Delårsrapport Q1 2026-01-01 – 2026-03-31

Källa: Cision
Positiv

Sammanfattning

Novus Group redovisar en minskad nettoomsättning för Q1 2026 jämfört med föregående år, men en kraftigt förbättrad rörelsemarginal och resultat. Resultatförbättringen drivs av genomförda effektiviseringar och prioriteringar.

Analys

Nettoomsättningen minskade marginellt till 15,9 MSEK från 16,6 MSEK, vilket bolaget förklarar med projektbaserad verksamhet. Samtidigt ökade rörelseresultatet markant till 2,0 MSEK från 0,4 MSEK, och rörelsemarginalen förbättrades till 12,6% från 2,6%. Detta indikerar att effektiviseringar och investeringar i plattformen MiOs gett resultat. Bolaget ser en ökad efterfrågan på datakvalitet och analys i en komplex omvärld.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q1 2026
15 898 kSEK (16 597 kSEK)
Rörelseresultat Q1 2026
1 997 kSEK (438 kSEK)
Rörelsemarginal Q1 2026
12,6% (2,6%)
Resultat per aktie Q1 2026
0,15 SEK (0,03 SEK)

Insikter

  • • Resultatförbättringen är den viktigaste signalen från kvartalet.
  • • Investeringar i plattformen MiOs stärker leveransförmågan och kostnadseffektiviteten.
  • • Bolaget positionerar sig som en kunskapspartner med internationell räckvidd.

Q1 i sammandrag

  • Nettoomsättningen för perioden uppgick till kSEK 15 898 (16 597).
  • Rörelseresultat före skatt uppgick till kSEK 1 997 (438).
  • Rörelsemarginalen för perioden uppgick till 12,6% (2,6%).

Bolaget i sammandrag

2026 2025 2025 (kSEK) JAN-MARS JAN-MARS JAN-DEC Nettoomsättning 15 898 16 597 61 061 Rörelseresultat 1 997 438 -1 310 Resultat efter skatt 1 579 344 -1 301 Rörelsemarginal, % 12,6% 2,6% -2,15% Resultat per aktie, SEK 0,15 0,03 -0,13

VD har ordet

Det första kvartalet visar en tydlig resultatförbättring. Nettoomsättningen uppgick till 15,9 MSEK jämfört med 16,6 MSEK motsvarande period föregående år. Samtidigt har rörelseresultatet stärkts till 2,0 MSEK (438 kSEK) och rörelsemarginalen till 12,6 procent (2,6 procent).

Nettoomsättningen ligger något lägre än motsvarande period föregående år, vilket ryms inom de normala variationer som förekommer i vår projektbaserade verksamhet. Kvartalets viktigaste signal är den tydliga resultatförbättringen. Den visar att de effektiviseringar och prioriteringar vi genomfört har stärkt vår förmåga att hantera variationer i uppdragen och beläggning.

Under kvartalet har MiOs (vårt multimodala datainsamlingsplattform) fortsatt att stärka vår kontroll över datainsamling och leverans. Det ger oss bättre förutsättningar att genomföra undersökningar mot komplexa målgrupper med högre kostnadseffektivitet, samtidigt som vi bibehåller våra kvalitetskrav. MiOs stärker därmed vår egen leveransförmåga och är en viktig del av den metodutveckling som särskiljer Novus på marknaden.

Det svenska valåret och den snabba teknikutvecklingen skapar ett större behov av undersökningar som håller för granskning. För våra kunder handlar det inte längre om att få mer data, utan om att få rätt data, rätt metod och analys som går att använda i beslut. Det är en tydlig fördel för oss.

Genom Gallup International kan Novus erbjuda kunder tillgång till både lokal marknadskunskap och internationellt jämförbara undersökningar. Det är en viktig konkurrensfördel i uppdrag där kunder behöver förstå opinion, varumärken och samhällsfrågor över flera marknader. Under perioden har vi fortsatt att stärka denna position och breddat vår roll från nationell undersökningsleverantör till kunskapspartner med internationell räckvidd.

Denna information är sådan som Novus Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2026-05-06 09:00 CET.

Fler nyheter från Novus Group

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan