Rapportperioden januari–mars
- Nettoomsättningen ökade med 3,7% till 7 186 (6 933) MSEK, organiskt ökade nettoomsättningen med 1,2%.
- EBITA ökade med 6,2% till 1 588 (1 495) MSEK.
- EBITA-marginalen ökade med 0,5 procentenheter till 22,1% (21,6%).
- Resultat före skatt ökade med 7,7% till 1 220 (1 133) MSEK.
- Periodens resultat ökade med 7,7% till 909 (844) MSEK.
- Resultat per aktie ökade med 7,6% till 1,98 (1,84) SEK.
- Kassaflödet från den löpande verksamheten minskade med 3,3% till 747 (772) MSEK.
- Under perioden har två nya verksamheter konsoliderats med en vid förvärvstillfällena bedömd total årsomsättning om cirka 180 MSEK.
- Från och med andra kvartalet 2026 organiserar sig Lifco i fem affärsområden i stället för tre vilket innebär att divisionerna Environmental Technology och Transportation Products som ingår i affärsområdet Systems Solutions kommer att rapporteras som affärsområden från och med rapporten för andra kvartalet 2026.
Resultatutvecklingen i sammandrag
KVARTAL 1Rull 12 månHELÅRMSEK20262025förändr.förändr.2025Nettoomsättning7 1866 9333,7%28 5050,9%28 251EBITA1 5881 4956,2%6 4111,5%6 318EBITA-marginal22,1%21,6%0,522,5%0,122,4%Resultat före skatt1 2201 1337,7%4 8431,8%4 756Periodens resultat9098447,7%3 7341,8%3 669Resultat per aktie1,981,847,6%8,131,6%8,00Avkastning på sysselsatt kapital20,2%21,2%-1,020,2%-0,320,5%Avkastning på sysselsatt kapital, exkl. goodwill130%131%-1130%-2132%VD-KOMMENTAR
Omsättningen ökade i kvartalet med 3,7% till 7 186 (6 933) MSEK till följd av förvärv och organisk tillväxt. Demolition & Tools och delar av Systems Solutions växte organiskt medan Dental utvecklades stabilt. Inom Systems Solutions rapporterade divisionerna Miljöteknik och Transportprodukter stark organisk tillväxt. Den organiska tillväxten motverkades av negativa valutakurseffekter om 5,1%.
Under första kvartalet ökade EBITA med 6,2% till 1 588 (1 495) MSEK och EBITA-marginalen förbättrades med 0,5 procentenheter till 22,1% (21,6%) till följd av förvärv i Dental och Systems Solutions. I Dental och Systems Solutions bidrog produktmixen positivt till lönsamhetsutvecklingen medan produktmixen i Demolition & Tools hade en negativ effekt.
Resultat per aktie ökade under första kvartalet med 7,6% till 1,98 (1,84) SEK. Kassaflödet från den löpande verksamheten minskade med 3,3% till 747 (772) MSEK i kvartalet.
Lifco har under kvartalet konsoliderat det brittiska bolaget Ethoss Regeneration och det tyska bolaget Karl Kaps i Dental. Bolagen är starkt specialiserade och omsätter tillsammans cirka 180 MSEK.
I början av andra kvartalet 2026 har Lifco beslutat att organisera sig i fem rörelsesegment i stället för tidigare tre. Förändringen sker efter många år av stark tillväxt i Systems Solutions till följd av förvärv och organisk tillväxt. Inom Systems Solutions har de två divisionerna Environmental Technology och Transportation Products blivit så pass väsentliga att de från och med rapporten för andra kvartalet 2026 kommer att rapporteras som affärsområden. På sidorna 1920 i denna rapport finns omsättning, EBITA och EBITA-marginal per kvartal 2024–2026 samt helåren 2015–2025 för de nya affärsområdena Environmental Technology och Transportation Products samt Systems Solutions exklusive Environmental Technology och Transportation Products. Systems Solutions utgörs således från och med rapporten för andra kvartalet 2026 av divisionerna Kontraktstillverkning, Infrastrukturprodukter och Specialprodukter. Affärsområdena Dental och Demolition & Tools berörs inte av förändringen.
I februari emitterade Lifco ett icke säkerställt obligationslån om 1 000 MSEK och har därmed utestående obligationslån om totalt 4 750 MSEK. Lifco har en fortsatt god finansiell ställning och den räntebärande nettoskulden uppgick till 1,1 gånger EBITDA den 31 mars 2026, vilket är väl inom vår målsättning om en räntebärande nettoskuld på max tre gånger EBITDA och betyder att Lifco har finansiellt utrymme att göra ytterligare förvärv.
Per WaldemarsonVD och koncernchef
KONCERNENS UTVECKLING JANUARI–MARSOmsättningen ökade med 3,7% till 7 186 (6 933) MSEK. Förvärv bidrog med 7,6% och den organiska tillväxten uppgick till 1,2%. Valutakurseffekter påverkade negativt med 5,1%. Under kvartalet konsoliderades brittiska Ethoss Regeneration och tyska Karl Kaps.
EBITA ökade med 6,2% till 1 588 (1 495) MSEK och EBITA-marginalen förbättrades med 0,5 procentenheter till 22,1% (21,6%) till följd av förvärv i Dental och Systems Solutions. I Dental och Systems Solutions bidrog produktmixen positivt till lönsamhetsutvecklingen medan produktmixen i Demolition & Tools hade en negativ effekt.
