITA-marginalen minskade något på grund av strategiska investeringar i MedTech och Veterinary Services, men det rapporterade rörelseresultatet och periodens resultat ökade markant. Kassaflödet från den löpande verksamheten visade en stark förbättring, och två förvärv genomfördes under kvartalet.

Nyckeltal

Nettoomsättning
116,0 (107,5) MEUR
Organisk tillväxt
9%
Justerad EBITA
29,2 (28,3) MEUR
Justerad EBITA-marginal
25,2% (26,3%)
Rörelseresultat (EBIT)
21,2 (15,6) MEUR
Periodens resultat
10,1 (4,7) MEUR

Insikter

  • • Tre av fyra affärssegment uppvisar tvåsiffrig organisk tillväxt.
  • • Två förvärv genomfördes under kvartalet med en årsomsättning om 10 MEUR.
  • • Investeringar i MedTech och Veterinary Services påverkar marginalen kortsiktigt.

Positiv start på året

Positiv start på året

  • Nettoomsättningen ökade med 8 procent till 116,0 MEUR (107,5) med organisk tillväxt om 9 procent
  • Justerad EBITA ökade med 3 procent till 29,2 MEUR (28,3) med en marginal om 25,2 procent (26,3)
  • Rörelseresultat (EBIT) om 21,2 MEUR (15,6)
  • Periodens resultat 10,1 MEUR (4,7) och resultat per aktie, före och efter utspädning, 0,02 EUR (0,01)
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten 23,0 MEUR (17,1)

“Vimian har haft en bra start på 2026 med positivt momentum i koncernen. Vi levererade en omsättningstillväxt om 8 procent till 116 MEUR för det första kvartalet, med en stark organisk tillväxt om 9 procent. Tre av fyra affärssegment uppvisar tvåsiffrig organisk tillväxt och överträffar den globala djurhälsomarknaden”, säger Alireza Tajbakhsh, vd Vimian Group, och fortsätter:

“Justerad EBITA ökade med 3 procent till 29,2 MEUR med en marginal om 25,2 procent (26,3), påverkad av våra investeringar för att driva tillväxt inom MedTech ortopedi och investeringar i nya marknader inom Veterinary Services. Vi fortsatte att leverera en stark kassagenerering och slutförde två förvärv i kvartalet som tillför en sammanlagd årsomsättning om 10 MEUR till koncernen.”

En telefonkonferens samt webbsändning kommer att anordnas för investerare, analytiker och media, idag klockan 09.00 (CET). Telefonkonferensen hålls på engelska och inkluderar en frågestund.

För att delta i telefonkonferensen:Uppringningsnummer till telefonkonferensen erhålls genom att registrera sig på länken nedan. Efter registreringen kommer du att få telefonnummer och ett konferens-ID för att få tillgång till konferensen. Du kan ställa frågor muntligt via telefonkonferensen.https://events.inderes.com/vimian-group/q1-report-2026/dial-in

För att delta i webbsändningen:Link: https://vimian-group.events.inderes.com/q1-report-2026

Relaterat presentationsmaterial kommer att finnas tillgängligt på Vimians hemsida (https://vimian.com/investors/reports-and-presentations/) före telefon- och webbkonferensen.

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Maria Dahllöf TullbergHead of IR, Communications & Sustainabilitymaria.tullberg@vimian.comMobil: +46 73 626 88 86

Om Vimian

Vimian är ett globalt djurhälsobolag med verksamhet inom fyra områden i snabb utveckling: Specialty Pharma, MedTech, Veterinary Services och Diagnostics. Vi anser att varje djur förtjänar den bästa tillgängliga vården. Därför sammanför vi framstående företag för att göra marknadens mest innovativa produkter och tjänster tillgängliga för fler veterinärer och djurägare. Vimian har huvudkontor i Stockholm och når veterinärkliniker och laboratorier i över 80 marknader, har 1300 medarbetare och en årlig omsättning om cirka 425 miljoner euro. För mer information, besök: www.vimian.com.

Denna information är sådan information som Vimian Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-04-29 07:45 CEST.

Bifogade filer

Vimian Delårsrapport Q126Vimian Q126 Presentation

Fler nyheter från Vimian Group

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan
Vimian Group: Vimians delårsrapport för det första kvartalet 2026 - pressmeddelande och analys | Tickr