SHT Smart High-Tech AB: Delårsrapport tredje kvartalet 2025

Källa: MFN
Neutral
Analys i realtid
Sammanfattar nyheten...
2
Viktigaste fakta
3
Initial riktning
4
Hämtar och analyserar VD-ordet...
5
Fördjupad bedömning
6
Påverkan

 

Perioden juli - september 2025

· Nettoomsättningen uppgick till 1 367 (1 942) TSEK

· Aktiverat arbete för egen räkning 308 (483) TSEK

· Övriga rörelseintäkter uppgick till 404 (501) TSEK

· Rörelseresultatet uppgick till -24 931 (-9 690) TSEK

· Resultat efter skatt uppgick till -24 885 (-9 712) TSEK

· Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -23 021 (-15 029) TSEK

· Resultat per aktie uppgick till -0,87 (-0,43) kronor

Perioden januari - september 2025

· Nettoomsättningen uppgick till 5 525 (5 053) TSEK

· Aktiverat arbete för egen räkning 1 075 (1 069) TSEK

· Övriga rörelseintäkter uppgick till 3 107 (2 496) TSEK

· Rörelseresultatet uppgick till -57 769 (-31 035) TSEK

· Resultat efter skatt uppgick till -57 713 (-31 142) TSEK

· Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -49 227 (-21 274) TSEK

· Resultat per aktie uppgick till -2,02 (-1,37) kronor

Finansiell flerårsöversikt för koncernen

Jul - Sep

2025

Jul - Sep

2024

Jan - Sep 2025

Jan - Sep 2024

Jan - Dec 2024

Nettoomsättning

1 367

1942

5 525

5 053

6 764

Omsättningsförändring

-30 %

63 %

9%

132 %

+23 %

Aktiverat arbete för egen

   räkning

307

483

1 075

1 069

1 526

Övriga rörelseintäkter

404

501

3 107

2 496

2 782

Summa rörelsekostnader

-27 010

-12 616

-67 476

-39 653

-55 756

Rörelseresultat

-24 931

-9 690

-57 769

-31 035

-44 685

Resultat efter skatt

-24 885

-9 712

-57 713

-31 142

-44 290

Kassaflöde från den

   löpande verksamheten

-23 021

-15 029

-49 227

-21 274

-39 531

Resultat per aktie, SEK

-0,87

-0,43

-2,02

-1,37

-1,67

NYCKELTAL

2025

30/9

2024

30/9

2024

31/12

2023 31/12

2022

31/12

Soliditet, %

82

91

88

73

83

Kassalikviditet, %

323

1 151

812

267

386

Antal anställda

65

36

38

32

29

Väsentliga händelser under tredje kvartalet i kronologisk ordning

  • Smart High Tech tillfördes 1 419 TSEK genom aktieteckning via inlösen av optioner från utställt incitamentsprogram från år 2021.
  • Smart High Tech rekryterade Hans Lindström som CQO och delaktig i företagets ledningsgrupp. Hans är en senior ledare som har omfattande global erfarenhet. Målsättningen med rekryteringen är att säkerställa kvalitet och kapacitet för att möta och säkerställa marknadens och våra kunders behov nu och i framtiden.
  • Smart High Tech har tilldelats 1,4 miljon kronor av Vinnova för deltagande i ett nytt forskningsprojekt inom Vinnovas forskningsprogram: Avancerad Digitalisering - Industriell behovsdriven innovation 2025". Projektet som har titel: Högdensitets AI-infrastruktur för 6G system" syftar till att adressera kylningsproblem i stora datacenter och har tydligt fokus på hållbarhet, energieffektivisering och integration med energisystemet där Smart High Techs grafenförstärkta TIM är en viktig komponent för kylning. Projektet koordineras av RISE. Som akademisk partner deltar även Luleå Tekniska Högskola och Chalmers Tekniska Högskola. I projektet deltar även industriella partners så som Ericsson, ABB och Hitachi Energy med flera. 
  • Smart High Tech och Henkel tillkännagav ett strategiskt partnerskap med fokus på innovation för kylning av elektroniska komponenter. Samarbetet utnyttjar Smart High Techs expertis inom avancerade grafenförstärkta material och Henkels djupa och breda kunnande inom elektroniska material för att påskynda utvecklingen och marknadsintroduktionen av grafenförstärkt termisk gränssnittsteknik. De kombinerade styrkorna hos båda företagen kommer underlätta lanseringen av banbrytande termiska materiallösningar under varumärket Henkel Loctite, riktade mot elektronikmarknaderna. 
  • Verkställande direktören har ordet

    Tredje kvartalet 2025 har präglats av viktiga framsteg för vår långsiktiga strategi. Det mest betydelsefulla steget var undertecknandet av partnerskapet med Henkel, vilket markerar en milstolpe i vår ambition att bli en ledande leverantör av grafen förstärkt gränsskiktsmaterial baserade på avancerad nanoteknologi för elektronikkylning. Genom detta samarbete öppnas dörrar till en betydligt större marknad och nya affärsmöjligheter inom volymproduktion.

