Kvartalsrapport tredje kvartalet 2026

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

Nordic LEVEL Group redovisar en stark tredje kvartal med 28,6% omsättningstillväxt till 96,7 MSEK och ett förbättrat rörelseresultat (EBIT) till 3,5 MSEK från -4,4 MSEK. Orderingången ökade markant med 200,5% till 156,6 MSEK.

Analys

Bolaget visar en tydlig förbättring i tredje kvartalet, med stark tillväxt i både omsättning och orderingång. Förbättringen i rörelseresultatet (EBIT) från negativt till positivt är en viktig signal. Trots en svagare orderingång för årets nio första månader, visar orderstocken en betydande ökning, vilket indikerar en positiv framåtblickande trend. Kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrades men är fortfarande negativt.

VD-ord

optimistisk · PDF

VDn lyfter fram god tillväxt och förbättrat resultat tack vare tidigare investeringar. Stark orderingång och rekordstor orderstock ger goda utsikter för framtiden.

Utsikter: God överblick över kommande leveranser in i 2027.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q3
96,7 MSEK
Rörelseresultat (EBIT) Q3
3,5 MSEK
Orderingång Q3
156,6 MSEK
Orderstock Q3
209,7 MSEK
Resultat per aktie Q3
0,01 SEK
Kassaflöde löpande verksamhet Q3
-14,1 MSEK

Insikter

  • • Investeringar och förstärkningar under tidigare år börjar ge resultat.
  • • Offertstocken visar fortsatt tillväxtpotential.
  • • Fokus på samhällskritisk verksamhet och säkerhetslösningar.
Fundamental påverkan
Positiv

Förbättrat rörelseresultat och stark orderingång indikerar en positiv fundamental utveckling, trots fortsatt negativt kassaflöde.

Omfattning: 6/10Materiell påverkan
0 · Ingen påverkan10 · Avgörande påverkan

Poängen visar omfattning, inte förväntad kursrörelse.

Styrelsen för Nordic LEVEL Group AB, noterat på NASDAQ First North Growth Market, lämnar följande rapport för perioden juli – september 2026

Styrelsen för Nordic LEVEL Group AB, noterat på NASDAQ First North Growth Market, lämnar följande rapport för perioden juli – september 2026

TREDJE KVARTALET I SAMMANDRAG JULI – SEPTEMBER 2026

  • Koncernens nettoomsättning för perioden uppgick till 96,7 (75,2) MSEK, en ökning med 28,6 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
  • Koncernens rapporterade rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) för perioden uppgick till 7,7 (-0,8) MSEK och rapporterat rörelseresultat (EBIT) uppgick till 3,5 (-4,4) MSEK.
  • Periodens resultat efter skatt uppgick till 1,8 (-6,2) MSEK.
  • Periodens resultat per aktie i genomsnitt uppgick till 0,01 (-0,03) SEK före och efter utspädning.
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital uppgick till 4,4 (-3,8) MSEK och kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -14,1 (-6,8) MSEK. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -0,9 (0,3) MSEK och från finansieringsverksamheten till 11,2 (6,9) MSEK. Periodens kassaflöde uppgick till -3,7 (0,4) MSEK.
  • Periodens orderingång uppgick till 156,6 (52,1) MSEK, en ökning med 200,5 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Total orderstock uppgick vid periodens utgång till 209,7 (95,7) MSEK, en ökning med 119,1 procent. Total offertstock uppgår vid periodens utgång till 767,6 (446,7) MSEK, en ökning med 71,8 procent.

Siffror inom parentes avser motsvarande period föregående år.

PERIODEN I SAMMANDRAG JANUARI – SEPTEMBER 2026

  • Koncernens nettoomsättning för perioden uppgick till 257,9 (277,1) MSEK, en minskning med 6,9 procent jämfört med motsvarande period föregående år.
  • Koncernens rapporterade rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) för perioden uppgick till -9,2 (4,0) MSEK och rapporterat rörelseresultat (EBIT) uppgick till -22,4 (-7,6) MSEK.
  • Periodens resultat efter skatt uppgick till -27,3 (-12,0) MSEK.
  • Periodens resultat per aktie i genomsnitt uppgick till -0,11 (-0,06) SEK före och efter utspädning.
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital uppgick till -18,8 (-4,0) MSEK och kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till-32,3 (0,1) MSEK. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -0,4 (1,8) MSEK och från finansieringsverksamheten till 32,4 (-7,0) MSEK. Periodens kassaflöde uppgick till -0,3 (-5,1) MSEK.
  • Periodens orderingång uppgick till 344,5 (283,6) MSEK, en ökning med 21,5 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Total orderstock uppgick vid periodens utgång till 209,7 (95,7) MSEK, en ökning med 119,1 procent. Total offertstock uppgår vid periodens utgång till 767,6 (446,7) MSEK, en ökning med 71,8 procent.

Siffror inom parentes avser motsvarande period föregående år.

Utdrag från VDs kommentar

Nordic LEVEL Group redovisar ett tredje kvartal med god tillväxt, där de investeringar och förstärkningar vi genomfört under de senaste åren börjar få genomslag i verksamheten. Nettoomsättningen ökade till 96,7 (75,2) MSEK, motsvarande en tillväxt på drygt 28 procent, samtidigt som rapporterad EBITDA förbättrades till 7,7 (-0,8) MSEK...

Läs hela VDs kommentar på sidan 3 i den bifogade rapporten

KontakterFör mer information, vänligen kontakta:

Jalal AnabtawiCEO, Nordic LEVEL Groupjalal.anabtawi@nordiclevelgroup.comMobil 076-677 47 47

Om Nordic LEVEL Group ABNordic LEVEL Group är en förvärvsdriven koncern som utvecklar och integrerar bolag, med exponering mot säkerhetssektorn. Koncernen är en helhetsleverantör av tillförlitliga och moderna trygghets- och säkerhetslösningar samt tjänster. Koncernen har ca. 150 anställda med en på årlig basis omsättning om ca. 400 MSEK. Verksamheten bedrivs genom koncernens dotterbolag på den nordiska marknaden. Koncernens är verksam inom två kärnområden: Advisory och Technology. Koncernens mål är att öka både den upplevda och faktiska säkerheten i samhället, särskilt fokusera på samhällskritisk verksamhet samt säkerställa att dess kunder ska kunna leva ett så tryggt och säkert liv som möjligt. Bolaget grundades 1989 och har sitt huvudkontor i Stockholm. För mer information, vänligen besök: www.nordicLEVELgroup.com.

Nordic LEVEL Groups aktie handlas under kortnamnet LEVEL på Nasdaq First North Growth Market och bolagets Certified Adviser är Tapper Partners AB

Denna information är sådan information som Nordic LEVEL Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-11-03 08:30 CET.

Bifogade filerKvartalsrapport Q3 2026

Fler nyheter från Nordic LEVEL Group

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan