Delårsrapport juli–september 2026 – HAKI Safety AB (publ)

Källa: MFN
Negativ

Sammanfattning

HAKI Safety redovisar en omsättningstillväxt på 8% för tredje kvartalet, drivet av förvärvet av Combisafe. Organiskt minskade dock omsättningen med 4%. Justerad EBITA minskade till 14 Mkr (24 Mkr) på grund av integrationskostnader för Combisafe, medan rörelseresultatet ökade tack vare jämförelsestörande poster.

Analys

Rapporten visar en blandad bild där omsättningstillväxten döljer en organisk nedgång. Förvärvet av Combisafe tynger resultatet på kort sikt, vilket reflekteras i en lägre justerad EBITA. Samtidigt bidrar jämförelsestörande poster och en positiv värdering av förvärvade tillgångar till ett högre rapporterat rörelseresultat och nettoresultat. Kassaflödet från den löpande verksamheten är svagt. VD-bytet är en viktig händelse som kan påverka framtida strategier.

VD-ord

försiktig · PDF

VD:n konstaterar att omsättningen ökar tack vare förvärv, men att lönsamheten är ett prioriterat område som inte är tillfredsställande. Han betonar att integrationen av Combisafe fortsätter att påverka negativt.

Utsikter: Marknaden fortsätter att vara utmanande och delvis avvaktande. Omstruktureringarna av Combisafe och den brittiska fallskyddsverksamheten kommer även att påverka det fjärde kvartalet innan integrationen kan anses vara klar. Vi ser dock sammantaget positivt på framtiden.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q3
311 Mkr (288)
Organisk omsättningstillväxt Q3
-4%
Justerad EBITA Q3
14 Mkr (24)
Rörelseresultat Q3
37 Mkr (30)
Nettoresultat Q3
28 Mkr (32)
Kassaflöde från löpande verksamheten Q3
3 Mkr (1)

Insikter

  • • Förvärvet av Combisafe bidrar till omsättningstillväxt men pressar lönsamheten på kort sikt.
  • • Rapporten visar en tydlig skillnad mellan rapporterat rörelseresultat och justerad EBITA, där jämförelsestörande poster har stor påverkan.
  • • VD-byte tillträder i november, vilket kan innebära en strategisk förändring.
Påverkan · Negativ · 5/10
Materiell påverkan
NegativNeutralPositiv
−100+10

”Växer med nyförvärvet Combisafe”, Sverker Lindberg, VD och koncernchef

Tredje kvartalet 2026

  • Nettoomsättningen ökade med 8 procent till 311 Mkr (288). Organiskt minskade omsättningen med 4 procent. Förvärv påverkade positivt med 11 procent, liksom valutakurser som hade en positiv nettoeffekt om 1 procent.
  • Justerad EBITA uppgick till 14 Mkr (24). Som tidigare kommunicerats påverkar nyförvärvet Combisafe resultatet negativt tills omstruktureringarna och integrationen har fått fullt genomslag.
  • Rörelseresultatet uppgick till 37 Mkr (30). Jämförelsestörande poster hade en positiv nettoeffekt om 26 Mkr (9).
  • Kostnaderna för omstruktureringarna och integrationen av Combisafe beräknas uppgå till cirka 26 Mkr, varav 17 Mkr belastade det tredje kvartalet. Resultatet påverkades positivt med 36 Mkr då förvärvade tillgångars värde översteg köpeskillingen. Omvärdering av tilläggsköpeskillingar påverkade resultatet positivt med 10 Mkr (9).
  • Nettoresultatet efter skatt uppgick till 28 Mkr (32).
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 3 Mkr (1).
  • I början av juli slutfördes förvärvet av Combisafe, en ledande aktör inom fallskyddsprodukter med bred geografisk närvaro i Europa samt ett varumärke med starkt renommé. En uppdatering om de omstrukturerings- och integrationsåtgärder som genomförts samt deras effekter kommunicerades i slutet av september.
  • Koncernen kommunicerade uppdaterade finansiella mål i juli.

Januari–september 2026

  • Nettoomsättningen ökade med 10 procent till 960 Mkr (875). Organiskt ökade omsättningen med 6 procent. Förvärv och avyttringar hade en positiv nettoeffekt om 5 procent. Valutakurser hade en negativ nettoeffekt om 1 procent.
  • Justerad EBITA uppgick till 54 Mkr (50).
  • Rörelseresultatet uppgick till 66 Mkr (50).
  • Nettoresultatet efter skatt uppgick till 42 Mkr (29).
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 74 Mkr (21).
  • Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 1,41 kr (0,97).

Väsentliga händelser efter periodens slut

  • Tomas Hilmarsson, koncernens nuvarande ekonomi- och finansdirektör, utsågs till ny VD och koncernchef, med tillträde den 1 november 2026. Han efterträder Sverker Lindberg, som i maj meddelade att han avser att lämna sin anställning.
FINANSIELLT SAMMANDRAG2026 Q32025 Q32026 Q1-Q32025 Q1-Q3
Nettoomsättning311288960875
Bruttoresultat118107356314
Justerad EBITA14245450
Rörelseresultat37306650
Resultat före skatt32354832
Nettoresultat28324229
Nettoomsättning, tillväxt %8141015
Bruttomarginal, %37,937,237,135,9
Justerad EBITA, %4,58,35,65,7
Rörelsemarginal, %11,910,46,95,7
Resultat per aktie, före och efter utspädning, kr0,941,071.410,97
Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr317421
Finansiell nettoskuld, Mkr375377375377
Finansiell nettoskuld / Justerad EBITDA exkl. IFRS 16, ggr2,82,72,82,7
Soliditet, %49454945

För mer information, kontakta

Sverker Lindberg, VD och koncernchefMail: sverker.lindberg@hakisafety.comTel: 040-30 12 10

Tomas HilmarssonMail: tomas.hilmarsson@hakisafety.comTel: 040-30 12 10

Om HAKI Safety AB (publ)

HAKI Safety är en internationell industrikoncern med fokus på säkerhetsprodukter och lösningar som skapar säkra arbetsförhållanden på tillfälliga arbetsplatser. Koncernen har en årsomsättning om cirka 1,2 miljarder kronor och är sedan 1989 noterad på Nasdaq Stockholm Small Cap. HAKI Safety erbjuder ett brett utbud av produkter och lösningar inom arbetsplatssäkerhet och systemställningar samt digitala och tekniska lösningar som hjälper kunderna att uppnå säkerhet och effektivitet i deras miljöer.

Denna information är sådan information som HAKI Safety AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-10-20 07:30 CEST.

Bifogade filer

Delårsrapport Kv3 2026 HAKI Safety AB (publ)

Fler nyheter från HAKI Safety AB (publ)

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan