Safe at Sea: DELÅRSRAPPORT FÖR PERIODEN JULI-SEP 2025

Källa: MFN
Neutral
Analys i realtid
Sammanfattar nyheten...
2
Viktigaste fakta
3
Initial riktning
4
Hämtar och analyserar VD-ordet...
5
Fördjupad bedömning
6
Påverkan

Jämförelser i rapporten har, om inte annat angetts, skett mot närmast

motsvarande period år 2024. Safe at Sea AB:s räkenskapsår är 1 januari - 31

december.

Jämförelser i rapporten har, om inte annat angetts, skett mot närmast motsvarande period år 2024. Safe at Sea AB:s räkenskapsår är 1 januari - 31 december.

Safe at Sea AB (publ)

Org.nr 556713 - 7947

Delårsrapport för perioden janUARI-SEPTEMBER 2025

Jämförelser i rapporten har, om inte annat angetts, skett mot närmast motsvarande period år 2024. Safe at Sea AB:s räkenskapsår är 1 januari - 31 december.

 

 

Delårsperioden (jan-SEPTEMBER) 2025

  • Rörelsens intäkter uppgick till 16 776 tkr (11 983 tkr)
  • Rörelseresultat före avskrivningar uppgick till 2 721 tkr (1 057 tkr)
  • Resultat efter finansiella poster uppgick till 2 230 tkr (885 tkr)
  • Resultat per aktie uppgick till 0,081 kr (0,032 kr)
  • Soliditet 66,6% (63,9%)
  • Kassalikviditet 161,1% (92,7%)
  •  

    tredje kvartalet (juli-september) 2025

  • Rörelsens intäkter uppgick till 4 263 tkr (3 318 tkr)
  • Rörelseresultat före avskrivningar uppgick till 1 418 tkr (478 tkr)
  • Resultat efter finansiella poster uppgick till 1 289 tkr (439 tkr)
  • Resultat per aktie uppgick till 0,047 kr (0,016 kr)
  • Soliditet 66,6% (63,9%)
  • Kassalikviditet 161,1% (92,7%)
  • Safe at Sea AB tillverkar, utvecklar och säljer lätta, flexibla och kostnadseffektiva sjösäkerhetssystem. Dessa system bidrar till att rädda liv och effektivisera maritim SAR-verksamhet (Search and Rescue) och är förmodligen de effektivaste systemen i världen för att rädda nödställda personer ur vattnet. Systemen innefattar utrustning, utvecklade arbetsmetoder och där tillhörande utbildning. Basen i Safe at Seas utbud är RescueRunner, SafeRunner, SeaRanger, GuardRunner X, SRX, GRX och ElEcoDrive. Bolaget har sitt säte i Göteborg och listades på AktieTorget den 10 januari 2008.

    VD:s kommentar

    Produktionen fortsätter att gå i hög och stabil takt, och vi fortsätter att leverera ut båtar från hela vårt modellprogram.

    När vi blickar framåt ser intresset från den militära sektorn alltjämt gynnsamt ut, och vi har pågående dialoger på flera fronter. Men som vi berättade vid föregående rapport ser vi att de militära upphandlingsorganisationerna fortsatt har en hög belastning. Det är ändå fortsatt positiv utveckling, även om upphandlingsprocesserna tar lite längre tid.

    I samarbete med vår brasilianska distributör SOS sul, kommer vi i november att genomföra utbildning för operatörer för deras första kund, här i Göteborg. Direkt därefter kommer vi att leverera en batch på 5 st RescueRunners. Detta är ett genombrott på den sydamerikanska marknaden men visar också att den civila marknaden också fortsätter att utvecklas positivt. Härutöver har vi fått positiv återkoppling från italienska kustbevakningen som nu använt sina första fem RescueRunners i närmare 6 månader, vilket stärker våra förhoppningar om att få leverera ytterligare enheter i enlighet med den långsiktiga option som ingår i avtalet. 

    Så liksom förra kvartalet ser vi en fortsatt positiv utveckling på såväl den civila som den militära marknaden. Därför har vi nu också inlett en rekryteringsprocess för att förstärka såväl produktion som försäljning.

    Finansiellt uppgick rörelsens intäkter under perioden januari till september 2025 till 16 776 tkr (11 983 tkr), en ökning med 40 procent. I rörelseintäkterna ingår nettoomsättning om 17 461 tkr (11 880 tkr), aktiverade utvecklingskostnader om 0 (397 tkr), övriga rörelseintäkter om 46 tkr (14 tkr) samt förändringar i pågående arbete om -731 tkr (-309 tkr). Under det tredje kvartalet noterades en osedvanligt hög nettoomsättning, när bolaget slutförde och fakturerade ett antal större projekt till kund, vilket även bidrog till ett resultatmässigt starkt tredje kvartal.

    Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) ökade till 2 721 tkr (1 057 tkr). Resultat efter finansiella kostnader ökade till 2 230 tkr (885 tkr) trots ökade avskrivningar och finansiella kostnader.

    Likvida medel uppgick vid periodens slut till 3 926 tkr (Vid årets början 5 488 tkr). Inklusive outnyttjad del av checkräkningskredit uppgick tillgängliga likvida medel till 5 426 tkr. Minskningen i likvida medel förklaras av ökad rörelsekapitalbindning där det tredje kvartalets höga nettoomsättning medförde att kundfordringar planenligt ökade signifikant under perioden.

    Det egna kapitalet uppgick vid periodens slut till 14 722 tkr (vid årets början 12 542 tkr). Soliditeten uppgick till 67 % (64 %). Bolaget hade vid periodens slut inga utestående räntebärande skulder.

    Vi känner oss stärkta av den fortsatt positiva utvecklingen och jobbar vidare med vår ambition att vidareutveckla affärerna, men också att förstärka vår organisation, för att bli det självklara valet för nuvarande och framtida kunder.

    Kaj Lehtovaara, vd.

     

    MARKNADSAKTIviteter UNDER PERIODEN (JULI-SEPTEMBER)

  • Vår samarbetspartner Equipnor ställde ut SRX på DALO, 21 - 22 augusti. DALO är en mässa för militär som anordnas av danska försvarets materielverk, med ca 500 utställare och 6 000 besökare från hela världen.
  • Vår distributör i Norge har arrangerat RescueRunner demo i älv för deltagare från ett tiotal  räddningstjänster
  • MARKNADSAKTIviteter Efter PERIODEN (OKTOBER)

  • Vår franska distributör har ställt ut på en av de största mässorna för räddningstjänst i Frankrike. Distributören har också genomför demonstrationer vid en större räddningstjänstkonferens med deltagare från 7 olika räddningstjänstregioner.
  • Besök av representanter från franskt räddningsdepartement inför kommande översvämningsprojekt. Besöket omfattade genomgång av kundernas behov och demonstration av bl.a. SeaRanger.
  • I övrigt ligger allt vårt fokus förnärvarande på pågående affärsprocesser och utleveranser.
  • VÄSENTLIGA händelser Under perioden (juli-september)

  • Utbildning för Laholms Räddningstjänst.
  • Vår samarbetspartner Equipnor ställde ut SRX på DALO, 21 - 22 augusti. DALO är en mässa för militär som anordnas av danska försvarets materielverk, med ca 500 utställare och 6 000 besökare från hela världen.
  • Vår distributör i Norge har arrangerat RescueRunner demo för flertal Räddningstjänsten i forsmiljöer.
  • Safe at Seas brasilianska SOS Sul beställer fem RescueRunner-system för leverans under fjärde kvartalet.
  • Safe at Sea får order på sex båtsystem från sin distributör i Malaysia. Båtsystemen kommer enigt överenskommelse med kund att levereras under Q1 2026.
  • Redningsselskapet utökar sin livräddningsflotta ytterligare genom en ny order på två RescueRunner-system med planerad leverans under Q1 2026.
  • Viktiga händelser efter periodens utgång

  • Rekrytering av personal såväl till produktionen som försäljningen har inletts. Bolaget behöver förstärka på flera positioner för att möta en ökande efterfrågan av våra produkter.
  •  

    Planerade aktiviteter under OKTOBER-DECEMBER

  • Utbildning för Göteborgs hamns räddningspersonal.
  • Utbildning för operatörer från brasiliansk räddningstjänst.
  • Ekonomisk översikt

    RESULTATRÄKNING

    i sammandrag

    2025

    2024

    2025

    2024

    2024

    juli-sep

    juli-sep

    jan-sep

    jan-sep

    jan-dec

    Q 3

    Q 3

    Q 1-3

    Q 1-3

    Q 1-4

     

     

     

     

     

    9 329

    3 353

    17 461

    11 880

    22 129

    0

    0

    0

    397

    397

    34

    -63

    46

    14

    183

    -5 100

    -186

    -731

    -309

    -1 122

    4 263

    3 318

    16 776

    11 983

    21 586

     

     

    -1 055

    -950

    -8 239  

    -5 468

    -11 488

    -802

    -715

    -2 484

    -2 123

    -3 591

    -988

    -1 175

    -3 332

    -3 321

    -4 564

    -99

    -22

    -296

    -66

    -165

    -14

    -14

    -2 944

    -2 862

    -14 351

    -10 992

    -19 822

    1 319

    456

    2 425

    991

    1 764

    -29

    -17

    -195

    -106

    -120

    1 289

    439

    2 230

    885

    1 644

    0,047

    0,016

    0,081

    0,032

    0,060

    27 616 931

    27 616 931

    27 616 931

    27 616 931

    27 616 931

    i sammandrag

    Tkr

    Rörelsens intäkter m.m.

    Nettoomsättning

    Aktiverat arbete för egen räkning

    Övriga rörelseintäkter

    Förändringar i pågående arbete

     

    Rörelsens kostnader

    Råvaror och förnödenheter

    Övriga externa kostnader

    Personalkostnader

    Avskrivningar

    Övriga rörelsekostnader

    Rörelsens kostnader

    Rörelseresultat

    Resultat från finansiella poster

    Periodens resultat

    Resultat per aktie, kr

    Antal aktier vid periodens slut

     

    BALANSRÄKNING

    i sammandrag

    Tkr

    2025-09-30

    2024-09-30

    2024-12-31

    Tillgångar

     

     

     

    Anläggningstillgångar

     

     

     

    Immateriella anläggningstillgångar

    5 511

    5 849

    5 764

    Materiella anläggningstillgångar

    90

    217

    133

    Finansiella anläggningstillgångar

    5

    5

    5

    Summa anläggningstillgångar

    5 605

    6 070

    5 902

     

     

     

    Omsättningstillgångar

     

     

     

    Varulager m.m.

    4 650

    6 806

    4 910

    Kortfristiga fordringar

    7 983

    3 323

    3 794

    Likvida medel

    3 926

    2 248

    5 488

    Summa omsättningstillgångar

    16 559

    12 377

    14 192

     

     

     

    Summa Tillgångar

    22 165

    18 447

    20 094

     

     

     

    Eget kapital och skulder

     

     

     

     

     

     

     

    Eget kapital 

    14 722

    11 783

    12 542

    Långfristiga skulder

    0

    655

    0

    Kortfristiga skulder

    7 393

    6 009

    7 552

     

     

     

    Summa Eget kapital och skulder

    22 165

    18 447

    20 094

     

     

    FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

    i sammandrag

    Tkr

    2025-09-30

    2024-09-30

    2024-12-31

    Ingående eget kapital enligt fastställd

    Balansräkning

    12 542

    10 898

    10 898

    Periodens resultat

    2 230

    885

    1 644

    Utdelning

    Nyemission

    Övriga förändringar

    Utgående balans

    14 722

    11 783

    12 542

     

    FINANSIELLA NYCKELTAL

    i sammandrag

    2025

    jan-sep

    2024

    jan-sep

     

     

     

    Rörelsens intäkter, tkr

    16 776

    11 983

    Soliditet, %

    66,6

    63,9

    Kassalikviditet, %

    161,1

    92,7

    Bruttovinstmarginal, %

    52,9

    54

    Resultat per aktie, kr

    0,081

    0,032

    Antal aktier vid periodens slut

    27 616 931

    27 616 931

     

    DEFINITION NYCKELTAL

    Soliditet:  eget kapital i förhållande till balansomslutning

    Kassalikviditet: omsättningstillgångar, exklusive lager, i förhållande till kortfristiga skulder

    Bruttovinstmarginal: bruttovinst i förhållande till bruttoomsättning

     

    Kommande rapporter

    Safe at Sea rapporterar resultatet kvartalsvis.

    Bokslutskommuniké (okt-dec) 27 feb 2026

    Granskning

    Rapporten har ej granskats av bolagets revisorer.

    Delårsrapporten finns tillgänglig på www.safeatsea.se, www.spotlightstockmarket.com

    samt hos bolaget.

    Göteborg 2025-10-31

    Safe at Sea AB (publ)

    Denna information är sådan som Safe at Sea är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande "Innehållet inom klamrarna kommer ersättas med rätt tid och datum vid utskickstillfället">2025-10-31 08:00 CET.

    För mer information vänligen kontakta:

    Kaj Lehtovaara                             

    Telefon +46 (0)303-23 07 00invest@safeatsea.se

    Fler nyheter från Safe at Sea

    Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

    Se bolagssidan