Bolaget rapporterar en stark intäktstillväxt till 225,1 MSEK (198,6 MSEK) och en betydande förbättring av EBITDA till 30,1 MSEK (21,8 MSEK), vilket indikerar god operativ lönsamhet.
Analys
Intäkterna ökade med 13,3% och EBITDA förbättrades med 38% jämfört med föregående år, vilket visar på en robust operativ utveckling och effektiv kostnadskontroll. Orderingången var stabil och orderreserven ökade, vilket signalerar fortsatt efterfrågan. Trots en marginell minskning av bruttomarginalen och ett sjunkande operativt kassaflöde, bedöms den övergripande operativa styrkan som dominerande. Det minskade kassaflödet är en faktor att bevaka, men det uppvägs av den starka resultatutvecklingen.
VD-ord
optimistisk · PDF
VD:n rapporterar starka resultat för Q2, i linje med förväntningarna, med tillväxt i Sverige och Norge men nedgång i Danmark. Den dagliga affären är utmanande.
Utsikter: Prognosen för omsättning 2026 är cirka 870 MSEK med en EBIT på cirka 45-50 MSEK. För 2027 planerar vi för en ökning av omsättningen med cirka 4% med en EBIT-% på samma nivå som 2026. För 2028 planerar vi för en tillväxt med 5% jämfört med 2027 med ungefär samma EBIT-%.
Nyckeltal
Intäkter
225,1 (198,6) MSEK
Bruttovinstmarginal
43,1% (43,8%)
EBITDA
30,1 (21,8) MSEK
Operativt kassaflöde
8,2 (14,4) MSEK
Orderingång
229,6 (230,5) MSEK
Orderreserv
162,0 (157,2) MSEK
Insikter
• Den starka tillväxten i intäkter och EBITDA indikerar en god operativ hävstång och lönsamhet.
• Trots en marginell nedgång i bruttomarginalen har bolaget lyckats förbättra sitt rörelseresultat avsevärt.
• Det minskade operativa kassaflödet är en punkt att följa, men det kan vara relaterat till rörelsekapitalbehov för att stödja den ökade orderreserven och framtida tillväxt.
• Den stabila orderingången och ökade orderreserven ger en positiv framåtblick.
Vad har förändrats sedan förra rapporten?
Q1 2026 Interim financial report
• Bruttovinstmarginal ändrades med -2.6 (-5.7%).
• EBITDA ändrades med +0.4 (+1.3%).
• Orderingång ändrades med +14.7 (+6.8%).
Påverkan · Positiv · 4/10
Liten påverkan
NegativNeutralPositiv
−100+10
FINANSIELLA VÄSENTLIGA HÄNDELSER
Koncernens intäkter uppgick till 225,1 (198,6) MSEK.
Bruttovinstmarginal 43,1% (43,8%).
EBITDA 30,1 (21,8) MSEK.
Operativt kassaflöde 8,2 (14,4) MSEK.
God lönsamhet under ett kvartal med intäktstillväxt.
Orderingång 229,6 (230,5) MSEK och orderreserv 162,0 (157,2) MSEK