Bellman Group

Halvårsrapport januari - juni 2026

Källa: MFN
Negativ

Sammanfattning

Bellman Group redovisar en omsättningsökning på 9,2 procent för andra kvartalet, men EBITA exklusive jämförelsestörande poster minskade med 11,1 procent. Resultatet per aktie blev negativt för kvartalet. Bolaget genomförde ett förvärv och har tecknat avtal om ytterligare ett.

Analys

Trots en stark omsättningstillväxt i kvartalet, som drivs av förvärv, sjunker lönsamheten mätt i EBITA och rörelseresultat jämfört med föregående år. Detta, tillsammans med ett negativt resultat per aktie för kvartalet, är en tydlig försämring. Kassaflödet från den löpande verksamheten var negativt för kvartalet men positivt för helåret hittills. De genomförda och planerade förvärven stärker bolagets erbjudande men kan initialt påverka lönsamheten.

VD-ord

neutral · PDF

VD:n konstaterar en omsättningsförbättring jämfört med föregående år och föregående kvartal, trots hård konkurrens och prispress. Framtida volymeffekter från stora infrastrukturprojekt förväntas under 2027.

Utsikter: Framtida volymeffekter från stora infrastrukturprojekt förväntas under 2027.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q2 2026
1 097,6 (1 005,0) MSEK
EBITA exklusive jämförelsestörande poster Q2 2026
53,2 (59,8) MSEK
EBITA-marginal exklusive jämförelsestörande poster Q2 2026
4,8 (6,0) %
Resultat per aktie Q2 2026
-3,7 (0,0) SEK
Kassaflöde från löpande verksamheten Q2 2026
-59,9 (105,8) MSEK
Nettoomsättning jan-jun 2026
1 932,7 (2 043,7) MSEK

Insikter

  • • Trots omsättningstillväxt sjunker lönsamheten markant.
  • • Två förvärv genomförs/planeras för att stärka erbjudandet.
  • • Periodens resultat och resultat per aktie är negativt.
Påverkan · Negativ · 6/10
Materiell påverkan
NegativNeutralPositiv
−100+10

Stark omsättning trots konjunkturen

Stark omsättning trots konjunkturen

  • Nettoomsättningen i kvartalet ökade med 9 procent och EBITA exklusive jämförelsestörande poster minskade med 5 procent.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten under kvartalet uppgick till -59,9 MSEK men var positivt för hela perioden och uppgick till 21,8 MSEK. Kassapositionen för koncernen är fortsatt stark.
  • I slutet av maj förvärvades Strömvalls Mälardalen AB (Strömvalls) i Örebro, vilket ytterligare stärker Bellman Groups erbjudande inom entreprenad.
  • Den andra juli tecknades avtal om förvärv med Ekmans Hedesunda AB som är ett fullservicebolag inom åkeri-, maskin- och verkstadstjänster med verksamhet i Gävleborg vilket förväntas slutföras under det tredje kvartalet.
Andra kvartalet, april—juni 2026• Nettoomsättningen uppgick till 1 097,6 MSEK (1 005,0), en ökning med 9,2 procent.• EBITA exklusive jämförelsestörande poster uppgick till 53,2 MSEK (59,8), en minskning med 11,1 procent. EBITA- marginalen exklusive jämförelsestörande poster uppgick till 4,8 procent (6,0).• Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 28,3 MSEK (53,5) med en rörelsemarginal som uppgick till 2,6 procent (5,3).• Kvartalets resultat uppgick till -7,8 MSEK (0,1).• Resultat per aktie, före och efter utspädning, uppgick till -3,7 SEK (0,0).• Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -59,9 MSEK (105,8).Perioden, januari—juni 2026• Nettoomsättningen uppgick till 1 932,7 MSEK (2 043,7), en minskning med 5,4 procent.• EBITA exklusive jämförelsestörande poster uppgick till 49,4 MSEK (131,6), en minskning med 62,4 procent. EBITA- marginalen exklusive jämförelsestörande poster uppgick till 2,6 procent (6,4).• Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 20,7 MSEK (116,4) med en rörelsemarginal som uppgick till 1,1 procent (5,7).• Periodens resultat uppgick till -36,0 MSEK (16,5).• Resultat per aktie, före och efter utspädning, uppgick till -17,2 SEK (7,8).• Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 21,8 MSEK (104,0).

Finansiell översikt 1)

apr—junapr—junjan—junjan—junHelårMSEK (där inte annat anges)20262025202620252025Nettoomsättning1 097,61 005,01 932,72 043,74 002,5EBITA exklusive jämförelsestörande poster53,259,849,4131,6196,4EBITA-marginal exklusive jämförelsestörande poster, %4,86,02,66,44,9Rörelseresultat (EBIT)28,353,520,7116,4161,9Rörelsemarginal, %2,65,31,15,74,0Periodens resultat-7,80,1-36,016,56,5Resultat per aktie, före och efter utspädning, SEK-3,70,0-17,27,83,1Kassaflöde från den löpande verksamheten-59,9105,821,8104,0248,7

1) Beloppen för 2025 avser alla legala enheter för perioden januari–december, förutom Väghyveltjänst Peter Gunnarsson AB (VHT), Strömvalls Mälardalen AB (Strömvalls) och Goldcup 36600 AB u.n.t Mittvägen AB (Karlskrona). Beloppen för 2026 avser alla legala enheter för perioden januari–juni, förutom Strömvalls som endast inkluderas för juni och Karlskrona som inte inkluderas i perioden 2026 då förvärvet slutfördes den 29 juni.

I denna rapport lämnas jämförelsesiffror inom parentes och avser motsvarande period föregående år, om inget annat anges.För detaljerad information avseende jämförelsestörande poster se not 9.

KontakterMagnus PerssonVDTel: +46 (0) 70 583 52 30E-post: magnus.persson@bellmangroup.se

Fredrik BreitungCFOTel: +46 (0) 70 340 76 79E-post: fredrik.breitung@bellmangroup.se

Om ossBellman Group är en anläggningskoncern i stark tillväxt med en uttalad förvärvsstrategi. Koncernen verkar inom bergsprängning, schakt, transport och hantering av massor i Sverige. Under 2025 omsatte koncernen 4,0 miljarder kronor. Bellman Group, med huvudkontor i Solna, har drygt 800 anställda och cirka 1600 underentreprenörer. Moderbolagets företagsobligation är noterad på Nasdaq Stockholm. www.bellmangroup.se

Denna information är sådan information som Bellman Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-08-28 15:18 CEST.

Bifogade filerHalvårsrapport Q2 2026