KVARTALSRAPPORT Q1 2026

Källa: MFN
Negativ

Sammanfattning

Iconovo redovisar ökad omsättning och förbättrat rörelseresultat i Q1 2026, men genomförde två emissioner som tillförde cirka 50 MSEK. Detta säkrar finansieringen för minst ett år men resulterade i en betydande utspädning av befintliga aktieägare.

Analys

Bolaget uppvisar en positiv omsättningstillväxt och en minskad förlust i Q1 2026, vilket är ett steg i rätt riktning. Den genomförda kapitalanskaffningen om nära 50 MSEK var avgörande för att säkra bolagets finansiering för de kommande 12 månaderna, särskilt med tanke på det fortsatt negativa kassaflödet från den löpande verksamheten. Dock har emissionerna lett till en mycket kraftig utspädning av befintliga aktieägare, där antalet aktier ökat med över 80 procent sedan föregående årsskifte. Trots strategiska framsteg som patentgodkännande för ICOpre® och ett LOI med Lonza, överskuggas dessa positiva aspekter av den materiella utspädningen per aktie.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q1 2026
675 kSEK (467 kSEK)
Rörelseresultat Q1 2026
-7 996 kSEK (-11 082 kSEK)
Periodens kassaflöde Q1 2026
37 331 kSEK (-13 622 kSEK)
Likvida medel per 31 mars 2026
43 890 kSEK (6 560 kSEK)
Resultat per aktie Q1 2026
-0,10 SEK (-0,53 SEK)
Antal aktier vid periodens utgång
96 171 916 (53 061 250)

Insikter

  • • Kapitalanskaffningen var nödvändig för bolagets överlevnad och fortsatta drift.
  • • Den kraftiga utspädningen innebär att befintliga aktieägares anspråk per aktie har minskat avsevärt.
  • • Fokus på utlicensiering av ICOpre® och ICOres® samt expansion inom reformulering är avgörande för framtida intäkter.
  • • Lonza-samarbetet kan öppna nya dörrar inom biologiska läkemedel och uppdragsfinansierad utveckling.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER 1 JANUARI – 31 MARS 2026

I januari 2026 meddelades att det europeiska patentverket (EPO) hade deklarerat sin avsikt att godkänna Iconovos patentansökan för ICOpre®. Patentet beskriver konstruktionen för dosadministrering i Iconovos inhalator ICOpre®, som bedöms vara utbytbar mot GSK:s Ellipta®-inhalator. Patentansökan är även under prövning i USA och Kina. ICOpre® adresserar en marknad med en årlig försäljning om cirka 6 miljarder USD och en strukturerad process för partnerskap för sen utvecklingsfas och kommersialisering pågår.

I januari meddelade bolaget också att ett avtal har ingåtts om en studie med ett multinationellt företag för att utvärdera dess beredning i ICOone® Nasal, Iconovos egen single-use-plattform för nasal läkemedels-administrering. Studien har genomförts enligt plan och diskussioner om fortsatt utvecklingsarbete pågår. Kontraktet är värt cirka 1,0 mSEK, varav hälften har bokförts i december 2025 och den andra hälften i första kvartal 2026.

I februari undertecknade Iconovo en avsiktsförklaring (Letter of Intent, LOI) med Lonza i syfte att etablera ett långsiktigt strategiskt samarbete inom området ”spraytorkad formulering”, vilket är helt centralt för formulering av biologiska läkemedel som lämpar sig för inhalation. Iconovo’s tre inhalatorplattformar, ICOcap®, ICOone® och ICOone® nasal, är huvudsakligen avsedda som inhalatorplattformar för nya och innovativa formuleringar och omformuleringar av läkemedel till inhalationsbaserad form. Detta är särskilt relevant inom området biologiska läkemedel, där orala formuleringar såsom tabletter ofta är notoriskt svåra – om inte omöjliga – att utveckla med tillräcklig biotillgänglighet för klinisk effekt. Biologiska läkemedel är därför ett område av växande betydelse inom inhalations-marknaden, givet den tydliga patientpreferensen för inhalation framför injektioner. Inom detta område bedöms tillgång till kompetenser inom ”spraytorkad formulering” i toppklass vara av avgörande betydelse.

I januari-mars 2026 genomfördas två emissioner. Således genomfördas en riktad emission av aktier om cirka 25 mSEK i januari och en företrädesemission av aktier om cirka 24,6 mSEK i mars. Teckningskursen per aktie i båda emissionerna var 1,15 SEK. Emissionerna godkändes vid extra bolagsstämma den 15 december 2025. Bolagets befintliga huvudägare, Gerald Engström/Färna Invest AB och FSG Fund II AB, äger nu 28,2 procent respektive 25,5 procent av aktiekapitalet.

NYCKELTAL FÖR KONCERNEN

Belopp i kSEK om inget annat angesJan-mar 2026Jan-mar 2025Jan-dec 2025Nettoomsättning6754671 105Rörelseresultat-7 996-11 082-43 113Periodens kassaflöde37 331-13 622-18 128Resultat per aktie (SEK) före och efter full utspädning-0,10-0,53-1,14Likvida medel43 89011 0666 560Eget kapital157 766118 425117 922Antal aktier vid periodens utgång96 171 91621 224 50053 061 250

VD-ORD

Under första kvartalet 2026 genomförde Iconovo AB en kapitalanskaffning, genom en riktad emission och en företrädesemission, som tillsammans säkrade ett belopp om knappt 50 mSEK, pengar som ska finansiera bolagets drift under minst ett år. I realiteten har bolaget naturligtvis högre ambitioner än så. Framför allt skulle en affär på basis av ICOpre®-plattformen, som nu är föremål för en strukturerad utlicensierings-process, kunna inbringa så kallade ”milstolpsintäkter” som bidrar till en högre grad av självfinansiering redan innan produkterna som är kopplade till denna inhalator har kommit ut på marknaden. Även vad gäller ICOres® är vi i process för att tillsammans med vår USA-baserade licenspartner, Amneal, säkra en partner för Europa och eventuellt även utvalda marknader utanför Europa och USA. I denna expansion av befintligt avtal förväntar vi oss dock inga ytterligare betalningar innan lansering som kan ske först i 2029. Marknaderna för ICOres® uppgick 2025 till ca. 3 miljarder USD och för ICOpre® ca. 6 miljarder USD. Att säkra de eftersträvade licensieringsavtalen för våra generiska flaggskeppsprojekt kring ICOres® och ICOpre® har högsta prioritet för bolaget under 2026.

ÖKAT LÅNGSIKTIGT FOKUS PÅ REFORMULERINGI området Reformulering arbetar vi vidare pre-kliniskt med semaglutid-projektet, samtidigt som vi nyligen lyckats inbringa ytterligare uppdrag i form av den utveckling vi initierat för Aeriant samt för ett stort, ännu icke-namngivet, multinationellt bolag. Den utveckling vi bedriver i dessa projekt finansieras av uppdragsgivarna och bidrar till Iconovos självfinansiering. Även i Reformuleringsområdet arbetar vi dock med royalty-intäkter på försäljningen som det slutgiltiga målet. Uppbyggnaden av verksamheten inom Reformulering är oerhört strategiskt viktigt för Iconovo, därför att efter licensieringen av ICOpre® och den expansion av partnerskapet kring ICOres® som vi nu eftersträvar i 2026, har Iconovo inga ytterligare generiska projekt i pipeline. På kort sikt ligger alltså stort fokus på att via affärsuppgörelser säkra att Iconovo kan realisera de värden som under lång tid byggts upp i de generiska projekten, och långsiktigt kommer fokus alltmer att hamna på Reformuleringssidan, ett område som framför allt kommer att vara uppdragsbaserat och finansierat via uppdragsgivaren. Totalt sett bidrar en sådan utveckling därför till en ökande grad av självfinansiering av Iconovo, även i avvaktan på de royaltyintäkter som kommer när produkterna når marknaden.

STRATEGISK AVSIKTSFÖRKLARING MED LONZAI linje med ovanstående har Iconovo under första kvartalet också signerat en avsiktsförklaring avseende ett strategiskt samarbete med det globala CRO-bolaget Lonza, med ambitionen att nå ett nytt bredare samarbetsavtal med detta bolag under andra kvartalet i år. Framför allt när det handlar om utveckling av inhalationsformer för större molekyler, till exempel biologiska läkemedel och vacciner som båda är marknadsmässigt högintressanta områden, besitter Lonza teknologi som är avgörande för utvecklingen. Vidare har Iconovo fördelar i ett samarbete med Lonza när det gäller att generera fler uppdrag inom Reformulering, och Lonza har också fördelar i en tätare koppling till Iconovo med dess breda och mångsidiga inhalatorportfölj med tillämpning både på generikasidan och i innovativa bolag.

FORTSATT MARKNADSTILLVÄXTMarknaden för nya administrationsformer förväntas växa betydligt i det kommande decenniet; det gäller bland annat depot-formuleringar, bärbara pumpar, plåster, och inte minst inhalation. Och Iconovo som något av en pionjär i området har därför alla skäl att strategiskt säkerställa att man förmår hålla sig i framkanten i inhalationssegmentet.

AVTALET MED VD GÖRS PERMANENTTill sist, som tidigare meddelats, har jag fått förtroende att fortsätta leda Iconovo som VD även långsiktigt efter att ha tjänstgjort som interims-VD sedan 31 oktober förra året. Jag tackar styrelsen för förtroendet, och ser fram emot att samarbeta i att göra bolaget framgångsrikt och öka graden av självfinansiering, framför allt genom att säkra realisering av de värden som redan byggts in i den fantastiska inhalatorportfölj med tillhörande utvecklingsprojekt som bolaget har investerat i under flera år, samtidigt som Iconovo också successivt ökar uppdragsgivarfinansierad utveckling i det strategiskt sett så viktiga Reformulerings-området.Anders Månsson, VD

Detta är ICONOVOIconovo utvecklar nya inhalationsläkemedel i samarbete med internationella läkemedelsföretag på en växande marknad. Inhalationsläkemedel innebär stora fördelar jämfört med till exempel tablettbehandling eller injektioner men är svåra att utveckla eftersom de kräver specialkompetens inom flera områden.

OriginalläkemedelIconovo har redan etablerat samarbetsavtal med flera forskande läkemedelsbolag kring utvecklingen av helt nya behandlingar, där Iconovos patentskyddade inhalatorer kan skapa mervärden.

GenerikaläkemedelI takt med att inhalerade storsäljare tappar patenten uppstår betydande kommersiella möjligheter för generikabolagen. Iconovos produkter har potential att bland annat ersätta läkemedel som administreras i inhalatorerna Turbuhaler® och Ellipta®. Försäljningen av Symbicort Turbuhaler® uppgick 2025 till ca. 3 miljarder USD och försäljningen av Ellipta®-inhalerade läkemedel till ca. 6 miljarder USD.

Iconovos modell ger hög kommersiell potential med en låg utvecklingsriskIntäktsströmmarna från Iconovos kundsamarbeten består av initiala betalningar för tillgång till bolagets teknologi, milstolpsbaserade ersättningar under utvecklingsarbetet, och därefter royalties på försäljningen när produkterna når marknaden.

InhalatorplattformarIconovo har fem plattformar som tillsammans täcker marknadens olika behov av effektiva och användarvänliga inhalatorer, och som kan generera betydande kommersiella möjligheter både vid utveckling av helt nya läkemedel och vid patentutgångar för etablerade läkemedel.

ICOres® en inhalator för torrpulver som har designats för att bli utbytbar mot AstraZenecas storsäljare Turbuhaler®. ICOres är den enda reservoarinhalator som kan fyllas med upp till tre olika läkemedelssubstanser.ICOpre® är en flergångsinhalator med förfyllda doser som kan anpassas till alla typer av inhalationspulver. ICOpre har designats för att bli utbytbar mot GSK’s Ellipta inhalator. ICOpre bygger på en unik, patentsökt princip som minimerar risken för intrång på de immateriella rättigheterna för andra inhalatorer.ICOcap® är en inhalator för läkemedel i kapslar som laddas en i taget. Den har en robust och unikt greppvänlig design, ett patenterat integrerat lock och ett lågt inhalationsmotstånd. En standardversion av ICOcap finns tillgänglig off-the-shelf, och inhalatorn kan dessutom optimeras för att ge maximal produktprestanda för en given läkemedelssubstans.

ICOone® är en unik och patenterad torrpulverinhalator avsedd för engångsbruk. Konstruktionen gör det lätt att snabbt lära sig hantera inhalatorn och ger en extremt låg tillverkningskostnad. ICOone kan leverera stora inhalationsdoser som är väl fuktskyddade, vilket är viktigt för många biologiska läkemedel och vacciner. Inhalatorn utformas med en eller två kaviteter (hålrum) – en stor fördel vid utveckling av läkemedel baserade på två eller fler aktiva substanser.

ICOone® Nasal – en unik, patenterad nasal inhalator som genom smart design och effektiv produktionskostnad kan leda till en mycket låg tillverkningskostnad. Den är speciellt lämplig för korttidsbehandlingar, vaccination och vid behovsmedicinering då den erbjuder många medicinska och praktiska fördelar till en oöverträffat låg behandlingskostnad.

FINANSIELLA KOMMENTARER 1 JANUARI – 31 MARS 2026

Omsättning och resultatFörsäljningen under januari-mars 2026 uppgick till 675 (467) kSEK och utgjordes av ersättningar inom två projekt.

Belopp i kSEKJan-mar 2026Jan-mar 2025Jan-dec 2025Utvecklingsintäkter6754671 105Licensintäkter---Royaltyintäkter---Nettoomsättning6754671 105Övriga rörelseintäkter207218706

Övriga rörelseintäkter för januari-mars 2026 var i linje med samma period förra året 207 (218) kSEK.

Aktiverade utvecklingskostnader uppgick till 3 576 (4 485) kSEK under januari-mars 2026, och utgjordes primärt av utveckling av ICOpre plattformen med tillhörande formuleringar.

Kostnader för råvaror och förnödenheter ökade under januari-mars 2026 till 2 015 (980) kSEK och utgjordes av kostnader för intranasalt semaglutid och ICOpre utveckling.

Övriga externa kostnader under januari-mars 2026 minskade lite till 3 536 (3 766) kSEK. Minskningen kom primärt från lägre kostnader för hyra och investor relations.

Personalkostnader för januari-mars 2026 har sänkts med 45% till 4 843 (8 866) kSEK i kraft av den senaste omorganisationen.

Genomsnittligt antal heltidsanställda (FTE) var för januari-mars 2026: 12,3, varav 4,0 kvinnor, 7,3 män och 1,0 icke-binära (26,5, varav 13,1 kvinnor, 12,5 män och 1,0 icke-binära).

Finansnettot uppgick till -97 (-83) kSEK för januari-mars 2026.

Förlusten för perioden januari-mars 2026 minskade till -8 093 (-11 165) kSEK.

Investeringar och avskrivningarInvesteringar i materiella tillgångar under januari-mars 2026 var 0 (0). Investeringar i immateriella tillgångar under januari-mars 2026 minskade till 4 160 (4 675) kSEK. Investeringen i dessa tillgångar är primärt hänförlig till investeringar i ICOpre plattformen samt tillhörande formuleringar.

Avskrivningar av materiella och immateriella tillgångar minskade under januari-mars 2026 till2 028 (2 598) kSEK.

Likviditet, kassaflöde och nettoskuldKoncernens likvida medel vid periodens slut uppgick till 43 890 (11 066) kSEK. Bolaget tillfördes 25 mSEK från den riktade emissionen i januari och ytterligare 24,6 mSEK från företrädesemissionen i mars 2026. Det finns räntebärande leasingskulder på 2 168 (3 916) kSEK.

Kassaflödet från den löpande verksamheten under januari-mars 2026 uppgick till -6 086 (-8 586) kSEK på grund av en minskning av rörelseresultatet. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -4 160 (-4 675) kSEK under januari-mars 2026. Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till 46 973 (-850) kSEK under januari-mars 2026. Periodens samlade kassaflöde uppgick därmed för januari-mars 2026 till 37 331 (-13 622) kSEK.

Baserat på budget och affärsläge så är styrelsens och ledningens bedömning att finansieringen av bolagets verksamhet och planer är säkerställd för de kommande 12 månaderna.

Eget kapitalDet egna kapitalet vid periodens slut uppgick till 157 766 (118 245) kSEK. Totala tillgångar vid periodens slut uppgick till 173 247 (133 936) kSEK. Immateriella anläggningstillgångar har ökat med 3 367 kSEK till 113 829 kSEK per 31 mars 2026 jämfört med årets utgång primärt på grund av ICOpre-plattformen, som utgör ca. 85 % av totala immateriella anläggningstillgångar.

MODERBOLAGET

Omsättning och resultatNettoomsättningen under januari-mars 2026 uppgick till 675 (467) kSEK och utgjordes av ersättningar inom två projekt. Resultatet för perioden var -8 094 (-11 152) kSEK.

Eget kapitalDet egna kapitalet per 31 mars 2026 uppgick till 114 276 (97 012) kSEK.Kontaktinformation och kalender

Anders Månsson, VDTel.: +46 76 518 8491, anders.mansson@iconovo.se

Carl Lindgren, styrelseordförandecarllindgren@live.com

Iconovo AB (publ)Ideon Science Park, Ideongatan 3B, SE-223 62 LUNDTel +46 46 275 6777, info@iconovo.se, www.iconovo.seOrganisationsnummer Iconovo AB, 556938-0156.

Certified AdviserTapper Partners AB, telefon: +46 70 440 10 98, email: ca@tapperpartners.se

KalenderÅrsstämma 2026 28 maj 2026Delårsrapport jan. – juni 2026 20 aug. 2026Delårsrapport jan. – sep. 2026 23 okt. 2026Bokslutskommuniké 2026 26 feb. 2027

Iconovos aktier är noterade på Nasdaq First North Growth Market, Ticker: ICO, ISIN-kod: SE0010868943.

NyckeltalsdefinitionerEBITDA (Resultat före räntor, skatter, avskrivningar och nedskrivningar). Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar.

Styrelsens intygandeStyrelsen och verkställande direktören försäkrar att denna kvartalsrapport ger en rättvisande översikt av bolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som bolaget står inför.

Lund den 24 april 2026,Styrelsen, Iconovo AB

Denna rapport har inte varit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.

Koncernens rapport över resultat och övrigt totalresultat i sammandrag

202620252025 3 mån3 mån12 månBelopp i TSEKjan-marjan-marjan-dec Nettoomsättning6754671 105Övriga rörelseintäkter207218706 8826851 811 Aktiverade arbete för egen räkning3 5764 48513 427Rörelsens kostnader Råvaror och förnödenheter-2 015-980-3 014Övriga externa kostnader-3 536-3 766-15 077Personalkostnader-4 843-8 866-30 493Avskrivningar på materiella- och immateriellaanläggningstillgångar-2 028-2 598-9 701Övriga rörelsekostnader-32-42-66Rörelseresultat-7 996-11 082-43 113 Finansiella intäkter443197Finansiella kostnader-101-126-449Resultat före skatt-8 093-11 165-43 364Skatt000Periodens resultat-8 093-11 165-43 364 Övrigt totalresultat000Periodens totalresultat-8 093-11 165-43 364 Periodens resultat tillika totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare Resultat per aktie, kronor-0,10-0,53-1,14Resultat per aktie före utspädning-0,10-0,53-1,14Resultat per aktie efter utspädning-0,10-0,53-1,14

Koncernens rapport över finansiell ställning i sammandrag

Belopp i TSEK2026-03-312025-03-312025-12-31TILLGÅNGAR Anläggningstillgångar Immateriella anläggningstillgångar113 829104 339110 462Materiella anläggningstillgångar10 16513 3118 629 123 994117 650119 091Omsättningstillgångar Kundfordringar0467504Kortfristiga fordringar5 3634 7534 929Likvida medel43 89011 0666 560 49 25316 28611 993 SUMMA TILLGÅNGAR173 247133 936131 084 EGET KAPITAL Aktiekapital9 6172 1225 306Övrigt tillskjutet kapital390 809318 492347 184Balanserat resultat inklusive periodens resultat-242 660-202 369-234 568 157 766118 245117 922 Långfristiga skulder Leasingskulder2 1683 9161 261 2 1683 9161 261Kortfristiga skulder Leasingskulder3 5303 1372 452Övriga kortfristiga skulder9 7838 6379 449 13 31311 77411 901 SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER173 247133 936131 084

Koncernens rapport över kassaflöden i sammandrag

202620252025 3 mån3 mån12 månBelopp i TSEKjan-marjan-marjan-decDEN LÖPANDE VERKSAMHETEN

Resultat före skatt-8 093-11 165-43 364Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet2 2052 83810 664Betald inkomstskatt-198-259-1 038Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital-6 086-8 586-33 738Ökning (-) / Minskning (+) av rörelsefordringar 270422987Ökning (+) / Minskning (-) av rörelseskulder 33468880Kassaflöde från den löpande verksamheten-5 482-8 096-31 871 Investeringsverksamheten Investeringar i immateriella anläggningstillgångar-4 160-4 675-14 089Kassaflöde från investeringsverksamheten-4 160-4 675-14 089 Finansieringsverksamheten Nyemission49 577036 612Emissionskostnader-1 8170-5 304Amortering av leasingskuld-787-850-3 477Kassaflöde från finansieringsverksamheten46 973-85027 832Periodens kassaflöde37 331-13 622-18 128Likvida medel vid periodens början6 55924 68824 688Likvida medel vid periodens slut43 89011 0666 560

Koncernens rapport över förändringar i eget kapital i sammandrag

Belopp i TSEKAktiekapitalÖvrigt tillskjutet kapitalBalanserade vinstmedel inklusive årets resultatSumma eget kapital Ingående balans 1 januari 20252 122318 294-191 204129 212Periodens resultat -43 364-43 364Summa övrigt totalresultat: 0Summa totalresultat00-43 364-43 364Transaktioner med ägare: Nyemission3 18433 429 36 612Emissionskostnader efter skatt -5 304 -5 304Aktierelaterad ersättning 765 765Summa transaktioner med ägare3 18428 890032 074 Utgående balans 31 december 20255 306347 184-234 568117 922 Belopp i TSEKAktiekapitalÖvrigt tillskjutet kapitalBalanserade vinstmedel inklusive årets resultatSumma eget kapital Ingående balans 1 januari 20265 306347 184-234 568117 922Periodens resultat -8 093-8 093Summa övrigt totalresultat: 0Summa totalresultat00-8 093-8 093Transaktioner med ägare: Nyemission4 31145 266 49 577Emissionskostnader efter skatt-1 817 -1 817Aktierelaterad ersättning177 177Summa transaktioner med ägare4 31143 625047 936 Utgående balans 31 mars 20269 617390 809-242 660157 766

Moderbolagets resultaträkning i sammandrag

202620252025 3 mån3 mån12 månBelopp i TSEKjan-marjan-marjan-dec

Nettoomsättning6754671 105Övriga rörelseintäkter2072187068826851 811

Aktiverade arbete för egen räkning3 5764 48513 427Rörelsens kostnader Råvaror och förnödenheter-2 015-980-3 014Övriga externa kostnader-4 491-4 760-18 825Personalkostnader-4 843-8 866-30 493Avskrivningar på materiella- och immateriellaanläggningstillgångar-1 169-1 709-6 144Övriga rörelsekostnader-32-42-66Rörelseresultat-8 092-11 187-43 304

Finansiella intäkter443193Finansiella kostnader-7-8-51Resultat före skatt-8 094-11 152-43 161Skatt000Periodens resultat-8 094-11 152-43 161

Antal aktier, vägd snitt för perioden77 363 44421 224 50038 027 229Resultat efter skatt per aktie-0,10-0,53-1,14

Moderbolagets balansräkning i sammandrag

Belopp i TSEK2026-03-312025-03-312025-12-31TILLGÅNGAR

Anläggningstillgångar

Immateriella anläggningstillgångar113 829104 339110 462Materiella anläggningstillgångar4 1575 6784 534Finansiella anläggningstillgångar6 4005 5006 400124 387115 516121 395Omsättningstillgångar

Kundfordringar0467504Kortfristiga fordringar6 2246 5695 852Likvida medel42 5539 7575 22948 77716 79311 584

SUMMA TILLGÅNGAR173 163132 310132 980

EGET KAPITAL

Bundet kapital

Aktiekapital9 6172 1225 306Fond för utvecklingsutgifter104 65994 890104 659114 27697 012109 965Fritt eget kapital

Överkursfond390 809318 492347 184Balanserat resultat-333 600-280 670-290 439Periodens resultat-8 094-11 152-43 161 49 11526 67013 583Summa eget kapital163 390123 682123 548

Kortfristiga skulder

Kortfristiga skulder9 7738 6289 4329 7738 6289 432

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER173 163132 310132 980

NoterRedovisningsprinciperIconovo upprättar koncernredovisningen i enlighet med IFRS, International Financial Reporting Standards, så som de antagits av EU. Vidare tillämpar koncernen Årsredovisningslagen och Rådet för hållbarhets- och finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 (Kompletterande redovisningsregler för koncerner). Koncernen använder anskaffningsvärde för balansposters värdering där inte annat framgår. Delårsrapporten är upprättad enligt IAS 34. IFRS är under konstant utveckling, nya standarder och tolkningar publicerats fortlöpande. Inga nya standarder som bedöms påverka periodens resultat och finansiella ställning har trätt i kraft. Fullständiga redovisningsprinciper som koncernen tillämpar återfinns i årsredovisningen 2025 på sidan 42-47.

Kontakter

Anders Månsson, VD+46 76 518 8491anders.mansson@iconovo.se

Om Iconovo

Iconovo (Nasdaq First North Growth Market: ICO) utvecklar nya inhalationsläkemedel i samarbete med internationella läkemedelsföretag. Bolaget tillhandahåller flera typer av patentskyddade inhalatorer som kan generera betydande kommersiella möjligheter vid utveckling av helt nya läkemedel och vacciner, samt vid patentutgångar för etablerade läkemedel. Det längst framskridna läkemedelsprojektet är en generisk version av astma- och KOL-läkemedlet Symbicort®. Iconovo planerar att marknadsföra denna produkt i Norden genom sitt dotterföretag Iconovo Pharma, medan bolagets partner Amneal Pharmaceuticals har rättigheterna i övriga delar av Europa och i USA. Bolagets Certified Adviser är Tapper Partners AB.

Denna information är sådan information som Iconovo är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-04-24 08:30 CEST.

Bifogade filer

Delårsrapport 1 Januari 31 Mars 2026 VF

Fler nyheter från Iconovo

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan