Analysguiden

VBG Group: Orderboken pekar uppåt

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

VBG Group redovisar en omsättning på 1 376 MSEK i Q1, med en organisk tillväxt på 5,3%. EBITA-marginalen sjönk till 12,7% (13,1) påverkad av valuta och råvarupriser. Orderboken stärks med en book-to-bill på 111%, vilket indikerar intäktsacceleration under andra halvåret 2026.

Analys

Bolaget visar en viss organisk tillväxt trots motvind från valuta och råvarupriser. Ringfeder står för den starkaste tillväxten, medan Truck & Trailer och Mobile Thermal Solutions (MTS) visar mer blygsamma resultat. Den ökade orderboken ger en positiv utsiktsignal för framtida intäkter. Ledningen förväntar sig fortsatt organisk tillväxt och marginalförbättring, särskilt inom MTS. Aktien handlas med en rabatt jämfört med jämförbara bolag, vilket tillsammans med förväntad vinsttillväxt motiverar en positiv syn.

Nyckeltal

Omsättning Q1
1 376 MSEK
Organisk tillväxt Q1
5,3%
EBITA-marginal Q1
12,7% (13,1%)
Book-to-bill
111%
Nettoskuld/EBITDA
1,2x
EV/EBIT 2026P rabatt
ca 20%

Insikter

  • • Orderboken indikerar en förväntad intäktsacceleration under H2 2026.
  • • MTS förväntas förbättra lönsamheten med ökad volym.
  • • Aktiens värdering framstår som attraktiv i förhållande till förväntad vinsttillväxt och jämförbara bolag.

VBG rapporterar en omsättning på 1 376 MSEK i Q1, motsvarande en total tillväxt om 1,9% och 5,3% organiskt, där valutamotvind från en svag USD döljer den underliggande utvecklingen. EBITA uppgick till 174,6 MSEK med en marginal på 12,7% (13,1), pressad av valutaeffekter och högre råvarupriser. Tillväxten drevs främst av Ringfeder (20,1%, 12,1% organiskt), medan Truck & Trailer växte mer modest och Mobile Thermal Solutions minskade rapporterat trots 5,7% organisk tillväxt. Med en book-to-bill på 111% stärks orderboken, vilket ger stöd för intäktsacceleration under H2 2026. Framåt ser vi fortsatt organisk tillväxt och marginalförbättring, särskilt inom MTS där historiken visar en tydlig korrelation mellan volymtillväxt och lönsamhet. Trots ökad makroosäkerhet och en nettoskuld på 1,2x EBITDA handlas aktien med cirka 20% rabatt mot jämförbara bolag (EV/EBIT 2026P), vilket tillsammans med förväntad vinsttillväxt motiverar en positiv syn.

VBG rapporterar en omsättning på 1 376 MSEK i Q1, motsvarande en total tillväxt om 1,9% och 5,3% organiskt, där valutamotvind från en svag USD döljer den underliggande utvecklingen. EBITA uppgick till 174,6 MSEK med en marginal på 12,7% (13,1), pressad av valutaeffekter och högre råvarupriser. Tillväxten drevs främst av Ringfeder (20,1%, 12,1% organiskt), medan Truck & Trailer växte mer modest och Mobile Thermal Solutions minskade rapporterat trots 5,7% organisk tillväxt. Med en book-to-bill på 111% stärks orderboken, vilket ger stöd för intäktsacceleration under H2 2026. Framåt ser vi fortsatt organisk tillväxt och marginalförbättring, särskilt inom MTS där historiken visar en tydlig korrelation mellan volymtillväxt och lönsamhet. Trots ökad makroosäkerhet och en nettoskuld på 1,2x EBITDA handlas aktien med cirka 20% rabatt mot jämförbara bolag (EV/EBIT 2026P), vilket tillsammans med förväntad vinsttillväxt motiverar en positiv syn.

Ladda ner och läs den fullständiga analysen i PDF-format här:

Om oss

Detta är ett pressmeddelande från Analysguiden – Aktiespararnas uppdragsanalysverksamhet.Läs mer här: https://www.aktiespararna.se/analysguiden

Bifogade filer

VBG Group: Orderboken pekar uppåt