Valutakursförändringar påverkade EBITA negativt med 4,7%. Under perioden genererades 48% (51%) av EBITA i EUR, 14% (16%) i SEK, 17% (13%) i GBP, 11% (9%) i NOK, 6% (4%) i DKK, 1% (3%) i USD och 4% (3%) i andra valutor.
Finansnettot förbättrades till -80 (-103) MSEK.
Resultat före skatt ökade med 7,7% till 1 220 (1 133) MSEK. Periodens resultat ökade med 7,7% till 909 (844) MSEK.
Genomsnittligt sysselsatt kapital exklusive goodwill ökade med 168 MSEK under kvartalet till 4 938 MSEK den 31 mars 2025 jämfört med 4 770 MSEK den 31 december 2025. EBITA i relation till genomsnittligt sysselsatt kapital exklusive goodwill minskade under kvartalet till 130% från 132% vid årsskiftet.
Koncernens nettoskuld ökade med 202 MSEK från den 31 december 2025 till 12 250 MSEK den 31 mars 2026 varav skulder relaterade till sälj-/köpoptioner avseende förvärv ökade med 130 MSEK till 3 060 MSEK från 2 930 MSEK vid årsskiftet. Den räntebärande nettoskulden minskade med 139 MSEK under kvartalet till 7 662 MSEK den 31 mars 2026 jämfört med 7 801 MSEK den 31 december 2025.
Den 24 februari 2026 emitterade Lifco ett icke säkerställt obligationslån om 1 000 MSEK inom sitt MTN-program med en löptid om två år och en årlig rörlig ränta om 3 månader STIBOR +0,48%. Lifco har därmed utestående obligationslån om totalt 4 750 MSEK. Villkoren för MTN-programmet och obligationslånen finns på lifco.se. Utöver de utestående obligationslånen har Lifco sedvanliga kortfristiga kreditfaciliteter.
Nettoskuldsättningsgraden uppgick den 31 mars 2026 till 0,6 (0,6) och var oförändrad från årsskiftet. Nettoskulden i förhållande till EBITDA uppgick till 1,7 (1,6) gånger jämfört med 1,7 vid årsskiftet. Den räntebärande nettoskulden i förhållande till EBITDA uppgick till 1,1 (1,1) gånger jämfört med 1,1 gånger vid årsskiftet.
Kassaflödet från den löpande verksamheten minskade med 3,3% till 747 (772) MSEK. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -479 (-325) MSEK, vilket huvudsakligen hänför sig till förvärv.
AFFÄRSOMRÅDENAS UTVECKLING
Dental
KVARTAL 1Rull 12 månHELÅRMSEK20262025förändr.förändr.2025Nettoomsättning1 6461 6450,1%6 3320,0%6 331EBITA37833911,4%1 3702,9%1 331EBITA-marginal23,0%20,6%2,421,6%0,621,0%Verksamheterna inom Dental är ledande leverantörer av förbrukningsvaror, utrustning och teknisk service till tandläkare i Europa och affärsområdet har också verksamhet i USA. Lifco säljer tandteknik till tandläkare i Norden och Tyskland samt utvecklar och säljer journalsystem i Danmark, Sverige och Tyskland. Inom affärsområdet finns även ett antal tillverkande bolag som bland annat producerar infästningsprodukter för tandproteser, desinfektionsvätskor, salivsugar, bettregistrerings-, avtrycks- och bindningsmaterial samt annat förbrukningsmaterial som säljs till tandläkare via distributörer runt om i världen.
Dentals omsättning uppgick till 1 646 (1 645) MSEK under första kvartalet, positivt påverkad av förvärv och negativt påverkad av valutakurseffekter.
EBITA ökade med 11,4% till 378 (339) MSEK under perioden. EBITA-marginalen ökade med 2,4 procentenheter till 23,0% (20,6%) till följd av förvärv med högre marginal och positiv mixeffekt genom att tillverkande bolag utvecklades starkt i kvartalet.
Under kvartalet konsoliderades brittiska Ethoss Regeneration som marknadsför och säljer benersättningsmaterial till tandläkare och ansiktskirurger samt tyska Karl Kaps som är en nischad tillverkare av medicinska och dentala mikroskop.
Demolition & Tools
KVARTAL 1Rull 12 månHELÅRMSEK20262025förändr.förändr.2025Nettoomsättning1 5811 639-3,6%6 701-0,9%6 760EBITA351416-15,7%1 616-3,9%1 681EBITA-marginal22,2%25,4%-3,224,1%-0,824,9%Affärsområdet Demolition & Tools är verksamt inom utveckling, tillverkning samt försäljning av utrustning till infrastruktur-, rivnings- och byggindustrierna. Koncernen är den världsledande aktören inom marknaderna för demoleringsrobotar och verktyg till kranar. Koncernen är också en av de ledande aktörerna i världen när det gäller verktyg till skogs- och grävmaskiner. Affärsområdets EBITA-marginal kan variera mellan kvartalen till följd av enstaka större specialordrar samt förändringar i produktmixen.
Omsättningen minskade under kvartalet med 3,6% till 1 581 (1 639) MSEK. Den organiska tillväxten motverkades av negativa valutakurseffekter.
EBITA minskade med 15,7% till 351 (416) MSEK och EBITA-marginalen minskade med 3,2 procentenheter till 22,2% (25,4%), huvudsakligen till följd av svag marknadsutveckling för demoleringsrobotar vilket lett till negativ produktmix i kvartalet.
Systems Solutions
KVARTAL 1Rull 12 månHELÅRMSEK20262025förändr.förändr.2025Nettoomsättning3 9593 6488,5%15 4712,1%15 160EBITA91378915,7%3 6073,5%3 483EBITA-marginal23,1%21,6%1,523,3%0,323,0%Affärsområdet Systems Solutions är genom sina operativa enheter verksamt inom industrier som erbjuder systemlösningar. Systems Solutions delas in i fem divisioner: Kontraktstillverkning, Miljöteknik, Infrastrukturprodukter, Specialprodukter och Transportprodukter. I början av andra kvartalet 2026 har Lifco beslutat att ändra rapporteringen vilket innebär att divisionerna Miljöteknik och Transportprodukter från och med rapporten för andra kvartalet 2026 rapporteras som affärsområden med namnen Environmental Technology och Transportation Products.
Systems Solutions ökade omsättningen med 8,5% till 3 959 (3 648) MSEK under kvartalet till följd av förvärv samt organisk tillväxt inom samtliga divisioner utom Kontraktstillverkning.
EBITA ökade under perioden med 15,7% till 913 (789) MSEK och EBITA-marginalen ökade med 1,5 procentenheter till 23,1% (21,6%) till följd av förvärv och stark organisk tillväxt inom Miljöteknik och Transportprodukter samt positiv produktmix.
Kontraktstillverkning rapporterade negativ omsättningstillväxt i kvartalet med oförändrad lönsamhet. Omsättningen jämförs med ett exceptionellt starkt första kvartal 2025.
Miljöteknik ökade omsättningen i kvartalet med förbättrad lönsamhet till följd av organisk tillväxt.
Infrastrukturprodukter ökade omsättningen och lönsamheten i kvartalet till följd av förvärv.
Specialprodukter ökade omsättningen i kvartalet till följd av förvärv. Lönsamheten var oförändrad.
Transportprodukter hade en god omsättnings- och lönsamhetsutveckling i kvartalet till följd av förvärv och organisk tillväxt.
FÖRVÄRV
Lifco har under kvartalet konsoliderat följande förvärv som annonserats genom pressmeddelanden:
Konsoliderasfr o mFörvärvTillhör affärsområdeVerksamhetOmsättningLandAntal anställdaJanuariKarl KapsDentalNischad tillverkare av medicinska och dentala mikroskop10,1 MEURTyskland33JanuariEthoss RegenerationDentalMarknadsför och säljer benersättningsmaterial till tandläkare och ansiktskirurger5,4 MGBPStorbritannien16Ytterligare information om förvärven finns på sidan 15. Omsättning och antal anställda avser bedömd årsomsättning och antal anställda vid tidpunkten för förvärven.
Tillsammans kommer förvärven att ha en positiv påverkan på Lifcos resultat och finansiella ställning under 2026.
ÖVRIG INFORMATION
MedarbetareMedelantalet anställda beräknade som heltidsekvivalenter var 7 938 (7 442) under första kvartalet. Vid periodens utgång var antalet anställda beräknade som heltidsekvivalenter 7 912 (7 424).
Händelser efter rapportperiodens utgångI början av andra kvartalet 2026 har Lifco beslutat att organisera sig i fem rörelsesegment i stället för tidigare tre. Förändringen sker efter många år av stark tillväxt i Systems Solutions till följd av förvärv och organisk tillväxt. Inom Systems Solutions har de två divisionerna Environmental Technology och Transportation Products blivit så pass väsentliga att de från och med andra kvartalet 2026 kommer att rapporteras och följas internt av den högsta verkställande beslutsfattaren. Systems Solutions utgörs således från och med andra kvartalet 2026 av divisionerna Kontraktstillverkning, Infrastrukturprodukter och Specialprodukter. Rörelsesegmenten Dental och Demolition & Tools berörs inte av förändringen.
Konsolidering av italienska Metalltech sker under andra kvartalet 2026 i affärsområdet Systems Solutions, division Infrastrukturprodukter. Metalltech är en nischad designer och tillverkare av sträckmetall för arkitektoniska tillämpningar. Metalltech omsatte cirka 15,8 MEUR 2025 och har 53 anställda. Förvärvet, som omfattar majoriteten av aktierna, annonserades 7 april 2026.
Transaktioner med närståendeUnder perioden har sedvanliga transaktioner med närstående förekommit. Samtliga transaktioner har skett på marknadsmässiga villkor.
Risker och osäkerhetsfaktorerDe riskfaktorer som har störst betydelse för Lifco är globala makroekonomiska faktorer, konkurrenssituationen, strukturförändringar på marknaden och konjunkturen. Lifco är också utsatt för finansiella risker såsom valutarisker, ränterisker, kredit- och motpartsrisker. Lifco arbetar aktivt med att övervaka och kontinuerligt utvärdera hållbarhetsrelaterade risker och deras inverkan på koncernens verksamhet och resultat. Koncernen har etablerat en styrningsstruktur som involverar både koncernledning och styrelse och arbetar för att ständigt förbättra bolagets hållbarhetsaktiviteter och minimera relaterade risker. Som en del av denna styrning granskar koncernledningen kvartalsvis samtliga dotterbolags efterlevnad av till exempel uppförandekoden, arbetsskador, IT-säkerhet och rättsliga tvister. Riskerna och känslighetsanalys beskrivs utförligt i Lifcos års- och hållbarhetsredovisning för 2025 och är oförändrade sedan denna rapport.
Moderbolaget påverkas av ovanstående risker och osäkerhetsfaktorer genom sin funktion som ägare till dotterbolagen.
RedovisningsprinciperKoncernens bokslutskommuniké har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, och årsredovisningslagen. För moderbolaget har rapporten upprättats i enlighet med årsredovisnings-lagen samt RFR 2. Tillämpningen av redovisningsprinciperna är i överensstämmelse med de som finns i årsredovisningen 2025 och ska läsas tillsammans med dessa.
Totalsumman i tabeller och räkningar summerar inte alltid på grund av avrundningsdifferenser. Syftet är att varje delrad ska överensstämma med sin ursprungskälla och därför kan avrundnings-differenser uppstå på totalsumman.
Rapporten har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
STYRELSENS FÖRSÄKRANStyrelsen och verkställande direktören försäkrar att rapporten för första kvartalet ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de bolag som ingår i koncernen står inför. Kvartalsrapportens innehåll beslutades den 23 april 2026.
Enköping den 24 april 2026
Carl BennetStyrelseordförande
Ulrika DellbyStyrelseledamot
Dan FrohmVice ordförandeErik GabrielsonStyrelseledamotUlf GrunanderStyrelseledamotAnna HallbergStyrelseledamotAnders LindströmStyrelseledamot, arbetstagarrepresentantTobias NordinStyrelseledamot, arbetstagarrepresentantCaroline af UgglasStyrelseledamotAxel WachtmeisterStyrelseledamotPer WaldermarsonVD och koncernchef, styrelseledamot
KOMMANDE RAPPORTTILLFÄLLENRapport för andra kvartalet 14 juli 2026.Rapport för tredje kvartalet 23 oktober 2026.Bokslutskommuniké och rapport för fjärde kvartalet 29 januari 2027.Årsredovisning för 2026 vecka 13 2027.
WEBBSÄND PRESENTATIONEn webbsänd presentation med Per Waldemarson, VD, och Therése Hoffman, CFO, äger rum fredag 24 april kl 09.00. Det går att lyssna på presentationen via webben eller genom att ringa in till telefonkonferensen. Via telefonkonferensen går det att ställa frågor.
Tid: Fredag 24 april kl 09.00
Länk till presentationen: https://lifco.events.inderes.com/q1-report-2026
Om du vill delta i telefonkonferensen registrerar du dig via länken nedan. Efter registrering får du telefonnummer och konferens-ID för att logga in till konferensen.
Länk för registrering till telefonkonferensen: https://events.inderes.com/lifco/q1-report-2026/dial-in
KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
KVARTAL 1HELÅRMSEK20262025förändr.2025Nettoomsättning7 1866 9333,7%28 251Kostnad för sålda varor-3 995-3 9102,2%-15 907Bruttoresultat3 1923 0235,6%12 344Försäljningskostnader-839-7669,6%-3 345Administrationskostnader-985-9563,0%-3 673Utvecklingskostnader-65-67-3,2%-253Övriga intäkter och kostnader-41-347%97Rörelseresultat1 3001 2365,1%5 170Finansnetto-80-103-22,9%-414Resultat före skatt1 2201 1337,7%4 756Skatt-311-2897,7%-1 087Periodens resultat9098447,7%3 669Resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare8998347,8%3 633Innehav utan bestämmande inflytande1091,4%36Periodens resultat per aktie före och efter utspädning, hänförligt till moderbolagets aktieägare1,981,847,6%8,00EBITA1 5881 4956,2%6 318Avskrivningar materiella tillgångar1861756,6%731Avskrivningar immateriella tillgångar56-16,8%24Avskrivningar immateriella tillgångar som uppkommit i samband med förvärv2822579,4%1 102
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET
KVARTAL 1HELÅR2025MSEK20262025förändr.Periodens resultat9098447,7%3 669Övrigt totalresultatPoster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Säkring av nettoinvestering-7852-252%186Omräkningsdifferenser460-1 172-139%-1 676Skatt hänförlig till säkring av nettoinvestering16-11-249%-41Summa totalresultat för perioden1 306-288-554%2 139
Totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare1 290-291-544%2 113Innehav utan bestämmande inflytande173482%261 306-288-554%2 139
SEGMENTSÖVERSIKT
Lifco är organiserat i tre rörelsesegment: Dental, Demolition & Tools och Systems Solutions. Segmentsrapporteringen överensstämmer med den interna rapportering som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren, VD för Lifcokoncernen. Verksamheterna inom Dental samt Demolition & Tools har likartade ekonomiska egenskaper och liknar varandra avseende produkternas och tjänsternas karaktär, produktionsprocess och kundkategorier. Systems Solutions omfattar ett stort antal enskilda bolag som individuellt skiljer sig mellan varandra avseende produkters karaktär och produktionsprocesser, men där karaktären på affärsverksamheten är likartad och har likartade ekonomiska egenskaper. Systems Solutions har en affärsområdeschef som är direkt ansvarig inför verkställande direktören avseende verksamhet, finansiella resultat samt prognoser och planer.
Koncerngemensamma funktioner består huvudsakligen av kostnader hänförliga till styrelse, VD och övriga ledande befattningshavare, revisionskostnader samt bolagskostnader för framtagande av information till aktieägare, upprätthållande av börsnoteringen samt kostnader relaterade till årsredovisningen.
Rörelsesegmentens resultat bedöms baserat på EBITA. Koncernens finansiella intäkter och kostnader samt skatt hanteras på koncernnivå och fördelas därför inte på respektive segment. Ingen uppdelning av tillgångar och skulder sker per segment då inget sådant belopp regelbundet redovisas för VD.
Nya rörelsesegment från och med andra kvartalet 2026I början av andra kvartalet 2026 har Lifco beslutat att organisera sig i fem rörelsesegment i stället för tidigare tre. Förändringen sker efter många år av stark tillväxt i Systems Solutions till följd av förvärv och organisk tillväxt. Inom Systems Solutions har de två divisionerna Environmental Technology och Transportation Products blivit så pass väsentliga att de från och med andra kvartalet 2026 kommer att rapporteras och följas internt av den högsta verkställande beslutsfattaren. Systems Solutions utgörs således från och med andra kvartalet 2026 av divisionerna Kontraktstillverkning, Infrastrukturprodukter och Specialprodukter. Rörelsesegmenten Dental och Demolition & Tools berörs inte av förändringen.
NETTOOMSÄTTNING FRÅN EXTERNA KUNDERIngen försäljning sker mellan segmenten.
KVARTAL 1Rull 12 månHELÅRMSEK20262025förändr.förändr.2025Dental1 6461 6450,1%6 3320,0%6 331Demolition & Tools1 5811 639-3,6%6 701-0,9%6 760Systems Solutions3 9593 6488,5%15 4712,1%15 160Koncernen7 1866 9333,7%28 5050,9%28 251Nettoomsättningen fördelar sig på betydande intäktsslag enligt följande:
KVARTAL 1Rull 12 månHELÅRMSEK20262025förändr.förändr.2025Dentalprodukter1 6461 6450,1%6 3320,0%6 331Verktyg och maskiner1 5811 639-3,6%6 701-0,9%6 760Infrastrukturprodukter59644932,7%2 2996,8%2 152Kontraktstillverkning812948-14,3%3 390-3,8%3 525Miljöteknik8598392,4%3 4960,6%3 475Transportprodukter1 10586927,0%4 0576,2%3 822Specialprodukter5875448,0%2 2302,0%2 186Koncernen7 1866 9333,7%28 5050,9%28 251EBITA
Fördelningen av resultat per segment sker till och med EBITA. EBITA stäms av mot resultat före skatt enligt följande uppställning:
KVARTAL 1Rull 12 månHELÅRMSEK20262025förändr.förändr.2025Dental37833911,4%1 3702,9%1 331Demolition & Tools351416-15,7%1 616-3,9%1 681Systems Solutions91378915,7%3 6073,5%3 483Gem. koncernfunktioner-53-498,0%-1822,2%-178EBITA före förvärvs-kostnader1 5881 4956,2%6 4111,5%6 318Förvärvskostnader-7-2326%-5012%-45EBITA1 5811 4935,9%6 3601,4%6 273Avskrivningar av immateriella anläggningstill-gångar som uppkommit i samband med förvärv-282-2579,4%-1 1272,2%-1 102Finansiella poster - netto-80-103-22,9%-391-5,7%-414Resultat före skatt1 2201 1337,7%4 8431,8%4 756KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
MSEK2026-03-312025-03-312025-12-31TILLGÅNGARImmateriella anläggningstillgångar27 39724 20426 817Materiella anläggningstillgångar3 3792 9323 150Finansiella tillgångar482441467Lager4 5814 2864 314Kundfordringar3 9183 6713 434Kortfristiga fordringar1 2081 0091 046Likvida medel1 4231 2081 878SUMMA TILLGÅNGAR42 38837 75141 106
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital20 54718 07619 277Långfristiga räntebärande skulder inkl pensionsavsättningar5 5833 5955 378Övriga långfristiga skulder och avsättningar5 6525 1265 663Kortfristiga räntebärande skulder5 0316 0095 617Leverantörsskulder1 9811 9861 829Övriga kortfristiga skulder3 5942 9593 342SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER42 38837 75141 106
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG
Hänförligt till moderbolagets aktieägareMSEK2026-03-312025-03-312025-12-31Ingående eget kapital19 13718 25718 257Periodens totalresultat1 290-2912 113Värdeförändring sälj-/köpoptioner hänförliga till innehav utan bestämmande inflytande-36-39-143Utdelning---1 090Utgående eget kapital20 39117 92819 137
Eget kapital, hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare20 39117 92819 137Innehav utan bestämmande inflytande15614814020 54718 07619 277
KONCERNENS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN I SAMMANDRAG
KVARTAL 1HELÅRMSEK202620252025Den löpande verksamhetenRörelseresultat1 3001 2365 170Återläggning avskrivningar4734381 858Övriga ej kassaflödespåverkande poster13294Räntor och finansiella poster, netto-80-103-414Betald skatt-498-509-1 580Kassaflöde före förändring i rörelsekapital1 2081 0915 037Förändring i rörelsekapital
Lager-154-240-29Kortfristiga fordringar-380-468-146Kortfristiga skulder73389263Kassaflöde från den löpande verksamheten7477725 124
Förvärv av dotterföretag-391-218-3 360Nettoinvestering i materiella anläggningstillgångar-80-102-432Nettoinvestering i immateriella anläggningstillgångar-8-5-40Kassaflöde från investeringsverksamheten-479-325-3 833
Förändring räntebärande skulder-647-602837Amortering leasingskuld-88-81-338Förändring långfristiga fordringar/skulder10-9Utbetald utdelning---1 090Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande-13-8-187Kassaflöde från finansieringsverksamheten-748-691-788
Periodens kassaflöde-480-243504Likvida medel vid periodens början1 8781 5171 517Omräkningsdifferenser25-65-143Likvida medel vid periodens slut1 4231 2081 878
FÖRVÄRV UNDER 2026Under årets första kvartal har två nya verksamheter konsoliderats vilka annonserats genom pressmeddelanden. Verksamheterna som konsoliderats är brittiska Ethoss Regeneration och tyska Karl Kaps.
Förvärvskalkylen inkluderar samtliga förvärv som konsoliderats under kvartalet. Mindre tilläggsförvärv har inte annonserats genom pressmeddelanden. Samtliga förvärv har konsoliderats till 100 procent.
Kostnader relaterade till förvärv på 7 MSEK ingår i administrativa kostnader i koncernens resultaträkning för årets första kvartal. De förvärvade bolagen har sedan respektive konsolideringsdag bidragit till koncernens nettoomsättning med 26 MSEK och EBITA med 11 MSEK. Om konsolidering skett från och med 1 januari 2026 skulle koncernens nettoomsättning ökat med ytterligare 15 MSEK och EBITA skulle ökat med ytterligare 5 MSEK.
Förvärvade nettotillgångar
Nettotillgångar, MSEKBokfört värdeVärdejusteringVerkligt värdeImmateriella anläggningstillgångar-266266Materiella anläggningstillgångar5-5Lager, kundfordringar och övriga fordringar62-161Leverantörsskulder och övriga skulder-14-69-82Likvida medel43-43Summa nettotillgångar96197293Goodwill-212212Totala nettotillgångar96409505
Kassaflödeseffekt, MSEKKöpeskilling
505Ej utbetalda köpeskillingar (sälj-/köpoptioner)-70Likvida medel i de förvärvade bolagen -43Utbetald köpeskilling avseende tidigare års förvärv-Summa kassaflödeseffekt 391
FINANSIELLA INSTRUMENT
MSEK2026-03-312025-03-312025-12-31Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärdeKundfordringar3 9183 6713 434Andra långfristiga finansiella fordringar442344Likvida medel1 4231 2081 878Summa5 3854 9025 356Skulder värderade till verkligt värde
Övriga skulder13 0602 5432 930Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Räntebärande lån10 5819 48910 964Leverantörsskulder1 9811 9861 829Summa15 62114 01815 723
1 Övriga skulder som är finansiella instrument avser kombinerade sälj-/köpoptioner avseende innehav utan bestämmande inflytande.
Redovisat värde överensstämmer med verkligt värde. Det verkliga värdet på kortfristig upplåning motsvarar dess redovisade värde eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.
Finansiella instrument värderade till verkligt värde är klassificerade i olika nivåer utifrån hur det verkliga värdet har fastställts. Samtliga Lifcokoncernens finansiella instrument värderade till verkligt värde är klassificerade i enlighet med nivå 3, d v s ej observerbara data. Sälj-/köpoptioner värderas utifrån en multipelvärdering där en relevent multipel enligt villkoren i avtalen appliceras på ett bedömt framtida resultatmått. Osäkerheten i värderingen ligger i bedömningen av framtida lönsamhet fram till förfallotidpunkten. Omvärdering görs vid varje balansdag.
Kombinerade sälj-/köpoptioner, MSEK2026-03-312025-03-312025-12-31Ingående balans2 9302 6362 636Tillkommande7013596Omvärdering redovisad i eget kapital3639143Utbetalda köpeskillingar---112Utbetalda utdelningar-13-2-157Valutakursdifferenser37-143-176Utgående balans3 0602 5432 930NYCKELTAL
RULLANDE TOLV MÅNADER T O M2026-03-312025-12-312025-03-31Nettoomsättning, MSEK28 50528 25127 064Omsättningsförändring, %0,98,13,5EBITA, MSEK6 4116 3186 134EBITA-marginal, %22,522,422,7EBITDA, MSEK7 1767 0736 851EBITDA-marginal, %25,225,025,3Sysselsatt kapital, MSEK31 73030 76428 891Sysselsatt kapital exkl goodwill och övr immat tillg, MSEK4 9384 7704 696Avkastning sysselsatt kapital, %20,220,521,2Avkastning sysselsatt kapital exkl goodwill, %130132131Avkastning eget kapital, %19,519,820,0Nettoskuld, MSEK12 25012 04810 939Nettoskuldsättningsgrad, ggr0,60,60,6Nettoskuld/EBITDA, ggr1,71,71,6Räntebärande nettoskuld, MSEK7 6627 8017 201Räntebärande nettoskuld/EBITDA, ggr1,11,11,1Soliditet, %48,546,947,9Antal aktier, tusental454 216454 216454 216Medelantal anställda, heltidsekvivalenter7 9387 6197 442MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
KVARTAL 1HELÅRMSEK202620252025Administrationskostnader-45-42-154Övriga rörelseintäkter10-188Rörelseresultat-45-43-67Finansnetto-231172 408Resultat efter finansiella poster-68742 341Bokslutsdispositioner--178Skatt6028-9Periodens resultat-81022 5101 Utfakturering av koncerngemensamma tjänster.
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
MSEK2026-03-312025-03-312025-12-31TILLGÅNGARFinansiella anläggningstillgångar9 3119 0548 968Kortfristiga fordringar14 64412 10014 949Likvida medel336347805SUMMA TILLGÅNGAR24 29121 50024 722
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital7 4276 1177 435Obeskattade reserver-4-Avsättningar-1917Långfristiga räntebärande skulder4 3482 5424 329Kortfristiga räntebärande skulder4 6715 6895 274Kortfristiga räntefria skulder7 8467 1297 666SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER24 29121 50024 722
FINANSIELLA RESULTAT 2015–2025 OCH PER KVARTAL 2024–2026 FÖR NYA SYSTEMS SOLUTIONS OCH DE NYA RÖRELSESEGMENTEN
I början av andra kvartalet 2026 har Lifco beslutat att organisera sig i fem rörelsesegment i stället för tidigare tre. Förändringen sker efter många år av stark tillväxt i Systems Solutions till följd av förvärv och organisk tillväxt. Inom Systems Solutions har de två divisionerna Environmental Technology och Transportation Products blivit så pass väsentliga att de från och med andra kvartalet 2026 kommer att rapporteras och följas internt av den högsta verkställande beslutsfattaren. Systems Solutions utgörs således från och med andra kvartalet 2026 av divisionerna Kontraktstillverkning, Infrastrukturprodukter och Specialprodukter. Här nedan benämns Systems Solutions som Nya Systems Solutions. Rörelsesegmenten Dental och Demolition & Tools berörs inte av förändringen.
NYA SYSTEMS SOLUTIONS
202420252026MSEKKv 1Kv 2Kv 3Kv 4Kv 1Kv 2Kv 3Kv 4Kv 1Nettoomsättning1 3621 6211 6401 9761 9401 8641 8942 1651 996EBITA278384339467388409370476429EBITA-marginal, %20,423,720,723,620,022,019,522,021,5MSEK20152016201720182019202020212022202320242025Nettoomsättning1 8052 1072 2752 8283 2143 2553 8574 7325 4366 5997 863EBITA1522313184074485627169321 1541 4681 643EBITA-marginal, %8,411,014,014,413,917,318,619,721,222,320,9Nya Systems Solutions är genom sina operativa enheter verksamt inom industrier som erbjuder systemlösningar. Nya Systems Solutions delas in i tre divisioner: Kontraktstillverkning, Infrastrukturprodukter och Specialprodukter.
ENVIRONMENTAL TECHNOLOGY
202420252026MSEKKv 1Kv 2Kv 3Kv 4Kv 1Kv 2Kv 3Kv 4Kv 1Nettoomsättning802851805956839803873961859EBITA219239208272206204254250222EBITA-marginal, %27,328,025,828,524,525,429,126,025,8MSEK20152016201720182019202020212022202320242025Nettoomsättning5831 0061 1241 4631 8551 6892 0742 9033 1523 4143 475EBITA73136168270383355506765870938913EBITA-marginal, %12,613,615,018,520,721,024,426,327,627,526,3Environmental Technology erbjuder lösningar som förbättrar arbetsmiljöer och minskar miljöpåverkan inom marina sektorn, industriprocesser samt återvinning.
TRANSPORTATION PRODUCTS
202420252026MSEKKv 1Kv 2Kv 3Kv 4Kv 1Kv 2Kv 3Kv 4Kv 1Nettoomsättning7838708408828699029151 1351 105EBITA192215202215196201210321262EBITA-marginal, %24,524,724,124,422,522,222,928,323,7MSEK20152016201720182019202020212022202320242025Nettoomsättning5045585546607741 3141 7252 3362 7403 3743 822EBITA3854517877249271487681824928EBITA-marginal, %7,59,69,311,810,018,915,720,824,824,424,3Transportation Products erbjuder lösningar och tillbehör för service- och transportfordon samt materialhantering inom industriella applikationer.
DEFINITIONER OCH SYFTE
Avkastning på eget kapitalPeriodens resultat dividerat med genomsnittligt eget kapital.Avkastning på sysselsatt kapitalEBITA före förvärvskostnader dividerat med sysselsatt kapital.Avkastning på sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångarEBITA före förvärvskostnader dividerat med sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar.EBITAEBITA är ett mått som Lifco betraktar som relevant för en investerare som vill förstå resultatgenereringen efter investeringar av materiella och immateriella tillgångar med återinvesteringsbehov men före investeringar av immateriella tillgångar hänförliga till företagsförvärv. Lifco definierar Earnings Before Interest, Tax and Amortization (EBITA) som rörelseresultat före av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar som uppkommit i samband med företagsförvärv exklusive förvärvskostnader.EBITA-marginalEBITA dividerat med nettoomsättning.EBITDAEBITDA är ett mått som Lifco betraktar som relevant för en investerare som vill förstå resultatgenereringen före inves-teringar i anläggningstillgångar. Lifco definierar Earnings Before Interest, Tax, Depreciation and Amortization (EBITDA) som rörelseresultat före av- och nedskrivningar avseende materiella och immateriella tillgångar exklusive förvärvskostnader.EBITDA-marginalEBITDA dividerat med nettoomsättning.NettoskuldsättningsgradNettoskuld dividerat med eget kapital.NettoskuldLifco använder sig av det alternativa nyckeltalet nettoskuld. Lifco anser att nyckeltalet är användbart för användarna av de finansiella rapporterna som ett komplement för att bedöma möjlighet till utdelning, att genomföra strategiska investeringar samt att bedöma koncernens möjligheter att leva upp till finansiella åtaganden. Lifco definierar nyckel-talet enligt följande: kort- och långfristiga skulder till kredit-institut, obligationslån, räntebärande avsättningar för pensioner, skulder relaterade till sälj-/köpoptioner avseende förvärv samt leasingskuld med avdrag för likvida medel.Resultat per aktieResultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.
Räntebärande nettoskuldLifco använder sig av det alternativa nyckeltalet räntebärande nettoskuld. Lifco anser att nyckeltalet är användbart för användarna av de finansiella rapporterna som ett komplement för att bedöma möjlighet till utdelning, att genomföra strategiska investeringar samt att bedöma koncernens möjligheter att leva upp till finansiella åtaganden. Lifco definierar nyckeltalet enligt följande: kort- och långfristiga skulder till kreditinstitut, obligationslån samt räntebärande avsättningar för pensioner med avdrag för likvida medel.
SoliditetEget kapital dividerat med totala tillgångar (balansomslutningen).Sysselsatt kapitalSysselsatt kapital är ett mått som Lifco använder för att beräkna avkastningen på sysselsatt kapital och för att mäta hur effektiv koncernen är. Lifco anser att sysselsatt kapital är användbart för användarna av de finansiella rapporterna för att förstå hur koncernen finansierar sig. Lifco definierar sysselsatt kapital som totala tillgångar minskade med likvida medel, räntebärande pensionsavsättningar samt icke räntebärande skulder förutom skulder relaterade till sälj-/köpoptioner avseende förvärv, beräknat som genomsnittet av de fyra senaste kvartalen.
Sysselsatt kapital exklusivegoodwill och övriga immateriella tillgångar
Sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar är ett mått som Lifco använder för att beräkna avkastningen på sysselsatt kapital och för att mäta hur effektiv koncernen är. Lifco anser att sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar är användbart för användarna av de finansiella rapporterna för att förstå inverkan av goodwill och övriga immateriella tillgångar på det kapital som kräver avkastning. Lifco definierar sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar som totala tillgångar minskade med likvida medel, räntebärande pensionsavsättningar, icke räntebärande skulder förutom skulder relaterade till sälj-/köpoptioner avseende förvärv, goodwill och övriga immateriella tillgångar, beräknat som genomsnittet av de fyra senaste kvartalen.
AVSTÄMNING AV ALTERNATIVA NYCKELTALI delårsrapporten presenteras alternativa nyckeltal för uppföljning av koncernens verksamhet vilka anses väsentliga för analys och förståelse för koncernens resultat och finansiella ställning. De primära alternativa nyckeltal som presenteras i denna delårsrapport avser EBITA, EBITDA, nettoskuld och sysselsatt kapital. Definitioner av de alternativa nyckeltalen presenteras på sidorna 2122.
EBITA mot finansiella rapporter enligt IFRS
MSEKTRE MÅN2026TRE MÅN2025HELÅR2025Rörelseresultat1 3001 2365 170Avskrivningar immateriella tillgångar som uppkommit i samband med förvärv2822571 102EBITA1 5811 4936 273Förvärvskostnader7245EBITA före förvärvskostnader1 5881 4956 318
EBITDA mot finansiella rapporter enligt IFRS
MSEKTRE MÅN2026TRE MÅN2025HELÅR2025Rörelseresultat1 3001 2365 170Avskrivningar materiella tillgångar186175731Avskrivningar immateriella tillgångar5624Avskrivningar immateriella tillgångar som uppkommit i samband med förvärv2822571 102EBITDA1 7721 6747 028Förvärvskostnader7245EBITDA före förvärvskostnader1 7791 6767 073
Nettoskuld mot finansiella rapporter enligt IFRS
MSEK2026-03-312025-03-312025-12-31Långfristiga räntebärande skulder inklusive pensionsavsättningar4 4022 7034 389Kortfristiga räntebärande skulder4 6835 7055 290Likvida medel-1 423-1 208-1 878Räntebärande nettoskuld7 6627 2017 801Sälj-/köpoptioner3 0602 5432 930Leasingskuld1 5281 1951 317Nettoskuld12 25010 93912 048Sysselsatt kapital och sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar mot finansiella rapporter enligt IFRS
MSEK2026-03-312025-12-312025-09-302025-06-30Totala tillgångar42 38841 10641 78940 039Likvida medel-1 423-1 878-1 467-1 210Räntebärande pensionsavsättningar-33-31-35-34Icke räntebärande skulder-8 168-7 904-8 278-7 941Sysselsatt kapital32 76531 29332 00730 853Goodwill och övriga immat tillgångar-27 397-26 817-27 109-25 843Sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar5 3684 4764 8985 010Sysselsatt kapital och sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar beräknat som genomsnittet av de fyra senaste kvartalen mot finansiella rapporter enligt IFRS
MSEK
GenomsnittKv 12026Kv 42025Kv 32025Kv 2 2025Sysselsatt kapital31 73032 76531 29332 00730 853Sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar4 9385 3684 4764 8985 010
Summa
EBITA6 4111 5881 7171 5431 562
Avkastning sysselsatt kapital20,2%
Avkastning sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immat tillgångar130%
För mer information kontakta gärna:Åse LindskogMedia och investerarrelationerTel +46 730 244 872, e-post ir@lifco.se
Om ossLifco erbjuder ett tryggt ägande för små och medelstora företag. Lifcos affärsidé är att förvärva och utveckla marknadsledande nischverksamheter med potential att leverera uthållig resultattillväxt och goda kassaflöden. Lifco styrs av en tydlig filosofi som innebär att bolaget är långsiktigt, har fokus på lönsamhet och har en starkt decentraliserad organisation. Koncernen har tre affärsområden: Dental, Demolition & Tools och Systems Solutions. Lifco hade 31 december 2025 275 rörelsedrivande bolag i 37 länder. År 2025 omsatte Lifco 28,3 miljarder SEK med ett EBITA-resultat på 6,3 miljarder SEK och en EBITA-marginal på 22,4%. Läs mer på lifco.se.
Denna information är sådan information som Lifco AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-04-24 07:30 CEST.
Bifogade filerDelårsrapport januari-mars 2026