Prevas publicerar delårsrapport januari-mars för 2026

Källa: Cision
Positiv

Sammanfattning

Prevas inleder 2026 med en marginellt minskad omsättning men förbättrad lönsamhet, drivet av kostnadskontroll och positiv utveckling i Finland. Kassaflödet påverkades negativt av rörelsekapital kopplat till större åtaganden. Ett rekordavtal inom EAM med ett värde av 80 Mkr tecknades efter periodens slut.

Analys

Bolaget visar en stabil EBITA-marginal på 8,4% (8,3%), trots en marginell omsättningsminskning till 425,8 Mkr (430,7 Mkr). Justerat för omstruktureringskostnader uppgick marginalen till 9,3%. Vinst per aktie minskade till 1,57 kr (1,75 kr), delvis påverkat av valutaeffekter. Det operativa kassaflödet sjönk till 10,8 Mkr (32,3 Mkr) på grund av rörelsekapitaleffekter. Ett betydande EAM-avtal värt 80 Mkr tecknades efter periodens slut.

Nyckeltal

Nettoomsättning
425,8 (430,7) Mkr
EBITA
35,7 (35,6) Mkr
EBITA-marginal
8,4 (8,3) %
Justerad EBITA-marginal
9,3%
Vinst per aktie
1,57 (1,75) kr
Operativt kassaflöde
10,8 (32,3) Mkr

Insikter

  • • Trots marginell omsättningsminskning visar bolaget en förbättrad lönsamhet, vilket indikerar effektiv kostnadskontroll och operationell förbättring.
  • • Det stora EAM-avtalet som tecknats efter periodens slut är en stark positiv signal för framtida intäkter och bolagets marknadsposition.
  • • Påverkan på kassaflödet från rörelsekapital kopplat till större åtaganden kan vara tillfällig men behöver följas.

Rekordavtal och positiv inledning på 2026.

Året inleds med fortsatt stärkt lönsamhet och ett tydligt steg mot våra långsiktiga marginalambitioner. Justerat för omstruktureringskostnader uppgick EBITA-marginalen till 9,3procent, drivet av gradvis förbättrad beläggning, kostnadskontroll och fortsatt positiv utveckling i Finland. EBITA-marginalen uppgick till 8,4 procent (8,3) och EBITA till 35,7 Mkr (35,6). Omsättningen under det första kvartalet uppgick till 425,8 Mkr (430,7), vilket är något under föregående år. Det operativa kassaflödet påverkades av rörelsekapitaleffekter kopplade till större åtaganden och uppgick till 10,8 Mkr (32,3). Vinst per aktie efter utspädning var 1,57 kr (1,75) och påverkades negativt av valutaeffekter jämfört med motsvarande kvartal föregående år.

Sammanfattningsvis tar vi tydliga steg framåt under årets första kvartal. Vi kombinerar ökad lönsamhet och organisk tillväxt i stora delar av verksamheten med ett aktivt arbete för att stärka de enheter som inte presterar enligt plan. Vi ser positivt på AI-utvecklingen. Den bidrar redan till ökad effektivitet, både internt och i våra kunduppdrag. Med vår starka domänkompetens omsätter vi tekniken till konkret och affärsnära kundnytta.

Magnus Welén, CEO

För att läsa VD-ordet i sin helhet, se delårsrapporten jan-mars s. 3-4.

Kvartalet januari–mars 2026

  • Nettoomsättningen uppgick till 425,8 Mkr (430,7), en minskning med 4,9 Mkr och -1,1 procent.
  • Rörelseresultatet EBITA uppgick till 35,7 Mkr (35,6), en ökning med 0,3 procent. EBITA-marginalen uppgick till 8,4 procent (8,3).
  • Rörelseresultatet belastades av omstruktureringskostnader i Danmark och Skåne om totalt 3,8 mkr. Åtgärderna har genomförts för att stärka effektiviteten och marginalen framåt.
  • EBITA justerat för omstrukturering uppgick till 39,5 Mkr och en EBITA-marginal på 9,3 procent.
  • Antalet arbetsdagar är oförändrat jämfört med föregående års kvartal.
  • EBIT uppgick till 31,9 Mkr (32,0), en minskning med 0,3 procent. EBIT-marginalen uppgick till 7,5 procent (7,4). EBIT har påverkats negativt av förvärvsrelaterade kostnader med 3,6 Mkr (3,5). 
  • Periodens resultat uppgick till 20,6 Mkr (23,1).
  • Vinst per aktie före utspädning var 1,57 kronor (1,75) och efter utspädning 1,57 kronor (1,75).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 10,8 Mkr (32,2). 

Väsentliga händelser under och efter kvartalet

 

Prevas tecknar rekordavtal inom EAM Prevas har tilldelats kontraktet för införandet av ett nytt Enterprise Asset Management-system (EAM). Lösningen baseras på HxGN EAM. Kontraktsperioden är 12 år med ett totalt kontraktsvärde på 80 Mkr. Det tecknade avtalet stärker vår position som en ledande partner inom EAM i Norden. Händelsen inträffade efter periodens slut.    

Prevas delårsrapport januari-mars 2026 kommer att finnas tillgänglig i sin helhet på https://www.prevas.se/om-prevas/investerare/rapporter.html och bifogas detta pressmeddelande.

Presentation av Prevas delårsrapport jan-mars 2026 Tisdag den 5 maj kl. 09.30 hålls en press- och analytikerpresentation som kan följas via webcast (https://www.finwire.tv/webcast/prevas/q1-2026/) och telefonkonferens (ring +46 850 1638 27 och använd Meeting ID: 862 9846 2941).

Presentationen hålls på engelska av Magnus Welén (CEO) och Helena Burström (CFO) från Prevas AB. Ingen föranmälan behövs.  

Denna information är sådan information som Prevas AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-05-05 08:30 CEST.

Fler nyheter från Prevas

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan
Prevas: Prevas publicerar delårsrapport januari-mars för 2026 - pressmeddelande och analys | Tickr