NYAB AB delårsrapport januari-mars 2026: Stark orderingång och förbättrad marginal

Källa: Cision
Positiv

Sammanfattning

NYAB AB rapporterar en stark orderingång och förbättrad marginal för första kvartalet 2026. Orderingången ökade med 23% och orderstocken inom Civil Engineering med 27%. Rörelseresultatet (EBIT) förbättrades till 1,5 miljoner euro med en marginal på 1,5%, och det fria kassaflödet vände till positivt 5,5 miljoner euro.

Analys

Bolaget visar en positiv trend med ökad orderingång och förbättrad lönsamhet, trots en viss minskning i intäkterna jämfört med föregående år. Den starka orderstocken och det positiva kassaflödet indikerar en stabil position för framtida tillväxt. Avyttringen av verksamheten i Nordamerika är ett steg i att fokusera på Norden. Den potentiella framtida orderstocken på 700 miljoner euro är en viktig signal för framtida intäkter.

Nyckeltal

Orderingång, tusen euro
183 349 (149 129)
Orderstock Civil Engineering, tusen euro
472 700 (372 300)
Rörelseresultat (EBIT), tusen euro
1 520 (985)
Rörelsemarginal (EBIT), %
1,5 (0,9)
Fritt kassaflöde, tusen euro
5 477 (-21 652)
Intäkter, tusen euro
100 111 (106 714)

Insikter

  • • Den ökade orderingången och orderstocken, trots minskade intäkter, indikerar en stark framtida intjäningspotential.
  • • Vändningen till positivt fritt kassaflöde är en viktig förbättring.
  • • Fokus på Norden efter avyttring av Nordamerika kan stärka bolagets kärnverksamhet.
  • • De potentiella framtida uppdragen på 700 miljoner euro är en betydande signal för framtida tillväxt.
  • Orderingången ökade med 23 procent jämfört med föregående år, och orderstocken inom Civil Engineering ökade med 27 procent på årsbasis.
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 1,5 miljoner euro (1,0), motsvarande en rörelsemarginal om 1,5 procent (0,9).
  • Periodens resultat uppgick till 1,1 miljoner euro (-0,3).
  • Fritt kassaflöde uppgick till 5,5 miljoner euro (-21,7).

Januari-mars i korthet

  • Intäkterna uppgick till 100,1 miljoner euro (106,7), en minskning med 6 procent.
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 1,5 miljoner euro (1,0), motsvarande en rörelsemarginal om 1,5 procent (0,9).
  • Periodens resultat uppgick till 1,1 miljoner euro (-0,3).
  • Fritt kassaflöde uppgick till 5,5 miljoner euro (-21,7).
  • Nettoskuld/EBITDA uppgick till -0,56 (0,26).
  • Orderingången uppgick till 183,3 miljoner euro (149,1), en ökning med 23 procent och en book-to-bill-ratio på 1,8.
  • Orderstocken i Civil Engineering uppgick till 472,7 miljoner euro (372,3), en ökning med 27 procent.
  • Resultat per aktie uppgick till 0,00 euro (0,00).

Detta pressmeddelande är en sammanfattning av NYAB:s delårsrapport för första kvartalet 2026. Den fullständiga delårsrapporten är bilagd till detta pressmeddelande och finns tillgänglig på https://nyabgroup.com/sv/investerare/nyab-som-investering/rapporter-och-presentationer/.

Finansiella nyckeltal

1-3/2026

1-3/2025

R12 4/2025-3/2026

1-12/2025

Intäkter, tusen euro

100 111

106 714

540 392

546 995

Förändring i intäkter från föregående år, %

-6,2 %

80,3 %

37,3 %

58,1 %

EBITDA, tusen euro

3 232

2 565

37 831

37 164

EBITDA-marginal, %

3,2 %

2,4 %

7,0 %

6,8 %

Rörelseresultat (EBIT), tusen euro

1 520

985

31 179

30 645

Rörelsemarginal (EBIT), %

1,5 %

0,9 %

5,8 %

5,6 %

Periodens resultat, tusen euro

1 122

-350

22 788

21 316

Resultat per aktie, före utspädning, euro

0,00

0,00

0,03

0,03

Resultat per aktie, efter utspädning, euro

0,00

0,00

0,03

0,03

Räntebärande skulder, tusen euro

13 489

42 550

13 489

15 942

Eget kapital, tusen euro

211 226

195 445

211 226

209 527

Balansomslutning, tusen euro

335 142

323 727

335 142

350 708

Avkastning på eget kapital, föregående 12 m, %

11,2 %

9,0 %

11,2 %

10,6 %

Avkastning på sysselsatt kapital, föregående 12 m, %

13,4 %

11,3 %

13,4 %

14,0 %

Soliditet, %

70,9 %

63,3 %

70,9 %

68,0 %

Nettoskuld, tusen euro

-21 286

8 074

-21 286

-15 454

Nettoskuldsättningsgrad, %

-10,1 %

4,1 %

-10,1 %

-7,4 %

Nettoskuld/EBITDA, föregående 12 m

-0,56

0,26

-0,56

-0,42

Fritt kassaflöde, tusen euro

5 477

-21 652

38 849

11 720

Kassagenerering, %

169,5 %

-844,2 %

102,7 %

31,5 %

Orderingång, tusen euro

183 349

149 129

615 244

581 023

Book-to-bill

1,8

1,4

1,1

1,1

Antal anställda vid periodens slut

993

978

993

1 026

VD Johan Larsson har ordet

Året inleddes med en stark orderingång och förbättrad marginal.

Rörelseresultatet ökade till 1,5 miljoner euro (1,0), motsvarande en rörelsemarginal om 1,5 procent (0,9). Intäkterna uppgick till 100,1 miljoner euro (106,7), en minskning med 6 procent jämfört med föregående år. Det fria kassaflödet uppgick till 5,5 miljoner euro (-21,7).

Marknadsläget inom energi, infrastruktur och industri är fortsatt gynnsamt, med hög investeringsnivå och aktivitet. Detta bidrog till att orderingången ökade med 23 procent. Orderstocken inom Civil Engineering ökade med 27 procent till 473 miljoner euro (372) främst genom nya projekt inom prioriterade nischsegment.

Vid utgången av kvartalet är koncernen engagerad i ett antal så kallade Fas 1 uppdrag, vilka omfattar projektering, planering och design. Dessa uppdrag kan övergå till genomförandeuppdrag. Det samlade uppskattade värdet av sådana potentiella men ännu inte kontrakterade genomförandeuppdrag uppgår till 700 miljoner euro, inklusive uppdrag tecknade av koncernens joint ventures.

Den samlade utvecklingen i affärssegmentet Civil Engineering var stabil, med stark orderingång samt förbättrat rörelseresultat och rörelsemarginal. I Sverige minskade intäkterna jämfört med föregående år vilket återspeglar fler projekt i de nämnda inledande faserna, där intäkterna ökar markant när projekten övergår till genomförandefas. Samtidigt ökade rörelseresultatet, tack vare förbättrad lönsamhet i projektportföljen. I Finland ökade intäkterna, medan rörelseresultatet minskade, vilket återspeglade variationer i projektportföljen under kvartalet.

Inom affärssegmentet Consulting påverkade den fortsatt avvaktande marknaden inom offshore både intäkter och rörelseresultat negativt. Arbetet med att integrera affären och öka kostnadseffektiviteten i Norge fortsatte enligt plan. Under perioden avyttrades verksamheterna i Nordamerika, i linje med koncernens fokus på Norden.

Sammanfattningsvis uppvisade verksamheten ett stabilt kassaflöde och en stark orderingång, vilka är viktiga parametrar i vårt säsongsmässigt svagaste kvartal. Vår position är god för ytterligare ett år av lönsam tillväxt, samtidigt som vi fortsätter att utveckla och stärka bolaget.

Presentation av delårsrapporten

NYAB arrangerar en direktsänd webbsändning torsdagen den 7 maj 2026 kl. 10:00 CEST, där VD Johan Larsson och CFO Klas Rewelj presenterar finansiell information och väsentliga händelser för det första kvartalet 2026. Webbsändningen hålls på engelska och kan följas via: https://nyabgroup.events.inderes.com/q1-report-2026.

Deltagare som önskar ställa frågor är välkomna att ansluta till telekonferensen. Inringningsuppgifter erhålls vid registrering via: https://events.inderes.com/ nyabgroup/q1-report-2026/dial-in.

Kontakter

Johan Larsson, VD, NYAB AB, johan.larsson@nyabgroup.com, +46 (0)70 182 50 70.

Klas Rewelj, CFO, NYAB AB, klas.rewelj@nyabgroup.com, +46 (0)70 626 54 24.

NYAB:s Investor Relations kan kontaktas via e-post, ir@nyabgroup.com.

NYAB:s Certified Adviser är Augment Partners AB, info@augment.se, +46 8 604 22 55.

Denna information lämnades för offentliggörande den 7 maj 2026 kl.07:30 CEST

Fler nyheter från NYAB AB

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan