DELÅRSRAPPORT JANUARI-MARS 2026

Källa: MFN
Neutral

Sammanfattning

AB Sagax redovisar ett resultat efter skatt på 1 376 miljoner kronor för första kvartalet 2026, en ökning från föregående år. Förvaltningsresultatet minskade dock något. Bolaget lämnar oförändrad prognos för helåret.

Analys

Hyresintäkterna ökade med 3% till 1 344 MSEK, men förvaltningsresultatet minskade med 2% till 1 029 MSEK. Resultatet efter skatt stärktes av positiva omvärderingar av fastigheter och finansiella instrument. Kassaflödet från löpande verksamhet minskade jämfört med föregående år. Bolaget bibehåller sin prognos för helåret 2026 gällande förvaltningsresultat.

Nyckeltal

Hyresintäkter
1 344 (1 307) MSEK
Förvaltningsresultat
1 029 (1 053) MSEK
Förvaltningsresultat per aktie
2,85 (2,92) SEK
Resultat efter skatt
1 376 (878) MSEK
Kassaflöde från löpande verksamhet
768 (870) MSEK
Prognos förvaltningsresultat 2026
4 500 MSEK (oförändrad)

Insikter

  • • Rapporten visar en tydlig skillnad mellan det redovisade resultatet (positivt) och det operationella förvaltningsresultatet (negativt).
  • • Omvärderingar av fastigheter och finansiella instrument hade en betydande positiv inverkan på resultatet.
  • • Bolaget bibehåller sin prognos för helåret, vilket indikerar stabilitet trots kvartalets resultatutveckling.
  • Hyresintäkterna ökade med 3 % till 1 344 miljoner kronor (1 307 miljoner kronor motsvarande period föregående år).
  • Förvaltningsresultatet hänförligt till moderbolagets aktieägare minskade med 2 % till 1 029 (1 053) miljoner kronor.
  • Förvaltningsresultat per A- och B-aktie efter utspädning minskade med 2 % till 2,85 (2,92) kronor.
  • Omvärdering av fastigheter påverkade resultatet med 460 (–17) miljoner kronor.
  • Omvärdering av finansiella instrument påverkade resultatet med 208 (31) miljoner kronor.
  • Kvartalets resultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgick till 1 376 (878) miljoner kronor.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital uppgick till 768 (870) miljoner kronor, motsvarande 2,07 (2,38) kronor per A- och B-aktie efter utspädning.
  • Nettoinvesteringarna i fastigheter uppgick till 416 (1 041) miljoner kronor varav 564 (849) miljoner kronor avsåg fastighetsförvärv.

OFÖRÄNDRAD PROGNOS FÖR 2026

För 2026 beräknas förvaltningsresultatet hänförligt till moderbolagets aktieägare, det vill säga resultatet före omvärderingar och skatt, med nuvarande fastighetsbestånd, tillkännagivna förvärv och avyttringar samt vid nuvarande valutakurser uppgå till 4 500 miljoner kronor. Prognosen tillkännagavs vid avlämnandet av bokslutskommunikén för 2025.

För ytterligare information, vänligen kontakta VD David Mindus på telefon 08 – 545 83 540.

Om AB SagaxAB Sagax är ett fastighetsbolag med affärsidé att investera i kommersiella fastigheter främst inom segmentet lager och lätt industri. Sagax fastighetsinnehav per 31 mars 2026 uppgick till 5 350 000 kvadratmeter fördelat på 1 050 fastigheter. AB Sagax (publ) är noterat på Nasdaq Stockholm, Large Cap. Mer information finns på www.sagax.se.

Denna information är sådan information som AB Sagax (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 8 maj 2026, klockan 11:00.

Bifogade filerDelårsrapport Q1 2026

Fler nyheter från AB Sagax (publ)

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan
AB Sagax (publ): DELÅRSRAPPORT JANUARI-MARS 2026 - pressmeddelande och analys | Tickr