Scania

Scanias resultatöversikt januari-mars 2026

Källa: Cision
Positiv

Sammanfattning

Scanias nettoomsättning minskade med 8 procent till 48,9 miljarder kronor under första kvartalet 2026. Den justerade rörelsemarginalen bibehölls på 11,0 procent trots lägre leveransvolymer. Orderingången ökade dock med 10 procent.

Analys

Scania uppvisade en stabil resultatutveckling under första kvartalet 2026 trots en minskad nettoomsättning och lägre leveransvolymer. Detta uppnåddes genom kostnadseffektivitet och en stark serviceaffär. Orderingången visade en positiv utveckling, drivet av efterfrågan i Europa och stödprogram i Latinamerika. VD lyfter fram fokus på motståndskraft, effektivitet och Kina-närvaro som bidragande faktorer.

Nyckeltal

Nettoomsättning
44,9 (48,9) miljarder kronor
Justerad rörelsemarginal
11,0 (11,1) procent
Leveranser
20 978 fordon
Orderingång
27 318 fordon
Nollutsläppsfordon (ZEV) leveranser
130 (104) enheter
Nollutsläppsfordon (ZEV) orderingång
342 (154) enheter

Insikter

  • • Trots makroekonomisk osäkerhet och geopolitiska spänningar lyckades Scania bibehålla sin lönsamhetsnivå.
  • • Serviceaffären fortsätter att vara en stabiliserande och lönsam del av verksamheten.
  • • Den ökade orderingången, särskilt för ZEV, signalerar en potentiell vändning och framtida tillväxt.

Bibehållen lönsamhet trots lägre volymer och ökad osäkerhet

Sammanfattning första kvartalet 2026:

· Scanias nettoomsättning minskade med 8 procent till 44,9 miljarder kronor (48,9)

· Justerad rörelsemarginal uppgick till 11,0 procent (11,1)

· Leveranserna minskade med 6 procent till 20 978 fordon, varav nollutsläppsfordon (ZEV) uppgick till 130 enheter (104)

· Orderingången ökade med 10 procent till 27 318 fordon, varav nollutsläppsfordon (ZEV) uppgick till 342 enheter (154)

Scania levererade ett stabilt första kvartal 2026 i en tid av ökad geopolitisk osäkerhet. Trots lägre fordonsförsäljning och negativa valutaeffekter bibehöll Scania lönsamhetsnivån, tack vare kostnadseffektivitet och en motståndskraftig serviceaffär.

Scanias nettoomsättning minskade under första kvartalet, till följd av lägre volymer delvis orsakade av begränsningar i leveransflödena. Lönsamheten låg i nivå med motsvarande period föregående år, trots negativa valutaeffekter, vilket var ett resultat av ökad kostnadseffektivitet och fortsatt stark utveckling i serviceaffären. Den totala orderingången ökade avsevärt under första kvartalet. I Europa inleddes kvartalet med stark efterfrågan men mattades av till följd av ökad ekonomisk osäkerhet kopplad till kriget i Iran, vilket adderade ytterligare komplexitet till en redan osäker omvärld. I Latinamerika drevs den ökade orderingången av ett stödprogram i Brasilien för förnyelse av fordonsflottor. – Scania presterade bra under första kvartalet trots lägre leveransvolymer. Vi hade en stark utveckling i serviceaffären och fortsatt bra utveckling i orderingången för lastbilar. Vårt fokus på att bygga motståndskraft, bland annat genom att accelerera vår närvaro i Kina, stärka effektivitet och konkurrenskraft, ger resultat och hjälper oss att navigera i en turbulent omvärld, säger Christian Levin, vd och koncernchef för Scania och TRATON Group. Läs mer Läs Scanias resultatöversikt för Q1 2026 och hela vd-kommentaren här: https://www.scania.com/performance-summary Scanias fullständiga finansiella resultat återfinns i segmentrapporteringen i TRATON Groups delårsrapport.