Vimab Group AB (publ) offentliggör idag Bolagets delårsrapport för perioden juli-september 2026.

Källa: BeQuoted
Positiv

Sammanfattning

Vimab Group redovisar en omsättningsökning om 2,3% till 95,2 MSEK för Q3 2026, med förbättrade resultat- och kassaflödesmått jämfört med föregående år. Bolaget ser en ökad orderingång och förväntar sig snabbare tillväxt framöver.

Analys

Delårsrapporten visar en stabil omsättningstillväxt och förbättrade rörelseresultat och kassaflöde för löpande verksamhet jämfört med Q3 2025. VD indikerar en ökad orderingång, särskilt inom VIM Energy Systems, och förväntar sig accelererande tillväxt. Tre nya order på batteriparker om ca 240 MSEK har landats, men intäkterna från dessa förväntas främst redovisas under 2027.

VD-ord

optimistisk · PDF

VD ser tillfredsställande omsättning och förbättrade nyckeltal. Orderingången ökar och bolaget förväntar sig snabbare tillväxt, särskilt inom VIM Energy Systems.

Utsikter: Förväntar sig snabbare ökningstakt i tillväxten.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q3 2026
95,2 MSEK
Nettoomsättning Q3 2025
93,0 MSEK
Resultat före avskrivningar Q3 2026
3,2 MSEK
Resultat före avskrivningar Q3 2025
2,5 MSEK
Rörelseresultat Q3 2026
-2,1 MSEK
Rörelseresultat Q3 2025
-3,7 MSEK

Insikter

  • • Bolaget visar en förbättrad operativ prestation trots en blygsam omsättningstillväxt.
  • • VIM Energy Systems är en tillväxtmotor med betydande nya ordrar, men med en fördröjd intäktsrealisering.
  • • Marknaden för batterilager och energistyrning beskrivs som expansiv med stor efterfrågan.
Fundamental påverkan
Positiv

Förbättrade resultat och kassaflöde samt en ökad orderingång indikerar en positiv fundamental utveckling, även om rörelseresultatet fortfarande är negativt.

Omfattning: 4/10Liten påverkan
0 · Ingen påverkan10 · Avgörande påverkan

Poängen visar omfattning, inte förväntad kursrörelse.

Juli - september 2026- Nettoomsättningen för perioden uppgick till 95,2 MSEK (93,0), en ökning med 2,3 % jämfört med samma period föregående år.- Resultat före avskrivningar för perioden uppgick till 3,2 MSEK (2,5).- Rörelseresultat för perioden uppgick till -2,1 MSEK (-3,7).- Resultat per aktie för perioden uppgick till -0,1 SEK (-0,1).- Kassaflödet för den löpande verksamheten för perioden uppgick till 4,7 MSEK (-26,2).

Januari - september 2026- Nettoomsättningen för perioden uppgick till 253,5 MSEK (226,9), en ökning med 11,7% jämfört med samma period föregående år.- Resultat före avskrivningar för perioden uppgick till -1,3 MSEK (-10,0).- Rörelseresultat för perioden uppgick till -17,8 MSEK (-29,2).- Resultat per aktie för perioden uppgick till -0,7 SEK (-1,0).- Kassaflödet för den löpande verksamheten för perioden uppgick till -28,5 MSEK (-41,9).

Juli - september 2026- Nettoomsättningen för perioden uppgick till 95,2 MSEK (93,0), en ökning med 2,3 % jämfört med samma period föregående år.- Resultat före avskrivningar för perioden uppgick till 3,2 MSEK (2,5).- Rörelseresultat för perioden uppgick till -2,1 MSEK (-3,7).- Resultat per aktie för perioden uppgick till -0,1 SEK (-0,1).- Kassaflödet för den löpande verksamheten för perioden uppgick till 4,7 MSEK (-26,2).

Januari - september 2026- Nettoomsättningen för perioden uppgick till 253,5 MSEK (226,9), en ökning med 11,7% jämfört med samma period föregående år.- Resultat före avskrivningar för perioden uppgick till -1,3 MSEK (-10,0).- Rörelseresultat för perioden uppgick till -17,8 MSEK (-29,2).- Resultat per aktie för perioden uppgick till -0,7 SEK (-1,0).- Kassaflödet för den löpande verksamheten för perioden uppgick till -28,5 MSEK (-41,9).

