Umida Group AB (publ) Delårsrapport januari – juni 2026

Källa: Cision
Positiv

Sammanfattning

Umida Group AB redovisar en betydande resultatförbättring för Q2 och H1 2026, drivet av en engångspost från avyttring av alkoholvarumärken. Detta har väsentligt stärkt bolagets finansiella ställning med ökad likviditet, inga räntebärande skulder och förbättrad soliditet, trots en minskning i underliggande omsättning.

Analys

Bolaget befinner sig i en strategisk omställning, där avyttringen av alkoholvarumärken är central. Denna avyttring, som tidigare kommunicerats, har genererat en engångspost om 12 MSEK som drivit upp EBITDA och nettoresultat. Samtidigt har nettoomsättningen och bruttomarginalen minskat, vilket återspeglar den avyttrade verksamheten. Den finansiella ställningen har stärkts avsevärt med 9,9 MSEK i likvida medel, fullständig återbetalning av räntebärande skulder och en soliditet på 26%. Trots ett negativt kassaflöde från löpande verksamhet för första halvåret, ger den stärkta balansräkningen en stabil grund för bolagets framtida satsningar på alkoholfria produkter.
Se relaterad nyhet

Nyckeltal

Nettoomsättning Q2 2026
19 861 KSEK (23 311 KSEK)
Bruttovinstmarginal Q2 2026
28,4% (38,7%)
EBITDA Q2 2026
7 578 KSEK (652 KSEK)
Resultat efter skatt Q2 2026
6 278 KSEK (-1 008 KSEK)
Likvida medel Q2 2026
9,9 MSEK (1,9 MSEK)
Kassaflöde löpande verksamhet H1 2026
-4 298 KSEK (1 604 KSEK)

Insikter

  • • Resultatförbättringen är direkt kopplad till den strategiska avyttringen av alkoholvarumärken.
  • • Bolaget har nu en starkare finansiell plattform för att satsa på sin nya inriktning mot alkoholfria produkter.
  • • Den operativa nedgången är en konsekvens av omställningen och avyttringen av en del av verksamheten.
  • • Den stärkta balansräkningen minskar risken och ger utrymme för framtida investeringar.

Pressmeddelandet är en sammanfattning av Delårsrapporten januari – juni 2026. Delårsrapporten är bifogat i detta pressmeddelande samt tillgänglig på Umidas hemsida, www.umidagroup.com 

ANDRA KVARTALET 2026

  • Nettoomsättningen exklusive punktskatter uppgick till 19 861 KSEK (23 311 KSEK), en minskning om 14,8% jämfört med föregående år.
  • Bruttoresultatet uppgick till 5 650 KSEK (9 017 KSEK), en minskning med 3 367 KSEK. Bruttoresultatet belastat av engångsposter uppgående till cirka 1,7 MSEK.
  • Bruttovinstmarginalen uppgick till 28,4% (38,7%).
  • EBITDA uppgick till 7 578 KSEK (652 KSEK), en förbättring med 6 926 KSEK jämfört med föregående år. EBITDA stärks av engångspost om 12 MSEK från avyttring av alkoholvarumärken.
  • Rörelseresultatet uppgick till 6 547 KSEK (-404 KSEK), en förbättring med 6 951 KSEK.
  • Resultatet efter skatt och finansiella poster uppgick till 6 278 KSEK (-1 008 KSEK), en förbättring med 7 286 KSEK.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapital uppgick till -1 140 KSEK (-1 577 KSEK), en förbättring med 437 KSEK.

FÖRSTA HALVÅRET 2026

  • Nettoomsättningen exklusive punktskatter uppgick till 35 008 KSEK (41 299 KSEK), en minskning om 15,2% jämfört med föregående år.
  • Bruttoresultatet uppgick till 11 380 KSEK (16 141 KSEK), en minskning med 4 761 KSEK.
  • Bruttovinstmarginalen uppgick till 32,5% (39,1%).
  • EBITDA uppgick till 8 348 KSEK (1 320 KSEK), en förbättring med 7 028 KSEK jämfört med föregående år.
  • Rörelseresultatet uppgick till 6 265 KSEK (-794 KSEK), en förbättring med 7 059 KSEK.
  • Resultatet efter skatt och finansiella poster uppgick till 5 727 KSEK (-1 611 KSEK), en förbättring med 7 338 KSEK.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapital uppgick till -4 298 KSEK (1 604 KSEK), en försämring med 5 902 KSEK.

(Jämförelsetalen inom parentes är samma period 2025)

”Andra kvartalet 2026 är det kvartal där vi tog det avgörande steget i vår omställning från alkohol till alkoholfria produkter inom dagligvaruhandeln. Nettoomsättningen exklusive punktskatter uppgick till 19,9 MSEK (23,3), EBITDA till 7,6 MSEK (0,6) och resultatet efter finansiella poster till 6,3 MSEK (-1,0). För första halvåret redovisar koncernen en nettoomsättning exklusive punktskatter om 35 MSEK (41,3) och ett EBITDA-resultat om 8,3 MSEK (1,3).

Bakom resultatet ligger avyttringen av huvuddelen av vår portfölj av egenutvecklade alkoholvarumärken till Spring Wine & Spirits, som ingår i Spendrupskoncernen. Det är en milstolpe i bolagets utveckling. Vi lämnar över varumärken som vi byggt under lång tid till en ägare som har muskler att ta dem vidare, och vi frigör både kapital och fokus till det som ska bära Umida framåt. Effekten på kvartalets resultat är av engångskaraktär.

Kvartalets mest konkreta effekt är finansiell styrka. Likvida medel uppgick till 9,9 MSEK, mot 1,9 MSEK samma tidpunkt föregående år och 3,7 MSEK vid årsskiftet. Checkräkningskrediten löstes in helt (-3,9 MSEK motsvarande period 2025), och koncernen saknar nu räntebärande skulder till kreditinstitut. Leverantörsskulderna minskade till 12,6 MSEK (21,5) och soliditeten stärktes till 26 procent, från 15 vid årsskiftet.”

För ytterligare information, kontakta:

Filip Lundquist, VD, Umida Group AB (publ), Telefon: +46 (0)769 42 41 21

Fler nyheter från Umida Group AB (publ)

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan