Kalqyl

Sustainion Group: Rapportkommentar Q1'26

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

Sustainion redovisar en stark resultatutveckling i Q1'26 med ökad nettoomsättning och EBIT. Bolaget genomför även ett strategiskt förvärv i Nederländerna och lanserar nya energilagringslösningar, vilket förväntas bidra positivt framöver.

Analys

Bolaget visar en robust tillväxt med 38,2% ökning av nettoomsättningen till 152,0 MSEK, drivet av både organisk tillväxt och förvärvet av Karlsborgs Plåtproduktion (KPP). Lönsamheten förbättrades markant med en EBIT-ökning på 79,7% till 9,0 MSEK och en marginal på 5,9%. Kassaflödet från den löpande verksamheten var positivt, trots ökat varulager. Förvärvet av Diemma B.V. och lanseringen av energilagringssystem inom Skårebo positionerar bolaget väl för framtida tillväxt.

Nyckeltal

Nettoomsättning
152,0 (110,0) MSEK
EBIT
9,0 (5,0) MSEK
EBIT-marginal
5,9 (4,6) %
EBITDA
12,9 (8,8) MSEK
EBITDA-marginal
8,5 (8,0) %
Kassaflöde från löpande verksamheten
1,0 (-4,4) MSEK

Insikter

  • • Integrationen av KPP och operativ hävstång drev lönsamhetsökningen.
  • • Energilagringssystemen har en betydligt högre prisnivå än laddboxar, vilket kan ge stort intäktsbidrag vid lägre volymer.
  • • Ledningen har reviderat upp estimaten för organisk tillväxt men justerat ned förvärvstakten på kort sikt.
  • • Försäljningen under Q2 förväntas gynnas av att kunder tidigarelägger ordrar inför KPP:s anläggningsflytt.

Sustainion redovisade ökad nettoomsättning och EBIT i det första kvartalet. Totala intäkter uppgick till 150,7 MSEK (108,5), varav nettoomsättningen uppgick till 152,0 MSEK (110,0), förändring av produkter i arbete till -3,4 MSEK (-2,2) och övriga rörelseintäkter 2,1 MSEK (0,7). Lönsamheten, mätt som EBIT, uppgick till 9,0 MSEK (5,0), motsvarande en marginal om 5,9 % (4,6).

Sustainion redovisade ökad nettoomsättning och EBIT i det första kvartalet. Totala intäkter uppgick till 150,7 MSEK (108,5), varav nettoomsättningen uppgick till 152,0 MSEK (110,0), förändring av produkter i arbete till -3,4 MSEK (-2,2) och övriga rörelseintäkter 2,1 MSEK (0,7). Lönsamheten, mätt som EBIT, uppgick till 9,0 MSEK (5,0), motsvarande en marginal om 5,9 % (4,6).

Stark organisk tillväxt trots vädereffekter och tuffa jämförelsetalSustainion inledde 2026 med fortsatt stark organisk tillväxt om 24,2 % (29,1), trots ett mycket starkt jämförelsekvartal och en kall inledning på året som medförde förskjutningar av vissa kundprojekt. Nettoomsättningen ökade med 38,2 % till 152,0 MSEK (110,0), drivet av både stark organisk utveckling och bidrag från förvärvet av Karlsborgs Plåtproduktion (KPP). EBITDA ökade till 12,9 MSEK (8,8), motsvarande en EBITDA-marginal om 8,5 % (8,0). EBIT ökade med 79,7 % till 9,0 MSEK (5,0), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 5,9 % (4,6). Lönsamhetsökningen drevs primärt av integrationen av högmarginalaffären KPP samt koncernens operativa hävstång. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 1,0 MSEK (-4,4), främst drivet av det positiva rörelseresultatet men motverkat av ett ökat varulager. Under kvartalet tecknade Sustainion även avtal om att förvärva nederländska Diemma B.V., vilket blir koncernens första utländska förvärv och bedöms skapa kommersiella synergier med dotterbolaget EHC Teknik.

Fulladdade batterier inför årets resterande kvartalI samband med förvärvet av Diemma B.V. tog Sustainion in pengar inför lanseringen av energistyrnings- och lagringslösningar inom Skårebo, som en del av bolagets fortsatta expansion inom energiomställning. Sustainions ledning beskriver satsningen som ett naturligt steg i Skårebos tillväxtresa och uppger att den initiala responsen varit stark. Energilagringssystem är väsentligt dyrare än laddboxar, uppskattningsvis 15-20x högre i pris mot slutkund, vilket innebär att lägre volymer kan generera betydande intäktsbidrag. Då Skårebos befintliga kundbas redan installerar dessa system bedöms expansionen kunna ske utan större marknadsföringsinsatser eller en separat go-to-market-strategi. Sustainion ser efterfrågan från dag ett på plattformen, vilket väntas bidra positivt till tillväxten från Q2 och framåt. Därtill väntas EHC Teknik leverera den tidigare kommunicerade genombrottsordern om 6 MSEK under Q2, en order som bedöms bidra med hög inkrementell lönsamhet.

OutlookVi har reviderat upp våra estimat avseende den organiska tillväxten till följd av ett betydligt starkare momentum under första kvartalet än vi tidigare väntat oss. Samtidigt har vi justerat ned våra antaganden avseende förvärvstakten, då den fortsatta tillväxten väntas kräva ökade investeringar i rörelsekapital samt att kommande tilläggsköpeskillingar begränsar det finansiella utrymmet för nya förvärv på kort sikt. Vi har även tagit höjd för kortsiktiga fluktuationer kopplade till flytten av KPPs nya anläggning, men bedömer samtidigt att bolagets operationella momentum är starkt inför kommande kvartal. Inom KPP väntas flera kunder tidigarelägga ordrar inför flytten, vilket bedöms gynna försäljningen under Q2. Därtill lanseras energilagringssystemen inom Skårebo under kvartalet, där den initiala responsen varit positiv och där expansionen i Danmark och övriga internationella marknader väntas fortsätta bidra till stark tillväxt trots utmanande jämförelsetal. Om bolaget exekverar i linje med våra förväntningar ser vi potential för en uppvärdering. Baserat på en EBIT-multipel om 12x uppgår vårt motiverade värde för 2027E till 3,0 SEK per aktie, en uppsida om 59,9 %.

Läs hela analysen här

För mer information, vänligen kontakta:

Albin Eriksson, analytiker (albin@kalqyl.se)Erik Lundberg, analytiker (erik.lundberg@kalqyl.se)Gustav Gabinus, analytiker (gustav@kalqyl.se)Pontus Fredriksson, analytiker (pontus@kalqyl.se)

Om Kalqyl

Kalqyl är ett nytänkande analysbolag med en snabbväxande plattform och en unik räckvidd bland nordiska investerare. Med djup expertis och fokus på kvalitativt innehåll levererar vi analyser och intervjuer som engagerar och skapar värde.

Bifogade filer

Sustainion Group: Rapportkommentar Q1'26