Delårsrapport januari-mars 2026

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

Mycronic redovisar ett starkt första kvartal 2026 med ökad orderingång och nettoomsättning. Rörelseresultatet och marginalen förbättrades jämfört med föregående år. Bolaget höjer sin prognos för helåret 2026.

Analys

Bolaget visar en stark operativ utveckling under första kvartalet med en betydande ökning av orderingången (+23%) och nettoomsättningen (+17%). Rörelseresultatet och marginalen förbättrades, vilket indikerar en god kostnadskontroll och effektivitet. Förvärvet av Cowin DST integreras och bidrar till strategiska mål. Den höjda prognosen för helåret signalerar fortsatt positiv utveckling.

Nyckeltal

Orderingång
2 529 (2 058) MSEK
Nettoomsättning
2 503 (2 142) MSEK
Rörelseresultat
938 (775) MSEK
Rörelsemarginal
37 (36) %
Resultat per aktie
3,66 (3,18) SEK
Prognos Nettoomsättning 2026
8 750 MSEK (tidigare 8 250 MSEK)

Insikter

  • • Förvärvet av Cowin DST integreras, vilket stärker bolagets position inom bildskärms- och fotomaskreparation.
  • • Stark efterfrågan inom AI-relaterade applikationer driver tillväxt inom PCB Test och Die Bonding.
  • • Trots utmaningar på vissa marknader (PCB Assembly Solutions i Europa/USA) uppvisar bolaget bred tillväxt över samtliga divisioner.

Första kvartalet

  • Orderingången uppgick till 2 529 (2 058) MSEK, en ökning med 23 procent
  • Nettoomsättningen ökade med 17 procent till 2 503 (2 142) MSEK. Baserat på oförändrade valutakurser ökade nettoomsättningen med 32 procent
  • Rörelseresultatet uppgick till 938 (775) MSEK och rörelsemarginalen var 37 (36) procent
  • Resultatet per aktie uppgick till 3,66 (3,18) SEK före och efter utspädning

Utsikter 2026Styrelsen justerar sin bedömning rörande nettoomsättningen för 2026 från att vara i nivån 8,25 miljarder kronor till att vara i nivån 8,75 miljarder kronor.

VD kommenterarVi inledde 2026 mycket starkt, trots en turbulent omvärld, med en mycket god orderingång och rekord vad gäller nettoomsättning och rörelseresultat. Orderingången ökade med 23 procent under det första kvartalet till 2 529 MSEK, drivet av en mycket god utveckling inom Global Technologies och där även High Volume bidrog betydligt . Nettoomsättningen ökade med 17 procent jämfört med rekordkvartalet förra året och nådde en ny rekordnivå på 2 503 MSEK, med ökningar inom samtliga fyra divisioner. Leveransen av vår första Prexision 8000 Evo under kvartalet bidrog väsentligt till vårt starkaste kvartalsresultat någonsin, med ett rörelseresultat på 938 MSEK, motsvarande en rörelsemarginal på 37 procent.

Vi hade ett aktivt första kvartal där vi deltog i flera mässor runt om i världen: APEX (PCB Assembly Solutions och High Volume) och Optical Fiber Communications (Global Technologies) i Kalifornien samt Productronica Shanghai (PCB Assembly Solutions och High Volume).

Inom Pattern Generators var fotomaskmarknaderna stabila för både bildskärmar och halvledare under årets första kvartal. Förvärvet av Cowin DST erhöll myndighets-godkännande i Sydkorea under kvartalet. Cowin DSTs huvudsakliga verksamhet är att leverera system för reparation av bildskärmar samt laserbaserad reparation av bildskärms- och halvledarfotomasker. Fokus ligger nu på att integrera Cowin DST i Pattern Generators. Divisionen erhöll under kvartalet order på en Prexision 8 Evo, en SLX och en MMX.

PCB Assembly Solutions hade fortsatt motvind på den europeiska marknaden och även den amerikanska marknaden var svag. Divisionens kunder avvaktade generellt med att lägga order tills de fick bindande orderåtaganden från sina kunder.

För High Volume var efterfrågan stark på den kinesiska hemmamarknaden, driven av konsumentelektronikindustrin och optiska moduler, där den senare är en ny marknad för divisionen. Även marknader utanför Kina visade en positiv utveckling, främst flygindustrin i Nordamerika. Under kvartalet monterades de första maskinerna i den nya fabriken i Thailand.

I början av januari förvärvade Global Technologies ETZ, ett företag baserat i Tyskland, som tillverkar testprober. Företaget utgör en del av verksamhetsområde PCB Test.

Marknaden för PCB Test var fortsatt stark, med en efterfrågan som drevs av avancerade mönsterkort som används i AI-tillämpningar. Även investeringar i Sydostasien bidrog till efterfrågan på verksamhetsområdets produkter. Segmentet optisk kommunikation inom verksamhetsområde Die Bonding såg en stark efterfrågan, pådrivet av AI-driven expansion av datacenter. Branschen noterar en ökad efterfrågan på avancerade transceivrar.

Den starka orderingången i början av året i kombination med en fortsatt god efterfrågan inom flera av våra divisioner, leder styrelsen och mig till att justera bedömningen rörande nettoomsättningen för 2026 från att vara i nivån 8,25 miljarder kronor till att vara i nivån 8,75 miljarder kronor.

Anders Lindqvist, VD och koncernchefFinansiell informationMycronic AB (publ) är noterat på Nasdaq Stockholm, Large Cap. Informationen i denna rapport offentliggörs enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades genom nedanstående kontaktpersoners försorg för offentliggörande den 24 april 2026, klockan 08:00. Finansiella rapporter och pressmeddelanden publiceras på svenska och engelska och finns på mycronic.com.

Denna rapport har inte granskats av bolagets revisor.

PresentationMycronic kommer att hålla en presentation kl. 10:00 den 24 april 2026 med VD och koncernchef Anders Lindqvist samt ekonomi- och finansdirektör och Sr VP Corporate Development Pierre Brorsson. Presentationen kan följas via en webbsändning.

För mer information, vänligen kontakta:Anders LindqvistVD och koncernchefTel: +46 8 638 52 00E-post: anders.lindqvist@mycronic.com

Pierre BrorssonEkonomi- och finansdirektör & Sr VP Corporate Development Tel: +46 8 638 52 00E-post: pierre.brorsson@mycronic.com

Sven ChetkovichDirector Investor RelationsTel: +46 70 558 39 19E-post: sven.chetkovich@mycronic.com

Bifogade filerDelårsrapport januari-mars 2026

Fler nyheter från Mycronic

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan