Vertiseit delårsrapport januari–mars 2025

Källa: MFN
Neutral

Sammanfattning

Vertiseit rapporterar en stark tillväxt i ARR (Annual Recurring Revenue) om 24,2% till 341 MSEK. Nettoomsättningen minskade dock med 3,5% till 164,6 MSEK, vilket förklaras med en strategisk intäktsmix. Justerad EBITDA ökade till 27,3 MSEK med en förbättrad marginal.

Analys

Bolaget visar fortsatt stark tillväxt i sina återkommande intäkter (ARR), vilket är positivt för framtida intjäningsförmåga. Minskningen i nettoomsättning drivs av en medveten strategi, vilket indikerar fokus på lönsamhet framför volym. Den förbättrade justerade EBITDA-marginalen och det ökade fria kassaflödet är starka operativa signaler. Resultatet efter skatt och likviditeten har dock minskat jämfört med föregående år.

Nyckeltal

ARR (MSEK)
341,0 (280,5)
Nettoomsättning (MSEK)
164,6 (170,6)
Justerad EBITDA (MSEK)
27,3 (20,5)
Justerad EBITDA-marginal (%)
16,6 (12,0)
Fritt kassaflöde (MSEK)
25,3 (12,6)
Resultat efter skatt (MSEK)
1,7 (5,6)

Insikter

  • • Strategisk förändring av intäktsmixen påverkar nettoomsättningen negativt kortsiktigt men gynnar marginalen.
  • • ARR-tillväxten är robust och indikerar en stark underliggande affär.
  • • Resultat per aktie har minskat markant.

Vid utgången av det första kvartalet 2026 uppgick Vertiseits ARR (Annual Recurring Revenue) till 341,0 MSEK (280,5), en ökning med 24,2 procent i fasta växelkurser. SaaS-intäkterna (Software as a Service) för kvartalet ökade med 12,9 MSEK till 85,6 MSEK (72,7). Sekventiellt ökade ARR organiskt med 3,3 procent jämfört med föregående kvartal i fasta växelkurser, innebärande en årlig organisk tillväxttakt om 13,7 procent. Nettoomsättningen minskade med 3,5 procent till 164,6 MSEK (170,6) drivet av en förändrad intäktsmix i linje med bolagets strategi. Justerad EBITDA för kvartalet uppgick till 27,3 MSEK (20,5), motsvarande en justerad EBITDA-marginal på 16,6 procent (12,0). Fritt kassaflöde för kvartalet uppgick till 25,3 MSEK (12,6).

Vid utgången av det första kvartalet 2026 uppgick Vertiseits ARR (Annual Recurring Revenue) till 341,0 MSEK (280,5), en ökning med 24,2 procent i fasta växelkurser. SaaS-intäkterna (Software as a Service) för kvartalet ökade med 12,9 MSEK till 85,6 MSEK (72,7). Sekventiellt ökade ARR organiskt med 3,3 procent jämfört med föregående kvartal i fasta växelkurser, innebärande en årlig organisk tillväxttakt om 13,7 procent. Nettoomsättningen minskade med 3,5 procent till 164,6 MSEK (170,6) drivet av en förändrad intäktsmix i linje med bolagets strategi. Justerad EBITDA för kvartalet uppgick till 27,3 MSEK (20,5), motsvarande en justerad EBITDA-marginal på 16,6 procent (12,0). Fritt kassaflöde för kvartalet uppgick till 25,3 MSEK (12,6).

KVARTALET JANUARI-MARS 2026

  • Vid utgången av kvartalet uppgick de årligen återkommande intäkterna (ARR – Annual Recurring Revenue) till 341,0 MSEK (280,5). Ökningen uppgick till 24,2 procent jämfört med föregående år i fasta växelkurser. SaaS-intäkter (Software as a Service) för kvartalet ökade med 12,9 MSEK till 85,6 MSEK (72,7).
  • Sekventiellt växte ARR organiskt med 3,3 procent jämfört med föregående kvartal i fasta växelkurser, motsvarande en årlig organisk tillväxttakt om 13,7 procent.
  • Nettoomsättningen minskade med 3,5 procent till 164,6 MSEK (170,6) drivet av en förändrad intäktsmix, i linje med bolagets strategi.
  • Justerad EBITDA uppgick till 27,3 MSEK (20,5) och justerad EBITDA-marginal till 16,6 procent (12,0). Under kvartalet har justeringar gjorts för jämförelsestörande poster om 1,4 MSEK relaterade till företagsförvärv och pågående listbytesprocess.
  • Resultatet efter skatt uppgick till 1,7 MSEK (5,6).
  • Fritt kassaflöde under kvartalet uppgick till 25,3 MSEK (12,6). Tillgänglig likviditet, inklusive outnyttjade kreditfaciliteter, uppgick vid periodens utgång till 68,4 MSEK (133,3).
  • Resultat per aktie, före och efter utspädning, uppgick till 0,06 SEK respektive 0,05 SEK (0,19 respektive 0,17).

INVESTERARPRESENTATIONJohan Lind, VD, och Jonas Lagerqvist, CFO, kommer att presentera bolagets delårsrapport för Q1 2026. I anslutning till presentationen finns det möjlighet att ställa frågor. Presentationen kommer att hållas på engelska.

Tid: Onsdag 22 april kl. 10.00Deltagande: För att ansluta till presentationen – klicka här

Länkar

Länk till Vertiseit Investor Relations där rapporten finns tillgänglig

Kontakter

Johan Lind, Vertiseit CEO / Mediakontakt johan.lind@vertiseit.com+46 703 579 154

Jonas Lagerqvist, Vertiseit Deputy CEO / CFO / IR-ansvarig jonas.lagerqvist@vertiseit.com+46 732 036 298

Redeye Nordic Growth AB är bolagets Certified Adviser

Om Vertiseit

Vertiseit är ett ledande plattformsbolag inom inom In-store Experience Management (IXM). Bolaget verkar genom dotterbolagen Dise, Grassfish och Visual Art som hjälper globala varumärken och ledande retailers att stärka kundupplevelsen och möjliggöra en sömlös kundresa genom att sammankoppla det fysiska och digitala kundmötet. Bolaget har idag omkring 270 medarbetare i Sverige, Norge, Danmark, Finland, Österrike, Tyskland, Spanien, Storbritannien och USA. Under perioden 2012-2025 hade Vertiseit en årlig lönsam tillväxt av SaaS-intäkter (ARR) om i genomsnitt 48 procent (CAGR). 2025 uppgick koncernens nettoomsättning till 676 miljoner SEK och justerad EBITDA-marginal till 16 procent. Bolagets B-aktie är sedan 2019 noterad på Nasdaq First North Growth Market.

VERTISEIT AB (publ) Telefon: +46 340 848 11 E-post: info@vertiseit.comKyrkogatan 7, 432 41 Varberg, Sweden Org.nr: 556753-5272 www.vertiseit.com

Denna information är sådan information som Vertiseit är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-04-22 06:00 CEST.

Bifogade filer

Vertiseit Interim Report Q1 2026 (SW)

Fler nyheter från Vertiseit

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan
Vertiseit: Vertiseit delårsrapport januari–mars 2025 - pressmeddelande och analys | Tickr