Fastighetsräntefonden Tessin

Fastighetsräntefonden Tessin AB (publ) - Offentliggör NAV-kurs 66,41 för juli 2026

Källa: BeQuoted
Neutral

Sammanfattning

Fastighetsräntefonden Tessin AB (publ) offentliggör en NAV-kurs på 66,41 för juli 2026. Fonden har ändrat hanteringen av utbetalningar till andelsägare efter uppsägning av kapital- och vinstandelslån.

Analys

Fonden har ändrat rutinen för utbetalningar till andelsägare till att ske via Euroclear, vilket innebär att antalet andelar inte längre förändras vid utbetalningar. Istället kommer NAV-kursen att minska procentuellt motsvarande utbetalningens storlek i relation till fondens förvaltade kapital. Handel sker fortfarande på sekundärmarknaden men marknadskurser kan skilja sig från NAV-kursen.

Nyckeltal

NAV-kurs juli 2026
66,41
NAV-kurs juni 2026
66,18
NAV-kurs april 2026
66,76
Årsavkastning 2026 (hittills)
-16,12%
Årsavkastning 2025
-20,83%

Insikter

  • • Ändrad utbetalningsrutin påverkar hur NAV-kursen reflekterar utbetalningar.
  • • Handelskurser på sekundärmarknaden kan avvika från fondens NAV-kurs.
  • • Fonden är stängd för nyteckning och inlösen.

Stockholm den 10 juli 2026 - Fastighetsräntefonden Tessin AB (publ), nedan kallat Fonden, i vilken allmänheten och institutionella investerare erbjudits teckna Vinstandelslån. Vinstandelslånen är upptagna för handel på Nordic AIF Sweden under Main Regulated, som är en del av Nordic Growth Market NGM AB (NGM).

Stockholm den 10 juli 2026 - Fastighetsräntefonden Tessin AB (publ), nedan kallat Fonden, i vilken allmänheten och institutionella investerare erbjudits teckna Vinstandelslån. Vinstandelslånen är upptagna för handel på Nordic AIF Sweden under Main Regulated, som är en del av Nordic Growth Market NGM AB (NGM).

Fonden offentliggör NAV-kurs 66,41 för juli 2026.

Fondens NAV-kurs är satt till 66,41

(NAV kursen anges i procent av nominellt belopp)

 

Fondens utveckling i procent och NAV-kurs

År

Jan

Feb

Mar

Apr

Maj

Jun

Jul

Aug

Sep

Okt

Nov

Dec

Års-avkastning

2026

0,14

0,38

-0,09

-16,04

-0,69

-0,18

0,35

 

 

 

 

 

-16,12

NAV

79,28

79,58

79,51

66,76

66,30

66,18

66,41

 

 

 

 

 

 

2025

0,40

0,24

0,17

0,08

0,03

-0,18

-0,13

-2,81

-1,47

-0,37

-10,25

-8,09

-20,83

NAV

100,40

100,64

100,81

100,89

100,92

100,74

100,61

97,78

96,34

95,98

86,14

79,17

 

2024

0,55

0,52

0,51

0,38

0,55

0,65

0,52

0,62

0,48

0,40

0,36

0,31

6,02

NAV

100,55

101,07

101,59

101,98

102,54

103,21

103,75

104,39

104,89

105,31

105,69

106,02

 

2023

0,41

0,39

0,54

0,41

0,51

0,86

0,54

0,54

0,72

0,59

0,51

0,55

6,77

NAV

100,41

100,80

101,34

101,76

102,28

103,16

103,72

104,28

105,03

105,65

106,19

106,77

 

2022

0,40

0,30

0,40

0,40

0,34

0,34

0,38

0,45

0,35

0,43

0,30

0,43

4,61

NAV

100,40

100,70

101,10

101,50

101,85

102,20

102,59

103,05

103,41

103,85

104,16

104,61

 

2021

0,44

0,51

0,48

0,49

0,48

0,44

0,40

0,48

0,44

0,42

0,42

0,42

5,56

NAV

100,44

100,95

101,43

101,93

102,42

102,87

103,28

103,78

104,24

104,68

105,12

105,56

 

2020

0,36

0,54

0,52

0,51

0,51 

0,47 

 0,51

0,50 

 0,47

 0,52

0,47 

 0,52

6,05

NAV

100,36

100,90

101,42

101,94

 102,46

 102,94

103,46

 103,98

 104,47

 105,01

 105,50

 106,05

2019

 

 

 

 

 

 

 

 

0,07

0,18

0,24

0,10

0,57

NAV

100,07

100,25

100,47

100,57

 

Värdering och hantering av fondens vinstandelar

Fonden har till följd av beslutet om uppsägning av kapital- och vinstandelslån, som publicerades den 18 februari 2025, tvingats frångå tidigare hantering av förtida inlösen.

Framtida utbetalningar till fondens andelsägare sker nu via Euroclear. Detta innebär att antalet vinstandelar ("andelar") i fonden, liksom i andelsägarnas depåer, inte förändras i samband med utbetalningar. Antalet andelar i fonden och i andelsägarnas depåer kan regleras först när 100% av fondens kapital är utbetalt till andelsägarna. Under tiden kommer fonden att redovisa NAV-kurs i enlighet med tidigare värderingsprinciper.

Effekter på NAV-kursen vid utbetalning

Tidigare, vid förtida inlösen, justerades antalet andelar mot senast fastställd NAV-kurs, vilket gjorde att NAV-kursen inte påverkades av inlösen. Eftersom fonden nu är stängd har rutinen ändrats för att möjliggöra proportionerliga utbetalningar (pro rata) till samtliga andelsägare. Antalet andelar i fonden eller i depåerna påverkas inte längre vid utbetalningstillfällen. Det innebär att fondens publicerade NAV-kurs varje månad kommer att visa procentuella nedgångar som motsvarar utbetalningens storlek i relation till fondens totala förvaltade kapital (AUM).

Exempel:

Om fondens AUM vid avstämningsdagen är 100 miljoner SEK och en utbetalning om 10 miljoner SEK görs till samtliga andelsägare, motsvarar det 10 % av kapitalet. Fondens NAV-kurs kommer då att minska med -10 % efter utbetalningen.

Handel på sekundärmarknaden och depåförda andelar

Fonden är stängd för nyteckning och inlösen, men handel kan fortfarande ske via fondens sekundärmarknad på NGM. Det är dock viktigt att notera att marknadens handelskurser kan skilja sig väsentligt från fondens faktiska NAV-kurs som sätts månadsvis av fonden. Andelsägare, finansiella rådgivare samt övriga berörda parter uppmanas därför att noggrant följa både den faktiska NAV-kursen och antalet depåförda andelar, fram till dess att hela fondens kapital har betalats ut.

Denna information är sådan information som Fastighetsräntefonden Tessin AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 10 juli 2026 kl. 11:00 CEST.

För ytterligare information, vänligen kontakta oss på: info@alfakraft.se

Bifogade filer

Fastighetsrantefonden-Tessin-AB-publ-Offentliggor-NAV-kurs-66.pdf