Sdiptech AB (publ) Delårsrapport januari – mars 2026

Källa: MFN
Neutral

Sammanfattning

Sdiptech rapporterar en organisk omsättningstillväxt på 6% men en minskning av EBITA till 162 Mkr (255 Mkr), påverkat av reaförluster om -84 Mkr. Justerad EBITA var stabil på 246 Mkr (251 Mkr). Bolaget har slutfört avyttringen av tio av elva bolag och löst in preferensaktier, vilket belastat likviditeten. Efter perioden har bolaget förvärvat Rail Safety Systems och återköpt obligationer.

Analys

Nettoomsättningen minskade något jämfört med föregående år, trots positiv organisk tillväxt, vilket indikerar en negativ valutaeffekt. Den rapporterade EBITA-marginalen sjönk markant, men den justerade EBITA-marginalen förbättrades något. Resultatet belastades av betydande reaförluster från avyttringar. Kassaflödet från löpande verksamhet var svagare, främst på grund av ökat rörelsekapital. Bolaget fortsätter sin strategiska omvandling genom avyttringar och har genomfört en inlösen av preferensaktier. Förvärvet av Rail Safety Systems och återköp av obligationer skedde efter periodens slut, där förvärvet av Rail Safety Systems tidigare aviserats.
Se relaterad nyhet

Nyckeltal

Nettoomsättning
1 259 (1 330) Mkr
EBITA
162 (255) Mkr
EBITA-marginal
12,9% (19,2%)
Justerad EBITA
246 (251) Mkr
Justerad EBITA-marginal
19,5% (18,9%)
Resultat per aktie
0,54 (1,83) kr

Insikter

  • • Bolaget genomför en omfattande strategisk omvandling med fokus på avyttringar och effektivisering av kapitalstrukturen.
  • • Den rapporterade lönsamheten är kraftigt påverkad av engångsposter relaterade till avyttringar, medan den justerade lönsamheten visar stabilitet.
  • • Efter periodens slut har bolaget agerat för att stärka sin finansiella ställning genom obligationsåterköp och förvärv inom ett strategiskt viktigt område.
  • • Trots svagare kassaflöde under kvartalet, uppvisar bolaget en god kassakonvertering på rullande tolv månader.

FÖRSTA KVARTALET 2026

FÖRSTA KVARTALET 2026

  • Nettoomsättningen uppgick till 1 259 Mkr (1 330). Organisk tillväxt bidrog med +6 % medan valutaeffekten var -7 %.
  • EBITA uppgick till 162 Mkr (255) motsvarande en EBITA-marginal om 12,9 % (19,2). Resultatet är belastat av bokförda reaförluster från kvartalets avyttringar om -84 Mkr.
  • Justerad EBITA uppgick till 246 Mkr (251). Organisk tillväxt bidrog med +4 %, medan valutaeffekten var –7 %. Den justerade EBITA-marginalen uppgick till 19,5 % (18,9).
  • Resultat före skatt uppgick till 63 Mkr (123). Resultat efter skatt var 21 Mkr (74) och resultat per aktie uppgick till 0,54 kr (1,83).
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten påverkades av ökat rörelsekapital och uppgick till 116 Mkr (170), motsvarande en kassaflödesgenerering om 54 % (74), och ett fritt kassaflöde per aktie om 1,36 kr (2,75).
  • Under perioden har nio avyttringar slutförts och totalt sett har tio av elva bolag avyttrats som ingår i den strategiska översyn som initierades under 2025.
  • Inlösen av bolagets preferensaktie har genomförts vilket belastat likviditeten med 184 Mkr.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS UTGÅNG

  • Bolaget genomförde återköp av hållbarhetslänkade obligationer till ett värde om 250 Mkr.
  • Det nederländska bolaget Rail Safety Systems förvärvades.

VD-KOMMENTARSTABIL ORGANISK VINSTTILLVÄXT OCH MOMENTUM I STRATEGISKA INITIATIV Nettoomsättningen för koncernen ökade organiskt med 6 procent och resultatet för det första kvartalet var stabilt med en organisk vinsttillväxt om 4 procent, exklusive valutaeffekter. Efterfrågan på våra affärsenheters produkter och tjänster var sammantaget god inom våra fyra affärsområden under kvartalet, vilka samtliga gynnas av en underliggande strukturell tillväxt Momentum i strategiskt genomförande Under första kvartalet har vi slutfört nio avyttringar och totalt sett har vi nu avyttrat tio av de elva bolag som ingår i den strategiska översynen som initierades under 2025. Transaktionerna genomfördes i snitt till multiplar över 6x EBITA och genererade ett positivt kassatillskott om 258 MSEK i kvartalet. Vi fortsatte att arbeta aktivt med fokus på avkastning från respektive affärsenhet. Avkastningen på koncernens sysselsatta kapital, ROCE, uppgick till 12,8 procent i kvartalet, att jämföra med 12,5 procent första kvartalet föregående år. Under kvartalet tog vi beslut om att lösa in Sdiptechs samtliga preferensaktier till en total inlösenlikvid om 184 MSEK i syfte att effektivisera vår kapitalstruktur. Trots denna åtgärd har vi minskat nettoskuldsättningsgraden till 2,81 i första kvartalet. Kassapositionen i utgången av kvartalet var stark och vi har haft möjlighet att efter kvartalets utgång fortsätta effektivisera vår finansiering genom återköp av 250 Mkr av koncernens utestående obligationer Finansiell utveckling i kvartalet Efterfrågan på våra produkter och tjänster var generellt sett god i första kvartalet, vilket resulterade i stabil organisk tillväxt och lönsamhet. Detta är speciellt tydligt inom affärsområdena Energy & Electrification samt Security & Safety som bägge visade en vinsttillväxt på mer än 15 procent i det första kvartalet drivet av starka trender inom elektrifiering och säkerhetslösningar för datacenter. Inom Water & Bioeconomy fokuserar vi fortsatt på verksamhetsförbättringar. Flertalet av våra affärsenheter inom affärsområdet visade stabil efterfrågan men vi har behövt stärka upp både operationellt och organisatoriskt vilket har ökat våra kostnader jämfört med föregående år. I takt med ökade volymer förväntas marginalen inom affärsområdet återhämta sig under året. Nettoomsättningen i vårt största affärsområde Supply Chain & Transportation utvecklades stabilt i det första kvartalet med en tillväxt på 4 procent, exklusive valutaeffekter, vilket är positivt efter förra årets avvaktande marknad. Ett flertal enheter inom affärsområdet visade god utveckling i kvartalet, till exempel vår verksamhet inom trucktillbehör. Dock påverkades resultatet negativt av att ett par större enheters goda orderingång kunde börja levereras först mot slutet av perioden. Kassaflödet var svagare från den löpande verksamheten under kvartalet, 116 miljoner SEK, till följd av en hög andel leveranser i slutet av perioden, vilket ökade kundfordringarna samt påverkade tillfälligt kassaflödet negativt. Dessutom skedde lageruppbyggnad i ett antal enheter i syfte att motverka eventuella störningar i leveranskedjor på grund av det geopolitiska läget. På rullande tolv månader har vi fortsatt god kassakonvertering om 82 %. Ökat tempo inom M&A Under 2026 har vi ökat vår aktivitet inom M&A i linje med vår tillväxtstrategi. Vi har flera pågående goda dialoger och vi kunde efter första kvartalets avslut välkomna Rail Safety Systems, RSS, som kommer att ingå i affärsområde Supply Chain & Transportation. RSS är baserade i Nederländerna och har en omfattande erfarenhet inom järnvägssäkerhet och en stark position på den europeiska marknaden med egna marknadsledande produkter. Tillväxt - vårt fokus framåt 2026 är startåret för vår uppdaterade strategi och finansiella mål. Vi har tydliga riktlinjer och mål för vår renodlade portfölj, vi har en god pipeline för kommande förvärv och vi har effektiviserat vår kapitalstruktur. Sammantaget var det första kvartalet ett framgångsrikt kvartal för vårt strategiska arbete, både gällande avyttringsprogrammet och att implementera vår uppdaterade strategi och arbetssätt. Framåt är vårt fulla fokus på att driva hållbar och långsiktig tillväxt, såväl organisk som förvärvad, baserat på tillgängligt fritt kassaflöde och disciplinerad kapitalallokering. Anders Mattson, VD och koncernchef

Inbjudan till presentationRapporten presenteras idag av Sdiptechs vd och koncernchef Anders Mattson och CFO Bengt Lejdström.Datum: tisdag 28 april 2026Tid: 10.00

WebbsändningFör att delta via webbsändningen, anmäl dig härTelefonkonferensFör att delta via telefonkonferensen, anmäl dig härDeltagare har möjlighet att ställa frågor muntligt via telefonkonferensen och skicka in skriftliga frågor under webbsändningen.

För ytterligare information, vänligen kontakta:Bengt Lejdström, CFO, +46 702 74 22 00, bengt.lejdstrom@sdiptech.com Anders Mattson, CEO, +46 706 26 54 80, anders.mattson@sdiptech.com

Om ossSdiptech är en teknikkoncern som förvärvar och utvecklar marknadsledande nischverksamheter som bidrar till att skapa mer hållbara, effektiva och säkra samhällen. Sdiptech omsätter ca 4 500 Mkr och har sitt säte i Stockholm.

Sdiptechs stamaktie av serie B handlas på Nasdaq Stockholm under kortnamn SDIP B med ISIN-kod SE0003756758. Mer information finns på bolagets hemsida: www.sdiptech.se

Denna information är sådan information som Sdiptech är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-04-28 07:30 CEST.

Bifogade filerSdiptech Kvartalsrapport Q1 2026

Fler nyheter från Sdiptech

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan
Sdiptech: Sdiptech AB (publ) Delårsrapport januari – mars 2026 - pressmeddelande och analys | Tickr