Halvårsrapport Januari - Juni 2026

Källa: Cision
Negativ

Sammanfattning

Enrad AB redovisar en betydande nedgång i nettoomsättning och resultat för första halvåret 2026 jämfört med föregående år. Koncernens omsättning minskade med 41,7% och rörelseresultatet försämrades markant. Bolaget genomförde dock strategiska förändringar, inklusive en flytt till ny anläggning och investeringar i produktionseffektivitet, med förväntan om positiv effekt framöver.

Analys

Rapporten visar en tydlig försämring av både omsättning och resultat för första halvåret 2026 jämfört med samma period föregående år. Koncernens omsättning minskade med över 40% och rörelseresultatet försämrades avsevärt, vilket även återspeglas i ett lägre eget kapital och soliditet. Trots detta pekar bolaget på strategiska investeringar och omstruktureringar som genomförts under perioden, med en positiv framtidsutsikt och förväntan om förbättringar under 2027. Likviditetssituationen är ansträngd, men säkrad genom finansiering av kundfakturor och materiallager.

VD-ord

optimistisk · PDF

Bolaget genomför strategiska förändringar och investeringar för framtida tillväxt. Trots svag norsk marknad är framtidsutsikterna positiva med stark efterfrågan och tillväxt på den svenska marknaden.

Utsikter: Förväntar sig successivt förbättrad kapitalomsättningshastighet och starkare kassaflöde när orderingången ökar och effektiviseringar får genomslag. Effekter av satsningar synliga mot slutet av 2026, med tydligare påverkan under 2027.

Nyckeltal

Koncernen Nettoomsättning Q2 2026
11 186 (15 237) Tkr
Koncernen Rörelseresultat (EBITDA) Q2 2026
-2 580 (-2 332) Tkr
Koncernen Resultat per aktie Q2 2026
-0,12 (-0,13) kr
Koncernen Nettoomsättning H1 2026
18 326 (31 447) Tkr
Koncernen Rörelseresultat (EBITDA) H1 2026
-8 907 (-1 477) Tkr
Koncernen Eget kapital H1 2026
31 102 (45 650) Tkr

Insikter

  • • Den operativa prestationen har försämrats markant, med en omsättning som minskat med över 40% och ett negativt rörelseresultat som förvärrats avsevärt.
  • • Trots den svaga operativa utvecklingen fortsätter bolaget att investera i effektivisering och tillväxt, med förväntan om att effekterna ska synas framöver.
  • • Likviditetssituationen är ansträngd men hanteras genom extern finansiering av lager och kundfordringar, med en bedömning att fortsatt drift är möjlig under 2026 utan ytterligare kapitaltillskott.
  • • VD:n uttrycker en fortsatt positiv syn på marknaden och framtidsutsikterna trots den tillfälliga svagheten i Norge.
Påverkan · Negativ · 6/10
Materiell påverkan
NegativNeutralPositiv
−100+10

Sammanfattning av koncernen rapportperioden 1 april – 30 juni 2026

  • Nettoomsättningen för andra kvartalet uppgick till 11 186 (15 237) Tkr
  • Rörelseresultat före av- och nedskrivningar och finansiella poster uppgick till -2 580 (-2 332) Tkr
  • Rörelseresultat efter av- och nedskrivningar och finansiella poster uppgick till -3 199 (-3 382) Tkr
  • Periodens resultat per aktie uppgick till -0,12 (-0,13) kr

I parentes ovan beskrivs motsvarande period föregående år

Sammanfattning av moderbolaget rapportperioden 1 april – 30 juni 2026

  • Nettoomsättningen för andra kvartalet uppgick till 9 658 (15 137) Tkr
  • Rörelseresultat före av- och nedskrivningar och finansiella poster uppgick till -2 246 (-119) Tkr
  • Rörelseresultat efter av- och nedskrivningar och finansiella poster uppgick till -2 771 (-1 126) Tkr
  • Periodens resultat per aktie uppgick till -0,10 (-0,04) kr

I parentes ovan beskrivs motsvarande period föregående år

Sammanfattning av koncernen rapportperioden 1 januari – 30 juni 2026

  • Nettoomsättningen för de första sex månaderna uppgick till 18 326 (31 447) Tkr
  • Rörelseresultat före av- och nedskrivningar och finansiella poster uppgick till -8 907 (-1 477) Tkr
  • Rörelseresultat efter av- och nedskrivningar och finansiella poster uppgick till -10 276 (-3 557) Tkr
  • Summa eget kapital vid periodens slut uppgick till 31 102 (45 650) Tkr
  • Periodens resultat per aktie uppgick till -0,38 (-0,13) kr
  • Soliditeten uppgick till 59 % (76 %)

I parentes ovan beskrivs motsvarande period föregående år

Sammanfattning av moderbolaget rapportperioden 1 januari – 30 juni 2026

  • Nettoomsättningen för de första sex månaderna uppgick till 16 400 (28 704) Tkr
  • Rörelseresultat före av- och nedskrivningar och finansiella poster uppgick till -6 271 (354) Tkr
  • Rörelseresultat efter av- och nedskrivningar och finansiella poster uppgick till -7 466 (-1 639) Tkr
  • Summa eget kapital vid periodens slut uppgick till 36 833 (47 813) Tkr
  • Periodens resultat per aktie uppgick till -0,28 (-0,06) kr
  • Soliditeten uppgick till 66 % (79 %)

I parentes ovan beskrivs motsvarande period föregående år

Väsentliga händelser under perioden

  • Inga väsentliga händelser

Väsentliga händelser efter periodens utgång

  • ES Energy Save och Enrad inleder teknikpartnerskap inom propanvärmepumpar för industrier och kommersiella fastigheter.  
  • Enrad BV stärker sin kommersiella position i Nederländerna tillsammans med sin strategiska partner OSH.

Likviditetssituationen koncernen

Vid utgången av kvartal 2 uppgår fortsatt kapital bundet i lager och kundfordringar till ca 34 MSEK (29 MSEK). Kassa vid kvartalets slut uppgick till ca 7 MSEK (21 MSEK). Överenskommelse har träffats med Weland Stål AB att belåna kundfakturor och materiallager för att säkra rörelsekapital. Vid utgången av kvartal 2 har materiallagret belånats med 10 MSEK. Möjligheten till belåning är fortsatt möjlig. Styrelsen följer och analyserar kapitalbehovet löpande och utvärderar olika alternativ för att säkra rörelsekapital för bolaget men bedömer att förutsättningar finns för fortsatt drift under hela 2026 utan kapitaltillskott.

VD-kommentar

Det andra kvartalet 2026 kännetecknades av fortsatt marknadsförsiktighet samtidigt som Enrad genomförde flera stora strategiskt viktiga förändringar. Den norska marknaden utvecklades fortsatt svagt efter en kortare period av ökad orderingång i början av kvartalet. Parallellt slutförde bolaget de sista större delarna av den investeringsplan som initierades under 2025, genomförde flytten till en ny produktions- och kontorsanläggning samt migrerade verksamheten till en ny IT-miljö. Sammantaget har kvartalet inneburit en ovanligt hög förändringstakt med fokus på att skapa förutsättningar för fortsatt tillväxt och ökad effektivitet.

Trots den svagare utvecklingen i Norge under årets första hälft är vår syn på marknaden och framtidsutsikterna fortsatt positiv. Aktiviteten i marknaden är hög och vi ser ett fortsatt starkt inflöde av förfrågningar och affärsmöjligheter. Vi bedömer att den avvaktande investeringsviljan i Norge är tillfällig och ser inga tecken på att efterfrågan på våra lösningar har minskat eller att vi tappar marknadspositioner. Vår bedömning är att flera av de projekt som idag befinner sig i offert- och beslutsfas kommer att omsättas till affärer när marknadsförutsättningarna förbättras. På den svenska marknaden ser vi en positiv utveckling och förväntar oss tillväxt under året. Vi har sedan i april förstärkt vår försäljningsorganisation med ytterligare resurser på den svenska marknaden. Vår satsning i Nederländerna utvecklas enligt plan. Efter en längre period av marknadsbearbetning och uppbyggnad av lokala relationer har vi under kvartalet sett tydliga resultat och nyligen mottagit flera order via vår partner OSH. Att etablera och utveckla en B2B-verksamhet inom den typ av projektmarknad där Enrad verkar är en långsiktig process som kräver både tålamod och uthållighet. Mot bakgrund av den positiva utvecklingen planerar vi att ytterligare stärka vår närvaro i Nederländerna med fler resurser under hösten för att accelerera den fortsatta tillväxten.

Flytten till den nya produktions- och kontorsanläggningen genomfördes enligt plan under kvartalet och utgör en viktig milstolpe i Enrads fortsatta utveckling. Genom den nya anläggningen har bolaget skapat betydligt bättre förutsättningar för en effektiv och skalbar produktion. De investeringar som genomförts i arbetsflöden, produktionsutrustning och processtöd bedöms successivt bidra till ökad produktivitet och kortare ledtider. Bolagets målsättning är att under kommande tre månader halvera genomloppstiden i fabriken genom förbättrade produktionsflöden, ökad användning av induktionslödning samt automatisering av utvalda produktionsmoment. I skrivande stund återstår mindre anpassningar i anläggningen och ytterligare en produktionsautomation planeras att installeras och driftsättas under september. När dessa åtgärder är genomförda bedömer bolaget att verksamheten kommer att kunna dra full nytta av de effektivitetsvinster som investeringen möjliggör.

Bolaget fortsätter att följa den princip enligt vilken merparten av investeringarna inom organisation, marknad, produktionsutveckling och verksamhetsutveckling kostnadsförs löpande. Detta innebär att resultatet under investeringsperioden belastas av satsningar som förväntas generera avkastning först över tid. Med genomförd verksamhetsflytt, investeringar i produktionskapacitet, IT-infrastruktur och marknadsetableringar närmar sig nu investeringsprogrammet sin slutfas och det kapital som tillfördes våren 2025 är i huvudsak investerat. Vår bedömning är att effekterna av dessa satsningar successivt kommer att bli synliga mot slutet av 2026, med en tydligare påverkan på omsättning, resultat och kassaflöden under 2027 och framåt.

Kapitalbindningen är fortsatt hög till följd av uppbyggd kapacitet, lager och pågående tillväxtsatsningar. Samtidigt har Enrad sin fortsatt stabila finansiella ställning med ett långsiktigt stöd från huvudägaren Weland. I takt med att orderingången ökar, ledtiderna kortas och de genomförda effektiviseringsåtgärderna får genomslag förväntar sig bolaget en successivt förbättrad kapitalomsättningshastighet och ett starkare kassaflöde.

Ge aldrig upp – uthållighet och mod kommer att ge resultat.

Andreas Bäckäng, Verkställande direktör

För ytterligare information, vänligen kontakta

Andreas Bäckäng, vd, Enrad AB Telefon: +4670-89 55 646 E-post: Andreas.Backang@enrad.se

Om Enrad AB (publ)

Enrad är en av Europas ledande utvecklare av kyl- och värmeanläggningar som använder det naturliga köldmediet propan. Energilösningarna är fokuserade på applikationer inom tre segment, komfortkyla, processkyla och värmepumpslösningar, riktat mot livsmedelsbutiker, serverhallar och flerfamiljshus samt kommersiella fastigheter. Företaget utvecklar, tillverkar och säljer produkterna från sin anläggning i Borås. Enrad AB är noterat på NGM Growth Market sedan 13 oktober 2025 under kortnamnet (ENRAD) och handlas via banker och fondkommissionärer. www.enrad.se

Fler nyheter från Enrad

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan
Enrad: Halvårsrapport Januari - Juni 2026 - pressmeddelande och analys | Tickr