    Under kvartalet har vi fortsatt att investera i utökad produktionskapacitet i både Sverige och Kina. I Sverige har investeringen skett mot att tillverka grafen i massvolym samt kring processutrustningar för detta ändamål. Flytten till den nya lokalen har medfört en försening men kapaciteten av grafentillverkningen är ikapp nu för att efter intrimning och optimering nå den planerade produktionskapaciteten. Vår bedömning är att det finns en stark efterfrågan på marknaden. Ett företag inom industrin har kommunicerat att deras efterfrågan på grafenförstärkt TIM är cirka 10 miljoner pads under 2026.

    En stor del av resurserna under Q3 ägnades åt processvalidering och optimering för att skapa bättre produkter som är lämpade för tillverkning i stor volym. Vi har med andra ord, kommit långt med kapacitetsuppbyggnaden.  I samband med detta har vi kommit fram till att en fokusering av verksamheten hjälper till att öka effektiviteten. Det innebär att vi för tillfället renodlar svenska verksamheten till grafenfilms-och bulkproduktion och kinesiska verksamheten till bulk- och padproduktion.

    I samarbete med Henkel har vi även identifierat behovet av förstärkta kvalitets- och ledningssystem för att möta de högt ställda krav som både Henkel och slutkunderna ställer. Eftersom slutkunderna är bland de största AI företagen i världen, så är kraven på leveranssäkerheten med hög kapacitet och kvalitet ett måste.  Därför har vi ökat våra satsningar inom kvalitetsområdet och genomfört kontinuerliga utvärderingar. Vi har nyligen passerat en ny revision av ISO certifiering och arbetar tillsammans med Henkel för att möta slutkundernas krav på oss i både Sverige och Kina.

    För att lyckas med att producera hög volym har vi tillsammans med Henkel valt att fokusera på ett antal få produkter, vilket ökar lönsamheten vid volymproduktion. Samtidigt utvecklar vi ständigt nya metoder och processer med potential att mångdubbelt höja volymkapaciteten.

    Under Q3 har vi även fått in ytterligare ett kärnpatent beviljat i Kina. Patentet behandlar en ny metod för att skapa en pad med samma mekanisk hållfasthet som x- och y inriktning utan att förlora de termiska egenskaperna för GT-TIM produkterna. Ytterligare 4 patentansökningar kommer att lämnas in såväl i Kina som i Sverige i form av PCT ansökningar inom den närmaste tiden. Kina är en viktig marknad där skyddet mot IP intrång är en viktig del av IP strategi. Sammanlagt har vi idag 24 kärnpatent beviljade i hela världen samt ett stort antal pågående ansökningar. Detta lägger en stabil grund för framtidens expansion och produktutveckling samt ger oss ännu bättre möjligheter att befästa vår marknadsledande position.

    Parallellt deltar vi i flera internationella och nationella FoU-projekt för att stärka vår kompetens och förstå framtidens utmaningar. Under perioden fick vi ett nytt forskningsprojekt inom Vinnovas forskningsprogram: "Avancerad Digitalisering - Industriell behovsdriven innovation 2025" för kylning av dataservrar och för 6G applikationer.  Samtidigt har vi nu blivit en utvald partner inom EU ERANET program för att, bl a tillsammans med Nvidias dotterbolag i Israel, söka forskningsfinansiering inom kylning mot AI applikationer.

    Jag vill också betona Henkels globala räckvidd och vår tro på att samarbetet med dem är den säkraste entrébiljetten för att göra Smart High Tech till en etablerad och godkänd leverantör i branschen.

    Till sist vill jag rikta ett varmt tack till alla medarbetare för ert engagemang och er kompetens - grunden för vår framgång. Tillsammans bygger vi ett bolag som inte bara är teknologiskt ledande, utan också skapar värde för våra kunder och våra aktieägare.

     

    Resultat och finansiell ställning

     

    Perioden tredje kvartalet juli - september 2025

    Koncernen

     

    Intäkter och resultat

    Koncernen hade en nettoomsättning på 1 367 (1 942) TSEK under tredje kvartalet 2025, vilket innebär en minskning -30% (63) procent. Omsättningsminskningen är ett resultat av fokusering kring avtalet med Henkel samt automatisering av våra produktionsprocesser.

    Aktiverat arbete för egen räkning uppgick under tredje kvartalet till 307 (483) TSEK.

    Övriga intäkter uppgick till 404 (501) TSEK under det tredje kvartalet. Övriga intäkter är till allra största del kopplade till ersättningar och bidrag för forskning och utvecklingsprojekt som är finansierade av Vinnova och EU.

     

    Rörelsekostnader för koncernen uppgick till -27 010 (-12 616) TSEK för tredje kvartalet, varav 10 362

    (4 824) TSEK avser kostnader för personal. Ökningen av övriga externa kostnader bestod främst av större lokaler och en ökning av inhyrd produktionspersonal, totalt 16 personer. Ökningen har gjorts för att förbereda inför volymproduktion.

    Rörelseresultatet för det tredje kvartalet uppgick till -24 931 (-9 690) TSEK.

     

    Kassaflöde och likviditet

    Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick för det tredje kvartalet till -23 021 (-15 029) TSEK.

    Periodens kassaflöde uppgick till -6 474 (68 438) TSEK. Vid periodens utgång fanns likvida om 26 442 (81 523) TSEK tillgängliga.

    I tillägg har bolaget 25 000 TSEK i kortfristiga räntebärande fonder som är likvida och tillgängliga på kort varsel.

     

    Investeringar

    Investeringar genomförts om totalt 11 738 (69) TSEK under det tredje kvartalet i maskiner och inventarier. Därutöver har det lagts ner 632 (559) TSEK i immateriella anläggningstillgångar vilket härrör sig till forskning- och utveckling, och patentkostnader.

     

     

    Moderbolaget

    Moderbolagets nettoomsättning under det tredje kvartalet 2025 uppgick till 1 367 (1 934) TSEK.

    Aktiverat arbete för egen räkning under tredje kvartalet uppgick till 308 (483) TSEK.

    Övriga rörelseintäkter för det tredje kvartalet uppgick till 175 (502) TSEK. Övriga intäkter var till allra största del kopplade till ersättningar och bidrag för forskning och utvecklingsprojekt som är finansierade av Vinnova och EU.

    Moderbolagets rörelseresultat för det tredje kvartalet uppgick till -22 620 (-7 311) TSEK.

     

     

    Perioden januari - september 2025

     

    Koncernen

     

    Intäkter och resultat

    Koncernen hade en nettoomsättning på 5 525 (5 053) TSEK under de första nio månaderna 2025, vilket innebär en försäljningsökning med 9 procent.

    Aktiverat arbete för egen räkning under de första nio månaderna uppgick till 1 075 (1 069) TSEK.

    Övriga intäkter uppgick till 3 107 (2 496) TSEK under de första nio månaderna 2025. Övriga intäkter är till allra största del kopplade till ersättningar och bidrag för forskning och utvecklingsprojekt som är finansierade av Vinnova och EU samt valutakursvinster.

     

    Rörelsekostnader för koncernen uppgick till -67 476 (-39 653) TSEK under perioden, varav 29 587

    (14 805) TSEK avser kostnader för personal.

    Rörelseresultatet för de första nio månaderna 2025 uppgick till -57 713 (-31 142) TSEK.

     

    Kassaflöde och likviditet

    Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick de första nio månaderna till -49 227 (-21 274) TSEK.

    Periodens kassaflöde uppgick till -77 701 (73 511) TSEK. Vid periodens utgång fanns likvida med om 26 442 (81 523) TSEK tillgängliga.

    I tillägg har bolaget 25 000 TSEK i kortfristiga räntebärande fonder som är likvida och tillgängliga på kort varsel.

     

    Investeringar

    Investeringar har genomförts om totalt 30 441 (516) TSEK under de första nio månaderna 2025 i maskiner, inventarier. Därutöver har det lagts ner 1 761 (1 544) TSEK i immateriella anläggningstillgångar vilket härrör sig till forskning- o utveckling, och patentkostnader.

     

    Moderbolaget

    Moderbolagets nettoomsättning under de första nio månaderna 2025 uppgick till 5 267 (5 015) TSEK, vilket innebär en nettoomsättningsökning med drygt 5 procent.

    Under perioden har 1 075 (1 069) TSEK redovisats som aktiverat arbete för egen räkning.

    Övriga rörelseintäkter för de första nio månaderna uppgick till 1 878 (1 545) TSEK. Övriga intäkter var till allra största del kopplade till ersättningar och bidrag för forskning och utvecklingsprojekt som är finansierade av Vinnova samt valutakursvinster.

    Moderbolagets rörelseresultat för de första nio månaderna 2025 uppgick till -51 831 (-24 564) TSEK.

     

     

    Övriga upplysningar

     

    Koncernstruktur

    Koncernen Smart High Tech består av moderbolaget SHT Smart High-Tech AB, samt de helägda dotterbolagen SHT Grafilm AB, och SHT Sinterma AB. Moderbolaget har sin hemvist i Arendal på Hisingen, Göteborg, medan dotterbolagen har sin hemvist på Johanneberg Science Park i anslutning till Chalmers Tekniska Högskola i Göteborg.

    Därutöver har Smart High Tech ett helägt dotterbolag i Hongkong, SHT Smart High-Tech Hong Kong Ltd, som i sin tur har ett helägt dotterbolag i Kina, Shanghai Juxi Business Management Ltd. Shanghai Juxi Business Management Ltd driver ingen verksamhet utan äger samtliga aktier i Shanghai Ruixi New Materials High-Tech Ltd.

    Finansiell ställning

    Per den 30 september 2025 uppgick koncernens egna kapital till 88 764 (92 089) TSEK och de totala tillgångarna för koncernen uppgick till 107 774 (100 888) TSEK, vilket innebär att soliditeten i koncernen är 82%.

    Aktier och optionsprogram

    Aktiekapitalet i SHT Smart High-Tech AB uppgick per 30 september 2025 till 1 419 063,05 (1 136 475) SEK fördelat på 28 381 261 aktier. Aktierna var per 30 september 2025 uppdelade på 1 400 000 A-aktier och 26 981 261 B-aktier, envar med ett kvotvärde om 0,05 SEK per aktie.

    Antalet ägare av SHT Smart High-Tech uppgick till cirka 2 425 st per 30 september 2025. De 10 största aktieägarna ägde aktier motsvarande 65,3 procent av kapitalet och 76,0 procent av rösterna.

    Företaget har incitamentsprogram genom vilka styrelseledamöter och nyckelpersoner har förvärvat 565 000 teckningsoptioner.

  • Incitamentsprogram om totalt 135 000 teckningsoptioner ger varje innehavare rätt att teckna en ny B-aktie i bolaget mot en kontant betalning på 40 SEK under perioden mellan 1 juli 2023 till 1 juli 2026. Incitamentsprogram beslutades på årsstämman 10 maj 2022.
  • Incitamentsprogram om totalt 150 000 teckningsoptioner ger varje innehavare rätt att teckna en ny B-aktie i bolaget mot en kontant betalning på 40 SEK under perioden mellan 1 juli 2024 till 1 juli 2027. Incitamentsprogram beslutades på årsstämman 11 maj 2023.
  • Incitamentsprogram om totalt 280 000 teckningsoptioner ger varje innehavare rätt att teckna en ny B-aktie i bolaget mot en kontant betalning på 45 SEK under perioden mellan 1 juli 2026 till 1 juli 2029. Incitamentsprogram beslutades på årsstämman 15 maj 2025.
  • Baserat på antalet aktier och antagandet att alla utestående teckningsoptioner utnyttjas för nyteckning av aktier, kommer utspädningen till följd av förfallna beslutade program inte att överstiga 2,0 procent.

     

    Transaktioner med närstående

    Bolaget har ett avtal med XS Consulting AB, som ägs av Smart High Techs ordförande Johan Liu. Avtalet avser konsulttjänster avseende strategisk rådgivning och CTO som stöd för bolaget.

    Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer för koncernen och moderbolaget

    Bolaget är genom sin verksamhet exponerat för risker och osäkerhetsfaktorer. För en genomgång av de mest väsentliga riskerna hänvisas till sidan 19 i årsredovisningen för 2024.

     

    Aktieägarförteckning

     

    SHT Smart High-Tech AB:s aktieägare 2025-09-30

               Antal A-aktier

                  Antal B-aktier

    Andel av kapital, %

    Andel av röster, %

    XS Consulting AB / Johan Liu

    1 400 000

    6 119 000

    26,49 %

    49,09 %

    Movenio Fastigheter AB

    5 090 909

    17,94 %

    12,42 %

    Nordnet Pensionsförsäkring AB

    1 675 661

    5,90 %

    4,09 %

    Avanza Pension

    1 059 536

    3,73 %

    2,59 %

    Movesic Livforsakring AB

    845 000

    2,98 %

    2,06 %

    Jan Bengtsson

    519 878

    1,83 %

    1,27 %

    Aktiespararna Småbolag Edge

    470 000

    1,66 %

    1,15 %

    MP Pensjon PK

    465 000

    1,64 %

    1,13 %

    Toluma Norden AS

    455 000

    1,60 %

    1,11 %

    Johan Claesson

    428 901

    1,51 %

    1,05 %

    Övriga ca 2 415 aktieägare

    9 852 376

    34,72 %

    24,04 %

    SUMMA

    1 400 000

    26 981 261

    100,00 %

    100,00%

     

     

    Styrelse och ledande befattningshavares aktieinnehav 2025-09-30

    Johan Liu, Styrelseordförande, 1 400 000 A-aktier och 6 119 000 B-aktier via bolag, 66 000 teckningsoptioner Joakim Anjeby, Styrelseledamot, 10 000 teckningsoptioner Mats Augurell, Styrelseledamot, 114 682 B-aktier via bolag, 6 509 tec

    kningsoptioner Henric Rhedin, Styrelseledamot, 40 000 B-aktier Lilian Liu, Styrelsesuppleant, 12 000 teckningsoptioner Mats Bergh, CEO, 59 000 B-aktier, 30 000 teckningsoptioner Anders Ekholm, CSO, 18 000 teckningsoptioner Eva Ramström, CFO, 2 336 B-aktier, 12 000 teckningsoptioner Staffan Strömhage, COO, 1 000 B-aktier, 20 000 teckningsoptioner Hongfeng Zhang, CIO, 33 419 B-aktier, 12 000 teckningsoptioner Jianfeng Lu, CEO Ruixi (dotterbolag), 12 000 teckningsoptioner

    Kommande rapporttillfällen

    Bokslutskommuniké 2025, 20 februari 2026

    Rapport för första kvartalet 2026, 6 maj 2026

    Årsstämma, 7 maj 2026

    Revisorer

    Denna delårsrapport har översiktligt granskats av bolagets revisorer.

     

    VD:s och styrelsens försäkran

    Verkställande direktören och styrelsen försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av bolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som bolaget står inför.

    Göteborg den 20 november 2025

    Johan Liu   Joakim Anjeby  Mats Augurell   

    Ordförande   Styrelseledamot Styrelseledamot 

    Henric Rhedin  Erik Rune  Mats Bergh

    Styrelseledamot Styrelseledamot  Verkställande direktör

     

     

     

    För ytterligare information, kontakta:

    VD  Mats Bergh

    Mobil nr:  +46 (0) 70 816 75 94

    E-mail:  mats.bergh@smarthightech.com

    FINANSIELLA RAPPORTER

    RESULTATRÄKNING - Koncernen

     

    Alla belopp i TSEK om inget annat anges

    2025

    1/7-30/9

    2024

    1/7-30/9

     

    2025

    1/1-30/9

     

    2024

    1/1-30/9

    2024

    1/1-31/12

     

    Rörelseintäkter, lagerförändring m.m.

    Nettoomsättning

    1 368

    1 942

    5 525

    5 053

    6 764

    Aktiverat arbete för egen räkning

    307

    483

    1 075

    1 069

    1 526

    Övriga rörelseintäkter

    404

    501

    3 107

    2 496

    2 781

    Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

    2 079

    2 926

    9 707

    8 618

    11 071

     

    Rörelsekostnader

    Råvaror och förnödenheter

    -668

    -1 210

    -1 995

    -1 993

    -2 524

    Övriga externa kostnader

    -14 121

    -5 469

    -31 014

    -19 326

    -25 444

    Personalkostnader

    -10 362

    -4 824

    -29 587

    -14 805

    -22 737

    Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar

    -1 607

    -1 059

    -3 743

    -3 408

    -4 590

    Övriga rörelsekostnader

    -252

    -54

    -1 137

    -121

    -462

    Summa rörelsekostnader

    -27 010

    -12 616

    -67 476

    -39 653

    -55 757

     

     

     

     

     

     

    Rörelseresultat

    -24 931

    -9 690

    -57 769

    -31 035

    -44 686

     

    Finansiella poster

    Ränteintäkter och liknande resultatposter

    47

    19

    100

    42

    593

    Räntekostnader och liknande poster

    -1

    -41

    -44

    -149

    -197

    Summa finansiella poster

    45

    -22

    56

    -107

    396

     

    Resultat efter finansiella poster

    -24 885

    -9 712

    -57 713

    -31 142

    -44 290

     

     

     

     

     

     

    Resultat före skatt

    -24 885

    -9 712

    -57 713

    -31 142

    -44 290

    Skatter

    0

    0

    0

    0

    0

    Periodens / Årets resultat

    -24 885

    -9 712

    -57 713

    -31 142

    -44 290

     

     

     

     

     

     

    Hänförligt till

     

     

     

     

     

    Moderföretagets aktieägare

    -24 885

    -9 123

    -57 713

    -29 519

    -44 290

    Innehav utan bestämmande inflytande

    0

    -589

    0

    -1 623

    0

    SHT Smart High-Tech AB - Koncernen

    BALANSRÄKNING

    Tillgångar

    Alla belopp i TSEK om inget annat anges

     

    2025

    30/9

    2024

    30/9

     

    2024

    31/12

    Anläggningstillgångar

    Immateriella anläggningstillgångar

    Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten

    5 165

    4 165

    4 399

    Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt liknande rättigheter

    277

    556

    420

    Summa immateriella anläggningstillgångar

    5 442

    4 721

    4 819

     

    Materiella anläggningstillgångar

     

     

     

    Förbättringsutgifter på annans fastighet

    1 128

    110

    112

    Maskiner och andra tekniska anläggningar

    24 293

    7 020

    7 917

    Inventarier, verktyg och installationer

    448

    278

    282

    Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar

    9 802

    0

    0

    Summa materiella anläggningstillgångar

    35 671

    7 408

    8 311

     

    Finansiella anläggningstillgångar

     

     

     

    Andelar i intressebolag

    0

    0

    0

    Ägarintressen i övriga företag

    134

    134

    134

    Summa finansiella anläggningstillgångar

    134

    134

    134

     

    Summa anläggningstillgångar

    41 247

    12 263

    13 264

     

    Omsättningstillgångar

    Lager

     

     

     

    Råvaror och förnödenheter

    5 124

    1 702

    1 952

    Förskott till leverantör

    0

    0

    0

    Summa lager

    5 124

    1 702

    1 952

     

     

     

     

    Kortfristiga fordringar

     

     

     

    Kundfordringar

    1 351

    1 146

    884

    Övriga fordringar

    6 191

    3 735

    11 913

    Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

    2 419

    520

    574

    Summa kortfristiga fordringar

    9 961

    5 401

    13 371

     

     

     

     

     

    Kortfristiga placeringar

     

     

     

    Kortfristiga värdepappersinnehav

    25 000

    0

    0

    Summa kortfristiga placeringar

    25 000

    0

    0

     

     

     

     

    Kassa och bank

    26 442

    81 522

    104 143

    Summa kassa och bank

    26 442

    81 522

    104 143

     

     

     

     

    Summa omsättningstillgångar

    66 527

    88 625

    119 466

    SUMMA TILLGÅNGAR

    107 774

    100 888

    132 730

     

     

     

     

    Eget kapital och skulder

    Alla belopp i TSEK om inget annat anges

    2025

    30/9

    2024

    30/9

     

    2024

    31/12

    Eget kapital

     

    Bundet eget kapital

     

    Aktiekapital

    1 419

    1 136

    1 337

    Övrigt tillskjutet kapital

    249 783

    142 538

    218 190

    Annat eget kapital inkl periodens/årets res

    -162 438

    -52 520

    -102 264

    Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare

    88 764

    91 154

    117 263

    Innehavande utan bestämmande inflytande

    0

    935

    0

    Summa eget kapital

    88 764

    92 089

    117 263

     

     

     

     

    Långfristiga skulder

     

     

     

    Skuld till kreditinstitut

    0

    1 250

    1 000

    Summa långfristiga skulder

    0

    1 250

    1 000

     

     

     

     

    Kortfristiga skulder

     

     

     

    Skulder till kreditinstitut

    0

    1 000

    1 000

    Förskott från kunder

    0

    25

    39

    Leverantörsskulder

    10 460

    1 589

    1 580

    Aktuella skatteskulder

    0

    3

    0

    Övriga skulder

    2 918

    1 221

    6 460

    Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

    5 632

    3 711

    5 388

    Summa kortfristiga skulder

    19 010

    7 549

    14 467

     

     

     

     

    SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

    107 774

    100 888

    132 730

     

     

     

     

     

     

    SHT Smart High-Tech AB - Koncernen

     

    Eget kapital

     

    Alla belopp i TSEK om inget annat anges

    Aktie-

    kapital

    Övrigt till-

    skjutet kapital

    Annat eget kapital

    Ink årets resultat

    Summa

     

    Innehav utan bestämmande inflytande

    Totalt eget kapital

    Ingående balans per

    1 januari 2024

     

    888

     

    45 190

     

    -23 209

     

    22 869

     

    2 511

     

    25 380

    Emission av aktier

    449

    173 000

    173 449

    173 449

    Transaktion med minoritet

    -36 758

    -36 758

    -888

    -37 646

    Omräkningsdifferens avseende dotterbolag

    370

    370

    370

    Årets resultat

    -42 667

    -42 667

    -1 623

    -44 290

    Utgående balans per

    31 december 2024

     

    1 337

     

    218 190

     

    -102 264

     

    117 263

     

    0

     

    117 263

    Ingående balans per

    1 januari 2025

     

    1 337

     

    218 190

     

    -102 264

     

    117 263

     

     

     

    117 263

    Optionslösen

    6

    2 388

    2 394

    2 395

    Emission av aktier

    76

    29 205

    29 280

    29 280

    Transaktion med minoritet - köpeskilling

    -2 154

    -2 154

    -2 154

    Omräkningsdifferens avseende dotterbolag

    -307

    -307

    -307

    Periodens resultat

    -57 713

    -57 713

    -57 713

    Utgående balans per

    30 september 2025

     

    1 419

     

    249 783

     

    -162 438

     

    88 764

     

     

     

    88 764

     

     

    SHT Smart High-Tech AB - Koncernen

     

    KASSAFLÖDESANALYS

     

    Alla belopp i TSEK om inget annat anges

     

    2025

    1/7-30/9

     

    2024

    1/7-30/9

     

    2025

    1/1-30/9

     

    2024

    1/1-30/9

     

    2024

    1/1-31/12

    Den löpande verksamheten

    Rörelseresultat

    -24 931

    -9 690

    -57 769

    -31 035

    -44 685

    Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet

    Avskrivningar och nedskrivningar, mm

    1 650

    1 042

    3 808

    3 569

    4 761

    Erhållen ränta

    47

    19

    100

    42

    593

    Erlagd ränta

    -1

    -41

    -44

    -149

    -197

    Inkomstskatt

    0

    0

    0

    -1

    -3

    Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapitalet

     

    -23 235

     

    -8 670

     

    -53 905

     

    -27 574

    -39 531

    Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital

    Förändring av varulager och pågående arbete

    -1 834

    -375

    -3 172

    32

    -217

    Förändring kundfordringar

    329

    422

    -467

    -315

    -53

    Förändring av kortfristiga fordringar

    -4 262

    -2 516

    3 877

    6 299

    -1 934

    Förändring leverantörsskulder

    5 510

    -1 789

    8 880

    521

    511

    Förändring av kortfristiga skulder

    471 

    -2 101

    -4 440

    -237

    6 692

    Summa förändring av rörelsekapital

    214

    -6 359

    4 678

    6 300

    4 999

     

     

     

     

     

     

    Kassaflöde från den löpande verksamheten

    -23 021

    -15 029

    -49 227

    -21 274

    -34 532

     

    Investeringsverksamheten

    Investeringar i immateriella anläggningstillgångar

    -632

    -559

    -1 761

    -1 544

    -2 055

    Investeringar i materiella anläggningstillgångar

    -11 738

    -69

    -30 441

    -516

    -2 085

    Avyttring av materiella anläggningstillgångar

    0

    0

    136

    0

    0

    Investeringar i finansiella anläggningstillgångar

    0

    0

    -55 000

    0

    0

    Avyttring av finansiella anläggningstillgångar

    30 000

    0

    30 000

    0

    -37 645

    Kassaflöde från investeringsverksamheten

    17 630

    -628

    -57 066

    -2 060

    -41 785

    Finansieringsverksamheten

    Nyemission

    0

    84 395

    31 675

    97 595

    172 861

    Optionspremie

    0

    0

    0

    0

    587

    Transaktion med minoritet

    -1 083

    0

    -1 083

    0

    0

    Upptagna lån

    0

    0

    0

    0

    50

    Amortering av lån

    0

    -300

    -2 000

    -800

    -1 050

    Kassaflöde finansieringsverksamheten

    -1 083

    84 095

    28 592

    96 845

    172 448

    Periodens/Årets kassaflöde

    -6 474

    68 438

    -77 701

    73 511

    96 131

    Likvida medel vid periodens/årets början

    32 916

    13 085

    104 143

    8 012

    8 012

    Likvida medel vid periodens/årets slut

    26 442

    81 523

    26 442

    81 523

    104 143

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    SHT Smart High-Tech AB - Moderbolaget

