Sveafastigheters delårsrapport januari-mars 2026

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

Sveafastigheter redovisar ett starkt första kvartal med ökade hyresintäkter och driftnetto. Periodens resultat drivs kraftigt upp av positiva värdeförändringar på fastigheter. Bolaget har stärkt sin finansiella flexibilitet genom obligationsutgivning och återköp av egna aktier.

Analys

Hyresintäkterna och driftnettot visar en stabil tillväxt, både totalt och jämförbart. Den stora positiva effekten på periodens resultat kommer från värdeförändringar på fastigheter, vilket indikerar en uppvärdering av fastighetsbeståndet. Bolaget har aktivt arbetat med kapitalallokering genom att etablera ett obligationsprogram, förtidsinlösa befintliga obligationer och genomföra aktieåterköp. Utvecklingsprojekten fortskrider med nya byggrätter och markanvisningar.

Nyckeltal

Hyresintäkter
398 (376) mkr
Driftnetto
202 (192) mkr
Förvaltningsresultat per aktie
0,31 (0,30) kr
Värdeförändring fastigheter
148 (-72) mkr
Periodens resultat per aktie
1,39 (0,19) kr
Aktieåterköp
96 mkr

Insikter

  • • Periodens resultat drivs till stor del av värdeförändringar, vilket kan vara volatilt.
  • • Bolaget stärker sin finansiella flexibilitet genom nya obligationer och återköp.
  • • Utvecklingsprojekten fortskrider med nya byggrätter och markanvisningar.
  • • Bytesaffären med KlaraBo om 2,1 mdkr är en betydande transaktion som omstrukturerar beståndet.

Realiserade projektvinster och stärkt finansiell f lexibilitet

Realiserade projektvinster och stärkt finansiell f lexibilitet

“Sveafastigheter fortsatte under kvartalet att utveckla bolaget i linje med den långsiktiga strategin, med fokus på värdeskapande investeringar, aktiv kapitalallokering och stärkt finansiell flexibilitet. Under kvartalet initierade vi aktieåterköp och stärkte vår finansiella ställning, och efter kvartalets utgång har projektvinster realiserats – samtliga viktiga steg i arbetet med att skapa långsiktigt aktieägarvärde.”, säger Erik Hävermark, VD för Sveafastigheter.

Kvartalet januari – mars 2026

  • Hyresintäkterna ökade med 6,0 procent och uppgick till 398 mkr (376). I jämförbart bestånd ökade hyresintäkterna med 4,9 procent.
  • Driftnetto ökade med 5,3 procent och uppgick till 202 mkr (192). I jämförbart bestånd ökade driftnettot med 3,9 procent.
  • Förvaltningsresultat uppgick till 62 mkr (60), motsvarande 0,31 (0,30) kronor per aktie.
  • Värdeförändring fastigheter uppgick till 148 mkr (-72).
  • Periodens resultat uppgick till 277 mkr (39), motsvarande 1,39 (0,19) kronor per aktie.

Väsentliga händelser under kvartalet

  • Ett Euro Medium Term Note-program om 2 000 mEUR etablerades och under det har seniora, icke-säkerställda obligationer om 300 mEUR emitterats med fast kupong om 4,375 procent och en löptid om 5 år.
  • Bolaget har nyttjat sin rätt att förtidsinlösa utestående 111 mEUR seniora, icke-säkerställda obligatio ner med en fast kupong om 4,75 procent.
  • Byggrätter tilldelades för två projekt i Nacka med cirka 155 lägenheter vid Orminge centrum och 105 lägenheter vid Älta centrumkvarter.
  • Bolaget utsågs till ankarbyggherre och fick markanvisning om minst 10 000 kvm BTA i Silokvarteren i centrala Västerås.
  • Sveafastigheter vann, för andra året i rad, Kundkristallen för högsta lyft i service.
  • Under perioden skedde från- och tillträde i bytesaffären med KlaraBo till ett sammanlagt fastig hetsvärde om 2,1 mdkr. Affären omfattade 1 231 lägenheter där Sveafastigheter förvärvade 656 lägenheter till ett överenskommet värde om 1 031 mkr och avyttrade 575 lägenheter till ett överens kommet värde om 1 103 mkr.
  • Styrelsen för Sveafastigheter har beslutat att utnyttja bemyndigandet från årsstämman 2025 om återköp av egna aktier. Totalt har 2 650 230 aktier återköpts under kvartalet till ett belopp om 96 mkr.

Väsentliga händelser efter kvartalet

  • Efter kvartalets utgång har avtal tecknats om att avyttra nyproduktionsprojektet Solhusen i Nacka. Projektet omfattar 147 hyresrätter och det överenskomna fastighetsvärdet uppgår till 438 mkr. Total investering i projektet bedöms uppgå till 354 mkr, motsvarande en projektmarginal på 24 procent. Projektet beräknas färdigställas och frånträdas under det andra kvartalet 2026.

För ytterligare information, vänligen kontakta:Kristel Eismann, Finans- och IR-chef, ir@sveafastigheter.se

Om SveafastigheterSveafastigheter äger, förvaltar och utvecklar människors hem. Fastighetsbeståndet består av en bredd av hyresrätter i tillväxtregioner i Sverige. Husen förvaltas och utvecklas med ett närvarande och lokalt engagemang. Sveafastigheter utvecklar och bygger nya hållbara bostäder där efterfrågan på bostäder är som störst.

Denna information är sådan information som Sveafastigheter AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-04-23 07:30 CEST.

Bifogade filerSveafastigheter Q1 2026

Fler nyheter från Sveafastigheter AB (publ)

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan