Scania

Scanias resultatsöversikt april – juni 2026

Källa: Cision
Positiv

Sammanfattning

Scanias andra kvartal 2026 visar stark tillväxt med ökad nettoomsättning och förbättrad lönsamhet. Orderingången ökade markant, drivet av Brasilien och Kina, medan leveranserna stabiliserades. Investeringar i teknik och kapacitet fortsätter.

Analys

Nettoomsättningen ökade med 6% till 53,1 miljarder kronor, och den justerade rörelsemarginalen förbättrades till 11,6%. Leveranserna ökade med 7% och orderingången med 41%, med en tydlig ökning av nollemissionsfordon. Förbättringen drivs av högre leveranser, gynnsam produktmix, kostnadseffektiviseringar och serviceaffären, trots ökade investeringar i Kina och R&D.

Nyckeltal

Nettoomsättning
53,1 (49,9) miljarder kronor
Justerad rörelsemarginal
11,6 (9,8) procent
Leveranser
26 274 fordon
Orderingång
28 743 fordon
Nollemissionsfordon (leveranser)
265 (117)
Nollemissionsfordon (orderingång)
321 (156)

Insikter

  • • Tydlig återhämtning i leveransflödet efter tidigare utmaningar.
  • • Strategiska investeringar i Kina och ny teknik fortsätter att stärka konkurrenskraften.
  • • Serviceaffären bidrar alltmer till lönsamheten.

Starkt kvartal med ökad efterfrågan och tillväxt inom serviceaffären

Sammanfattning av andra kvartalet 2026:

· Nettoomsättningen ökade med 6 procent till 53,1 miljarder kronor (49,9)

· Justerad rörelsemarginal uppgick till 11,6 procent (9,8)

· Leveranserna ökade med 7 procent till 26 274 fordon, varav 265 (117) var nollemissionsfordon (ZEV)

· Orderingången ökade med 41 procent till 28 743 fordon, varav 321 (156) var nollemissionsfordon (ZEV)

Stark efterfrågan och en växande serviceaffär präglade det andra kvartalet. Scania fortsatte att investera i den teknik, produkter och industriella kapacitet som ska stärka företagets konkurrenskraft och forma framtidens transportsystem.

Nettoomsättningen ökade jämfört med samma period föregående år. Lönsamheten förbättrades, drivet av högre lastbilsleveranser, en gynnsam produktmix, fortsatta kostnadseffektiviseringar och den starka utvecklingen inom serviceaffären. Dessa faktorer mer än kompenserade för ökade investeringar i forskning och utveckling samt kostnader relaterade till uppbyggnaden av Scanias industriella hubb i Kina.

Orderingången för lastbilar ökade kraftigt, främst till följd av hög aktivitet i Brasilien genom låneprogrammet Move Brazil samt den fortsatta upprampningen av NEXT ERA-sortimentet för dragbilar i Kina. Lastbilsleveranserna ökade också jämfört med samma period föregående år. Leveransflödet har förbättrats efter de utmaningar som präglade början av året.

Scanias fokus på att utmana kostnadsbasen och förbättra effektiviteten stärker verksamhetens motståndskraft. Det ger Scania finansiell styrka och flexibiliteten att fortsätta investera i den teknik, produkter och industriella kapacitet som kommer att forma framtidens transportsystem.

– Scania levererade ett starkt resultat under det andra kvartalet. Det visar styrkan i vårt kunderbjudande och det förtroende som våra kunder har för oss. Jag är stolt över det vi har levererat i en tid präglad av makroekonomisk och geopolitisk osäkerhet och en allt tuffare global konkurrens, säger Christian Levin, vd och koncernchef för Scania och TRATON Group.

Läs mer

Läs Scanias resultatsammanfattning för Q2 2026 och vd-kommentaren i sin helhet här: https://www.scania.com/performance-summary

Scanias fullständiga finansiella resultat återfinns i TRATON Groups delårsrapport under segmentrapporteringen.