     

    Resultaträkning

     

     Alla belopp i TSEK om inget annat anges

     

    2025

    1/7-30/9

     

    2024 1/7-30/9

     

    2025

    1/1-30/9

     

    2024

    1/1-30/9

     

    2024 1/1-31/12

     

    Rörelseintäkter, lagerförändring m.m.

    Nettoomsättning

    1 367

    1 934

    5 267

    5 015

    6 554

    Aktiverat arbete för egen räkning

    308

    483

    1 075

    1 069

    1 526

    Övriga rörelseintäkter

    175

    502

    1 878

    1 545

    1 811

    S:a rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

    1 850

    2 919

    8 220

    7 629

    9 891

     

    Rörelsekostnader

    Råvaror och förnödenheter

    -1 545

    -890

    -4 357

    -3 116

    -3 776

    Övriga externa kostnader

    -13 635

    -5 537

    -28 760

    -17 262

    -24 158

    Personalkostnader

    -7 855

    -3 011

    -22 940

    -9 604

    -14 215

    Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar

    -1 180

    -738

    -2 985

    -2 090

    -2 893

    Övriga rörelsekostnader

    -255

    -54

    -1 008

    -121

    -243

    Summa rörelsekostnader

    -24 470

    -10 230

    -60 051

    -32 193

    -45 285

     

     

     

     

     

    Rörelseresultat

    -22 620

    -7 311

    -51 831

    -24 564

    -35 394

     

    Finansiella poster

    Ränteintäkter mm

    47

    0

    98

    1

    567

    Räntekostnader och liknande resultatposter

    -2

    -41

    -33

    -149

    -180

    Summa finansiella poster

    45

    -41

    65

    -148

    387

     

    Resultat efter finansiella poster

    -22 575

    -7 352

    -51 767

    -24 712

    -35 007

    Bokslutsdispositioner

    0

    0

    0

    0

    0

    Resultat före skatt

    -22 575

    -7 352

    -51 767

    -24 712

    -35 007

    Skatter

    0

    0

    0

    0

    0

    Periodens / Årets resultat

    -22 575

    -7 352

    -50 848

    -24 712

    -35 007

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    SHT Smart High-Tech AB - Moderbolaget

     

    Balansräkning

     

    Tillgångar

     Alla belopp i TSEK om inget annat anges

     

     

    2025

    30/9

     

    2024

     30/9

     

    2024

    31/12

    Anläggningstillgångar

    Immateriella anläggningstillgångar

     

     

     

    Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten

    5 166

    4 165

    4 399

    Summa immateriella anläggningstillgångar

    5 166

    4 165

    4 399

     

     

     

     

    Materiella anläggningstillgångar

     

     

     

    Maskiner och andra tekniska anläggningar

    17 929

    6 108

    6 449

    Inventarier, verktyg och installationer

    346

    250

    252

    Förbättringsutgifter på annans fasighet

    1 128

    Pågående nyanläggning och förskott avseende materiella anläggningstillgångar

    8 810

    0

    0

    Summa materiella anläggningstillgångar

    28 213

    6 358

    6 701

     

    Finansiella anläggningstillgångar

     

     

     

    Andelar i koncernföretag

    45 748

    1 375

    43 594

    Summa finansiella anläggningstillgångar

    45 748

    1 375

    43 594

     

    Summa anläggningstillgångar

    79 127

    11 898

    54 694

     

    Omsättningstillgångar

    Varulager

     

     

     

    Råvaror och förnödenheter

    4 258

    1 226

    1 346

    Summa varulager

    4 258

    1 226

    1 346

     

     

     

     

    Kortfristiga fordringar

     

     

     

    Kundfordringar

    1 351

    1 144

    864

    Fordringar hos koncernföretag

    14 987

    0

    0

    Övriga fordringar

    4 656

    3 305

    7 126

    Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

    1 843

    2 324

    575

    Summa kortfristiga fordringar

    22 837

    6 773

    8 565

    Kassa och bank

    Kassa och bank

    23 529

    79 004

    101 192

    Summa kassa och bank

    23 529

    79 004

    101 192

     

     

     

     

    Kortfristiga placeringar

     

     

     

    Kortfristiga värdepappersinnehav

    25 000

    0

    0

    Summa kortfristiga placeringar

    25 000

    0

    0

     

     

     

     

    Summa omsättningstillgångar

    75 624

    87 003

    111 103

    SUMMA TILLGÅNGAR

    154 751

    98 901

    165 797

     

     

     

     

     

    Eget kapital och skulder

     

    Alla belopp i TSEK om inget annat anges

     

    2025

    30/9

     

    2024

     30/9

     

    2024

    31/12

    Eget kapital

     

     

     

    Bundet eget kapital

     

     

     

    Aktiekapital

    1 419

    1 136

    1 337

    Bunden överkursfond

    0

    0

    0

    Reservfond

    20

    20

    20

    Fond för utvecklingsutgifter

    5 166

    4 166

    4 399

    Summa bundet eget kapital

    6 605

    5 322

    5 756

     

     

     

     

    Fritt eget kapital

     

     

     

    Fri överkursfond

    269 397

    162 152

    237 805

    Balanserad vinst eller förlust

    -89 008

    -53 001

    -53 235

    Periodens / Årets resultat

    -51 767

    -24 712

    -35 007

    Summa fritt eget kapital

    128 622

    84 439

    149 563

    Summa eget kapital

    135 227

    89 761

    155 319

     

     

     

     

    Långfristiga skulder

     

     

     

    Skulder till kreditinstitut

    0

    1 250

    1 000

    Summa långfristiga skulder

    0

    1 250

    1 000

     

     

     

     

    Kortfristiga skulder

     

     

     

    Skuld till kreditinstitut

    0

    1 000

    1 000

    Förskott från kunder

    0

    24

    39

    Leverantörsskulder

    10 345

    1 813

    1 291

    Skulder till koncernföretag

    1 280

    1 291

    1 580

    Övriga kortfristiga skulder

    2 267

    634

    776

    Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

    5 632

    3 128

    4 792

    Summa kortfristiga skulder

    19 524

    7 890

    9 478

     

     

     

     

    SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

    154 751

    98 901

    165 797

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Noter till bolagets redovisning

    1 Allmän information

    SHT Smart High-Tech AB (Publ.), org nr 556077-7434 är ett bolag som är registrerat i Sverige och med säte i Göteborg, med adress Arendals Allé 3, 418 79  Göteborg, Sverige.

    Styrelsen har den 20 november 2025 godkänt denna delårsrapport för offentliggörande.

    Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i tusentals kronor (TSEK). Uppgifter inom parentes avser motsvarande period föregående år.

     

    2 Redovisningsprinciper

    SHT Smart High-Tech AB (Publ.) delårsrapport har upprättats enligt årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3).

    I övrigt hänvisas till de redovisningsprinciper som tillämpades i årsredovisningen för 2024 som gäller för moderbolaget och koncernen.

     

    3 Transaktioner med närstående

    Belopp i TSEK

    Jul - Sep

    2025

    Jul - Sep

    2024

    Jan - Sep

    2025

    Jan - Sep

    2024

    Jan - Dec

    2024

    Köp av tjänster

    XS Consulting AB

    324

    246

    1 271

    725

    939

    Fudge Management

    143

    230

    Actionstep

    0

    332

    0

    783

    993

    Summa

    467

    578

    1 501

    1 508

    1 932

    Ovanstående transaktioner har bedömts utgöra transaktioner med närstående då huvudmannen i närståendebolaget ingår i bolagets styrelse. Köpta tjänster under perioden består i sin helhet av konsulttjänster.

     

    4 Resultat per aktie

    Jul - Sep

    2025

    Jul - Sep

    2024

    Jan - Sep

    2025

    Jan - Sep

    2024

    Jan - Dec

    2024

    Kronor

    Resultat per aktie, SEK

    -0,87

    -0,43

    -2,02

    -1,37

    -1,67

    Antal

    Antal aktier vid beräkning av resultat per aktie

    28 381 261

    22 729 491

    28 381 261

    22 729 491

    26 731 071

     

    5 Övriga rörelseintäkter

    Belopp i TSEK

    Jul - Sep

    2025

    Jul - Sep

    2024

    Jan - Sep

    2025

    Jan - Sep

    2024

    Jan - Dec

    2024

    Vinnova

    175

    408

    1 878

    1 247

    1 453

    Övriga

    229

    93

    1 229

    1 249

    1 329

    Summa

    404

    501

    3 107

    2 496

    2 782

     

    6 Ställda säkerheter

    Belopp i TSEK

    Befintliga

    Garantiåttaganden

    Spärrade bankmedel avseende hyra fastighet

    2 600

    Spärrade bankmedel avseende Tullverket

    175

    Summa

    2 775

    Finansiella nyckeltal

     

    Nyckeltal            Definition                    Syfte      

    Rörelseresultat (EBIT) Resultat före skatt exklusive finansnetto Följa resultatutvecklingen i

    koncernen

    Nettoomsättningstillväxt Årets nettoomsättning i förhållande till  Följa nettoförsäljnings-

    förra årets nettoförsäljning utvecklingen mellan åren i koncernen

    Soliditet  Eget kapital vid periodens slut i Följa koncernens långsiktiga

      förhållande till balansomslutningen betalningsförmåga

      vid periodens slut

     

    Kassalikviditet  Omsättningstillgångar exklusive varu- Följa koncernens kortsiktiga

      lager vid periodens slut i förhållande betalningsförmåga

      till kortfristiga skulder vid periodens slut

     

    Medeltal antal anställda Antal anställda i medel under  Följa koncernens tillväxt i

      rapportperioden  antal anställda

     

     

     

     

     

    Fler nyheter från SHT Smart High-Tech

    Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

    Se bolagssidan