FJÄRDE KVARTALET 2025
- Nettoomsättningen uppgick till 44 000 (49 416) TEUR, en minskning med -11.0% jämfört med samma period föregående år. Organisk tillväxt uppgick till -1.9%.
- Rörelseresultat (EBIT) uppgick till 3 589 (-1 525) TEUR, motsvarande en EBIT-marginal på 8,2 (-3,1)%.
- EBITA uppgick till 3 619 (-1 495) TEUR, motsvarande en EBITA-marginal på 8,2 (-3,0)%.
- Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 5 510 (1 000) TEUR, motsvarande en EBITDA-marginal på 12,5 (2,0)%.
- Justerat rörelseresultat före avskrivningar (justerad EBITDA) uppgick till 4 962 (5 081) TEUR, motsvarande en justerad EBITDA-marginal 11,3 (10,3)%.
- Orderingången uppgick till 40 479 (39 815) TEUR, en ökning med 1.7% jämfört med samma period föregående år. Organisk tillväxt uppgick till 8,7%.
- Resultat per aktie uppgick till -41.77 (-113,97) EUR.
JANUARI – DECEMBER 2025
- Nettoomsättningen uppgick till 173 187 (174 413) TEUR, en minskning med -0,7% jämfört med samma period föregående år. Organisk tillväxt uppgick till 4,3%.
- Rörelseresultat (EBIT) uppgick till 15 198 (-368) TEUR, motsvarande en EBIT-marginal på 8,8 (-0,2)%.
- EBITA uppgick till 15 318 (-248) TEUR, motsvarande en EBITA-marginal på 8,8 (-0,1)%.
- Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 22 481 (7 526) TEUR, motsvarande en EBITDA-marginal på 13,0 (4,3)%.
- Justerat rörelseresultat före avskrivningar (justerad EBITDA) uppgick till 18 510 (13 171) TEUR, motsvarande en justerad EBITDA-marginal 10,7 (7,6)%.
- Orderingången uppgick till 175 831 (185 344) TEUR, en minskning med -5,1% jämfört med samma period föregående år. Organisk tillväxt uppgick till -0,8%.
- Resultat per aktie uppgick till -63,58 (-345,53) EUR.
KONCERNCHEFENS KOMMENTAR
Det fjärde kvartalet har präglats av en fortsatt förbättring av våra rörelsemarginaler jämfört med föregående år, främst tack vare en framgångsrik kostnadskontroll. Även om omsättningen inte nådde fjolårets nivå – då jämförelseperioden inkluderade flera större, specifika projekt – visar vi en stärkt lönsamhet.
Under kvartalets slut och inledningen av 2026 har vi sett en tydlig ökning av marknadsaktiviteten. Flera större ordrar med leveranser kommande kvartal har säkrats, och vi ser hur de stora infrastruktursatsningarna runt om i Europa gradvis börjar gynna våra marknader. Samtidigt har ett ovanligt kallt vinterväder haft en kortsiktig negativ påverkan på den del av vår omsättning som bygger på ordrar med snabbare leveranscykler.
Kvartalets omsättning uppgick till 44 000 (49 416) TEUR, en minskning med -11,0 procent jämfört med föregående år. Den organiska tillväxten uppgick till -1,9 procent justerat för valutaeffekter.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 3 589 (-1 525) TEUR, motsvarande en EBIT-marginal på 8,2 (-3,1) procent. Jämförelsestörande poster i kvartalet uppgick till 548 (-4 081) TEUR. Det justerade rörelseresultatet uppgick till 3 041 (2 915) TEUR, motsvarande en justerad EBIT-marginal på 6,9 (5,9) procent.
Rörelseresultatet har påverkats av en lägre omsättning i affärsområdet Bridges & Culverts, men även av en minskad kostnadsbas till följd av de uthålliga effektiviseringsåtgärder som genomfördes i slutet av 2024.
Kvartalets kassaflöde från den löpande verksamheten var lägre jämfört med motsvarande period föregående år, drivet främst av en förändring av rörelsekapital där en förskottsbetalning från ett större kundprojekt påverkade jämförelseperioden positivt.
Orderingången under kvartalet uppgick till 40 479 TEUR (39 815), en ökning med 1,7 procent jämfört med samma period föregående år. Den organiska tillväxten uppgick till 8,7 procent.
I december slutförde vi avyttringen av fastigheten i Storbritannien, vilket gav ett positivt kassaflödesbidrag på cirka 6 MEUR.
För att ytterligare stärka vår position och effektivitet har vi beslutat att från 1 januari 2026 omorganisera verksamheten från tre till två affärsområden. De tidigare områdena GeoTechnical Solutions och StormWater Solutions kommer att föras samman under det nya affärsområdet Water & Ground Solutions. Sammanslagningen syftar till att skapa tydliga kommersiella, operativa och administrativa synergier. Under en gemensam ledning får Water & Ground Solutions ett kraftfullare kunderbjudande och bättre möjlighet att nyttja vår samlade kompetens. Affärsområdet Bridges & Culverts Solutions påverkas inte. Den nya organisationen presenteras i sin helhet i rapporten för första kvartalet 2026.
Trots ett utmanande marknadsläge som ännu inte återgått till normala nivåer, innebar helåret 2025 en tydlig resultatförbättring jämfört med 2024. Med de stora infrastruktursatsningarna som nu genomförs i Europa ser vi med förväntan på utvecklingen under 2026 och de kommande åren. Vi är övertygade om att vår strategi och omorganisation positionerar oss väl för framtida framgång.
Stefan Nordström,VD och koncernchef
Rapporten i sin helhet finns publicerad på www.viacongroup.com.
Kontakter:
Stefan Nordström, CEO E-mail: stefan.nordstrom@viacongroup.com Tel: +46 (0) 706 32 13 06
Philip Delborn, CFOE-mail: philip.delborn@viacongroup.com Tel: +46 (0) 702 125264
Om oss
ViaCon constructs connections. Consciously.
ViaCon bildades 1986 med etableringar i Sverige och Norge och är en ledande leverantör på den europeiska marknaden inom hållbara lösningar för korrugerade stålstrukturer, geotekniska lösningar samt dagvattenlösningar. ViaCon har en bred kunskap inom lokala marknader och tillverkningsprocesser. ViaCon finns i 18 länder och har ungefär 700 anställda.ViaCon kombinerar mer än tre decenniers erfarenhet med den allra senaste tekniken och är en pionjär inom Bridges & Culverts Solutions, GeoTechnical Solutions och StormWater Solutions.ViaCon erbjuder sina kunder en mängd distinkta, viktiga och toppmoderna lösningar för olika infrastrukturprojekt som är pålitliga, slitstarka och utformade för att möta utmaningarna i en föränderlig värld.ViaCon ägs av fonder rådgivna av FSN Capital Partners, ett ledande riskkapitalbolag i norra Europa.
Denna information är sådan information som ViaCon Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-02-24 11:00 CET.
Bifogade filer
ViaCon Group Interim Report Q4 2025 SV Webb