Kvartalsrapport första kvartalet 2026, Nordic LEVEL Group

Källa: MFN
Negativ

Sammanfattning

Nordic LEVEL Group redovisar en minskad nettoomsättning och ett negativt rörelseresultat för första kvartalet 2026. Orderingången minskade kraftigt, men orderstocken och offertstocken ökade betydligt.

Analys

Nettoomsättningen minskade med 30,5% till 76,5 MSEK, och rörelseresultatet (EBIT) blev -11,6 MSEK jämfört med -3,6 MSEK föregående år. Resultatet efter skatt var -13,1 MSEK. Orderingången minskade med 43,4%, men orderstocken ökade med 23,3% till 137,9 MSEK och offertstocken med 57,1% till 619,8 MSEK, vilket VD menar indikerar en positiv underliggande trend trots kvartalets svaga siffror.

Nyckeltal

Nettoomsättning
76,5 (110,0) MSEK
Rörelseresultat (EBIT)
-11,6 (-3,6) MSEK
Resultat efter skatt
-13,1 (-4,8) MSEK
Resultat per aktie
-0,06 (-0,02) SEK
Orderingång
48,7 (86,1) MSEK
Orderstock
137,9 (111,8) MSEK

Insikter

  • • Trots en kraftig nedgång i omsättning och orderingång, pekar VD på en positiv underliggande trend tack vare en rekordhög offertstock.
  • • Projektförskjutningar anges som orsak till lägre omsättning, snarare än förlorade intäkter.
  • • Kostnader för tidigare genomförda säljinvesteringar påverkar resultatet negativt i detta kvartal.

Styrelsen för Nordic LEVEL Group AB, noterat på NASDAQ First North Growth Market, lämnar följande rapport för perioden januari – mars 2026

Styrelsen för Nordic LEVEL Group AB, noterat på NASDAQ First North Growth Market, lämnar följande rapport för perioden januari – mars 2026

FÖRSTA KVARTALET I SAMMANDRAG JANUARI – MARS 2026

  • Koncernens nettoomsättning för perioden uppgick till 76,5 (110,0) MSEK, en minskning på 30,5 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
  • Koncernens rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) för perioden uppgick till -7,2 (0,6) MSEK och rapporterat rörelseresultat (EBIT) uppgick till -11,6 (-3,6) MSEK.
  • Periodens resultat efter skatt uppgick till -13,1 (-4,8) MSEK.
  • Periodens resultat per aktie i genomsnitt uppgick till -0,06 (-0,02) SEK före och efter utspädning.
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital uppgick till -10,2 (-1,1) MSEK och kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -10,6 (10,7) MSEK. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -0,7 (-0,0) MSEK och från finansieringsverksamheten till 13,1 (6,1) MSEK. Periodens kassaflöde uppgick till 1,7 (-4,6) MSEK.
  • Periodens orderingång uppgick till 48,7 (86,1) MSEK, en minskning med 43,4 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Total orderstock uppgick vid periodens utgång till 137,9 (111,8) MSEK, en ökning med 23,3 procent. Total offertstock uppgår vid periodens utgång till 619,8 (394,5) MSEK, en ökning med 57,1 procent.

Siffror inom parentes avser motsvarande period föregående år.

Utdrag från VDs kommentarNordic LEVEL Group inleder 2026 med ett kvartal där resultatet inte är i nivå med våra ambitioner, men där de underliggande drivkrafterna pekar åt rätt håll. Koncernens nettoomsättning för det första kvartalet uppgick till 76,5 (110,0) MSEK och justerat EBITDA till -7,2 (0,6) MSEK. Bakom dessa siffror ligger framför allt projektförskjutningar – inte förlorade intäkter. På kostnadssidan bär vi de planerade kostnaderna för den säljinvestering som genomfördes under andra halvåret 2025. Denna investering visar sig i offertstocken som vid kvartalets utgång nått 619,8 MSEK, en ökning med 34 procent jämfört med Q4 och bolagets högsta nivå någonsin. Det är ett tydligt kvitto på att vår strategi och investering nu ger effekt.

Läs hela VDs kommentar i den bifogade rapporten sida 2

KontakterFör mer information, vänligen kontakta:

Jalal AnabtawiCEO, Nordic LEVEL Groupjalal.anabtawi@nordiclevelgroup.comMobil 076-677 47 47

Om Nordic LEVEL Group ABNordic LEVEL Group är en förvärvsdriven koncern som utvecklar och integrerar bolag, med exponering mot säkerhetssektorn. Koncernen är en helhetsleverantör av tillförlitliga och moderna trygghets- och säkerhetslösningar samt tjänster. Koncernen har ca. 150 anställda med en på årlig basis omsättning om ca. 400 MSEK. Verksamheten bedrivs genom koncernens dotterbolag på den nordiska marknaden. Koncernens är verksam inom två kärnområden: Advisory och Technology. Koncernens mål är att öka både den upplevda och faktiska säkerheten i samhället, särskilt fokusera på samhällskritisk verksamhet samt säkerställa att dess kunder ska kunna leva ett så tryggt och säkert liv som möjligt. Bolaget grundades 1989 och har sitt huvudkontor i Stockholm. För mer information, vänligen besök: www.nordicLEVELgroup.com.

Nordic LEVEL Groups aktie handlas under kortnamnet LEVEL på Nasdaq First North Growth Market och bolagets Certified Adviser är Tapper Partners AB

Denna information är sådan information som Nordic LEVEL Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-05-11 08:30 CEST.

Bifogade filerKvartalsrapport Q1 2026

Fler nyheter från Nordic LEVEL Group

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan
Nordic LEVEL Group: Kvartalsrapport första kvartalet 2026, Nordic LEVEL Group - pressmeddelande och analys | Tickr