Unknown

Delårsrapport kvartal 3 2025

Källa: Cision
Positiv

Sammanfattning

Nettoomsättningen minskade med 4% under tredje kvartalet, men rörelseresultatet (EBIT) ökade med 17% till 23,8 Mkr, med en förbättrad EBIT-marginal till 12,1%. Resultat per aktie före och efter utspädning steg markant till 2,01 kr. Kassaflödet från löpande verksamhet var stabilt.

Analys

Bolaget redovisar en minskad nettoomsättning för kvartal 3, men lyckas förbättra både rörelseresultat (EBIT) och EBIT-marginal jämfört med föregående år. Resultat per aktie har ökat markant, vilket är positivt för aktieägarna. Kassaflödet från den löpande verksamheten visar en viss minskning men är fortsatt positivt. Nettoskuld/EBITDA har ökat något. En potentiell försäljning av en aktiepost i Bredband2 kan stärka likviditeten avsevärt, men granskas av konkurrensverket.

Nyckeltal

Nettoomsättning
196,5 Mkr (204,8)
Rörelseresultat (EBIT)
23,8 Mkr (20,4)
EBIT-marginal
12,1% (10,0)
Resultat efter skatt per aktie
2,01 kr (0,52)
Kassaflöde från löpande verksamhet
22,1 Mkr (24,8)
Nettoskuld/EBITDA
x1,83 (x1,67)

Insikter

  • • Trots minskad omsättning har bolaget lyckats förbättra lönsamheten.
  • • En potentiell försäljning av aktiepost i Bredband2 kan ge en betydande likviditetstillförsel, men är föremål för konkurrensmyndigheternas granskning.
  • • Resultat per aktie har mer än fyrfaldigats jämfört med föregående år.

TREDJE KVARTALET I SAMMANDRAG

Nettoomsättning: 196,5 Mkr (204,8), 4 % minskning mot föregående år

Delårsrapport kvartal 3 2025

tis, nov 11, 2025 07:30 CET

Report this content

TREDJE KVARTALET I SAMMANDRAG
Nettoomsättning: 196,5 Mkr (204,8), 4 % minskning mot föregående år

Försäljningen är fördelad på affärsområde: Communications 61,2 Mkr (61,2), Managed Services 107,8 Mkr (111,2), Document Solutions 19,7 Mkr (21,3) och Visual Communication 7,9 Mkr (11,1)

Rörelseresultatet (EBIT): 23,8 Mkr (20,4)

EBIT-marginal: 12,1 % (10,0)

Resultat före skatt: 83,6 Mkr (21,8)

Resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning 2,01 kr (0,52) 

Kassaflödet från den löpande verksamheten: 22,1 Mkr (24,8)

Investeringar i immateriella anläggningstillgångar: 1,1 Mkr (1,4)

Investeringar i materiella anläggningstillgångar: 1,5 Mkr (0,1)

Nettoskuld/EBITDA: x1,83 (x1,67)

Totalt aktier per 2025-09-30 före och efter utspädning: 34 727 681 (34 727 681)

NIO MÅNADER I SAMMANDRAG

Nettoomsättning: 594,2 Mkr (606,7), 2 % minskning mot föregående år

Försäljningen är fördelad på affärsområde: Communications 191,3 Mkr (195,6), Managed Services 303,3 Mkr (302,1), Document Solutions 68,7 Mkr (71,6) och Visual Communication 31,0 Mkr (37,4)

Rörelseresultatet (EBIT): 63,1 Mkr (59,1)

EBIT-marginal: 10,6 % (9,7)

Resultat före skatt: 161,4 Mkr (101,6)

Resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning: 3,72 kr (2,49)

Kassaflödet från den löpande verksamheten: 55,5 Mkr (53,7)

Investeringar i immateriella anläggningstillgångar: 10,3 Mkr (1,4)

Investeringar i materiella anläggningstillgångar: 4,0 Mkr (4,3)

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET

Den 13 juli ingicks ett avtal med Telia Company AB angående försäljning av InfraComs aktiepost i Bredband2 som innehas via TRS-avtal. Går försäljningen igenom så kommer InfraComs likviditet att stärkas om ca 178 Mkr exklusive skatteeffekter.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER PERIODENS UTGÅNG
Telia Company ABs köp av Bredband2 granskas för närvarande av konkurrensverket, inom ramen för en fas 2-utredning, vilken förväntas avslutas tidigast under första halvåret av år 2026.

Den fullständiga rapporten är bifogad detta pressmeddelande och finns även tillgänglig på: https://infracomgroup.se/investerare/

Göteborg 10 november 2025

InfraCom Group AB
Styrelse och VD

För eventuella frågor kontakta

Bo Kjellberg , CEO, 031 – 301 65 81
Hans Nilsson, CFO, 031 – 301 65 82