Safello publicerar delårsrapport för det tredje kvartalet 2026 – Safello återgår till rörelsevinst genom lägre kostnader och förbättrade marginaler

Källa: Cision
Positiv

Sammanfattning

Safello redovisar ett rörelseresultat på 0,8 MSEK för tredje kvartalet 2026, vilket är bolagets första lönsamma kvartal sedan 2024. Detta uppnåddes genom lägre rörelsekostnader och förbättrade marginaler, trots en minskad nettoomsättning.

Analys

Safello har återgått till lönsamhet under Q3 2026, drivet av kostnadsbesparingar och en förbättrad bruttomarginal. Trots en betydande nedgång i nettoomsättningen och antalet ordrar, visar bolaget ett positivt rörelseresultat och nettoresultat. Detta är en viktig milstolpe som VD:n betonar som en datapunkt mot målet om tre lönsamma kvartal i rad.
Se relaterad nyhet

VD-ord

optimistisk · PDF

Safello redovisar sitt första lönsamma kvartal sedan vd:ns återkomst, med ett rörelseresultat på 0,8 MSEK och nettoresultat på 0,7 MSEK. Detta uppnåddes genom kostnadsbesparingar och en justerad avgiftsstruktur som lyfte bruttomarginalen.

Utsikter: Ett lönsamt kvartal är en datapunkt, tre i rad är en affär, vilket är den ribba som sätts för bolaget.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q3 2026
98,4 MSEK
Bruttomarginal Q3 2026
8,8%
Rörelseresultat Q3 2026
0,8 MSEK
Resultat per aktie Q3 2026
0,04 SEK
Antal ordrar Q3 2026
25,9 tusen
Aktiva kunder Q3 2026
12,9 tusen

Insikter

  • • Vändningen till lönsamhet är en kritisk signal för bolagets överlevnad och framtida potential.
  • • Kostnadsfokus har varit framgångsrikt, men omsättningstappet är en utmaning.
  • • Pilot för kryptocheckout kan vara en framtida intäktskälla.
Fundamental påverkan
Positiv

Safello har uppnått lönsamhet, vilket är en positiv fundamental förändring som minskar den finansiella risken.

Omfattning: 6/10Materiell påverkan
0 · Ingen påverkan10 · Avgörande påverkan

Poängen visar omfattning, inte förväntad kursrörelse.

Stockholm, 6 november 2026 | I dag publicerar Safello Group AB (“Safello”) bolagets delårsrapport för det tredje kvartalet (1 juli–30 september) 2026. Rapporten finns bifogad samt tillgänglig på safello.com/sv/investors/reports.

Det tredje kvartalet i sammandrag (jul-sep 2026) 

  • Nettoomsättningen minskade med 41 % till 98,4 MSEK (165,7), vilket förklaras av lägre ordervolymer under perioden.
  • Bruttoresultatet minskade med 35 % till 8,7 MSEK (13,4). Bruttomarginalen uppgick till 8,8 % (8,1).
  • Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) uppgick till 1,0 MSEK (0,5).
  • Rörelseresultatet uppgick till 0,8 MSEK (-1,1).
  • Periodens resultat uppgick till 0,7 MSEK (-1,1).
  • Resultat per aktie baserat på genomsnittligt antal aktier (20 449 600 aktier) uppgick till 0,04 kronor (-0,06).
  • Resultat per aktie baserat på genomsnittligt antal aktier efter potentiell utspädning (20 449 600 aktier) uppgick till 0,04 kronor (-0,06).
  • Antalet ordrar uppgick till 25,9 tusen (41,4).
  • Genomsnittligt ordervärde för köp uppgick till 2,2 KSEK (2,6) och minskade med 14 %, samt genomsnittligt ordervärde för sälj uppgick till 8,8 KSEK (9,6) och minskade med 8 %.
  • Totalt antal aktiva kunder uppgick till 12,9 tusen (20,4), varav antalet nya aktiva kunder uppgick till 2,4 tusen (4,4).

De första nio månaderna i sammandrag (jan-sep 2026)

  • Nettoomsättningen minskade med 33 % till 326,4 MSEK (490,5), vilket förklaras av lägre ordervolymer under perioden.
  • Bruttovinsten minskade med 45 % till 19,3 MSEK (35,1). Bruttomarginalen uppgick till 5,9 % (7,1).
  • Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) uppgick till -11,5 MSEK (-4,2). Resultatet påverkades av en realisationsförlust om -2,2 MSEK vid försäljningen av bolagets långfristiga TAO-innehav, delvis motverkad av en lägre kostnadsbas till följd av de kostnadsåtgärder som genomförts under året.
  • Rörelseresultatet uppgick till -9,8 MSEK (-8,7).
  • Periodens resultat uppgick till -9,9 MSEK (-8,9).
  • Resultat per aktie baserat på genomsnittligt antal aktier (20 449 600 aktier) uppgick till -0,48 kronor (-0,44).
  • Resultat per aktie baserat på genomsnittligt antal aktier efter potentiell utspädning (20 449 600 aktier) uppgick till -0,48 kronor (-0,44).
  • Antalet ordrar minskade med 39 % till 76,6 tusen (126,0).
  • Genomsnittligt ordervärde för köp uppgick till 2,4 KSEK (2,6) och minskade med 6 %, samt genomsnittligt ordervärde för sälj uppgick till 12,5 KSEK (9,0) och ökade med 38 %.
  • Totalt antal aktiva kunder uppgick till 38,4 tusen (51,9), varav antalet nya aktiva kunder uppgick till 6,4 tusen (12,9).
  • Likvida medel vid periodens utgång uppgick till 12,3 MSEK (jämfört med 17,3 MSEK per 31 december 2025). Det bokförda värdet av långfristiga kryptotillgångar uppgick till 0,4 MSEK (9,0) till följd av att bolaget sålt sitt TAO-innehav under det andra kvartalet.

Väsentliga händelser under det tredje kvartalet

  • Safello lanserar pilot för kryptocheckout: Den 24 september meddelade Safello lanseringen av en pilot för kryptocheckout, en inbäddningsbar lösning som gör det möjligt för företag att erbjuda sina slutkunder att köpa och överföra kryptotillgångar direkt i ett befintligt kundflöde. Tjänsten tillhandahålls med stöd av Safellos tillstånd som leverantör av kryptotillgångstjänster enligt EU:s förordning om marknader för kryptotillgångar (MiCA). Safello samarbetar med en extern part kring ett första pilotfall och integration på partnerns egen plattform bitcoin.se.

Övriga händelser under det tredje kvartalet

  • Inga övriga händelser under det tredje kvartalet.  

Inga väsentliga eller övriga händelser efter kvartalets utgång

"Det här är det första lönsamma kvartalet sedan jag återvände som vd. Safello redovisar ett rörelseresultat på 0,8 miljoner kronor och ett nettoresultat på 0,7 miljoner kronor, på en marknad som fortfarande är svag. Vi har arbetat med både kostnader och intäkter: de totala rörelsekostnaderna uppgick till 7,6 miljoner kronor, jämfört med 12,9 miljoner kronor för ett år sedan, och justeringen av avgiftsstrukturen i slutet av juni lyfte bruttomarginalen till 8,8 %. Ett lönsamt kvartal är en datapunkt. Tre i rad är en affär, och det är den ribba vi sätter för oss själva", säger Frank Schuil, vd för Safello.

Av miljö- och kostnadsskäl har Safello Group AB beslutat att inte skriva ut rapporten. En utskrift kan distribueras till aktieägarna på begäran.

###

Denna information är sådan som Safello Group AB är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande kl 08:00 den 6 november 2026.

För mer information, vänligen kontakta Mikael Schlaug, CFO, ir@safello.com

Certified Adviser Amudova AB är Safellos certified adviser. 

Safello är Nordens ledande kryptomäklare med över 428 000 användare. Företaget vill göra krypto tillgängligt för alla. Safello erbjuder en säker och smidig lösning för att köpa, sälja, lagra samt sätta in och ta ut kryptovalutor direkt från blockkedjan – allt i sömlösa transaktioner med omgående leverans. Safello är verksamt i Sverige och är registrerat som finansiellt institut hos Finansinspektionen sedan 2013 och är noterat på Nasdaq First North Growth Market sedan 2021. För mer information besök www.safello.com.

Fler nyheter från Safello

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan