Delårsrapport januari - mars 2026

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

Actic redovisar en omsättningsökning på 6,7% för jämförbara anläggningar under Q1 2026, trots en total omsättningsminskning till 178,7 MSEK (192,3 MSEK) på grund av färre anläggningar. Resultatet efter skatt förbättrades till 14,8 MSEK (11,4 MSEK) och skuldsättningen minskade till 2,2x EBITDA.

Analys

Bolaget visar en positiv underliggande tillväxt med ökad omsättning per anläggning och förbättrad marginal på EBITDA exklusive IFRS 16. Trots färre anläggningar har nettoomsättningen minskat, men resultatet efter skatt och resultat per aktie har ökat markant. Ett nytt finansieringsavtal med förbättrade villkor och lägre amorteringstakt har tecknats, vilket stärker den finansiella ställningen och frigör medel för investeringar. Investeringar i befintliga och nya anläggningar fortsätter, med en förväntan om ökad volym och snittpris framåt.

Nyckeltal

Nettoomsättning
178,7 (192,3) MSEK
Omsättning jämförbara anläggningar
+6,7%
EBITDA
58,6 (62,8) MSEK
EBITDA-marginal (exkl. IFRS 16)
13,9 (13,6) %
Resultat efter skatt
14,8 (11,4) MSEK
Resultat per aktie efter utspädning
0,64 (0,49) SEK

Insikter

  • • Fokus på lönsamhet per anläggning och snittintäkt per medlem är en framgångsfaktor.
  • • Strategin att stärka kluster och investera i befintliga anläggningar fortsätter att ge positiv effekt.
  • • Förbättrade räntevillkor och minskad amorteringstakt frigör kapital för framtida investeringar.

”En omsättningsökning med 6,7% på jämförbara anläggningar visar en stark underliggande tillväxt. Vidare förbättrar vi periodens resultat med hela 3,4 MSEK, trots färre anläggningar ”

”En omsättningsökning med 6,7% på jämförbara anläggningar visar en stark underliggande tillväxt. Vidare förbättrar vi periodens resultat med hela 3,4 MSEK, trots färre anläggningar ”

Första kvartalet januari - mars 2026

  • Nettoomsättningen ökade med 6,7 % för jämförbara anläggningar.
  • Som en effekt av färre antal anläggningar minskade nettoomsättningen till 178,7 (192,3) MSEK, en minskning med 7,0 %
  • EBITDA uppgick till 58,6 (62,8) MSEK, vilket motsvarar en marginal om 32,8 (32,7) %. En förbättring i marginal trots 14 färre anläggningar
  • EBITDA exklusive påverkan av IFRS 16 uppgick till 24,8 (26,2) MSEK, vilket motsvarar en marginal om 13,9 (13,6) %.
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 22,9 (23,8) MSEK
  • Kvartalets resultat efter skatt uppgick till 14,8 (11,4) MSEK
  • Resultat per aktie före utspädning uppgick till 0,65 (0,49) SEK
  • Resultat per aktie efter utspädning uppgick till 0,64 (0,49) SEK

Väsentliga händelser under det första kvartalet

  • Actic tecknade ett nytt finansieringsavtal med DNB, med en total kreditram om 325 MSEK. Avtalet innebär lägre amorteringstakt samt förbättrade räntevillkor.
  • Actic öppnade en ny anläggning i Uppsala, Kapellgärdet och stängde samtidigt en mindre anläggning i Uppsala.
  • Actic ökade snittantalet medlemmar per anläggning med 4,6 % jämfört mot föregående år genom en stark organisk tillväxt
  • Medlemsbasen i absoluta tal minskade med 8,7 %, som en direkt effekt av 14 färre anläggningar, jämfört mot det första kvartalet 2025
  • Exkluderat engångseffekter uppgick bolagets skuldsättning till 2,2x EBITDA (exkl. IFRS 16), vilket är under bolagets skuldsättningsmål som är 2,5x

Väsentliga händelser efter periodens utgång

  • Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens utgång

Kommentar från VD Niklas JohanssonVi inleder året med ett kvartal där omsättningen per anläggning fortsätter att öka, vår rörelsemarginal ökar samt skuldsättningen minskar. Vi har haft en bra start på året med god utveckling av vår medlemsbas samt snittintäkten per medlem. Vi ser en bra marknad med fortsatt ökat intresse för hälsa och träning. Vi har fortsatt leverera i linje med vår strategi att växa lönsamt och stärka våra kluster. Öppningen av Kapellgärdet i Uppsala blev omgående en framgång och har stärkt vårt utbud i Uppsala.Vår tillväxt under året förväntas delvis genereras av ökad snittintäkt per medlem. I Q1 ser vi en ökning i nykundsförsäljningen där 10 % fler än föregående år väljer att teckna ett större utbud i deras medlemskap. Det är det starkaste skälet till ökningen i snittintäkt och effekt på vår ökade rörelsemarginal mot föregående år.Vår minskade skuldsättning ger effekt på periodens resultat genom lägre finansiella kostnader. Vårt finansiella netto stärktes med över 4 MSEK i kvartalet mot föregående år och ger betydande effekt på vårt nettoresultat. Vi har efter periodens utgång övergått till vårt nya kreditavtal som ger oss lägre amorteringstakt och bättre villkor. Det innebär att vi frigör medel för att fortsätta investera i våra anläggningar.

Fortsatt medlemstillväxtVår medlemsbas utvecklas positivt rensat från effekter av försäljningen av de norska anlägg-ningarna. Genomsnittligt antal medlemmar per anläggning ökade med 4,6 procent jämfört mot föregående år. Vi ser fortsatt tillväxt i våra juniorkort som uppvisar en hög tillväxt i volym. Vi ser även ett fortsatt stort intresse för gruppträning som attraherar fler.

Lönsam tillväxtVår rörelsemarginal ökar något och beror delvis på ökad snittintäkt per medlem. Under årets första kvartal har vi haft en tillväxt om 10 % mot föregående år i andelen nykundsförsäljning som tecknar större innehåll i medlemskapet. Det är en positiv utveckling då det även har en positiv effekt på life time value.Vår kostnadskontroll är fortsatt god. Vi har lyckats bibehålla kostnadsfokus och effekterna av ökade intäkter påverkar rörelseresultatet i hög grad. Bolagets underliggande lönsamhet i jämförbara anläggningar har fortsatt att öka tack vare ökade volymer på befintlig kostnadsbas och lägre overheadkostnader.Vi söker aktivt efter nya lokaler i våra prioriterade städer och kluster. Vi ser fortsatt potential i att stärka vår position i utvalda områden och arbetar aktivt på marknaden i att finna rätt lokaler till rätt villkor. Vid synnerligen bra tillfällen tittar vi på möjliga förvärv i linje med vår strategi.

InvesteringarVi har under kvartalet fortsatt att investera i våra befintliga anläggningar. Vi öppnade i slutet av kvartalet vår anläggning i Tumba efter total-renovering. En stor förbättring av anläggningen och vi ser omgående positiva effekter.I Uppsala öppnade vi Kapellgärdet under februari där vi valde att stänga en mindre anläggning i närliggande område samtidigt. Den nya lokalen är i bättre läge och större storlek vilket påverkat medlemsbasen positivt omgående. Ett adderande av bättre träningsupplevelse för vårt kluster i Uppsala.Under kvartalet har vi investerat i vår grupp-träning med nya salar inom spinning, Hyrox och yoga i Uppsala. Investeringarna är i linje med vår klusterstrategi och etablera ett starkt total-erbjudande i städerna vi är verksamma inom.Vi kommer att öka investeringarna under året i jämförelse mot föregående år. Vi har sett god avkastning på investeringarna i våra befintliga anläggningar. Vi har en ambitiös plan under året där våra kluster prioriteras.

MarknadenVi ser en fortsatt god marknad att verka i. Intresset för hälsa och träning är högt och vi ser idag att vår vision träning för livet verkligen genomsyrar medlemmarnas beteende med juniorer från 10 år i träning till livet ut. Vi har en underliggande tillväxt i äldre vuxna som tränar mer och längre i livet samtidigt som de yngre kommer till vår träningsmiljö tidigare. Vi bedömer att vår positionering som mest träning för pengarna på orten attraherar en bred målgrupp.Vi har fortsatt att skala upp vår kursverksamhet under kvartalet och även lanserat vår första träningskurs för personer som går på medicinsk viktminskning. Ett område vi bedömer har potential i att ytterligare öka marknads-penetrationen och öka vår market share.

SummeringVi inleder året med ett bra kvartal med fortsatt ökad lönsamhet för jämförbara anläggningar. Vår tillväxt är lönsam och våra investeringar ökar nu med förväntan på ökad volym och snittpris framåt. Vår förbättrade skuldsättning får genomslag i resultaträkningen med stark förbättring av finansnettot under kvartalet och vårt nettoresultat ökade kraftigt.

Vi har en tydlig strategi och riktning vi fortsätter att leverera på. Få fler människor i rörelse och bidra till ökad simkunnighet i landet. Det motiverar oss dagligen att bli lite bättre.

Uppåt och framåt!Niklas Johansson, VD

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Niklas Johansson CEO, niklas.johansson@actic.se

Om Actic och vår marknad

ACTIC´s fokus ligger på att skapa ett friskare samhälle genom att inspirera och engagera alla människor till en bättre hälsa och ökat välmående. Som en av marknadens ledande aktör inom träning och hälsa erbjuder Actic ett brett utbud av tillgänglig och inspirerande träning i en inkluderande miljö! Hos Actic tränar du i trygga lokaler med generösa öppettider och dessutom finns tillgång till både gruppträning, gym, bad och utomhusträning.

Actic – träning för livet

Denna information är sådan information som Actic Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-04-24 07:40 CEST.

Bifogade filer

Actic Group AB Delårsrapport Q1 2026

Fler nyheter från Actic Group

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan