Stille AB (publ) redovisar idag rapporten för det första kvartalet 2026.

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

Stille AB redovisar en stark tillväxt i första kvartalet 2026 med en nettoomsättning på 179,1 MSEK, en ökning med 38,5%. Bolaget rapporterar förbättrad lönsamhet med en EBITDA-marginal på 21,5%. Stille ser god efterfrågan och planerar för fortsatta förvärv.

Analys

Nettoomsättningen ökade markant med 38,5% till 179,1 MSEK, drivet av en organisk tillväxt om 18,6%. Bruttomarginalen sjönk marginellt till 49,1% från 51,1%, men EBITDA ökade betydligt till 38,5 MSEK (25,2 MSEK), vilket resulterade i en förbättrad EBITDA-marginal till 21,5%. Bolaget indikerar en stark efterfrågan och en god finansiell ställning som möjliggör fortsatta förvärv.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q1 2026
179,1 (129,3) MSEK
Organisk tillväxt Q1 2026
18,6%
Bruttomarginal Q1 2026
49,1%
EBITDA Q1 2026
38,5 (25,2) MSEK
EBITDA-marginal Q1 2026
21,5%

Insikter

  • • Bolaget visar en robust tillväxt och förbättrad lönsamhet i kvartalet.
  • • En stark finansiell position möjliggör strategiska förvärv.
  • • Efterfrågan på produkterna uppges vara fortsatt stark.

Nettoomsättningen uppgick till 179,1 MSEK (129,3), vilket motsvarar en organisk tillväxt om 18,6 procent (26,9 procent justerat för valutaomräkningseffekter) och en total tillväxt om 38,5 procent (46,9 procent justerat för valutaomräkningseffekter).

Nettoomsättningen uppgick till 179,1 MSEK (129,3), vilket motsvarar en organisk tillväxt om 18,6 procent (26,9 procent justerat för valutaomräkningseffekter) och en total tillväxt om 38,5 procent (46,9 procent justerat för valutaomräkningseffekter).

”Jag är mycket nöjd med inledningen på 2026 och vår starka tillväxt av såväl intäkter som lönsamhet, säger Ulrik Berthelsen. Vi ser en fortsatt stark efterfrågan på våra produkter samtidigt som vi förbättrar produkttillgängligheten.”

Bruttomarginalen uppgick till 49,1 procent (51,1) och EBITDA före poster av engångskaraktär till 38,5 MSEK (25,2).

”Med en stärkt gruppstruktur och kassa står vi väl positionerade att fortsätta utöka Stille-gruppen genom selektiva förvärv. Vi ser med tillförsikt fram emot resten av 2026 och att vidareutveckla Stille-gruppen”, avslutar Stilles VD.

MSEKJAN–MAR2026JAN–MAR2025APR–MAR2025/2026JAN–DEC2025Nettoomsättning179,1129,3617,4567,6Bruttovinst, %49,151,148,750,7EBITDA före poster av engångskaraktär38,525,2127,1113,8EBITDA före poster av engångskaraktär, %21,519,520,620,0EBITDA38,525,2120,0106,7EBITDA, %21,519,519,418,8EBIT före poster av engångskaraktär30,017,992,480,3EBIT före poster av engångskaraktär, %16,713,815,014,2EBIT30,017,985,373,2EBIT, %16,713,813,812,9

Denna information är sådan information som Stille är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-04-24 08:00 CEST.

KontaktuppgifterUlrik BerthelsenVD och koncernchef+46 (0)73 033 38 25 | ulrik.berthelsen@stille.se

Om ossStille AB (publ) är ett väletablerat bolag inom utveckling, tillverkning och distribution av kirurgiska instrument och avancerade operationsbord i premiumsegmentet, med ett differentierat erbjudande inom snabbt växande nischmarknader för procedurer där kvalitet och hög precision är kritiskt. Stille grundades 1841 och är noterad på Nasdaq First North Growth Market under tickern "STIL" med Eminova AB som Certified Adviser, Eminova Fondkommission AB, +46 8 684 211 10, adviser@eminova.se. Mer information finns på www.stille.se.

Bifogade filerDelårsrapport Stille Q1 2026

Fler nyheter från Stille

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan