OssDsign AB (publ) publicerar delårsrapport för andra kvartalet 2026

Källa: Cision
Negativ

Sammanfattning

OssDsign redovisar en minskande nettoomsättning för andra kvartalet 2026 jämfört med föregående år, men en viss förbättring kvartal-över-kvartal. Bruttomarginalen är lägre än föregående år men förbättrad jämfört med föregående kvartal. Resultat och kassaflöde är fortsatt negativt.

Analys

Nettoomsättningen minskade med 18% i rapporterade siffror för Q2 2026 jämfört med Q2 2025, primärt drivet av valutaförändringar. Bruttomarginalen påverkades negativt av mixeffekter men visade en viss förbättring jämfört med föregående kvartal. Rörelseresultatet och periodens resultat är fortsatt negativt, även om rörelsekostnaderna minskade. Kassaflödet från löpande verksamhet var stabilt jämfört med föregående år, tack vare en gynnsam rörelsekapitalutveckling.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q2 2026
37 776 TSEK (46 522)
Bruttomarginal Q2 2026
92,1% (96,8%)
Rapporterat rörelseresultat Q2 2026
-12 348 TSEK (-6 936)
Periodens resultat Q2 2026
-11 408 TSEK (-8 340)
Resultat per aktie Q2 2026
-0,1 SEK (-0,1)
Kassaflöde från löpande verksamhet Q2 2026
-11 811 TSEK (-11 895)

Insikter

  • • Valutadeprecieringen av USD mot SEK har en betydande negativ påverkan på rapporterad omsättningstillväxt.
  • • Mixeffekter fortsätter att negativt påverka bruttomarginalen.
  • • Trots negativt resultat visar bolaget en stabilisering i kassaflödet tack vare effektiv rörelsekapitalhantering.

Framsteg: Vi bygger grunden för OssDsigns tillväxt

OssDsign AB (publ) meddelar att delårsrapporten för andra kvartalet 2026 nu finns tillgänglig som PDF på koncernens hemsida, www.ossdsign.com/reports. En PDF-version finns även bifogad till detta pressmeddelande. Delårsrapporten Q2 2026 kommer även presenteras via en livesänd webcast kl 11:00 idag den 18 augusti på följande länk: https://access.dnbcarnegie.com/companies/1392/live och kan även nås via OssDsigns hemsida.  

 

Andra kvartalet i siffror

  • Nettoomsättningen uppgick till 37 776 TSEK (46 522), vilket ger en flack tillväxt kvartal-över-kvartal med konstanta växelkurser, eller 2,4% tillväxt enligt rapporterade siffror. Försäljningstillväxten är i linje med förväntan samt med vår vägledning till marknaden.
  • Bruttomarginalen om 92,1% är en förbättring jämfört med 91,6% i det första kvartalet 2026 men lägre än de 96,8% i andra kvartalet föregående år. Bruttomarginalen påverkades fortsatt negativt av temporära mixeffekter.
  • Rapporterat rörelseresultat om -12 348 TSEK (-6 936).
  • Justerat rörelseresultat (EBIT) om -11 975 TSEK (-6 203), där en minskning i icke-försäljningsrörliga kostnader bidrog till att dämpa effekten av den lägre bruttovinsten.
  • Rörelsekostnaderna var lägre än föregående år, med icke-försäljningsrörliga kostnader på oförändrad nivå. Försäljningsrörliga kostnader minskade till 44,8% (48,6%) av nettoomsättningen i kvartalet.
  • Periodens resultat uppgick till -11 408 TSEK (-8 340).
  • Resultat per aktie låg stadigt på -0,1 SEK (-0,1).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -11 811 TSEK (-11 895), i nivå med föregående år, till följd av en gynnsam rörelsekapitalutveckling.

 

Första halvåret i siffror

  • Nettoomsättningen uppgick till 74 655 TSEK (91 016), vilket motsvarar en minskning om 10% med konstanta växelkurser, eller 18% i rapporterade siffror. Den väsentliga skillnaden i tillväxttakt beror uteslutande på valutadeprecieringen av USD gentemot SEK, från 10,2 till 9,2, mellan jämförelseperioderna.
  • Bruttomarginal om 91,9% (96,6%), fortsatt negativt påverkade mixeffekter.
  • Rapporterat rörelseresultat om -25 813 TSEK (-19 633).
  • Justerat rörelseresultat om -25 363 TSEK (-11 766), som en direkt följd av lägre försäljning och bruttomarginal, med en viss dämpningseffekt från rörelsekostnaderna.
  • Rörelsekostnaderna var lägre än föregående år och försäljningsrörliga kostnader minskade till 45,9% (49,0%) av nettoomsättningen i perioden.
  • Periodens resultat uppgick till -22 882 TSEK (-22 917).
  • Resultat per aktie om -0,2 SEK (-0,2).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -26 677 TSEK (-37 769), primärt drivet av den gynnsamma rörelsekapitalutvecklingen under det första halvåret 2026.

 

Väsentliga händelser under andra kvartalet

  • OssDsign Catalyst® överträffar tidigare generationers syntetiska bengraft som fristående behandling av trauma i preklinisk studie.
  • OssDsign utser Adam McCollister till ny Vice President of Sales.

Väsentliga händelser efter andra kvartalets slut

  • Inga väsentliga händelser att rapportera efter det andra kvartalets slut.

Fler nyheter från OssDsign AB

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan
OssDsign AB: OssDsign AB (publ) publicerar delårsrapport för andra kvartalet 2026 - pressmeddelande och analys | Tickr