Delårsrapport januari-september 2025

Källa: MFN
Neutral
Analys i realtid
Sammanfattar nyheten...
2
Viktigaste fakta
3
Initial riktning
4
Hämtar och analyserar VD-ordet...
5
Fördjupad bedömning
6
Påverkan

Rapportperioden januari – september

  • Nettoomsättningen ökade med 9,0% till 20 717 (19 013) MSEK, organiskt ökade nettoomsättningen med 4,3%.
  • EBITA ökade med 7,4% till 4 600 (4 284) MSEK.
  • EBITA-marginalen uppgick till 22,2% (22,5%).
  • Resultat före skatt ökade med 7,6% till 3 437 (3 194) MSEK.
  • Periodens resultat ökade med 10,6% till 2 624 (2 372) MSEK.
  • Resultat per aktie ökade med 11,1% till 5,71 (5,14) SEK.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 4,2% till 3 138 (3 013) MSEK.
  • Under perioden har 13 nya verksamheter konsoliderats med total årsomsättning om cirka 1 870 MSEK.

Rapportperioden juli – september

  • Nettoomsättningen ökade med 8,9% till 6 842 (6 282) MSEK, organiskt ökade nettoomsättningen med 4,9%.
  • EBITA ökade med 10,4% till 1 543 (1 398) MSEK.
  • EBITA-marginalen ökade till 22,6% (22,3%).
  • Resultat före skatt ökade med 10,2% till 1 124 (1 020) MSEK.
  • Periodens resultat ökade med 18,9% till 900 (757) MSEK.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 16,4% till 1 394 (1 197) MSEK.

Resultatutvecklingen i sammandrag

NIO MÅNADERKVARTAL 3Rull 12 månHELÅRMSEK20252024förändr.20252024förändr.förändr.2024Nettoomsättning20 71719 0139,0%6 8426 2828,9%27 8426,5%26 137EBITA4 6004 2847,4%1 5431 39810,4%6 2335,3%5 917EBITA-marginal22,2%22,5%-0,322,6%22,3%0,322,4%-0,222,6%Resultat före skatt3 4373 1947,6%1 1241 02010,2%4 6975,4%4 454Periodens resultat2 6242 37210,6%90075718,9%3 6017,5%3 349Resultat per aktie5,715,1411,1%1,961,6419,5%7,847,8%7,27Avkastning på sysselsatt kapital20,5 %21,1%-0,620,5%21,1%-0,620,5%-0,420,9%Avkastning på sysselsatt kapital, exkl. goodwill131%128%3,0131%128%3,0131%3,0128%

VD-KOMMENTAROmsättningen ökade under årets första nio månader med 9,0% till 20 717 (19 013) MSEK till följd av förvärv och organisk tillväxt i alla tre affärsområdena. Valutakurseffekter påverkade omsättningen negativt med 2,8%. Under tredje kvartalet ökade omsättningen med 8,9% till 6 842 (6 282) MSEK till följd av förvärv och organisk tillväxt med negativa valutakurseffekter på 3,6%.

Under niomånadersperioden ökade EBITA med 7,4% till 4 600 (4 284) MSEK till följd av förvärv och EBITA-marginalen minskade 0,3 procentenheter till 22,2% (22,5%), huvudsakligen på grund av minskad organisk försäljning inom delar av Systems Solutions. Under tredje kvartalet ökade EBITA med 10,4% till 1 543 (1 398) MSEK till följd av förvärv och organisk tillväxt. EBITA-marginalen ökade 0,3 procentenheter till 22,6% (22,3%).

Resultatet per aktie ökade under årets första nio månader med 11,1% till 5,71 (5,14) SEK. Den effektiva skattesatsen var lägre än normalt till följd av sänkt bolagsskatt i Tyskland vilket lett till lägre uppskjuten skatteskuld. Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade under samma period med 4,2% till 3 138 (3 013) MSEK.

Lifco har under årets första nio månader konsoliderat schweiziska Arnold Deppeler, tyska Fraga Dental och svenska Gestenco International i affärsområdet Dental. Brittiska Heavy Duty Parts och MaxiMover, Italgears i San Marino, danska R&T Stainless, österrikiska Stöffl, italienska Toppy och UR FOG samt de nederländska bolagen Citodent Imaging, Klemko Group och HedoN Electronic Developments har konsoliderats i affärsområdet Systems Solutions. Bolagen är starkt specialiserade och omsätter tillsammans cirka 1 870 MSEK.

I juli uppdaterade Lifco sitt MTN-program med en låneram om åtta miljarder SEK och emitterade i augusti ett icke säkerställt obligationslån om 1 000 MSEK. Lifco har därmed utestående obligationslån om totalt 4 750 MSEK. Lifco har en fortsatt god finansiell ställning och den räntebärande nettoskulden uppgick till 1,3 gånger EBITDA den 30 september 2025, vilket är väl inom vår målsättning om en räntebärande nettoskuld på max tre gånger EBITDA och betyder att Lifco har finansiellt utrymme att göra ytterligare förvärv.

Per WaldemarsonVD och koncernchef

KONCERNENS UTVECKLING JANUARI – SEPTEMBER

Omsättningen ökade med 9,0% till 20 717 (19 013) MSEK. Förvärv bidrog med 7,4% och den organiska tillväxten uppgick till 4,3%. Valutakursförändringar påverkade omsättningen negativt med 2,8%. Under perioden konsoliderades schweiziska Arnold Deppeler, tyska Fraga Dental, svenska Gestenco International, brittiska Heavy Duty Parts och MaxiMover, Italgears i San Marino, danska R&T Stainless, österrikiska Stöffl, italienska Toppy och UR FOG samt de nederländska bolagen Citodent Imaging, Klemko Group och HedoN Electronic Developments.

EBITA ökade med 7,4% till 4 600 (4 284) MSEK och EBITA-marginalen minskade med 0,3 procentenheter till 22,2% (22,5%), huvudsakligen till följd av minskad organisk försäljning inom delar av Systems Solutions. Valutakursförändringar påverkade EBITA negativt med 2,5%. Under perioden genererades 46% (45%) av EBITA i EUR, 17% (18%) i SEK, 14% (14%) i GBP, 9% (11%) i NOK, 6% (4%) i DKK, 3% (3%) i USD och 4% (4%) i andra valutor.

Finansnettot förbättrades till -317 (-352) MSEK.

Resultat före skatt ökade med 7,6% till 3 437 (3 194) MSEK och periodens resultat ökade med 10,6% till 2 624 (2 372) MSEK.

Genomsnittligt sysselsatt kapital exklusive goodwill ökade med 140 MSEK under perioden till 4 772 MSEK den 30 september 2025 jämfört med 4 632 MSEK den 31 december 2024. EBITA i relation till genomsnittligt sysselsatt kapital exklusive goodwill ökade från årsskiftet med tre procentenheter till 131%.

Koncernens nettoskuld ökade med 1 670 MSEK från den 31 december 2024 till 13 263 MSEK den 30 september 2025 varav skulder relaterade till sälj-/köpoptioner avseende förvärv ökade från årsskiftet med 247 MSEK till 2 883 MSEK. Den räntebärande nettoskulden ökade med 1 399 MSEK från årsskiftet och uppgick den 30 september 2025 till 9 149 MSEK.

I juli 2025 uppdaterade Lifco sitt MTN-program med en låneram om åtta miljarder SEK och i augusti 2025 emitterades ett icke säkerställt obligationslån om 1 000 MSEK. Utöver utestående obligationslån om totalt 4 750 MSEK har Lifco sedvanliga kortfristiga kreditfaciliteter. Villkoren för MTN-programmet och obligationslånen finns på lifco.se.

Nettoskuldsättningsgraden ökade till 0,7 den 30 september 2025 från 0,6 den 31 december 2024. Nettoskulden i förhållande till EBITDA ökade till 1,9 gånger från 1,8 gånger den 31 december 2024. Den räntebärande nettoskulden i förhållande till EBITDA ökade till 1,3 gånger från 1,2 gånger vid årsskiftet.

Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 4,2% till 3 138 (3 013) MSEK under perioden. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -3 243 (-1 839) MSEK, vilket huvudsakligen hänför sig till förvärv.

KONCERNENS UTVECKLING TREDJE KVARTALET

Under tredje kvartalet ökade omsättningen med 8,9% till 6 842 (6 282) MSEK. Förvärv bidrog med 7,7% och den organiska tillväxten uppgick till 4,9%. Valutakursförändringar påverkade omsättningen negativt med 3,6%.

EBITA ökade med 10,4% till 1 543 (1 398) MSEK och EBITA-marginalen förbättrades med 0,3 procentenheter till 22,6% (22,3%). Valutakursförändringar påverkade EBITA negativt med 3,2%. Under tredje kvartalet genererades 43% (44%) av EBITA i EUR, 17% (19%) i SEK, 16% (15%) i GBP, 9% (9%) i NOK, 7% (5%) i DKK, 3% (2%) i USD och 4% (5%) i andra valutor.

Finansnettot förbättrades till -111 (-122) MSEK.

Resultat före skatt ökade med 10,2% till 1 124 (1 020) MSEK. Periodens resultat ökade med 18,9% till 900 (757) MSEK. Den effektiva skattesatsen var lägre än normalt till följd av sänkt bolagsskatt i Tyskland vilket lett till lägre uppskjuten skatteskuld. Denna omvärdering minskade årets skattekostnad med cirka 63 MSEK.

Genomsnittligt sysselsatt kapital exklusive goodwill ökade med 2 MSEK till 4 772 MSEK den 30 september 2025 jämfört med 4 771 MSEK den 30 juni 2025. EBITA i relation till genomsnittligt sysselsatt kapital exklusive goodwill uppgick till 131% den 30 september 2025 vilket är en ökning med 3,0 procentenheter från den 30 juni 2025.

Koncernens nettoskuld ökade från den 30 juni 2025 med 429 MSEK till 13 263 MSEK varav skulder relaterade till sälj-/köpoptioner avseende förvärv ökade med 130 MSEK till 2 883 MSEK.

Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 16,4% till 1 394 (1 197) MSEK. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -1 614 (-609) MSEK vilket huvudsakligen hänför sig till förvärv.

AFFÄRSOMRÅDENAS UTVECKLING

Dental

NIO MÅNADERKVARTAL 3Rull 12 månHELÅRMSEK20252024förändr.20252024förändr.förändr.2024Nettoomsättning4 7374 6701,4%1 4931 4632,0%6 3731,1%6 306EBITA

1 0139922,1%3293019,4%1 3281,6%1 307

EBITA-marginal21,4%21,2%0,222,1%20,6%1,520,8%0,120,7%

Verksamheterna inom Dental är ledande leverantörer av förbrukningsvaror, utrustning och teknisk service till tandläkare i Europa och affärsområdet har också verksamhet i USA. Lifco säljer tandteknik till tandläkare i Norden och Tyskland samt utvecklar och säljer journalsystem i Danmark, Sverige och Tyskland. Inom affärsområdet finns även ett antal tillverkande bolag som bland annat producerar infästningsprodukter för tandproteser, desinfektionsvätskor, salivsugar, bettregistrerings-, avtrycks- och bindningsmaterial samt annat förbrukningsmaterial som säljs till tandläkare via distributörer runt om i världen.

Dentals omsättning ökade med 1,4% till 4 737 (4 670) MSEK under årets första nio månader huvudsakligen till följd av förvärv och organisk tillväxt.

EBITA ökade med 2,1% till 1 013 (992) MSEK under niomånadersperioden och EBITA-marginalen ökade med 0,2 procentenheter till 21,4% (21,2%), positivt påverkade av förvärv.

Från och med mars 2025 konsolideras schweiziska Arnold Deppeler som tillverkar dentalinstrument. Bolaget omsatte 2024 cirka 3,3 MCHF och har 18 anställda. Från och med april 2025 konsolideras tyska Fraga Dental som säljer förbrukningsmaterial till tyska tandläkare. Bolaget omsatte 2024 cirka 2,5 MEUR och har sju anställda. Från och med april 2025 konsolideras svenska Gestenco International som är verksamt inom ortodontisektorn globalt. Bolaget omsatte 2024 cirka 19 MSEK och har sju anställda. Från och med september 2025 konsolideras nederländska Citodent Imaging som utvecklar och säljer mjukvara för hantering av röntgenbilder och bilddiagnostik till tandläkare i Europa. Bolaget omsatte 2024 cirka 1,2 MEUR och har åtta anställda.

Demolition & Tools

NIO MÅNADERKVARTAL 3Rull 12 månHELÅRMSEK20252024förändr.20252024förändr.förändr.2024Nettoomsättning5 0814 7706,5%1 6671 5348,6%6 7554,8%6 444EBITA1 2831 13013,5%42237313,1%1 6949,9%1 542EBITA-marginal25,3%23,7%1,625,3%24,3%1,025,1%1,223,9%

Affärsområdet Demolition & Tools är verksamt inom utveckling, tillverkning samt försäljning av utrustning till infrastruktur-, rivnings- och byggindustrierna. Koncernen är den världsledande aktören inom marknaderna för demoleringsrobotar och verktyg till kranar. Koncernen är också en av de ledande aktörerna i världen när det gäller skogsmaskiner och verktyg för grävmaskiner. Affärsområdets EBITA-marginal kan variera mellan kvartalen till följd av enstaka större specialordrar samt förändringar i produktmixen.

Omsättningen ökade med 6,5% till 5 081 (4 770) MSEK under årets första nio månader till följd av organisk tillväxt och förvärv.

Under niomånadersperioden ökade EBITA med 13,5% till 1 283 (1 130) MSEK och EBITA-marginalen ökade med 1,6 procentenheter till 25,3% (23,7%), positivt påverkad av organisk tillväxt.

Systems Solutions

NIO MÅNADERKVARTAL 3Rull 12 månHELÅRMSEK20252024förändr.20252024förändr.förändr.2024Nettoomsättning10 9009 57213,9%3 6823 28512,1%14 7149,9%13 387EBITA2 4372 2757,1%83374911,2%3 3925,0%3 230EBITA-marginal22,4%23,8%-1,422,6%22,8%-0,223,1%-1,024,1%

Affärsområdet Systems Solutions är genom sina operativa enheter verksamt inom industrier som erbjuder systemlösningar. Systems Solutions delas in i fem divisioner: Kontraktstillverkning, Miljöteknik, Infrastrukturprodukter, Specialprodukter och Transportprodukter.

Systems Solutions ökade omsättningen med 13,9% till 10 900 (9 572) MSEK under årets första nio månader, huvudsakligen till följd av förvärv och organisk tillväxt i delar av affärsområdet.

EBITA ökade under niomånadersperioden med 7,1% till 2 437 (2 275) MSEK och EBITA-marginalen minskade med 1,4 procentenheter till 22,4% (23,8%). Förvärv bidrog till EBITA-ökningen medan lägre organisk omsättning i delar av affärsområdet bidrog till lägre lönsamhet.

Kontraktstillverkning hade en stark organisk omsättningstillväxt under niomånadersperioden med svagare lönsamhet. Lönsamheten försämrades på grund av vidarefakturering av överskottsmaterial till kunder, främst under andra kvartalet.

Miljöteknik redovisade en omsättning i nivå med föregående år under niomånadersperioden med stabil lönsamhet.

Infrastrukturprodukter hade en god omsättningsutveckling under niomånadersperioden med högre lönsamhet, huvudsakligen till följd av förvärv.

Specialprodukter hade en stark omsättningsutveckling under årets första nio månader till följd av förvärv. Lönsamheten försämrades till följd av lägre organisk omsättning i delar av divisionen.

Transportprodukter hade en god omsättningsutveckling under niomånadersperioden till följd av förvärv. Lönsamheten försämrades på grund av lägre organisk omsättning i delar av divisionen.

Inom divisionen Transportprodukter konsolideras från och med mars 2025 brittiska Heavy Duty Parts som är en specialiserad leverantör av delar till turistbussar. Bolaget omsatte 2024 cirka 11,7 MGBP och har 25 anställda. Inom divisionen Infrastrukturprodukter konsolideras från och med april 2025 Italgears i San Marino som är en nischtillverkare av drivsystem för hissar. Bolaget omsatte 2024 cirka 13,8 MEUR och har 17 anställda. Inom divisionen Infrastrukturprodukter konsolideras från och med april 2025 danska R&T Stainless som levererar utrustning och komponenter till byggare av offentliga lekplatser. Bolaget omsatte 2024 cirka 114 MDKK och har tolv anställda. Inom divisionen Infrastrukturprodukter konsolideras från och med juni 2025 nederländska Klemko Group som utvecklar och säljer elektriska och mekaniska installationsmaterial samt belysningsprodukter under egna varumärken till installatörer och OEM:er, främst via grossister. Bolaget omsatte 2024 cirka 19,1 MEUR och har 41 anställda. Inom divisionen Specialprodukter konsolideras från och med juli 2025 nederländska HedoN Electronic Developments som är specialiserade på utveckling och leverans av högprecisionselektronik med fokus på industriella induktiva värmare. Bolaget omsatte 2024 cirka 7,4 MEUR och har 18 anställda. Inom divisionen Transportprodukter konsolideras från och med juli 2025 italienska Toppy som utvecklar och säljer pallhanteringssystem för läkemedels-, livsmedels- och dryckesindustrierna. Bolaget omsatte 2024 cirka 17 MEUR och har 50 anställda. Inom divisionen Infrastrukturprodukter konsolideras från och med juli 2025 italienska UR FOG som är specialiserat på design och tillverkning av dimsystem mot intrång, främst för butiker, banker, lagerlokaler och andra kommersiella tillämpningar. Bolaget omsatte 2024 cirka 7,8 MEUR och har 39 anställda. Inom divisionen Specialprodukter konsolideras från och med augusti 2025 österrikiska Stöffl som levererar vibrationsdämpningskomponenter samt tätnings- och kantskyddsprofiler för olika industrier. Bolaget omsatte 2024 cirka 14,6 MEUR och har 15 anställda. Inom divisionen Transportprodukter konsolideras från och med augusti 2025 brittiska MaxiMover som är specialiserade på design och tillverkning av lågbyggda skåpbilar upp till 3,5 ton med fokus på kundanpassade lösningar. Bolaget omsatte räkenskapsåret som slutade maj 2025 cirka 39 MGBP och har 47 anställda.

FÖRVÄRV

Lifco har under årets första nio månader konsoliderat följande förvärv:

Konsoliderasfr o m månad

Förvärv

Tillhör affärsområde

OmsättningAnställda, antal

MarsArnold DeppelerDental3,3 MCHF18MarsHeavy Duty PartsSystems Solutions11,7 MGBP25AprilFraga DentalDental2,5 MEUR7AprilGestenco InternationalDental19 MSEK7AprilItalgearsSystems Solutions13,8 MEUR17AprilR&T StainlessSystems Solutions114 MDKK12JuniKlemko GroupSystems Solutions19,1 MEUR41JuliHedoN Electronic DevelopmentsSystems Solutions7,4 MEUR18JuliToppySystems Solutions17 MEUR50JuliUR FOGSystems Solutions7,8 MEUR39AugustiStöfflSystems Solutions14,6 MEUR15AugustiMaxiMoverSystems Solutions39 MGBP147SeptemberCitodent ImagingDental1,2 MEUR81 Räkenskapsåret som slutade maj 2025.

Ytterligare information om förvärven finns på sidan 18. Omsättning och antal anställda avser bedömd årsomsättning och antal anställda vid tidpunkten för förvärven.

Tillsammans kommer förvärven att ha en positiv påverkan på Lifcos resultat och finansiella ställning under innevarande år.

ÖVRIG INFORMATION

MedarbetareMedelantalet anställda beräknade som heltidsekvivalenter var 7 560 (6 910) under niomånadersperioden. Vid periodens utgång var antalet anställda beräknade som heltidsekvivalenter 7 707 (7 193). Genom förvärv har cirka 300 anställda tillkommit under årets första nio månader.

Händelser efter rapportperiodens utgångKonsolidering av italienska Nobil Bio Ricerche beräknas ske under fjärde kvartalet 2025 i affärsområdet Dental. Nobil utför ytmodifieringstjänster på uppdrag av globala implantattillverkare. Nobil omsatte 2024 cirka 4,1 MEUR och har 21 anställda. Förvärvet, som omfattar majoriteten av aktierna, annonserades 3 oktober 2025.

Transaktioner med närståendeInga väsentliga transaktioner med närstående har ägt rum under perioden.

Risker och osäkerhetsfaktorerDe riskfaktorer som har störst betydelse för Lifco är globala makroekonomiska faktorer, konkurrenssituationen, strukturförändringar på marknaden och konjunkturen. Lifco är också utsatt för finansiella risker såsom valutarisker, ränterisker, kredit- och motpartsrisker.

Lifco arbetar aktivt med att övervaka och kontinuerligt utvärdera hållbarhetsrelaterade risker och deras inverkan på koncernens verksamhet och resultat. Koncernen har etablerat en styrningsstruktur som involverar både koncernledning och styrelse och arbetar för att ständigt förbättra bolagets hållbarhetsaktiviteter och minimera relaterade risker. Som en del av denna styrning granskar koncernledningen kvartalsvis samtliga dotterbolags efterlevnad av till exempel uppförandekoden, arbetsskador, IT-säkerhet och rättsliga tvister.

Moderbolaget påverkas av ovanstående risker och osäkerhetsfaktorer genom sin funktion som ägare till dotterbolagen. För mer information om Lifcos risker och riskhantering hänvisas till årsredovis-ningen för 2024.

RedovisningsprinciperKoncernens delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, och årsredovisningslagen. För moderbolaget har rapporten upprättats i enlighet med årsredovisningslagen samt RFR 2. Tillämpningen av redovisningsprinciperna är i överensstämmelse med de som finns i årsredovis-ningen 2024 och ska läsas tillsammans med dessa.

I de fall där Lifco inte kontrollerar 100% av aktierna i ett dotterbolag, men det finns kombinerade sälj-/köpoptioner, konsoliderar Lifco 100% av dotterbolaget och redovisar en finansiell skuld för sälj-/köpoptionen. Förändringar i skulden redovisas i eget kapital och inget innehav utan bestämmande inflytande redovisas. Vinster och förluster hänförliga till minoritetsandelar som är föremål för sälj-/köpoption uppgick under räkenskapsåret 2024 till 249 (202) MSEK.

Totalsumman i tabeller och räkningar summerar inte alltid på grund av avrundningsdifferenser. Syftet är att varje delrad ska överensstämma med sin ursprungskälla och därför kan avrundningsdifferenser uppstå på totalsumman.

STYRELSENS FÖRSÄKRAN

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att niomånadersrapporten ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de bolag som ingår i koncernen står inför. Delårsrapportens innehåll beslutades den 23 oktober 2025.

Enköping den 23 oktober 2025

Carl BennetStyrelseordförande

Ulrika DellbyStyrelseledamot

Dan FrohmVice ordförande

Erik GabrielsonStyrelseledamotUlf GrunanderStyrelseledamotAnna HallbergStyrelseledamotAnders LindströmStyrelseledamot, arbetstagarrepresentantTobias NordinStyrelseledamot, arbetstagarrepresentantCaroline af UgglasStyrelseledamotAxel WachtmeisterStyrelseledamot

Per WaldemarsonVD och koncernchef, styrelseledamot

REVISORNS GRANSKNINGSRAPPORTLifco AB (publ) org. nr 556465-3185

InledningVi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapporten) för Lifco AB (publ) per 30 september 2025 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattningVi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har.

De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

SlutsatsGrundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Stockholm den 24 oktober 2025Ernst & Young AB

Johan HolmbergAuktoriserad revisor

KOMMANDE RAPPORTTILLFÄLLENBokslutskommuniké och rapport för fjärde kvartalet 30 januari 2026.Årsredovisning för 2025 vecka 14 2026.Rapport för första kvartalet 28 april 2026.Rapport för andra kvartalet 14 juli 2026.Rapport för tredje kvartalet 23 oktober 2026.Bokslutskommuniké och rapport för fjärde kvartalet 29 januari 2027.Årsredovisning för 2026 vecka 13 2027.

ÅRSSTÄMMA 2026Årsstämma i Lifco AB (publ) äger rum tisdag 28 april 2026, kl 11.00 i konferenscenter 7A Odenplan, Odengatan 65, Stockholm. Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på årsstämman kan lämna förslaget till Lifcos styrelseordförande på e-post: ir@lifco.se eller på adress Lifco AB, Att: Bolagsstämmoärenden, Verkmästaregatan 1, 745 85 Enköping. Förslagen måste, för att med säkerhet kunna tas in i kallelsen och därmed på årsstämmans dagordning, ha inkommit till bolaget senast tisdag 5 mars 2026.

VALBEREDNINGENValberedningen inför årsstämman 2026 utgörs av Carl Bennet, Carl Bennet AB, Simon Blecher, Carnegie Fonder, Jannis Kitsakis, Fjärde AP-fonden och Javiera Ragnartz, SEB Fonder & Liv. Carl Bennet är ordförande i valberedningen.

Aktieägare som vill lämna förslag till valberedningen inför årsstämman 2026 kan göra det genom att skicka e-post till ir@lifco.se eller skriva till: Lifco, Att: Valberedningen, Verkmästaregatan 1, 745 85Enköping.

WEBBSÄND PRESENTATIONEn webbsänd presentation med Per Waldemarson, VD, och Therése Hoffman, CFO äger rum fredag 24 oktober kl 09.00. Det går att lyssna på presentationen via webben eller genom att ringa in till telefonkonferensen. Via telefonkonferensen går det att ställa frågor.

Tid: Fredag 24 oktober kl 09.00

Länk till presentationen: https://lifco.events.inderes.com/q3-report-2025

Om du vill delta i telefonkonferensen registrerar du dig via länken nedan. Efter registrering får du telefonnummer och konferens-ID för att logga in till konferensen.

Länk för registrering till telefonkonferensen:https://conference.inderes.com/teleconference/?id=50051764

KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

NIO MÅNADERKVARTAL 3HELÅRMSEK20252024förändr.20252024förändr.2024Nettoomsättning20 71719 0139,0%6 8426 2828,9%26 137Kostnad för sålda varor-11 668-10 60110,1%-3 849-3 5368,8%-14 548Bruttoresultat9 0508 4117,6%2 9932 7469,0%11 589Försäljningskostnader-2 326-2 10510,5%-779-70310,8%-3 014Administrationskostnader-2 821-2 6247,5%-929-8548,8%-3 468Utvecklingskostnader-185-1727,6%-60-5118,2%-254Övriga intäkter och kostnader3737-0,1%82256%44Rörelseresultat3 7543 5475,9%1 2341 1428,1%4 896Finansnetto-317-352-10,0%-111-122-9,4%-442Resultat före skatt3 4373 1947,6%1 1241 02010,2%4 454Skatt-813-823-1,1%-224-263-14,9%-1 105Periodens resultat2 6242 37210,6%90075718,9%3 349Resultat hänförligt till:Moderbolagets aktieägare2 5952 33211,3%89274320,0%3 301Innehav utan bestämmande inflytande2839-28,7%814-39,5%49Periodens resultat per aktie före och efter utspädning, hänförligt till moderbolagets aktieägare5,715,1411,1%1,961,6419,5%7,27EBITA4 6004 2847,4%1 5431 39810,4%5 917Avskrivningar materiella tillgångar5295182,0%181192-5,6%676Avskrivningar immateriella tillgångar19184,7%662,1%25Avskrivningar immateriella tillgångar som uppkommit i samband med förvärv80971612,9%28624616,2%983

KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET

NIO MÅNADERKVARTAL 3HELÅR2024MSEK20252024förändr.20252024förändr.Periodens resultat2 6242 37210,6%90075718,9%3 349Övrigt totalresultatPoster som senare kan återföras i resultaträkningen:Säkring av nettoinvestering138-63-320%5612365%-83Omräkningsdifferenser-1 192372-420%-287-15092%767Skatt relaterade till övrigt totalresultat-3115-303%-12-2628%20Summa totalresultat för perioden1 5382 697-43,0%6576186,3%4 053Totalresultat hänförligt till:Moderbolagets aktieägare1 5172 658-42,9%6496076,9%4 002Innehav utan bestämmande inflytande2139-45,3%811-28,3%501 5382 697-43,0%6576186,3%4 053

SEGMENTSÖVERSIKT

Lifcos verksamhet följs upp och utvärderas av VD och resurser allokeras baserat på information från de tre rörelsesegmenten Dental, Demolition & Tools och Systems Solutions. Inom Systems Solutions finns divisionerna Infrastrukturprodukter, Kontraktstillverkning, Miljöteknik, Transportprodukter och Specialprodukter. Divisionerna liknar varandra eftersom de bland annat verkar på samma geografiska marknader, de har liknande produktionsprocesser och distributionssätt, de säljer enbart till B2B-kunder och verkar i hög utsträckning under samma regelverk.

NETTOOMSÄTTNING FRÅN EXTERNA KUNDER

Ingen försäljning sker mellan segmenten.

NIO MÅNADERKVARTAL 3Rull 12 månHELÅRMSEK20252024förändr.20252024förändr.förändr.2024Dental4 7374 6704 7709 57219 0131,4%1 4931 4632,0%6 3731,1%6 306Demolition & Tools5 0814 7706,5%1 6671 5348,6%6 7554,8%6 444Systems Solutions10 9009 57213,9%3 6823 28512,1%14 7149,9%13 387Koncernen20 71719 0139,0%6 8426 2828,9%27 8426,5%26 137

Nettoomsättningen fördelar sig på betydande intäktsslag enligt följande:

NIO MÅNADERKVARTAL 3Rull 12 månHELÅRMSEK20252024förändr.20252024förändr.förändr.2024Dentalprodukter4 7374 6701,4%1 4931 4632,0%6 3731,1%6 306Verktyg och maskiner5 0814 7706,5%1 6671 5348,6%6 7554,8%6 444Infrastrukturprodukter1 5201 31615,5%54041231,1%1 98111,5%1 777Kontraktstillverkning2 5601 92832,8%8097547,3%3 51122,0%2 878Miljöteknik2 5142 4582,3%8738058,5%3 4701,7%3 414Transportprodukter2 6872 4927,8%9158408,9%3 5695,8%3 374Specialprodukter1 6191 37917,4%54647515,1%2 18312,4%1 943Koncernen20 71719 0139,0%6 8426 2828,9%27 8426,5%26 137

EBITAFördelningen av resultat per segment sker till och med EBITA. EBITA stäms av mot resultat före skatt enligt följande uppställning:

NIO MÅNADERKVARTAL 3Rull 12 månHELÅRMSEK20252024förändr.20252024förändr.förändr.2024Dental1 0139922,1%3293019,4%1 3281,6%1 307Demolition & Tools1 2831 13013,5%42237313,1%1 6949,9%1 542Systems Solutions2 4372 2757,1%83374911,2%3 3925,0%3 230Gem. koncernfunktioner-132-11316,2%-41-2563,7%-18111,3%-162EBITA före förvärvs-kostnader4 6004 2847,4%1 5431 39810,4%6 2335,3%5 917Förvärvskostnader-37-2174,7%-23-11117%-5442,1%-384 2634%1 388%%5 612EBITA4 5634 2637,0%1 5201 3889,6%6 1795,1%5 879Avskrivningar av immateriella anläggningstill-gångar som uppkommit i samband med förvärv-809-71612,9%-286-24616,2%-1 0759,4%-983Finansiella poster - netto-317-352-10,0%-111-122-9,4%-407-7,9%-442Resultat före skatt3 4373 1947,6%1 1241 02010,2%4 6975,4%4 454

KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK2025-09-302024-09-302024-12-31TILLGÅNGARImmateriella anläggningstillgångar27 10923 65425 400Materiella anläggningstillgångar3 0823 1373 035Finansiella anläggningstillgångar476413454Lager4 6404 2914 256Kundfordringar3 7833 2993 334Kortfristiga fordringar1 2311 194894Likvida medel1 4671 6151 517SUMMA TILLGÅNGAR41 78937 60338 889EGET KAPITAL OCH SKULDEREget kapital18 77916 98918 409Långfristiga räntebärande skulder inkl pensionsavsättningar5 3563 2043 657Övriga långfristiga skulder och avsättningar5 5665 1585 403Kortfristiga räntebärande skulder6 4927 4636 817Leverantörsskulder1 9321 6311 671Övriga kortfristiga skulder3 6633 1582 932SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER41 78937 60338 889

KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Hänförligt till moderbolagets aktieägare
MSEK2025-09-302024-09-302024-12-31Ingående eget kapital18 25715 21215 212Periodens totalresultat1 5172 6584 002Värdeförändring sälj-/köpoptioner hänförliga till innehav utan bestämmande inflytande-40-55-3Utdelning-1 090-954-954Utgående eget kapital18 64416 86118 257Eget kapital, hänförligt till:Moderbolagets aktieägare18 64416 86118 257Innehav utan bestämmande inflytande13512915218 77916 98918 409

KONCERNENS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN I SAMMANDRAG

NIO MÅNADERKVARTAL 3HELÅRMSEK20252024202520242024Den löpande verksamhetenRörelseresultat3 7543 5471 2341 1424 896Återläggning avskrivningar1 3571 2534744441 684Övriga ej kassaflödespåverkande poster8987368-31Räntor och finansiella poster, netto-317-352-111-122-442Betald skatt-1 239-1 225-344-432-1 571Kassaflöde före förändring av rörelsekapital3 6443 3091 2901 0404 535Förändring i rörelsekapitalLager-360-194284153Kortfristiga fordringar-450-5594223165Kortfristiga skulder305-47-17-107-124Kassaflöde från den löpande verksamheten3 1383 0131 3941 1974 630Företagsförvärv och avyttringar, netto-2 910-1 465-1 499-490-2 891Nettoinvestering i materiella anläggningstillgångar-309-348-104-115-409Nettoinvestering i immateriella anläggningstillgångar-24-27-11-4-38Kassaflöde från investeringsverksamheten-3 243-1 839-1 614-609 -3 338Förändring räntebärande skulder1 653287580-467137Amortering leasingskuld-246-244-84-94-310Förändring långfristiga fordringar/skulder5-24-1-3Utbetald utdelning-1 090-954---954Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande-168-238--91-275Kassaflöde från finansieringsverksamheten154-1 151500-653-1 404Periodens kassaflöde4922280-65-112Likvida medel vid periodens början1 5171 5911 2101 7071 591Omräkningsdifferenser-982-23-2739Likvida medel vid periodens slut1 4671 6151 4671 6151 517

KORRIGERAT KASSAFLÖDE FÖR KONCERNEN 2024I inledningen av 2024 förändrades redovisningsrutinerna kring koncernens kassaflöde och vissa orealiserade kursdifferenser placerades på fel rad i kassaflödet i årsredovisningen för 2024 och i kvartalsrapporterna. Detta har korrigerats enligt tabellen nedan där dessa orealiserade kursdifferenser har flyttats från posten ”Övriga ej kassaflödespåverkande poster” till posten ”Omräkningsdifferenser”. Poster med fotnoten 1 har justerats. Justering har skett retroaktivt för samtliga redovisningsperioder.

Korrigerat kassaflöde

MSEK

2024Kv 42024Kv 32024Kv 22024Kv 1 2024

Rörelseresultat4 8961 3501 1421 3611 044Återläggning avskrivningar1 684431444411397Övriga ej kassaflödespåverkande poster1-31-11883246Räntor och finansiella poster, netto-442-90-122-127-104Betald skatt-1 571-346-432-367-426Kassaflöde före förändring i rörelsekapital14 5351 2261 0401 310958Kassaflöde från den löpande verksamheten14 6301 6171 1971 061754Kassaflöde från investeringsverksamheten-3 338-1 499-609-1 045-186Kassaflöde från finansieringsverksamheten-1 404-253-653143-641Periodens kassaflöde1-112-135-65159-72Likvida medel vid perioden början1 5911 6151 7071 5601 591Omräkningsdifferenser13936-27-1342Likvida medel vid periodens slut1 5171 5171 6151 7071 560

1Korrigerade poster.

FÖRVÄRV UNDER 2025Under årets första nio månader har 13 nya verksamheter konsoliderats. Verksamheterna som konsoliderats är schweiziska Arnold Deppeler, tyska Fraga Dental, svenska Gestenco International, brittiska Heavy Duty Parts och MaxiMover, Italgears i San Marino, danska R&T Stainless, österrikiska Stöffl, italienska Toppy och UR FOG samt de nederländska bolagen Citodent Imaging, Klemko Group och HedoN Electronic Developments.

Förvärvskalkylen inkluderar samtliga förvärv som konsoliderats under årets första nio månader.

Kostnader relaterade till förvärv på 37 MSEK ingår i administrativa kostnader i koncernens resultaträkning för årets första nio månader. De förvärvade bolagen har sedan respektive konsolideringsdag bidragit till koncernens nettoomsättning med 433 MSEK och EBITA med 132 MSEK. Om konsolidering skett från och med 1 januari 2025 skulle koncernens nettoomsättning ökat med ytterligare 908 MSEK och EBITA skulle ökat med ytterligare 256 MSEK.

Förvärvade nettotillgångar

Nettotillgångar, MSEKBokfört värdeVärdejusteringVerkligt värdeVarumärken, kundrelationer, licenser42 0672 071Materiella tillgångar79-79Lager, kundfordringar och övriga fordringar554-9546Leverantörsskulder och övriga skulder1-392-542-934Likvida medel253-253Summa nettotillgångar4991 5162 015Goodwill-1 6081 608Totala nettotillgångar4993 1243 623Kassaflödeseffekt, MSEKKöpeskilling3 623Ej utbetalda köpeskillingar (sälj-/köpoptioner)-472Likvida medel i de förvärvade bolagen                                      -253Utbetald köpeskilling avseende tidigare års förvärv12Summa kassaflödeseffekt                                                 2 9101 Varav 68 MSEK avser externa räntebärande skulder.

FINANSIELLA INSTRUMENT

MSEK2025-09-302024-09-302024-12-31Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärdeKundfordringar3 7833 2993 334Andra långfristiga finansiella fordringar272325Likvida medel1 4671 6151 517Summa5 2774 9374 876Skulder värderade till verkligt värdeÖvriga skulder12 8832 6132 636Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärdeRäntebärande lån11 81310 55810 357Leverantörsskulder1 9321 6311 671Summa16 62814 80214 663

1 Övriga skulder som är finansiella instrument avser sälj-/köpoptioner avseende innehav utan bestämmande inflytande.

Redovisat värde överensstämmer med verkligt värde. Finansiella instrument värderade till verkligt värde är klassificerade i olika nivåer utifrån hur det verkliga värdet har fastställts. Samtliga Lifcokoncernens finansiella instrument värderade till verkligt värde är klassificerade i enlighet med nivå 3, d v s ej observerbara data. Det verkliga värdet på kortfristig upplåning motsvarar dess redovisade värde, eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.

NYCKELTAL

RULLANDE TOLV MÅNADER T O M2025-09-302024-12-312024-09-30Nettoomsättning, MSEK27 84226 13725 452Omsättningsförändring, %6,56,94,1EBITA, MSEK6 2335 9175 776EBITA-marginal, %22,422,622,7EBITDA, MSEK6 9456 6186 488EBITDA-marginal, %24,925,325,5Sysselsatt kapital, MSEK30 41128 37227 368Sysselsatt kapital exkl goodwill och övr immat tillg, MSEK4 7724 6324 496Avkastning sysselsatt kapital, %20,520,921,1Avkastning sysselsatt kapital exkl goodwill, %131128128Avkastning eget kapital, %19,619,520,0Nettoskuld, MSEK13 26311 59411 665Nettoskuldsättningsgrad, ggr0,70,60,7Nettoskuld/EBITDA, ggr1,91,81,8Räntebärande nettoskuld, MSEK9 1497 7507 682Räntebärande nettoskuld/EBITDA, ggr1,31,21,2Soliditet, %44,947,345,2Antal aktier, tusental454 216454 216454 216Medelantal anställda7 5607 1156 910

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

NIO MÅNADERKVARTAL 3HELÅRMSEK20252024202520242024Administrationskostnader-111-102-29-32-128Övriga rörelseposter1-21-1177Rörelseresultat-113-101-30-31-51Finansnetto22 3061 981129742 050Resultat efter finansiella poster2 1931 880100431 999Bokslutsdispositioner----207Skatt1737-9-95Periodens resultat2 2111 91790342 210

1 I övriga rörelseposter ingår bland annat utfakturering av koncerngemensamma tjänster.2 I finansnettot ingår mottagna utdelningar på 2 068 (1 891) MSEK under niomånadersperioden.

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK2025-09-302024-09-302024-12-31TILLGÅNGARFinansiella anläggningstillgångar9 1819 4819 520Kortfristiga fordringar14 57211 15112 525Likvida medel454422539SUMMA TILLGÅNGAR24 20721 05422 584EGET KAPITAL OCH SKULDEREget kapital7 1355 7226 015Obeskattade reserver4-4Avsättningar11126Långfristiga räntebärande skulder4 3641 9782 585Kortfristiga räntebärande skulder6 1637 1266 487Kortfristiga räntefria skulder6 5296 2167 487SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER24 20721 05422 584

DEFINITIONER

Avkastning på eget kapitalPeriodens resultat dividerat med genomsnittligt eget kapital.Avkastning på sysselsatt kapitalEBITA före förvärvskostnader dividerat med sysselsatt kapital.Avkastning på sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångarEBITA före förvärvskostnader dividerat med sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar.EBITAEBITA är ett mått som Lifco betraktar som relevant för en investerare som vill förstå resultatgenereringen efter investeringar av materiella och immateriella tillgångar med återinvesteringsbehov men före investeringar av immateriella tillgångar hänförliga till företagsförvärv. Lifco definierar Earnings Before Interest, Tax and Amortization (EBITA) som rörelseresultat före av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar som uppkommit i samband med företagsförvärv exklusive förvärvskostnader.EBITA-marginalEBITA dividerat med nettoomsättning.EBITDAEBITDA är ett mått som Lifco betraktar som relevant för en investerare som vill förstå resultatgenereringen före inves-teringar i anläggningstillgångar. Lifco definierar Earnings Before Interest, Tax, Depreciation and Amortization (EBITDA) som rörelseresultat före av- och nedskrivningar avseende materiella och immateriella tillgångar exklusive förvärvskostnader.EBITDA-marginalEBITDA dividerat med nettoomsättning.NettoskuldsättningsgradNettoskuld dividerat med eget kapital.NettoskuldLifco använder sig av det alternativa nyckeltalet nettoskuld. Lifco anser att nyckeltalet är användbart för användarna av de finansiella rapporterna som ett komplement för att bedöma möjlighet till utdelning, att genomföra strategiska investeringar samt att bedöma koncernens möjligheter att leva upp till finansiella åtaganden. Lifco definierar nyckel-talet enligt följande: kort- och långfristiga skulder till kredit-institut, obligationslån, räntebärande avsättningar för pensioner, skulder relaterade till sälj-/köpoptioner avseende förvärv samt leasingskuld med avdrag för likvida medel.Resultat per aktieResultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.Räntebärande nettoskuldLifco använder sig av det alternativa nyckeltalet räntebärande nettoskuld. Lifco anser att nyckeltalet är användbart för användarna av de finansiella rapporterna som ett komplement för att bedöma möjlighet till utdelning, att genomföra strategiska investeringar samt att bedöma koncernens möjligheter att leva upp till finansiella åtaganden. Lifco definierar nyckeltalet enligt följande: kort- och långfristiga skulder till kreditinstitut, obligationslån samt räntebärande avsättningar för pensioner med avdrag för likvida medel.SoliditetEget kapital dividerat med totala tillgångar (balansomslutningen).Sysselsatt kapitalSysselsatt kapital är ett mått som Lifco använder för att beräkna avkastningen på sysselsatt kapital och för att mäta hur effektiv koncernen är. Lifco anser att sysselsatt kapital är användbart för användarna av de finansiella rapporterna för att förstå hur koncernen finansierar sig. Lifco definierar sysselsatt kapital som totala tillgångar minskade med likvida medel, räntebärande pensionsavsättningar samt icke räntebärande skulder förutom skulder relaterade till sälj-/köpoptioner avseende förvärv, beräknat som genomsnittet av de fyra senaste kvartalen.Sysselsatt kapital exklusivegoodwill och övriga immateriella tillgångar

Sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar är ett mått som Lifco använder för att beräkna avkastningen på sysselsatt kapital och för att mäta hur effektiv koncernen är. Lifco anser att sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar är användbart för användarna av de finansiella rapporterna för att förstå inverkan av goodwill och övriga immateriella tillgångar på det kapital som kräver avkastning. Lifco definierar sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar som totala tillgångar minskade med likvida medel, räntebärande pensionsavsättningar, icke räntebärande skulder förutom skulder relaterade till sälj-/köpoptioner avseende förvärv, goodwill och övriga immateriella tillgångar, beräknat som genomsnittet av de fyra senaste kvartalen.

AVSTÄMNING AV ALTERNATIVA NYCKELTALI delårsrapporten presenteras alternativa nyckeltal för uppföljning av koncernens verksamhet vilka anses väsentliga för analys och förståelse av koncernens resultat och finansiella ställning. De primära alternativa nyckeltal som presenteras i denna delårsrapport avser EBITA, EBITDA, nettoskuld och sysselsatt kapital. Definitioner av de alternativa nyckeltalen presenteras på sidorna 21–22.

EBITA mot finansiella rapporter enligt IFRS

MSEKNIO MÅN2025NIO MÅN2024HELÅR20243 754Rörelseresultat3 5474 896Avskrivningar immateriella tillgångar som uppkommit i samband med förvärv809716

983

EBITA4 5634 2635 879Förvärvskostnader372138EBITA före förvärvskostnader4 6004 2845 917

EBITDA mot finansiella rapporter enligt IFRS

MSEKNIO MÅN2025NIO MÅN2024HELÅR20243 754Rörelseresultat3 5474 896Avskrivningar materiella tillgångar529518676Avskrivningar immateriella tillgångar191825Avskrivningar immateriella tillgångar som uppkommit i samband med förvärv809716983EBITDA5 1114 7996 580Förvärvskostnader372138EBITDA före förvärvskostnader5 1484 8216 618

Nettoskuld mot finansiella rapporter enligt IFRS

MSEK2025-09-302024-09-302024-12-31Långfristiga räntebärande skulder inklusive pensionsavsättningar4 4352 162

2 762

Kortfristiga räntebärande skulder6 1817 1356 505Likvida medel-1 467-1 615-1 517Räntebärande nettoskuld9 1497 6827 750Sälj-/köpoptioner2 8832 6132 636Leasingskuld1 2321 3701 207Nettoskuld13 26311 66511 594

Sysselsatt kapital och sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar mot finansiella rapporter enligt IFRS

MSEK2025-09-302025-06-302025-03-312024-12-31Totala tillgångar41 78940 03937 75138 889Likvida medel-1 467-1 210-1 208-1 517Räntebärande pensionsavsättningar-35-34-115-118Icke räntebärande skulder-8 278-7 941-7 528-7 369Sysselsatt kapital32 00730 85328 90029 885Goodwill och övriga immat tillgångar-27 109-25 843-24 204-25 400Sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar4 8985 0104 6964 485

Sysselsatt kapital och sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar beräknat som genomsnittet av de fyra senaste kvartalen mot finansiella rapporter enligt IFRS

MSEK

GenomsnittKv 3 2025Kv 22025Kv 12025Kv 42024

Sysselsatt kapital30 41132 00730 85328 90029 885Sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar4 7724 8985 0104 6964 485SummaEBITA6 2331 5431 5621 4951 633

Avkastning sysselsatt kapital

20,5%

Avkastning sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immat tillgångar

131%

För mer information kontakta gärna:Åse LindskogMedia och investerarrelationerTel +46 730 244 872, e-post ir@lifco.se

Om ossLifco erbjuder ett tryggt ägande för små och medelstora företag. Lifcos affärsidé är att förvärva och utveckla marknadsledande nischverksamheter med potential att leverera uthållig resultattillväxt och goda kassaflöden. Lifco styrs av en tydlig filosofi som innebär att bolaget är långsiktigt, har fokus på lönsamhet och har en starkt decentraliserad organisation. Koncernen har tre affärsområden: Dental, Demolition & Tools och Systems Solutions. Lifco hade 31 december 2024 257 rörelsedrivande bolag i 34 länder. År 2024 omsatte Lifco 26,1 miljarder SEK med ett EBITA-resultat på 5,9 miljarder SEK och en EBITA-marginal på 22,6%. Läs mer på lifco.se.

Denna information är sådan information som Lifco AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2025-10-24 07:30 CEST.

Bifogade filerDelårsrapport januari-september 2025

Fler nyheter från Lifco AB (publ)

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan