Gigasun delårsrapport för andra kvartalet 2026

Källa: MFN
Negativ

Sammanfattning

Gigasuns andra kvartal präglades av lägre solinstrålning och justerade eltariffer, vilket ledde till minskade intäkter och ett negativt resultat. Fallande räntekostnader och en positiv kassaflödesutveckling mildrade dock effekterna.

Analys

Bolaget redovisar en minskning av intäkterna till 61,6 MSEK (71,6 MSEK) och ett resultat efter finansiella poster och skatt på -1,1 MSEK (10,0 MSEK). Detta beror främst på svaga solinstrålningsförhållanden och lägre eltariffer. Trots motvinden minskade räntekostnaderna tack vare refinansiering, och det totala kassaflödet förbättrades avsevärt till 0,4 MSEK (-50,1 MSEK). Nya kontrakt tecknades för 6,3 MW, men den totala installerade kapaciteten ökade endast marginellt.

Nyckeltal

Omsättning
61,6 (71,6) MSEK
Resultat efter finansiella poster och skatt
-1,1 (10,0) MSEK
Totalt kassaflöde
0,4 (-50,1) MSEK
Nya kontrakt
6,3 (10,6) MW
Genomsnittlig ränta
4,77% (5,72%)

Insikter

  • • Rapportperioden präglades av externa faktorer som väder och regleringar, vilket påverkade både intäkter och resultat negativt.
  • • Bolagets refinansieringsarbete ger resultat i form av lägre räntekostnader.
  • • Trots en svag kvartalsrapport visar kassaflödet en tydlig förbättring.

Vad har förändrats sedan förra rapporten?

Gigasun delårsrapport för första kvartalet 2026

  • • Omsättning ändrades med +25.0 (+68.3%).
  • • Resultat efter finansiella poster och skatt ändrades med +26.4 (+96.0%).
  • • Nya kontrakt ändrades med 0.0 (0.0%).

Kortsiktig motvind vägs upp av fallande räntekostnad. Under kvartalet har bolagets 226 (208) solcellsanläggningar producerat sammanlagt 98,1 (98,6) miljoner kilowattimmar, en minskning med 0,5% jämfört med föregående år. Genom detta har vi minskat koldioxidutsläpp med cirka 48 000 (48 000) ton. Nya kontrakt för ytterligare 6,3 (10,6) MW tecknades under kvartalet. Finansiellt visade kvartalet en omsättning på 61,6 (71,6) MSEK och ett resultat efter finansiella poster och skatt på -1,1 (10,0) MSEK, påverkat av en valutaeffekt om -0,6 (-2,8) MSEK.

Kortsiktig motvind vägs upp av fallande räntekostnad. Under kvartalet har bolagets 226 (208) solcellsanläggningar producerat sammanlagt 98,1 (98,6) miljoner kilowattimmar, en minskning med 0,5% jämfört med föregående år. Genom detta har vi minskat koldioxidutsläpp med cirka 48 000 (48 000) ton. Nya kontrakt för ytterligare 6,3 (10,6) MW tecknades under kvartalet. Finansiellt visade kvartalet en omsättning på 61,6 (71,6) MSEK och ett resultat efter finansiella poster och skatt på -1,1 (10,0) MSEK, påverkat av en valutaeffekt om -0,6 (-2,8) MSEK.

Kvartalet i korthet1 april – 30 juni

  • Kvartalet präglades av ovanligt svaga solinstrålningsförhållanden. Produktionen per installerad MW var 10,0% lägre jämfört med samma period föregående år och är orsaken till cirka 7,8 MSEK av minskningen i intäkter jämfört med samma period föregående år.
  • Likt föregående kvartal har de justerade eltarifferna i Jiangsu och Anhui påverkat intäkterna negativt under perioden, i linje med bolagets förväntningar. Effekten av de lägre eltarifferna uppgick till cirka 6,9 MSEK jämfört med samma period föregående år. Tillsammans med en svagare valuta och en högre andel försäljning direkt till nätet har detta bidragit till lägre intäkter jämfört med föregående år. De annonserade tariffjusteringarna är nu implementerade och ytterligare förändringar förväntas inte i närtid.
  • Bolagets genomsnittliga ränta fortsatte att minska under kvartalet och uppgick till 4,77%, jämfört med 5,72% under motsvarande period föregående år. Den lägre genomsnittsräntan är ett resultat av bolagets pågående arbete med refinansiering till mer fördelaktiga villkor.
  • Bolaget installerade 0,0 (38,7) MW takbaserade solenergianläggningar och hade vid utgången av perioden 403,7 (378,1) MW installerad kapacitet.
  • Elproduktionen var 98,1 (98,6) miljoner kWh vilket minskade koldioxid-relaterade utsläpp med cirka 48 000 (48 000) ton.
  • Vid utgången av perioden hade bolaget 10,3 (15,6) MW i tecknade order.
  • Bolaget tecknade 2 (3) kontrakt uppgående till en total installerad kapacitet om 6,3 (10,6) MW.

Kvartalet i siffror1 april – 30 juni

  • Summa intäkter (elförsäljning och bidrag) uppgick till 61,6 (71,6) MSEK
  • Nettoomsättningen (elförsäljning till kunder och nätet) uppgick till 54,7 (62,6) MSEK.
  • Övriga rörelseintäkter (bidrag och övrigt) uppgick till 6,9 (9,0) MSEK.
  • Rörelsekostnaderna uppgick till 43,4 (39,3) MSEK.
  • Rörelseresultatet uppgick till 18,2 (32,3) MSEK.
  • Räntekostnader och liknande resultatposter uppgick till 18,8 (19,9) MSEK.
  • Resultat efter finansiella poster och skatt uppgick till -1,1 (10,0) MSEK och påverkades av en valutaeffekt om -0,6 (-2,8) MSEK. Rensat för valutaeffekten uppgick resultatet till -0,5 (12,8) MSEK.
  • Totalt kassaflöde uppgick till 0,4 (-50,1) MSEK.
  • Resultat per aktie före utspädning uppgick till -0,02 (0,18) SEK.
  • Antal anställda vid periodens utgång var 20 (22).

Året i siffror1 januari – 30 juni

  • Summa intäkter uppgick till 98,3 (117,9) MSEK, en minskning med 17 procent jämfört med föregående år. Minskningen är huvudsakligen relaterad till sänkta tariffer i provinserna samt svag solinstrålning under året. Valutaeffekter påverkade intäkterna med -4,1 (-4,8) MSEK.
  • Nettoomsättningen uppgick till 86,7 (100,8) MSEK, en minskning med 14 procent jämfört med föregående år. Valutaeffekter påverkade nettoomsättningen med -3,6 (-4,1) MSEK.
  • Övriga rörelseintäkter uppgick till 11,6 (17,1) MSEK.
  • Rörelsekostnaderna uppgick till 89,2 (82,3) MSEK, en ökning med 8 procent jämfört med föregående år. Kostnadsökning är huvudsakligen hänförlig till att planenliga avskrivningar och underhållskostnader för solenergianläggningar har ökat samt en valutaeffekt om 1,3 (3,0) MSEK.
  • Rörelseresultatet uppgick till 9,1 (35,6) MSEK.
  • Räntekostnader och liknande resultatposter uppgick till 36,6 (42,4) MSEK. Räntebärande skuld har ökat jämfört med föregående år men den pågående omfinansieringen i Kina med lägre räntesats som följd leder till något lägre räntekostnad totalt sett.
  • Resultat efter finansiella poster och skatt uppgick till -28,6 (-10,9) MSEK och påverkades av en ej kassaflödespåverande valutaeffekt om -1,2 (-4,6) MSEK. Rensat för denna post uppgick resultatet till -27,5 (-6,3) MSEK.
  • Totalt kassaflöde uppgick till -37,3 (-67,1) MSEK.
  • Resultat per aktie före utspädning uppgick till -0,50 (-0,19) SEK.

Väsentliga händelser efter kvartalets slut

  • Bolaget har installerat 1 ny solenergianläggning som omfattar en total installerad kapacitet om 3,5 MW
  • Bolaget har tecknat 2 kontrakt som omfattar en total installerad kapacitet om 6,3 MW.

För mer information, vänligen kontakta:

Max Metelius, VD Gigasun AB (publ)Tel: 072 316 04 44E-post: max.metelius@gigasun.se

Stefan Salomonsson, CFO Gigasun AB (publ)Tel: 070 220 80 00E-post: stefan.salomonsson@gigasun.se

Certified Advisor är FNCA Sweden AB

Om verksamheten

Gigasun bedriver verksamhet i Kina genom dess helägda dotterbolag Advanced SolTech Renewable Energy (Hangzhou) Co. Ltd (”ASRE”), Longrui Solar Energy (Suqian) Co. Ltd (”SQ”) och Suqian Ruiyan New Energy Co., Ltd. (“RY”).

Affärsmodellen består i att finansiera, installera, äga och förvalta solenergianläggningar på kunders tak i Kina. Kunden betalar inte för anläggningen, utan förbinder sig i stället att under ett 20-årigt avtal köpa den el som anläggningen producerar. Löpande intäkter kommer från försäljningen av el till kunderna samt statliga subventioner.

Målet är att nå en installerad kapacitet på 1 000 megawatt (MW) på medellång sikt.

Denna information är sådan information som Gigasun AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-08-25 13:00 CEST.

Bifogade filer

Gigasun Q2 2026

Fler nyheter från Gigasun AB (publ)

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan
Gigasun AB (publ): Gigasun delårsrapport för andra kvartalet 2026 - pressmeddelande och analys | Tickr