Touchtech: Delårsrapport Q3 2025

Källa: MFN
Neutral

Sammanfattning

Touchtech AB rapporterar en minskad nettoomsättning och ett negativt resultat för Q3 2025, men ser en stark tillväxt inom SaaS-intäkter och en minskad kostnadsbas efter omorganisation. Förvärvet av Zliide stärker bolagets position.

Analys

Nettoomsättningen minskade med 19% jämfört med föregående år, vilket VD förklarar med en omställning till en renodlad SaaS-modell och minskad efterfrågan på kundanpassad utveckling. Samtidigt ökade återkommande licensintäkter (SaaS) med 70% och utgjorde 60% av nettoomsättningen, vilket indikerar en förbättrad intäktsmix. EBITDA minskade till 3,0 Mkr (från 4,4 Mkr), och resultatet före skatt blev negativt -0,4 Mkr (från positivt 1,8 Mkr), påverkat av avskrivningar. En omorganisation har genomförts för att sänka kostnadsbasen med 1,4 Mkr per kvartal. Kassaflödet förbättrades under kvartalet. Bolaget förvärvade tillgångarna från konkurrenten Zliide för en symbolisk summa, vilket stärker SaaS-affären. Likvida medel uppgick till 9,3 Mkr utan räntebärande skulder. Trots den minskade omsättningen pekar bolaget på en strategisk omställning mot en mer lönsam och skalbar SaaS-affär.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q3 2025
4 740 (5 883) tkr
EBITDA Q3 2025
3 011 (4 377) tkr
Resultat före skatt Q3 2025
-432 (1 832) tkr
Resultat per aktie Q3 2025
-0,04 (0,17) kr
Nettoomsättning Q1-Q3 2025
14 267 (17 634) tkr
EBITDA Q1-Q3 2025
8 471 (13 253) tkr
Resultat före skatt Q1-Q3 2025
-1 291 (6 251) tkr
Resultat per aktie Q1-Q3 2025
-0,12 (0,56) kr
Återkommande licensintäkter Q3 2025
2,8 Mkr (ökning 70%)
Kostnadsbas (minskning)
1,4 Mkr per kvartal
Likvida medel 30 september 2025
9,3 Mkr
Räntebärande skulder
0 Mkr

Pressmeddelande från Touchtech AB

Göteborg den 31 oktober 2025

Perioden 1 juli - 30 september 2025

* Nettoomsättningen uppgick till 4740 (5883) tkr

* Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 3011 (4377) tkr

* Resultatet före skatt uppgick till -432 (1832) tkr

* Resultat per aktie uppgick till -0,04 (0,17) kr

Antal aktier per 2025-09-30 uppgick till 11 085 332 (11 085 332)

(Jämförelsetal inom parentes avser motsvarande period föregående år)

Perioden 1 januari - 30 september 2025

* Nettoomsättningen uppgick till 14267 (17634) tkr

* Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 8471 (13253) tkr

* Resultatet före skatt uppgick till -1291 (6251) tkr

* Resultat per aktie uppgick till -0,12 (0,56) kr

Antal aktier per 2025-09-30 uppgick till 11 085 332 (11 085 332)

(Jämförelsetal inom parentes avser motsvarande period föregående år)

Väsentliga händelser under perioden 1 juli - 30 september 2025

* Förvärvar tillgångarna från konkurrenten Zliide för en symbolisk summa

Väsentliga händelser efter periodens slut

* Inga väsentliga händelser

Pressmeddelande från Touchtech ABGöteborg den 31 oktober 2025

Perioden 1 juli - 30 september 2025

  • Nettoomsättningen uppgick till 4740 (5883) tkr
  • Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 3011 (4377) tkr
  • Resultatet före skatt uppgick till -432 (1832) tkr
  • Resultat per aktie uppgick till -0,04 (0,17) kr

Antal aktier per 2025-09-30 uppgick till 11 085 332 (11 085 332)(Jämförelsetal inom parentes avser motsvarande period föregående år)

Perioden 1 januari - 30 september 2025

  • Nettoomsättningen uppgick till 14267 (17634) tkr
  • Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 8471 (13253) tkr
  • Resultatet före skatt uppgick till -1291 (6251) tkr
  • Resultat per aktie uppgick till -0,12 (0,56) kr

Antal aktier per 2025-09-30 uppgick till 11 085 332 (11 085 332)(Jämförelsetal inom parentes avser motsvarande period föregående år)

Väsentliga händelser under perioden 1 juli - 30 september 2025

  • Förvärvar tillgångarna från konkurrenten Zliide för en symbolisk summa

Väsentliga händelser efter periodens slut

  • Inga väsentliga händelser

VD har ordet

Ett kvartal som stärker vår SaaS-affär och minskar vår kostnadsbas.Under det tredje kvartalet fortsatte vi omställningen till en mer renodlad SaaS-modell. Våra återkommande licensintäkter uppgick till 2,8 Mkr, vilket är en ökning med 70% jämfört med samma kvartal föregående år och motsvarande 60 % av nettoomsättningen. Som planerat minskade nettoomsättningen mot föregående år till följd av lägre efterfrågan på kundanpassad utveckling, medan kvaliteten i intäktsmixen förbättrades.

Lönsamheten utvecklades stabilt. EBITDA uppgick till 3,0 Mkr, medan resultatet före skatt blev -0,4 Mkr, påverkat av 3,5 Mkr i avskrivningar hänförliga till tidigare aktiverade utvecklingskostnader. Vi har under kvartalet slutfört omorganisationen av utvecklingsavdelningen, vilket sänker kostnadsbasen med cirka 1,4 Mkr per kvartal. I och med ett mindre utvecklingsteam väntas aktiveringen av utvecklingskostnader minska, vilket dämpar avskrivningstakten framåt. Kassaflödet förbättrades löpande under kvartalet; september var i balans. Likvida medel uppgick till 9,3 Mkr vid kvartalets slut och vi har inga räntebärande skulder.

Kommersiellt fortsätter vi att ta små steg framåt. Pieces inom BESTSELLER-gruppen har anslutit till Touchtech InStore och Jack & Jones, Name It samt Vila har rullat ut till fler butiker. Zizzi-affären utvecklas väl och dialog förs om ytterligare utrullningar. Vi har samtidigt förfinat marknadspaketeringen av InStore inför en lansering inom kort och sonderar samarbeten med e-handelsplattformar, där de initiala signalerna är positiva.

På wholesale-sidan har vi cirka 1 500 aktiva användare per månad och utrullningen fortsätter. Vi tar också ett större helhetsansvar för hårdvara med vårt interaktiva visningsbord DSR Table. För mindre showrooms har vi utvecklat DSR Mini och tagit en första order om fem enheter. För att fortsätta att stärka vår SaaS-affär är vårt mål att kunna erbjuda all teknik till ett showroom.

Sammanfattningsvis har Q3 handlat om att höja andelen återkommande intäkter, sänka kostnadsbasen och lägga grunden för skalbar tillväxt. Med en starkare SaaS-affär, tydlig kostnadsdisciplin och god likviditet har vi förutsättningarna att fortsätta vår tillväxtresa på ett långsiktigt lönsamt och hållbart sätt.

För fullständig kvartalsrapport: https://www.touchtech.com/corporate/finansiella-rapporter

Touchtech bjuder in till web-konferens den 31 oktober 2025 kl 11:30 där VD kommenterar och svarar på frågor relaterat till kvartalsrapporten. Mer information för att anmäla sig till telefonkonferensen finns på bolagets hemsida: https://www.touchtech.com/corporate

Med vänliga hälsningar,Deniz Chabandeniz@touchtech.com

About TouchtechTouchtech is a SaaS platform with tools that assist salespeople to connect, present and do business with their customers. The platform is used globally, by thousands of consumers and salespeople in hundreds of retail stores and wholesale showrooms. Jack & Jones, Axel Arigato, Selected and Vero Moda are some of the brands using Touchtech to make selling easy and bridge the gap between their physical and digital commerce. Touchtech, a Swedish Fashion-Tech company, was founded in 2008 by Deniz Chaban and Sebastian Hartman. Since 2017, Touchtech has been publicly traded on the Spotlight Stock Market. Learn more about Touchtech on www.touchtech.com.

Finansiella kommentarer

Intäkter och kostnader:Vi fortsätter att ställa om verksamheten till en mer renodlad SaaS-modell där återkommande licensintäkter under det tredje kvartalet stod för 60% av nettoomstättningen. Nettoomsättningen uppgick under det tredje kvartalet till 4 740 tkr vilket är en minskning med 1 143 tkr eller 19% mot föregående år.

Denna omställning innebar att de återkommande licensintäkterna (SaaS) ökade med 70% under det andra kvartalet, jämfört med motsvarande perioder föregående år.

Nettoomsättningen uppgick under de tre första kvartalen 2025 till 14 267 tkr, vilket är en minskning med 3 367 tkr eller 19% jämfört med motsvarande period förra året.

Touchtech har under det tredje kvartalet ökat sina kostnader före avskrivningar med drygt 384 tkr och totalt med 1 303 tkr under de första nio månaderna 2025 jämfört med samma period föregående år. De resultatpåverkande personalkostnaderna ökade med 12%. Det ska noteras att personalbesparingen på 1,4 Mkr per kvartal av inhyrda utvecklingsresurser för FoU som nyligen genomfördes, bidrar till lägre aktivering i balansräkninge och därmed påverkar det inte resultaträkningen förutom i form av avskrivningar.

Likviditet och finansieringTouchtechs banktillgodohavanden uppgick den 30 september 2025 till 9,29 Mkr (12,47 Mkr per 30 september 2024).Utöver detta finns det en outnyttjad checkräkningskredit på 1 Mkr att tillgå. Touchtech har inga räntebärande skulder.

Aktivering av FoUTouchtech har under perioden januari - september 2025 balanserat totalt 12 553 tkr avseende löne- och konsultkostnader för utvecklingsarbete. Immateriella anläggningstillgångar uppgick per 30 september 2025 till 44,53 Mkr (40,18 Mkr).

Avskrivningar                                          De första nio månadernas resultat har belastats med avskrivningar om 9 847 tkr (7 227 tkr). Av dessa avser 9 841 tkr (7 209 tkr) avskrivningar på egenupparbetade immateriella tillgångar.

Principer för rapportens upprättande Företaget redovisar enligt regelverket K3 vilket är oförändrat mot föregående år.

Revisorns utlåtande angående delårsrapportenRapporten har inte varit föremål för granskning av Touchtechs revisorer.

AktienTouchtech AB (publ) noterades den 22 november 2017 på Spotlight Stock Market (tidigare Aktietorget) med kodnamnet TOUCH och har ISIN-kod SE0010414482.

Antal aktierVid periodens utgång har Touchtech AB (publ) 11 085 332 stycken utestående aktier.

Nästa rapporteringstillfälleDelårsrapport Q4 2025 (bokslutskommuniké) publiceras den 13 februari 2026.

Fler nyheter från Touchtech

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan