LEAX Group AB

LEAX Delårsrapport Q2 2026

Källa: Cision
Positiv

Sammanfattning

LEAX redovisar en förbättrad resultatutveckling för andra kvartalet 2026. Rörelseresultatet ökade till 25,9 MSEK (20,1) och rörelsemarginalen stärktes till 5,0% (3,9). Nettoomsättningen var stabil på 520,4 MSEK (519,3). Kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrades avsevärt.

Analys

Bolaget visar en tydlig resultatförbättring drivet av kostnadsbesparingar och effektiviseringar, vilket resulterar i en stärkt rörelsemarginal trots endast marginell omsättningstillväxt. Förbättringen syns även i resultat före skatt och årets resultat. Kassaflödet från den löpande verksamheten har förbättrats markant jämfört med både föregående år och föregående kvartal, vilket stärker den finansiella motståndskraften. Marknadsläget beskrivs som blandat med stabilitet inom vissa segment men fortsatt avvaktan inom tunga kommersiella fordon.

VD-ord

optimistisk · PDF

VD:n framhäver en förstärkt resultatförbättring under Q2 2026 tack vare genomförda strukturåtgärder och kostnadskontroll. Trots blandat marknadsläge med avvaktande efterfrågan inom tunga kommersiella fordon, ser bolaget stabilitet inom andra segment.

Utsikter: Marknadsutsikterna på kort sikt präglas fortsatt av viss försiktighet, men positiva tecken på gradvis förbättring ses. Bolaget har goda förutsättningar att hantera marknadens svängningar och successivt stärka lönsamheten när volymerna återhämtas.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q2
520,4 (519,3) MSEK
Rörelseresultat Q2
25,9 (20,1) MSEK
Rörelsemarginal Q2
5,0% (3,9%)
Resultat före skatt Q2
17,2 (10,5) MSEK
Årets resultat Q2
15,8 (7,5) MSEK
Kassaflöde löpande verksamhet Q2
12,3 (7,5) MSEK

Insikter

  • • Resultatförbättringen drivs av kostnadsbesparingar och effektiviseringar snarare än omsättningstillväxt.
  • • Förbättrat kassaflöde stärker den finansiella motståndskraften.
  • • Diversifierad affärsportfölj bidrar till att balansera svagare volymer i cykliska segment.
  • • Bolaget betonar fortsatt fokus på produktivitet och kostnadsdisciplin.
Påverkan · Positiv · 5/10
Materiell påverkan
NegativNeutralPositiv
−100+10

Resultatförbättringen förstärktes under andra kvartalet 2026

Andra kvartalet i sammandrag

•                           Nettoomsättningen ökade till 520,4 MSEK (519,3)

•                           Rörelseresultatet ökade till 25,9 MSEK (20,1)

•                           Rörelsemarginalen ökade till 5,0% (3.9)

•                           Resultat före skatt (EBT) förbättrades till 17,2 MSEK (10,5)

•                           Årets resultat för perioden ökade till 15,8 MSEK (7,5)

•                           Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 12,3 MSEK (7,5)

Första halvåret i sammandrag

•                           Nettoomsättningen ökade till 1 011,8 MSEK (1 000,1)

•                           Rörelseresultatet ökade till 34,4 MSEK (17,5)

•                           Rörelsemarginalen ökade till 3,4% (1,7)

•                           Resultat före skatt (EBT) ökade till 19,4 MSEK (-7,7)

•                           Årets resultat för perioden ökade till 17,0 MSEK (-12,3)

•                           Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 10,6 MSEK (30,2)

Kommentar från VD och koncernchef, Roger Berggren;

Det andra kvartalet 2026 bekräftar att LEAX resultatförbättringsarbete ger effekt. Nettoomsättningen uppgick till 520,4 MSEK, i nivå med 519,3 MSEK under motsvarande kvartal 2025 och högre än 491,4 MSEK under första kvartalet 2026. Samtidigt ökade rörelseresultatet till 25,9 MSEK, jämfört med 20,1 MSEK i Q2 2025 och 8,5 MSEK i Q1 2026. Rörelsemarginalen stärktes därmed till 5,0 procent, från 3,9 procent föregående år och 1,7 procent föregående kvartal. Förbättringen är bred och syns även längre ned i resultaträkningen.

Utvecklingen visar att de strukturåtgärder, effektiviseringar och den stärkta kostnadskontroll som genomförts under 2025 och inledningen av 2026 nu ger ett tydligt genomslag. Under kvartalet har vi fortsatt att anpassa bemanning, produktion och inköp till rådande marknadsförutsättningar. Det har skapat en mer flexibel organisation, en lägre strukturell kostnadsnivå och en stabilare operativ plattform. Kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrades till 12,3 MSEK under kvartalet, jämfört med 7,5 MSEK i Q2 2025 och -1,7 MSEK i Q1 2026. Detta är ett viktigt steg i vårt arbete med att stärka den finansiella motståndskraften. Vi fortsätter samtidigt att prioritera rörelsekapital, investeringsdisciplin och likviditet för att skapa utrymme för både stabilitet och framtida tillväxt.

Marknadsläget är fortsatt blandat. Efterfrågan inom tunga kommersiella fordon är fortfarande avvaktande i delar av vår kundbas, samtidigt som vi ser stabilitet inom flera industrisegment och en fortsatt positiv utveckling inom försvarsindustrin. Den bredare affärsportföljen bidrar till att balansera svagare volymer i mer cykliska segment.

De europeiska registreringarna av tunga kommersiella fordon utvecklades positivt under det första halvåret 2026, men osäkerheten kring konjunktur, geopolitik, tullar och kundernas produktionsplaner kvarstår. Vi behåller därför ett försiktigt synsätt och fortsätter att styra verksamheten med hög flexibilitet och kostnadsdisciplin.

Vårt fokus ligger fast: att förbättra den underliggande lönsamheten, stärka kassaflödet och utveckla en mer balanserad och motståndskraftig affärsportfölj. Utfallet i Q2 visar att LEAX kan förbättra resultatet även vid begränsad omsättningstillväxt. Det ger oss en starkare utgångspunkt inför andra halvåret.

Vi är inte färdiga. Arbetet med produktivitet, materialkostnader, kapacitetsutnyttjande och kommersiell utveckling fortsätter med full kraft. Samtidigt står LEAX idag bättre rustat än vid ingången av året att hantera marknadens svängningar och tillvarata möjligheterna när efterfrågan stärks. Sammantaget visar andra kvartalet en tydlig förbättring jämfört med både föregående år och årets första kvartal. Det är ett kvitto på organisationens målmedvetna arbete och jag vill tacka alla medarbetare för deras fortsatta engagemang och genomförandekraft.