Flaggningsmeddelande i Ferronordic AB
Anmälan om förvärv eller överlåtelse av finansiella instrument.| Emittent | 556748-7953 Ferronordic AB |
| Instrument | SE0005468717 aktie |
| Innehavare | Per Arwidsson |
Före transaktionen
| Antal aktier | 2 777 591 |
| Antal rösträtter | 2 777 591 |
Transaktionen
| Skäl för flaggning | Köp |
| Datum | 2025-10-13 |
| Gränsvärde för antal aktier | 20 % |
| Gränsvärde för rösträtter | 20 % |
Efter transaktionen:
Antal
| - aktier | 3 539 684 |
| - direkt innehavda rösträtter | 125 000 |
| - indirekt innehavda rösträtter | 3 414 684 |
Andel
| - aktier | 24,3571 % |
| - direkt innehavda rösträtter | 0,8601 % |
| - indirekt innehavda rösträtter | 23,497 % |
Fördelning av totalt innehav
| Andel rösträtter | Antal aktier genom: |
| Aktier, samt övriga instrument enligt LHF 4 kap. 2§ första stycket 1 | 24,3571 % | 3 539 684 |
| Finansiella instrument enligt LHF 4 kap. 2§ första stycket 2 | | |
| Finansiella instrument enligt LHF 4 kap. 2§ första stycket 3 | | |
| - Fysisk avvecklade | | |
| - Kontantavräknade | | |
| TOTALT | 24,3571 % | 3 539 684 |
| Totalt antal rösträtter | | |
Kedja av kontrollerande företag genom vilka rösterna innehas
| - bolag | Fastighets AB Arwidsro |
| - antal rösträtter | 976 282 |
| - andel av rösträtter | 6,718 % |
| - bolag | Arwidsro Investment AB |
| - antal rösträtter | 170 700 |
| - andel av rösträtter | 1,1746 % |
| - bolag | Arwidsro Aktieinvest AB |
| - antal rösträtter | 2 267 702 |
| - andel av rösträtter | 15,6044 % |
Koncernens samlade innehav
| - antal rösträtter | 3 539 684 |
| - andel av rösträtter | 24,3571 % |
Kommentar
Flaggningen sker med anledning av att Arwidsro AktieInvest AB den 13 oktober 2025 förvärvade aktier i Ferronordic AB ("Ferronordic"). Per Arwidsson är enligt 4 kap. 4 § lagen om handel med finansiella instrument (LHF) moderbolag till Arwidsro Holding AB som i sin tur är moderbolag till Fastighets AB Arwidsro. Fastighets AB Arwidsro är moderbolag till systerbolagen Arwidsro AktieInvest AB och Arwidsro Investment AB. Genom förvärvet ökade Arwidsro AktieInvest AB:s innehav i Ferronordic från 1 505 609 aktier/röster till 2 267 702 aktier/röster, motsvarande 15,60442 % av aktierna/rösterna i Ferronordic (innebärande att gränsvärdet om 15 % passerades). Övriga i koncernen har sedan innan följande direkta (och oförändrade) innehav i Ferronordic: Per Arwidsson (125 000 aktier/röster), Fastighets AB Arwidsro (976 282 aktier/röster) och Arwidsro Investment AB (170 700 aktier/röster). Arwidsro Holding AB har inget direkt innehav av aktier i Ferronordic. Efter Arwidsro AktieInvest AB:s förvärv uppgår således, i enlighet med sammanräkningsregeln i 4 kap. 4 § st. 2 p. 3 LHF, således såväl Arwidsro Holding AB:s som Fastighets AB Arwidsros totala innehav i Ferronordic till 3 414 684 aktier/röster, motsvarande 23,496986 % av aktierna/rösterna i Ferrnordic, medan Per Arwidssons totala innehav uppgår till 3 539 684 aktier/röster, motsvarande 24,357131 % av aktierna/rösterna. Samtliga har därmed passerat gränsvärdet om 20 % till följd av Arwidsro AktieInvest AB:s förvärv.Per Arwidsson fullgör härigenom sin egen flaggningsskyldighet samt för Arwidsro Holding AB, Fastighets AB Arwidsro och Arwidsro AktieInvest AB.
Innehavare rapporterar flaggning via fi.se. Innehållet i flaggningsmeddelandet svarar innehavaren för.Informationen skickades av Cision och finns även i FI:s databas Börsinformation, www.fi.se/borsinformation.