Sparbanken Mälardalen

Delårsrapport januari-mars 2026 för Sparbanken Mälardalen AB

Källa: Cision
Neutral

Sammanfattning

Sparbanken Mälardalen redovisar ett lägre räntenetto och ökade kostnader under första kvartalet 2026, vilket resulterar i ett minskat periodens resultat jämfört med föregående kvartal. Banken upprätthåller dock en stark kapital- och likviditetssituation samt god kreditkvalitet.

Analys

Bankens totala intäkter minskade marginellt (-1,2%) jämfört med föregående kvartal, främst drivet av ett lägre räntenetto (-3,0%). Provisionsnettot ökade dock (+4,3%) och övriga intäkter steg kraftigt (+703,1%), vilket delvis kompenserade. Kostnaderna ökade markant (+19,9%), främst relaterat till IT-investeringar. Resultatet före kreditförluster minskade (-19,4%), men tack vare en positiv post för kreditförluster blev periodens resultat enbart marginellt lägre (-6,0%) jämfört med föregående kvartal. Banken betonar sin fortsatta starka kapital- och likviditetsposition samt goda kreditkvalitet.

Nyckeltal

Totala intäkter
217 493 (220 236)
Räntenetto
165 235 (170 361)
Provisionsnetto
48 246 (46 241)
Totala kostnader
-122 012 (-101 760)
Periodens resultat
75 820 (80 678)
Kärnprimärkapitalrelation
25,27% (24,93%)

Insikter

  • • Trots ökade kostnader och lägre räntenetto bibehåller banken en stark kapital- och likviditetsposition.
  • • Provisionsnettot och övriga intäkter visar en positiv utveckling och kompenserar delvis för det lägre räntenettot.
  • • Jämförelsen med föregående år (Kvartal 1 2025) visar en betydande ökning av intäkter och resultat, men detta beror på jämförelsesiffror från en tidigare sammanslagning.

- Jag ser med stolthet på hur banken varje dag bidrar till stabilitet, utveckling och framtidstro för människor och företag i Eskilstuna, Strängnäs, Mariefred, Köping, Arboga och Kungsör. Vi jobbar varje dag för ökad kundnytta och samhällsnytta i Mälardalen, säger Mirja Herrdin, vd på Sparbanken Mälardalen.

Kvartalet i korthet

  • Lägre räntenetto till följd av minskade ränteintäkter avseende utlåning till kreditinstitut och utlåning till allmänheten. 

  • Högre provisionsnetto till följd av minskade provisionskostnader. 

  • Högre kostnader under kvartalet i jämförelse med föregående kvartal härleds till högre IT-kostnader. 

  • Fortsatt stark kapital- och likviditetssituation. 

  • Fortsatt god kreditkvalitet. 

Kvartal 1 Kvartal 4 Föränd- ring Kvartal 1 Föränd- ring Finansiell information, tkr 2026 2025 2025* Totala intäkter 217 493 220 236 -1,2 % 124 728 74,4 % Räntenetto 165 235 170 361 -3,0 % 90 415 82,8 % Provisionsnetto 48 246 46 241 4,3 % 31 550 52,9 % Nettoresultat finansiella poster 929 3 250 -71,4 % 470 97,7 % Övriga intäkter, inkl. utdelning 3 084 384 703,1 % 2 293 34,5 % Totala kostnader -122 012 -101 760 19,9 % -63 109 93,3 % Resultat före kreditförluster 95 481 118 476 -19,4 % 61 619 55,0 % Kreditförluster 52 -16 041 -100,3 % -2 356 -102,2 % Skatt -19 713 -21 757 -9,4 % -12 079 63,2 % Periodens resultat 75 820 80 678 -6,0 % 47 184 60,7 % Räntabilitet på eget kapital 9,77 % 10,33 % 11,40 % K/I-tal före kreditförluster                    0,56                    0,46                    0,51 K/I-tal efter kreditförluster                    0,56                    0,53                    0,52 Kärnprimärkapitalrelation 25,27 % 24,93 % 23,10 % Kreditförlustnivå 0,00 % 0,07 % 0,02 %

*Jämförelsesiffror avser organisationsnummer 516401-9928, tidigare Sparbanken Rekarne.