North Investment Group AB

KV1 2026 Delårsrapport

Källa: Cision
Neutral

Sammanfattning

Bolaget rapporterar en stark operativ utveckling för första kvartalet 2026 med ökad omsättning, förbättrad bruttomarginal och markant ökat EBITDA. Orderingången och orderreserven visar också positiv tillväxt, men det operativa kassaflödet minskade kraftigt.

Analys

Nettoomsättningen ökade med 9 procent till 205,3 MSEK, drivet av en positiv utveckling på den svenska marknaden. Bruttomarginalen förbättrades till 45,7 procent, och EBITDA ökade med hela 41 procent till 29,7 MSEK, vilket indikerar en betydande förbättring av den operativa lönsamheten. Orderingången och orderreserven visade också en stark tillväxt, vilket signalerar god framtida intäktspotential. Däremot minskade det operativa kassaflödet kraftigt till 2,2 MSEK från 16,3 MSEK föregående år, vilket är en betydande negativ faktor som behöver följas.

Nyckeltal

Nettoomsättning
205,3 (188,3) MSEK
Bruttovinstmarginal
45,7% (45,1%)
EBITDA
29,7 (21,0) MSEK
Operativt kassaflöde
2,2 (16,3) MSEK
Orderingång
214,9 (177,9) MSEK
Orderreserv
151,8 (122,7) MSEK

Insikter

  • • Den starka orderingången och orderreserven indikerar en robust pipeline för framtida intäkter.
  • • Förbättrad lönsamhet på EBITDA-nivå visar på effektiviseringar och/eller bättre prissättning.
  • • Minskningen i operativt kassaflöde kan vara kopplad till ökat rörelsekapitalbehov för att stödja tillväxten, men kräver närmare granskning.

FINANSIELLA VÄSENTLIGA HÄNDELSER

  • Koncernens intäkter uppgick till 205,3 (188,3) MSEK.
  • Bruttovinstmarginal 45,7% (45,1%).
  • EBITDA 29,7 (21,0) MSEK.
  • Operativt kassaflöde 2,2 (16,3) MSEK.
  • Positiv utveckling av aktiviteten på den svenska marknaden.
  • Orderingång 214,9 (177,9) MSEK och orderreserv 151,8 (122,7) MSEK.