Kommentar från VD:

Omsättningen i kvartalet var tillfredställande och samtliga nyckeltal är förbättrade jämfört med Q3 2025, vissa nyckeltal har dessutom förbättrats kraftigt. Vi märker just nu en ökad orderingång över hela linjen och i VIM Energy Systems en kraftig ökning. Koncernen som helhet är alltså fortsatt på en tillväxt-resa där vi förväntar oss snabbare ökningstakt.

Under kvartalet har VIM Energy Systems press­meddelat att man under Q3 har landat tre ordrar på batteriparker med ett ordervärde på ca 240 MSEK. Det mesta av omsättning och vinst från dessa affärer kommer redovisas i 2027. VIM Energy Systems är verksamma i en mycket expansiv marknad och vi förväntar oss en vidare stark tillväxt i bolaget.

Förnybar energiproduktion ökar i rasande takt. Det är så enkelt att den energi man får ut från sol, vind, och vatten helt enkelt är överlägset billigast. I princip kan ju sägas att energin i sig självt är gratis och kostnad­erna uppkommer i samband med investeringar för att bygga dessa energiresurser. Då priser på solceller och batterier har gått ner kraftigt under senare år har den kalkylen blivit oslagbar.

Dock skapar de förnybara energislagen utmaningar gällande elnätets stabilitet vilket måste åtgärdas med olika former av lagringskapacitet, främst batterier. Tyvärr eftersatte man i början av sol- och vindkrafts­boomen, investeringar i lagring vilket gör att det nu finns en stor uppdämd efterfrågan på lagringskapacitet både från nya och gamla vind- och solparker. Dessutom ökar ju som sagt volatiliteten i hela kraftnätet generellt med en större andel förnybar energi vilket gör att fristående batterisystem (BESS) måste sättas in i nätet för att stabilisera det.

VIM Energy Systems täcker i dag hela värdekedjan inom elproduktion till elkonsumtion där bolaget är en Balance Responsible Party (BRP), vilket gör att man kan handla både energi och effekt för kunds och för egen räkning. Bolaget har sedan 2019 byggt mycket avancerade system för styrning av stora batterisystem (BESS), fristående eller i kombination med vind och solkraftverk.

VIM Energy Systems är dessutom en av få europeiska tillverkare av stora batterisystem (BESS). Själva batteri-cellerna kommer från Kina. VIM Energy Systems har sedan några år ett strategiskt samarbete med världens näst största tillverkare av LFP celler för BESS, EVE Energy ltd. Ett färdigt batterisystem har dock många komponenter från hela världen och styrs av VIM Energy Systems egen mjukvara.

Delårsrapporten finns att tillgå i sin helhet på: investor.vimabgroup.com/finansiella-rapporter

 

För ytterligare information kontakta:

Peter Fredell, CEOpeter.fredell@vimabgroup.com +46 705 77 25 95

Anna Bonde, CFOanna.bonde@vimabgroup.com +46 733 54 71 34

Mangold Fondkommission AB är Bolagets Certified Adviser.

Viktig information

Denna information är sådan information som Bolaget är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande den 4 november 2026 kl. 08.50 CET.

Om Vimab Group AB (publ)

VIMAB GROUP AB (publ) är en industrikoncern bestående av tretton bolag verksamma inom energiservice-, industri- och miljöteknik. Företagets affärsidé är att leverera produkter och tjänster som tillför värde till våra kunder genom ökad säkerhet, förbättring av våra kunders arbetsmiljö samt underlättande av omställning till mer miljö- och energieffektiva verksamheter. Koncernen omsätter ca 315 MSEK och är noterade på Nasdaq First North Growth Market under kortnamnet VIMAB. VIMAB GROUP AB är verksamt både i Sverige och internationellt med siktet inställt på stark tillväxt, vilken skall nås genom såväl organisk tillväxt som genom bolagsförvärv.

Bifogade filer

Vimabgroup_Pressrelease_2026-11-04.pdf Vimabgroup_delarsrapport_Q3_2026.pdf

Fler nyheter från VIMAB GROUP

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan
VIMAB GROUP: Vimab Group AB (publ) offentliggör idag Bolagets delårsrapport för perioden juli-september 2026. - pressmeddelande och analys | Tickr