Elanders AB: Delårsrapport januari – mars 2026

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

Elanders rapporterar en minskad omsättning för första kvartalet 2026, men en förbättrad justerad EBITA-marginal. Resultatet före och efter skatt har förbättrats jämfört med föregående år, drivet av lägre jämförelsestörande poster.

Analys

Omsättningen minskade organiskt med en procent, eller två procent exklusive Air & Sea-verksamheten. Den justerade EBITA ökade dock markant med 29 procent, vilket resulterade i en förbättrad marginal till 6,2 procent. Minskningen av jämförelsestörande poster bidrog positivt till resultatet före och efter skatt. Det operativa kassaflödet var lägre än föregående år, vilket även återspeglas i ett lägre fritt kassaflöde per aktie.

Nyckeltal

Omsättning
2 765 (3 232) Mkr
Justerad EBITA
172 (133) Mkr
Justerad EBITA-marginal
6,2 (4,1) %
Justerat resultat efter skatt
23 (-21) Mkr
Resultat per aktie
0,64 (-0,60) kr
Fritt kassaflöde per aktie
5,14 (10,09) kr

Insikter

  • • Trots minskad omsättning visar bolaget en stark förbättring i lönsamhet mätt i justerad EBITA.
  • • Lägre jämförelsestörande poster förklarar en stor del av resultatreduktionen jämfört med föregående år.
  • • Kassaflödet har försvagats, vilket är en viktig punkt att följa framöver.

Första kvartalet 2026

  • Omsättningen uppgick till 2 765 (3 232) Mkr vilket motsvarade en organisk tillväxt om en procent jämfört med samma period föregående år. Exkluderat Air & Sea-verksamheten var den organiska tillväxten två procent.
  • Justerad EBITA ökade till 172 (133) Mkr vilket motsvarar en förbättring om 29 procent. Justerad EBITA-marginal ökade till 6,2 (4,1) procent.
  • Rörelseresultatet belastades med engångsposter om 0 (-87) Mkr. Föregående års engångsposter var hänförliga till strukturåtgärder.
  • Justerat resultat före skatt ökade till 32 (-14) Mkr.
  • Justerat resultat efter skatt ökade till 23 (-21) Mkr, motsvarande 0,64 (-0,60) kronor per aktie.
  • Operativt kassaflöde justerat för köpeskillingar för förvärv uppgick till 348 (520) Mkr. Operativt kassaflöde inklusive förvärv uppgick till 348 (503) Mkr.
  • Cash conversion uppgick till 75 (138) procent, om köpeskillingar för förvärv exkluderas.
  • Fritt kassaflöde per aktie uppgick till 5,14 (10,09) kronor.

Ytterligare information finns tillgänglig på Elanders hemsida, www.elanders.com, eller kan efterfrågas via e-post från info@elanders.com.

Frågor kring denna rapport kan ställas till:

Magnus NilssonVD och koncernchefTel. 031 – 750 07 50

Åsa VilssonGroup CFOTel. 031 – 750 07 50

Elanders AB (publ)(org.nr. 556008-1621)Flöjelbergsgatan 1 C431 37 MölndalTel. 031 – 750 00 00

Denna information är sådan information som Elanders AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-04-23 10:00 CEST.

Om ElandersElanders är ett globalt logistikföretag som erbjuder ett brett tjänsteutbud av integrerade lösningar inom supply chain management. Verksamheten bedrivs huvudsakligen genom de två affärsområdena Supply Chain Solutions och Print & Packaging Solutions. Koncernen har cirka 7 000 anställda och verksamhet i ett 20-tal länder på fyra kontinenter. De viktigaste marknaderna är Kina, Singapore, Storbritannien, Sverige, Tyskland och USA. Kunderna delas in i sex segment efter vilken bransch de tillhör; Automotive, Electronics, Fashion, Health Care, Industrial och Other. För mer information, var vänlig besök www.elanders.com

Bifogade filer2026 04 23 Elanders Delårsrapport Q1 2026

Fler nyheter från Elanders AB

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan