Delårsrapport januari – september 2026

Källa: Cision
Positiv

Sammanfattning

Investment AB Latour rapporterar ett rekordresultat och stärkt lönsamhet i sin helägda industrirörelse under tredje kvartalet, med ökad orderingång och omsättning. Börsportföljen underpresterade dock jämfört med index under 9-månadersperioden.

Analys

Latours helägda industrirörelse uppvisar en mycket stark utveckling med 8% ökning i orderingång och 7% i nettoomsättning under Q3, varav 5% organisk tillväxt. Det justerade rörelseresultatet ökade med 30% till 1 213 Mkr, vilket resulterade i en förbättrad rörelsemarginal på 16,9% (14,0%). Orderboken är fortsatt stark. Koncernens nettolåneskuld (exkl. IFRS 16) minskade betydligt till 11 563 Mkr (16 806 Mkr). Börsportföljen minskade dock med 5,2% under 9-månadersperioden, vilket var en underprestation jämfört med SIXRX-indexets ökning på 10,8%. Bolaget fortsätter sin strategi att stärka den helägda verksamheten genom förvärv och avyttringar, inklusive slutförandet av Bolt and Nut-förvärvet.
Se relaterad nyhet

VD-ord

optimistisk · pressmeddelandet

Latours industrirörelse rapporterar rekordresultat med stärkt lönsamhet och ökad orderingång. Trots en förbättrad marknad finns regionala skillnader och vissa branscher är avvaktande.

Utsikter: Industrirörelsen står väl rustad för att möta förändringar och fortsätta leverera lönsam tillväxt.

Nyckeltal

Industriföretagens orderingång Q3
7 175 Mkr (+8%)
Industriföretagens nettoomsättning Q3
7 164 Mkr (+7%)
Industriföretagens justerade rörelsemarginal Q3
16,9% (14,0%)
Börsportföljens värdeutveckling 9 månader
-5,2%
SIXRX indexutveckling 9 månader
+10,8%
Koncernens resultat efter skatt 9 månader
5 841 Mkr

Insikter

  • • Latours strategi att stärka den helägda industrirörelsen ger god organisk tillväxt och lönsamhet, vilket är bolagets kärnfokus.
  • • Den starka operativa utvecklingen och minskade skulden kan överväga den svagare börsportföljen för kortsiktiga investerare.
  • • Bolaget investerar i AI för att effektivisera processer och stärka produktutveckling.
Fundamental påverkan
Positiv

Rapporten visar en stark operativ utveckling i den helägda industrirörelsen och en förbättrad finansiell ställning genom minskad nettoskuld, vilket positivt påverkar bolagets kärnverksamhet och resultat per aktie.

Omfattning: 6/10Materiell påverkan
0 · Ingen påverkan10 · Avgörande påverkan

Poängen visar omfattning, inte förväntad kursrörelse.

SUBSTANSVÄRDET OCH LATOURAKTIEN

  • Substansvärdet har utvecklats positivt under 9-månadersperioden, drivet av en god resultatutveckling i den helägda industrirörelsen medan värdet på den noterade portföljen har minskat.
  • Substansvärdet uppgick till 216 kronor per aktie vid periodens utgång jämfört med 216 kronor per aktie vid ingången av året, vilket motsvarar en ökning om 2,5 procent justerat för utdelning. Jämförbart index (SIXRX) ökade med 10,8 procent. Substansvärdet per den 2 november uppgick till 223 kronor per aktie.1
  • Latouraktiens totalavkastning uppgick till -8,0 procent jämfört med SIXRX som ökade med 10,8 procent.

INDUSTRIRÖRELSEN

Tredje kvartalet

  • Industriföretagens orderingång ökade med 8 procent till 7 175 (6 644) Mkr, en ökning för jämförbara enheter med 5 procent justerat för valutaeffekter.
  • Industriföretagens nettoomsättning ökade med 7 procent till 7 164 (6 688) Mkr, en ökning med 5 procent för jämförbara enheter justerat för valutaeffekter.
  • Industriföretagens justerade rörelseresultat ökade med 30 procent till 1 213 (936) Mkr, motsvarande en rörelsemarginal på 16,9 (14,0) procent.
  • Under kvartalet tecknade Nord-Lock Group avtal om förvärv av brittiska Bolt and Nut Manufacturing Limited, vilket slutfördes 2 november. 

INDUSTRIRÖRELSEN

Januari - september

  • Under 9-månadersperioden har sju förvärv och två avyttringar genomförts i den helägda industrirörelsen. Bemsiq har förvärvat brittiska cThings, Caljan har förvärvat WyCo Services i USA och Latour Industries har förvärvat svenska Alstor AB samt Scandinavian Sealing AB. Swegon har förvärvat nederländska Western Airconditioning, schweiziska LaminAir och Dantherms danska verksamhet inom bostadsventilation, samt slutfört avyttringarna av sin norska verksamhet inom tredjepartsprodukter och nederländska UltimAir.
  • Industriföretagens orderingång ökade med 6 procent till 22 431 (21 220) Mkr, innebärande en ökning för jämförbara enheter med 8 procent justerat för valutaeffekter.
  • Industriföretagens nettoomsättning ökade med 3 procent till 21 125 (20 559) Mkr, en ökning för jämförbara enheter med 4 procent justerat för valutaeffekter.
  • Det justerade rörelseresultatet ökade med 9 procent till 3 098 (2 831) Mkr, motsvarande en rörelsemarginal på 14,7 (13,8) procent.

BÖRSPORTFÖLJEN

  • Börsportföljens värde minskade under 9-månadersperioden med 5,2 procent justerat för utdelningar och portföljförändringar. Jämförbart index (SIXRX) ökade med 10,8 procent.
  • I maj avyttrades 7,6 miljoner B-aktier i ASSA ABLOY och 16,4 miljoner B-aktier i Securitas för en köpeskilling om 2,5 miljarder kronor i vardera bolag för att fortsätta bygga den helägda verksamheten. Latour innehar efter försäljningen 29,0 procent av det totala antalet röster i ASSA ABLOY och 27,6 procent av det totala antalet röster i Securitas och kvarstår som huvudägare och största aktieägare i båda bolagen.
  • I september förvärvades 1,5 miljoner aktier i Fagerhult vilket innebär att Latour innehar 48,9 procent av det totala antalet röster i Fagerhult.

KONCERNEN

  • Koncernens nettoomsättning uppgick till 21 125 (20 730) Mkr och resultat efter finansiella poster uppgick till 6 448 (3 766) Mkr. Resultatet har i perioden påverkats av redovisningsmässiga nedskrivningar och återförda nedskrivningar av intressebolagsandelar med en nettopåverkan om -1 982 (-417) Mkr samt realisationsvinster vid avyttring av aktier i intressebolag med 3 132 (4) Mkr.
  • Koncernens resultat efter skatt uppgick till 5 841 (3 346) Mkr, vilket motsvarar 9,11 (5,19) kronor per aktie före utspädning.
  • Koncernens redovisade nettolåneskuld uppgick till 13 185 (18 430) Mkr. Nettolåneskulden, exklusive leasingskulder enligt IFRS 16, uppgick till 11 563 (16 806) Mkr och motsvarar 8 (11) procent av de totala tillgångarnas marknadsvärde.

EFTER RAPPORTPERIODENS UTGÅNG

  • Inga väsentliga händelser har skett efter rapportperiodens utgång.

1 Substansvärdet den 2 november har beräknats på börsportföljens värde kl. 17.30 den 2 november, och med samma värden som 30 september för den onoterade portföljen.

VD-ord

Rekordresultat i en förbättrad marknad Latours industrirörelse utvecklades mycket positivt under tredje kvartalet och rapporterade ett rekordresultat med stärkt lönsamhet. Faktureringsvolymerna förbättrades under kvartalet, drivet dels av att tidigare framflyttade projekt successivt kom igång, dels av våra bolags fortsatt starka utveckling på sina respektive marknader. Vi såg samtidigt indikationer på att flera av våra verksamheter fortsätter att ta marknadsandelar. Orderingången var fortsatt god och orderboken ligger kvar på en bra nivå, vilket ger en stabil grund inför kommande kvartal.

Marknadsbilden fortsätter att utvecklas i rätt riktning och efterfrågan är stabilt positiv i majoriteten av våra verksamheter. Skillnaderna mellan olika branscher och geografier är dock fortsatt tydliga. Delar av den traditionella byggmarknaden, inte minst bostadsbyggande och viss nyproduktion i Europa, är fortfarande avvaktande, vilket påverkar bland annat delar inom Innovalift och Swegon negativt. Samtidigt ser vi god aktivitet inom renovering, energieffektivisering och samhälls- och industriell infrastruktur, vilket driver tillväxt inom Bemsiq Group, Caljan, Innovalift, Nord-Lock Group och Swegon. Utbyggnaden av datacenter och digital infrastruktur fortsätter i hög takt. Tillsammans med investeringar inom automation samt infrastruktur kopplad till bland annat vård, utbildning och försvar skapar detta goda möjligheter för flera delar av Latours industrirörelse.

Fortsatt organisk tillväxt och marginalförstärkning Under kvartalet ökade orderingången med 8 procent, motsvarande en organisk tillväxt om 5 procent. Faktureringen ökade med 7 procent, varav den organiska tillväxten uppgick till 5 procent. Orderboken stärktes ytterligare under perioden och uppgår vid kvartalets utgång till 8 243 Mkr, vilket ger goda förutsättningar för fortsatt faktureringstillväxt under kommande kvartal.

Det justerade kvartalsresultatet var industrirörelsens högsta hittills och uppgick till 1 213 (936) Mkr med en marginalförstärkning till 16,9 (14,0) procent. De ökade fakturerings volymerna fick ett tydligt genomslag på resultatet och gav god utväxling på genomförda investeringar och effektivitetsåtgärder i flera av våra verksamheter. Tillsammans med god kostnadskontroll och viss positiv valutaeffekt bidrog detta till den kraftigt stärkta lönsamheten.

Sammantaget är vi mycket nöjda med tredje kvartalet. Den goda tillväxten och marginalförstärkningen, tillsammans med en växande orderbok, ger oss en bra utgångspunkt inför årets sista kvartal. Samtidigt är omvärldsläget fortsatt osäkert och geopolitiska händelser kan snabbt förändra förutsättningarna. Vi bedömer dock att industrirörelsen står väl rustade för att möta förändringar och fortsätta leverera lönsam tillväxt.

Fortsatta investeringar för långsiktig tillväxt Våra förvärvsaktiviteter fortsätter i oförminskad takt och vi utvärderar löpande möjligheter att stärka befintliga verksamheter och etablera oss inom nya områden. Under kvartalet tecknade Nord-Lock Group avtal om förvärv av det brittiska bolaget Bolt and Nut och skapar därmed en stark plattform i Storbritannien inom specialbultar, med goda möjligheter till fortsatt expansion och utveckling. Tidigare under året har vi genomfört sju förvärv. Inklusive Bolt and Nut samt de avyttringar som Swegon har genomfört som en renodling av verksamheten adderar vi därmed netto en förvärvad tillväxt om 900 Mkr på årsbasis. Läs mer om våra förvärv på sidan 4.

Parallellt med våra förvärvsaktiviteter fortsätter vi att investera i och utveckla våra befintliga verksamheter med fokus på långsiktig konkurrenskraft och lönsam tillväxt. Hållbarhet och digitalisering är viktiga delar i detta arbete. Våra långsiktiga hållbarhetsmål ligger fast och aktiviteter genomförs kontinuerligt i verksamheterna. Vi intensifierar samtidigt våra satsningar inom AI, med ambitionen att ligga i framkant när det gäller att tillämpa tekniken i våra verksamheter. Genom investeringar i olika AI-initiativ stöttar vi våra bolag i att effektivisera processer och på sikt även stärka försäljning och produktutveckling.

Blandad utveckling för de börsnoterade innehaven Stockholmsbörsen utvecklades sammantaget positivt under årets första nio månader, även om utvecklingen var volatil och präglades av en fortsatt osäker omvärld. Det totala värdet på Latours portfölj av börsnoterade innehav ökade något under tredje kvartalet, men minskade under 9-månadersperioden med 5,2 procent justerat för utdelningar och portföljförändringar. Detta kan jämföras med indexet SIXRX som ökade med 10,8 procent. Alla våra börsnoterade innehav har nu rapporterat för tredje kvartalet och den underliggande utvecklingen är överlag positiv. Bolagen anpassar sig väl till rådande förutsättningar och, liksom i den helägda industrirörelsen, ser vi en god utveckling på flera håll, med fortsatt god efterfrågan inom viktiga segment.

Johan Hjertonsson Verkställande direktör och koncernchef

För ytterligare information vänligen kontakta: Johan Hjertonsson, VD och koncernchef, tel. 0702-29 77 93, eller Mikael Johnsson Albrektsson, ekonomi- och finansdirektör, tel. 0733-23 36 06, alternativt 031-89 17 90

Telefonkonferens Investment AB Latour bjuder in till telefonkonferens med Johan Hjertonsson och Mikael Johnsson Albrektsson idag klockan 10.00 där de tillsammans presenterar rapporten. Webcast: Via webcasten finns möjlighet att ställa skriftliga frågor. Om du önskar delta via webcasten gå in på länken: https://events.inderes.com/latour/q3-report-2026

Telefonkonferens: Via telefonkonferensen finns möjlighet att ställa muntliga frågor. Om du önskar delta via telefonkonferens registrerar du dig via länken nedan. Efter registreringen får du telefonnummer och ett konferens-ID för att logga in till konferensen. https://events.inderes.com/latour/q3-report-2026/dial-in

Denna information är sådan information som Investment AB Latour (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 3 november 2026, kl. 08.30 CET.

Fler nyheter från Investment AB Latour

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan