Delårsrapport kvartal 2 2026

Källa: Cision
Negativ

Sammanfattning

InfraCom Group redovisar en marginell omsättningstillväxt om 2% för andra kvartalet, men med sjunkande lönsamhet och ett negativt kassaflöde. Resultat per aktie minskade markant jämfört med föregående år.

Analys

Bolaget visar en svag tillväxt i omsättningen under kvartalet, men lönsamheten har försämrats mätt i både EBITA och EBIT, med tillhörande marginaler. Resultat per aktie har minskat kraftigt, och kassaflödet från den löpande verksamheten har vänt från positivt till negativt. Nettoskulden har dock minskat betydligt. Beslut om att sammanföra bolag i ett verksamhetsbolag är en omstrukturering som kan påverka framtida rapportering.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q2
196,3 Mkr (193,1)
EBITA Q2
15,5 Mkr (16,6)
EBITA-marginal Q2
7,9% (8,6)
Resultat per aktie Q2
0,31 kr (1,15)
Kassaflöde från löpande verksamheten Q2
-15,6 Mkr (9,1)
Nettoskuld/EBITDA
x0,73 (x2,06)

Insikter

  • • Affärsområdet Document Solutions och Visual Communication visar minskande försäljning.
  • • Omstrukturering till ett verksamhetsbolag kan påverka framtida rapportering och kostnadsstruktur.
  • • Trots svagt kvartal har bolaget en stark balansräkning med låg nettoskuld i förhållande till EBITDA.
Påverkan · Negativ · 5/10
Materiell påverkan
NegativNeutralPositiv
−100+10

ANDRA KVARTALET I SAMMANDRAG

Nettoomsättning: 196,3 Mkr (193,1), 2 % ökning mot föregående år

Försäljningen är fördelad på affärsområde: Communications 68,2 Mkr (65,7), Managed Services 99,2 Mkr (94,3), Document Solutions 20,5 Mkr (24,0) och Visual Communication 8,4 Mkr (9,0)

EBITA: 15,5 Mkr (16,6)

EBITA-marginal: 7,9 % (8,6)

Rörelseresultatet (EBIT): 13,8 Mkr (15,4)

EBIT-marginal: 7,1 % (8,0)

Resultat före skatt: 13,4 Mkr (53,3)

Resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning 0,31 kr (1,15) 

Kassaflödet från den löpande verksamheten: -15,6 Mkr (9,1)

Investeringar i immateriella anläggningstillgångar:  0 Mkr (2,8)

Investeringar i materiella anläggningstillgångar: 0,9 Mkr (2,1)

Nettoskuld/EBITDA: x0,73 (x2,06)

Totalt aktier per 2026-06-30 före och efter utspädning: 34 727 681 (34 727 681)

HALVÅRET 2026 I SAMMANDRAG

Nettoomsättning: 395,3 Mkr (397,7), 1 % minskning mot föregående år

Försäljningen är fördelad på affärsområde: Communications 132,7 Mkr (130,1), Managed Services 203,8 Mkr (195,6), Document Solutions 42,2 Mkr (49,0) och Visual Communication 16,6 Mkr (23,1)

EBITA: 36,3 Mkr (41,6)

EBITA-marginal: 9,2 % (10,5)

Rörelseresultatet (EBIT): 33,2 Mkr (39,3)

EBIT-marginal: 8,4 % (9,9)

Resultat före skatt: 30,0 Mkr (77,8)

Resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning 0,67 kr (1,71) 

Kassaflödet från den löpande verksamheten: 10,8 Mkr (33,2)

Investeringar i immateriella anläggningstillgångar: 3,0 Mkr (9,2)

Investeringar i materiella anläggningstillgångar: 2,7 Mkr (2,6)

                                   VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET Den 19:e maj 2026 hölls årsstämman 2026 där det beslutades att ge en utdelning om totalt 72,9 Mkr (2,10 kronor per aktie).

VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER PERIODENS UTGÅNG Beslut har fattats om att sammanföra koncernens större bolag i ett verksamhetsbolag.

Den fullständiga rapporten är bifogad detta pressmeddelande och finns även tillgänglig på: https://infracomgroup.se/investerare/

Göteborg 25 augusti 2026

InfraCom Group AB Styrelse och VD

För eventuella frågor kontakta

Bo Kjellberg , CEO, 031 – 301 65 81 Hans Nilsson, CFO, 031 – 301 65 82

Fler nyheter från Infracom Group AB

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan