HANZA delårsrapport april - juni 2026

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

HANZA redovisar en stark tillväxt i andra kvartalet 2026 med en nettoomsättning som ökar 70% till 2 573 MSEK. Justerat rörelseresultat uppgår till 218 MSEK med en marginal på 8,5%. Kassaflödet från löpande verksamhet är positivt på 273 MSEK.

Analys

Nettoomsättningen ökade kraftigt, drivet av förvärv och en organisk tillväxt om 9%. Den justerade rörelsemarginalen förbättrades till 8,5% (7,0%), medan den rapporterade marginalen var 5,9% (7,0%). För jämförbara enheter exklusive förvärv och jämförelsestörande poster var marginalen 9,3% (7,0%). Resultat per aktie ökade till 1,79 SEK (1,13) på justerad basis, men sjönk till 0,85 SEK (1,13) rapporterat. Kassaflödet från den löpande verksamheten visade en stark utveckling.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q2 2026
2 573 (1 516) MSEK
Organisk omsättningstillväxt Q2 2026
9%
Justerat rörelseresultat Q2 2026
218 (106) MSEK
Justerad rörelsemarginal Q2 2026
8,5 (7,0) %
Rapporterat rörelseresultat Q2 2026
152 (106) MSEK
Rapporterad rörelsemarginal Q2 2026
5,9 (7,0) %

Insikter

  • • Förvärvet av Fortaco och Horizon-programmet är strategiska steg som förväntas bidra positivt till resultat per aktie.
  • • Fokus på lönsam organisk tillväxt med stark kassakonvertering.
  • • Integrationen av BMK fortsätter att utvecklas positivt med förväntad fortsatt marginalökning.

Andra kvartalet 2026

  • Nettoomsättningen ökade med 70 % till 2 573 MSEK (1 516). Justerat för valuta och förvärv ökade omsättningen med 9 %.
  • Det justerade rörelseresultatet uppgick till 218 MSEK (106), vilket motsvarar en justerad rörelsemarginal om 8,5 % (7,0). Rörelseresultatet uppgick till 152 MSEK (106), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 5,9 % (7,0). Jämförelsestörande poster avser reduktion av personal och avvecklingskostnader inom programmet Horizon. För jämförbara enheter, exklusive förvärv och jämförelsestörande poster, uppgick rörelsemarginalen till 9,3 % (7,0).
  • Justerat resultat per aktie efter utspädning uppgick till 1,79 SEK (1,13). Resultat per aktie efter utspädning uppgick till 0,85 SEK (1,13).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 273 MSEK (163).

Första halvåret 2026

  • Nettoomsättningen ökade med 84 % till 5 219 MSEK (2 842). Justerat för valuta och förvärv ökade omsättningen med 14 %.
  • Det justerade rörelseresultat uppgick till 445 MSEK (203), vilket motsvarar en justerad rörelsemarginal om 8,5 % (7,1). Rörelseresultatet uppgick till 372 MSEK (192), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 7,1 % (6,8). För jämförbara enheter, exklusive förvärv och jämförelsestörande poster, uppgick rörelsemarginalen till 9,6 % (7,1).
  • Justerat resultat per aktie efter utspädning uppgick till 3,90 SEK (2,23). Resultat per aktie efter utspädning uppgick till 2,91 SEK (2,03).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 696 MSEK (231).

Vd Erik Stenfors kommenterar rapporten

”Det andra kvartalet bekräftar återigen styrkan i HANZAs affärsmodell. Vi levererar 9 procents organisk tillväxt, en rörelsemarginal om 9,3 procent i jämförbara enheter och ett kassaflöde från den löpande verksamheten om 273 MSEK. Det är lönsam organisk tillväxt med stark kassakonvertering.”

”HANZA BMK fortsätter att utvecklas positivt. Rörelsemarginalen ökade från 7,3 procent i Q1 till 7,5 procent i Q2 samtidigt som orderingången ökade. Integrationen utvecklas enligt plan och vi räknar med att rörelsemarginalen fortsätter att öka.”

”Vi tar de två första kunddrivna stegen i HANZA 2028 genom Horizon-programmet och Fortaco-förvärvet. Horizon trimmar vår industriella plattform, medan Fortaco-förvärvet breddar plattformen inom tungmekanik och komplex montering.”

”Fortaco-förvärvet passar HANZA både industriellt och finansiellt. Verksamheterna är lönsamma, förvärvet kommer att bidra positivt till resultat per aktie från tillträdet och skuldsättningen ska fortsatt kunna ligga inom vårt finansiella mål. Tillsammans med BMK-integrationen och Horizon ger detta oss en stabil grund för att nå målen för HANZA 2028.”

KontakterErik Stenfors, vd+46-70 950 80 70erik.stenfors@hanza.com

Lars Åkerblom, CFO+46-70 794 98 78lars.akerblom@hanza.com

Om oss

Manufacturing made easyHANZA gör tillverkning enklare genom att eliminera komplexitet i leverantörskedjor.

All you need is oneGenom att kombinera tillverkningskluster med rådgivningstjänster skapar HANZA enkla, skalbara och hållbara lösningar för leverantörskedjan.

Always in motionHANZA är ett av Europas snabbast växande tillverkningsföretag. Sedan starten 2008 har bolaget vuxit till cirka 5 000 medarbetare och en årlig omsättning om cirka 10 miljarder kronor.

HANZAs kunderBland våra kunder finns ledande globala företag såsom 3M, ABB, Eaton, Epiroc, GE, Getinge, John Deere, Mitsubishi, Patria, Saab, Sandvik, Siemens och Tomra.

HANZA är noterat på Nasdaq Stockholms huvudlista.

För mer information: www.hanza.com

Denna information är sådan information som HANZA är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-07-21 07:30 CEST.

Fler nyheter från HANZA

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan